Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Під обстрілами рятували коней, а тепер займаються реабілітацією: як відновлюється кінно-спортивна школа на Харківщині

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Кінно-спортивна школа у Малоданилівській ОТГ на Харківщині пережила випробування повномасштабною війною — їм довелося евакуювати тварин до інших областей. Усі коні вже повернулися додому, учні школи відновлюють свої тренування, а викладачі проводять реабілітаційні заняття. 

Директорка закладу Оксана Сайнієва та начальник Дергачівської військової адміністрації Вячеслав Задоренко розповіли для ШоТам про порятунок коней, відбудову школи та виховання майбутніх чемпіонів.

Оксана Сайнієва

директорка Дергачівської дитячо-юнацької кінно-спортивної школи.

Завжди мріяла навчати тих, хто хоче опанувати верхову їзду

Цій кінно-спортивній школі вже понад двадцять років. Я ж прийшла сюди у 2007 році: спершу працювала тренеркою-викладачкою, а тепер є директоркою закладу. Кінним спортом я займаюся з дитинства й завжди мріяла навчати тих, хто хоче опанувати верхову їзду. 

Змагання за участі дітей школи, яке проводили до повномасштабної війни. Фото надала Оксана Сайнієва

Школа працює на базі Державного біотехнологічного університету і є єдиною на Харківщині, яка безкоштовно доступна для дітей. Це важливо, адже кінний спорт є дорогим заняттям, і не всі батьки можуть собі це дозволити. 

Ми усе робимо разом 

Діти, які відвідують наші уроки, не лише опановують верхову їзду, але й вивчають фізіологію коня та ветеринарію. Вони вміють потурбуватися про тварину: почистити, нагодувати, принести сіно, прибрати стайню. Влітку коней купають з шампунем та кондиціонером, стрижуть їм гриви та хвостики. Ми робимо усе разом, і навіть навесні висаджуємо квіти на території школи, щоб зробити це місце красивішим. 

Навесні на території школи висаджують квіти. Фото надала Оксана Сайнієва

Це чудовий простір, де дитина може проводити час на свіжому повітрі, розвиватися та знаходити друзів. Дуже багато вихованців нашої школи є чемпіонами та переможцями престижних змагань. Приміром Дмитро Іващенко – наш випускник та майстер спорту. Зараз Діма тренує в іншому місті, але ми дуже сподіваємося, що він повернеться і працюватиме в нас. 

Є діти та молодь, які зараз, навіть попри війну, тренуються і здобувають призові місця. Як, наприклад, Катерина Захарченко. Їй 14 років, вона вже брала участь в етапі Кубка України і виграла два третіх місця і одне друге. 

Змагання 30 вересня-1 жовтня 2023 року. Фото надала Оксана Сайнієва

З вересня ми займаємося з кожним вершником за індивідуальною програмою. І діти, які приходять на наші заняття — справжні бійці. Ми дуже пишаємося ними: вони навчаються, їздять на чемпіонати, перемагають, інколи роблять помилки та здобувають цінний досвід. 

Перші місяці війни пройшли як один дуже поганий сон

24 лютого 2022 року — це один з найстрашніших днів. Важко навіть описати, що ми пережили. Росіяни були дуже близько, частина Харківського району опинилася під окупацією. Перші місяці війни пройшли як один дуже поганий сон. Були думки: «Цього не може бути, це сон, і зараз ми прокинемося». Проте ні, це була реальність: вибухи, звістки про загибель знайомих… 

Перед повномасштабною війною у школі було багато людей, які доглядали за кіньми, прибирали та годували їх. Впродовж тижня залишилося кілька осіб.

У перші дні вторгнення ми самі до кінця не розуміли, що робимо. Коли трішки отямилися, то зрозуміли, що за день це не закінчиться, і потрібно рятувати персонал і коней.

Деякі тварини через стрес та ослаблення організму почали хворіти — було відчуття, що вони хочуть пролізти через клітку й кудись втекти. 

Усі коні цілі, всіх врятували

Було важко знайти водія, який би погодився вивозити коней. Траплялися ситуації, що водій робив дорогою вимушену перерву — уламки потрапляли по машині, і доводилося перевіряти чи все добре з кіньми.

На щастя, усі цілі, всіх врятували. На полі поряд зі школою, де зазвичай пасуться коні, були вибухи, там лежали уламки ракет. По самій школі прильотів не було, але був пошкоджений дах через уламки, повилітали вікна.

Працівники школи ремонтують вікна, які були пошкоджені від ударних хвиль. Фото надала Оксана Сайнієва

Усіх наших коней евакуювали в різні міста. Багато тварин прийняли в Дніпрі, в Полтаві, у Києві та по містечках Харківщини.

