Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Перша пісня, що пролунала у космосі, була українською: історія Павла Поповича (ВІДЕО)

Опубліковано

Історія українського космонавта Павла Поповича відзначає не лише його досягнення, а й культурну перемогу — саме його спів став першим музичним звучанням у космосі. На борту корабля «Восток-4» Попович виконав «Дивлюсь я на небо», що стала символом його польоту. Цей момент увійшов в історію, адже Попович був першим космонавтом українського походження, який побував на орбіті.

Що ми знаємо про цей політ?

Політ відбувся 12 серпня 1962 року, коли Павло Попович став четвертою людиною в космосі. У тандемі з іншим кораблем, яким керував космонавт Андріян Ніколаєв, Попович виконував маневри, що дозволили наблизитися до рекордних 5-6 км. Вперше в історії двоє космонавтів встановили радіозв’язок між собою та провели низку наукових експериментів, зробивши важливий крок у розвитку космічної програми.

Читати також: Український художник створив новий мурал на Оболоні (ФОТО)

Історія нашого космонавта

Відомо, що Попович мав шанси стати першим космонавтом світу, однак ця місія була довірена Юрію Гагаріну з огляду на політичні пріоритети СРСР. Попри це, космічна кар’єра Поповича стала важливим здобутком — він здійснив ще один політ у 1974 році, отримав звання Героя Радянського Союзу, а після розпаду СРСР очолив Український Союз Космонавтів.

На жаль, Попович пішов з життя 30 вересня 2009 року, залишивши по собі легендарну історію космонавта з України. Детальніше про цей видатний політ і його унікальність можна дізнатися у відео на каналі «ШоТам».

Відео: ШоТам

Фото: nkau.gov.ua.

Коментарі

Культура

Антологія сучасної української поезії та новий твір Куркова вийшли друком у Європі

Опубліковано

В іспанському видавництві La Tortuga Búlgara вийшла збірка «Сучасна українська поезія. 11 сучасних поетів» (Poesía actual de Ucrania. 11 poetas contemporáneos), що знайомить іспаномовного читача з поезіями Лесика Панасюка, Ії Ківи, Олега Коцарева, Юлії Стахівської, Анни Малігон, Ігоря Мітрова, Галини Крук, Юлії Мусаковської, Ірини Шувалової, Андрія Голоска та Олени Степаненко.

Про це повідомляє Читомо.

Про антологію

«Ця антологія має велике значення для іспаномовної аудиторії, оскільки пропонує глибоке й емоційне бачення сучасної України. Її вірші створюють культурний міст, що сприяє співпереживанню, розумінню та висвітлює боротьбу українського народу», — зазначили у видавництві.

Переклад на іспанську виконали Аліна Врабій, Христина Рачій та Антоніо Санчес Карнісеро, а обкладинку створила дизайнерка Марія Віра Авельянеда.

Читати також: У Києві відкривається благодійна виставка «Ширше», присвячена врятованим собакам (ФОТО)

Про нову книгу Андрія Куркова

Тим часом книга Андрія Куркова «Наша щоденна війна» вийшла друком у видавництві Haymon та вже доступна для читачів Німеччини, Австрії та німецькомовної частини Швейцарії. Переклад твору здійснила шотландська редакторка Ребекка ДеВальд. Урочиста презентація книги запланована на Віденському книжковому ярмарку 20-22 листопада, а також у культурно-освітньому центрі «Форум Бруно Крайського» 22 листопада у Відні.

Ці події свідчать про продовження культурного діалогу між Україною та європейськими країнами, допомагаючи зробити українську літературу ближчою до широкої аудиторії.

Нагадаємо, що український військовий Дмитро Лазуткін здобув перемогу на міжнародному поетичному слемі у Відні.

Фото: колаж Читомо.

Коментарі

Читати далі

Культура

У Києві відкривається благодійна виставка «Ширше», присвячена врятованим собакам (ФОТО)

Опубліковано

Зоозахисні організації Save Pets of Ukraine, Організація із захисту прав тварин URSA та Patron Pet Center об’єдналися, щоб нагадати: порятунок собак починається з евакуації, але завершується лише тоді, коли вони знаходять свій дім і людину, яка дарує їм тепло та любов. 

Команди переконані, що евакуація тварин, вилучення їх з вулиць або порятунок від жорстокості — це перші важливі кроки до їх порятунку, але справжнє життя починається, коли вони знаходять свої сім’ї. 

Про ініціативу

Згідно дослідження проведеного центром «Соціоінформ» на замовлення Save Pets of Ukraine у 2023 році, через війну кількість собак і котів у притулках у середньому зросла на 60% з початку 2022 року. У тилових областях кількість тварин у притулках збільшилася на 20-30%, а у притулках, що в прифронтових регіонахна 100%. 

Читати також: Український військовий Дмитро Лазуткін здобув перемогу на міжнародному поетичному слемі у Відні

«Кожному з нас потрібен простір, де ми можемо відчувати себе у безпеці й затишку. І для собак це не виняток,» — зазначає Ірина Лозова, експертка соціальних проєктів Save Pets of Ukraine. — «Ми щодня бачимо, як військові, волонтери та небайдужі люди рятують тварин, витягають їх з-під завалів, підтримують донатами. Але важливо пам’ятати, що справжній порятунок завершується тоді, коли собака знаходить свій дім і людину, яка дарує любов та тепло. Жодний вольєр, навіть більше за 2х3 м, не замінить обіймів і турботи.»

Фото: Save Pets of Ukraine
Фото: Save Pets of Ukraine

Деталі фотовиставки

  • Адреса: Спортивна площа, 1а, ТРЦ Gulliver, 2-й поверх.
  • Дата та час: з 13 листопада по 27 листопада.
  • На виставці представлені роботи українського фотохудожника Сержа Сердюкова.

Нагадаємо, що у Києві пройшов мистецький захід до 210 річниці від народження Тараса Шевченка (ФОТО).

Фото: Save Pets of Ukraine.

Коментарі

Читати далі

Культура

В Україні відбудеться Європейський кінофестиваль: дати та програма події

Опубліковано

Фестиваль європейського кіно (EUFF), відбудеться в Україні з 18 по 24 листопада 2024 року. Фестиваль, який має більш як 30-річну традицію проведення в Україні, організований Представництвом Європейського Союзу в Україні спільно з європейськими культурними інституціями Goethe-Institut, Institut Français та Cineuropa.

Про це повідомляють організатори.

EUFF 2024 розпочнеться офлайн-подією 14 листопада з показу фільму «Лазневе сестринство», створеного у копродукції Естонії, Франції та Ісландії. У 2023 році цей фільм здобув нагороду Європейської кіноакадемії як найкращий документальний фільм і був висунутий Естонією на премію «Оскар»,  для участі у номінації «Найкращий міжнародний повнометражний фільм».

Формат фестивалю

Онлайн-аудиторії цьогорічний фестиваль пропонує до перегляду визначні роботи європейського кіно, зокрема фільми, що отримали нагороди на міжнародних фестивалях. Програма EUFF 2024 включає одинадцять фільмів, що демонструють різноманітний погляд на світ крізь європейську призму. Кінострічки можна безкоштовно переглянути на онлайн-платформі фестивалю.

Фото: Представництво Європейського Союзу в Україні

Як зареєструватися?

Для участі у фестивалі EUFF 2024 необхідно виконати два простих кроки:

  1. Зареєструватися на платформі eurofest.org.ua;
  2. Орендувати фільм безкоштовно та переглянути його в будь-який зручний час з 18 по 24 листопада.

Читати також: Український військовий Дмитро Лазуткін здобув перемогу на міжнародному поетичному слемі у Відні

Програма

Програма EUFF 2024 включає такі фільми, як «Небезпечні джентльмени» (Польща), «Дівчина з майбутнього» (Італія), «Навчені бачити: три жінки та війна» (Німеччина, Італія), «Богема» (Чехія), «Мій роман із одруженням» (Люксембург, США, Латвія) та «Банель і Адама» (Франція, Сенегал, Малі). Детальний опис фільмів та повна програма доступні на вебсайті EUFF.

Окрім цього, фестиваль включає спеціальну добірку фільмів, представлених посольствами держав-членів ЄС. Серед них – «Зовнішні справи» (посольство Іспанії), «Навіть свині потрапляють у рай» (посольство Хорватії), «Лист до України» (посольство Литви), «Щасливої дороги» та «Галченятко» (посольство Нідерландів).

«Фестиваль — це не лише про фільми, це про силу мистецтва та культури, яка долає географічні кордони та мовні барʼєри. Це про мистецтво, яке обʼєднує нас навколо ключових європейських цінностей: свободи, демократії, прав людини, рівності та людської гідності. Ті самі цінності, за які українці борються щоденно з російським агресором», — зазначила пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Довідка

European Film Festival — це глобальний культурний проєкт, який реалізується представництвами ЄС по всьому світу з метою популяризації європейських цінностей, а також інформування про актуальні питання, важливі для європейських суспільств. Мета фестивалю в Україні — знайомити українців з Європою та її культурою за допомогою кіно. 

Нагадаємо, що у Києві пройшов мистецький захід до 210 річниці від народження Тараса Шевченка (ФОТО).

Фото: Представництво Європейського Союзу в Україні.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура7 днів тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство2 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство3 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес3 тижні тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...