Бувало, що водій їхав, приміром, у Київ і ми терміново шукали, хто б міг прийняти коней у цьому місті. Хтось взяв до себе двох коней, хтось — пʼятнадцятьох. Усі об’єдналися й допомагали хто чим зможе. 

Коні в евакуації. Фото надала Оксана Сайнієва

Утримання коня — це дуже дорога справа. Тварину потрібно годувати, поїти, сюди варто ще додати рахунки за світло. Ми зверталися за підтримкою у різні благодійні фонди та організації. Нам дуже допоміг фонд «Nowa Ukraine» — вони взяли на себе утримання коней у різних стайнях, платили водіям, які евакуйовували тварин. Вже коли коні повернулися до нас назад, цей фонд також допоміг придбати корм. 

Потужна підтримка була і від фонду «UAnimals», що оплачували утримання коней та купували ветеринарні препарати. Ліки швидко закінчувалися, бо під час бомбардувань коні дуже лякалися, відскакували і часто травмувалися. 

Є також фонд, який активно допомагає нам саме зараз — це «PETA Deutschland». Вони придбали для наших коней сіна та вівса. Школі також допомагають наші випускники — хтось може придбати цемент чи лопати, такий інвентар у стайнях також дуже потрібен. 

Повертали ми коней таким же шляхом як і евакуювали, це тривало понад місяць. Благодійні фонди допомагали з перевезенням тварин у наші стайні. Усі коні вже були вдома до весни 2023 року. 

Коні після повернення додому. Фото надала Оксана Сайнієва

Ми хотіли зберегти нашу школу й бути корисними

Дуже багато людей з нашої громади евакуювалися. Були моменти, коли ми думали, що це кінець, і що школи більше не існуватиме, адже коней вивезли й працю школи поставили на паузу. Хоч були сумніви, але ми йшли вперед — хотіли зберегти нашу школу й бути корисними. Зараз у наших стайнях живуть уже близько 40 коней.

Ми також активно допомагаємо дітям нашої громади та переселенцям, надаємо психологічну підтримку, проводимо заняття з іпотерапії. Для кожного, хто приходить до нас на такі реабілітаційні заняття – потрібен індивідуальний підхід. Комусь потрібна швидша їзда, певний азарт, приміром, піднятися галопом чи проїхати риссю. А є такі, які не мусять сідати в сідло.  Для них достатньо побути з конем, погладити, дати яблучко чи морквину. 

Такі заняття дуже помічні. Адже люди, які до нас приходять, — у них навіть змінюються очі. Ми дуже мріємо про зимовий критий манеж, бо хочемо й надалі продовжувати іпотерапію, але через холодну пору це доведеться поставити на паузу. 

Усі спортсмени мають характер — і люди, і коні

Один з моїх улюбленців серед мешканців стайні — кінь Сантес, або, як ми його називаємо лагідно, Саша. Він багаторазовий переможець українських змагань, з ним тренувалися кілька поколінь наших спортсменів. Це кінь з великою душею та характером, авжеж, адже всі спортсмени мають характер — і люди, і коні. 

Кінь Сантес в евакуації. Фото: ШоТам

Ще одна наша гордість – кобила Авантюра. Коні – це табунні тварини і якщо один кінь бачить іншого, то обов’язково підійде. Якось до нас звернулися волонтери з проханням надати витривалого, але спокійного коня. Усе для того, щоб осідлати таку тварину і вирушити з нею на пошуки інших коней в Авдієвці. Цією пошуковою операцією займалися хлопці з «Порятунок тварин Харків». Так завдяки нашій кобилі Авантюрі вдалося знайти двох коней і їх вивезли з Авдієвки. 

Вячеслав Задоренко

начальник Дергачівської військової адміністрації Харківської області.

Наші цілі — підготовлювати спортсменів і займатися реабілітацією 

Зараз відбудовою школи займається Державний біотехнологічний університет, а міська військова адміністрація виплачує зарплати працівникам і фінансує поїздки на змагання. Уже є проєкт, як відремонтувати та модернізувати школу — шукаємо спонсорів, які б допомогли це реалізувати. 

Викликів перед школою багато, але є й конкретні цілі на найближчий час — готувати спортсменів і займатися реабілітацією. Хочемо в майбутньому створити реабілітаційний центр психологічної допомоги, місце, де ще більше дорослих і дітей могли б проводити час із кіньми, їздити верхи й хоч трішки відволіктися від тих жахіть, які пережили. 

Весною тут з’явиться ігровий майданчик, щоб батьки та діти приїжджали сюди на вихідних, мали змогу провести час і психологічно розслабитися. 

Багато малечі хоче займатися кінним спортом, тож ми плануємо залучити ще нових тренерів і донорські організації. Хочемо, щоб вихованці цієї школи мали можливість виступати на змаганнях і гідно представляти Харківщину. 

Читайте також: Дергачівські месники: від розвідки для 92-ої бригади до відновлення на прикладі Японії. Кейс відбудови сміливої громади Харківщини

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

Хард-рок кавер про Бахмут: «Культурний десант» випустив кліп до Дня ДШВ (ВІДЕО)

Опубліковано

До дня десантно-штурмових військ ЗСУ військові та музиканти з «Культурного десанту» опублікували кліп на пісню «Під бахмутським дощем». Ця композиція стала кавером на пісню Дарини Красновецької (Darisha) під назвою «Під вінницьким дощем».

Про це повідомили представники «Культурного десанту».

Історія написання пісні

Автори з «Культурного десанту» створили новий текст про бійців ДШВ та надали йому звучання у стилі хард-рок. Слова до пісні написали волонтер Михайло Шелепетень та очільник «Культурного десанту», капітан ЗСУ Миколай Сєрга.

«Михайло Шелепетень виступав на фронті з “Культурним десантом”. Я почув приспів у його виконанні, запропонував йому нову версію пісні. Вже через пів години написав текст. Ця пісня та кліп на неї — наше привітання воїнам Десантно-штурмових військ, наша шана українським десантникам», — говорить Миколай Сєрга. 

Читайте також: Українські захисниці стали лауреатками міжнародної премії Women in Defence (ВІДЕО)

Кліп «Під бахмутським дощем»

У музичному відео знявся військовий-десантник. Він воював під Бахмутом та на інших ділянках фронту. Наразі він працює інструктором у 199-му навчальному центрі ДШВ ЗСУ. Усі інші солдати у кліпі також є військовими та мають бойовий досвід.

Відео: ютуб-канал Cultural Forces Music

«Це відео — маніфест українського десантника, який покликаний мотивувати себе та своїх побратимів. Попри втому, наші воїни продовжують захищати свою країну, спираючись на глибинні цінності — сімʼю, любов до Батьківщини та пам’ять про загиблих побратимів», — написали представники «Культурного десанту».

Читайте також: Евакуаційна бронемашина на основі танка: Сили оборони використовуватимуть нову техніку

Про «Культурний десант»

«Культурний десант» — об’єднання військових, які мають творчі та креативні навички. Їхня головна мета — покращити морально-психологічний українських оборонців завдяки культурі. На різних напрямках фронту постійно працюють кілька мобільних творчих груп. Також дві групи артистів виступають для поранених бійців в шпиталях, реабілітаційних і навчальних центрах ЗСУ.

Щомісяця вони проводять близько 200 виступів для бійців Сил оборони. Серед учасників об’єднання є відомі українські артисти з бойовим досвідом. Разом із цим вони співпрацюють із цивільними артистами та митцями. 

Нагадаємо, що рок-гурт Metallica опублікував виступ українського бандуриста, військовослужбовця ЗСУ Тараса Столяра.

Раніше ми писали, що «Культурний десант» випустив пісню «Поговорімо» — звернення військового до цивільних, які втомилися від війни.

Фото обкладинки: ютуб-канал Cultural Forces Music

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху

Опубліковано

З 15 грудня Укрзалізниця запускає прямий поїзд №9/10 Київ — Будапешт, який стане вже 20-м міжнародним рейсом компанії.

Про це повідомляє УЗ.

Особливості маршруту

Новий поїзд курсуватиме щоденно у складі стандартних спальних вагонів:

  • купе (4 місця);
  • люкс (2 місця).

Розклад розроблено так, щоб забезпечити пасажирам максимальну зручність для пересадок на європейські напрямки.

Графік руху

  • Київ – Будапешт:
    Відправлення о 10:16, прибуття о 06:00 наступного дня.
  • Будапешт – Київ:
    Відправлення о 22:40, прибуття о 19:11 наступного дня.

Квиток у купейному вагоні коштуватиме близько 3 000 грн.

Розклад нового рейсу синхронізовано з поїздами до найбільших міст Європи:

  • Відня (подорож триватиме менше трьох годин);
  • Зальцбурга, Мюнхена, Інсбрука, Цюріха, Румунії, Словенії та інших країн.

Час очікування між пересадками не перевищує двох годин.

Нагадаємо, що Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо.

Фото обкладинки: Укрзалізниця.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі