Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/izRwjEiwCW8SSSSSS

Суспільство

Переселенка з Маріуполя відкриває бістро у Хмельницькому (ВІДЕО)

Опубліковано

Тетяна Купянська провела 40 діб без світла та зв’язку в окупованому селі біля Маріуполя. Ховала маленьку доньку в підвалі від вибухів і росіян. А тепер відкриває кафе із домашньою їжею в Хмельницькому.

Історію переселенки з Маріуполя розповідає ШоТам.

Тетяна Купянська працювала слідчою в Маріуполі та з 2014 року брала участь в АТО. 24 лютого разом із донькою вирішила виїхати до рідних у село поблизу Маріуполя.

Але через кілька днів туди зайшли росіяни, й почалося пекло. Вибухи тривали цілодобово, тому весь час Тетяна з донечкою Владою ховалися в підвалі.

«Ми розуміли, що небезпека завжди десь поряд. Ми обладнали підвал, знесли туди, напевно все, що можна було тільки знести. Подушки, ковдри різні. Тому що там було дуже холодно, сиро. Тоді був дощ», – Тетяна Купянська, власниця кафе «Бістро смак».

Росіяни пошкодили електромережі, тому зникли світло, мобільний зв’язок та інтернет.

«Ти ні з ким не можеш зв’язатися, ти не можеш дізнатися, що відбувається з твоїми друзями, знайомими. Ми не знали, що відбувається у світі, ми не знали, що відбувається з містом. Ми чули лише потужні вибухи і розуміли, що звуки постійно віддаляються і вони наближаються до міста Маріуполя», – розповідає Тетяна.

Читайте також: «Я мріяв про це з дитинства». Хлопець із синдромом Дауна став кондитером у майстерні печива на Київщині. Як йому це вдалося

Жінка хотіла врятувати доньку та виїхати, але як слідча могла не пройти фільтрацію. Допомогу запропонував товариш, який розробив спеціальний маршрут.

«Він розробив цілий план, як ми будемо виїжджати. Об’їжджати блокпости, де була необхідна фільтрація для всіх осіб. За весь час ми проїжджали десь приблизно 28 блокостів, де нас постійно перевіряли. Ми стояли в величезних чергах», – каже жінка.

Тетяні було важливо забрати з собою жетон і посвідчення, хоча це могло коштувати їй свободи.

«Я розуміла, що мій жетон – це металева штучка, яка може вдаритися, може бути якийсь характерний звук, і щоб це не викликало ні в кого ніяких підозр, я її загорнула в хустку і сховала дуже добре, дуже ретельно. Те саме було і з посвідченням, яке я сховала серед інших карток. Я розуміла, що якщо щось би з цього знайшли, зрозуміли, що я є діючий працівник поліції, то в мене були всі шанси потрапити до полону», – згадує Тетяна.

Але була ще одна цінна річ, яку жінка змогла зберегти та вивезти – маленька флешка, на якій зберігалися фотографії з першого дня народження її дитини.

«Я взяла цю флешку, на якій усі фотографії. Для мене це, напевно, найцінніше. Тому що я вивезла звідти спогади», – Тетяна Купянська, власниця кафе «Бістро смак».

Врешті мама й донька виїхали до Запоріжжя, а потім перебралися до Дніпра. Оговтавшись від стресу, жінка почала думати, що робити далі.

Подруга розказала про 1 000 000 гривень на бізнес від Українського ветеранського фонду. Тетяна ще в Маріуполі мріяла відкрити бістро, тож вирішила написати заявку на цю ідею.

«Після того, як я дізналася, що перемогла, мене дуже переповнювала радість, і я сама собі пообіцяла, що я в жодному разі не підведу ні себе, ні своїх близьких, ні свою донечку, бо все це я роблю заради неї. Я раджу всім не боятися пробувати, подавати заявки та змінювати своє життя на краще», – каже жінка.

Тепер Тетяна разом із подругою починає бізнес та вже знайшла приміщення в Хмельницькому.

«Це буде бістро з лінією роздачі. Хочемо, щоб кожний міг собі підібрати страву за своїм смаком. Тому і називається «Смак», щоб було так смачно», – Альона Красовська, управителька кафе «Бістро смак».

Жінка всі сили віддає смачній справі, а у вільний час подорожує з донькою по Україні. У кожному новому місці Влада кидає монетку у фонтан та завжди загадує лише одне бажання.

«Щоб Маріуполь був цілий. і щоб усі люди, які сидять у підвалах, були у своїх будинках, і щоб усі люди були живі. Щоб був мир. Щоб Бахмут відновився. Хочеться, щоб все відновилося, вся Донецька область», – додає донька Тетяни Влада.

Нагадаємо, у Києві підприємиця з Харкова відкрила завдяки гранту «Власна справа» від єРобота нову кондитерську Rose.

Також ШоТам розповідав, як ветеран з Тернопільщини розвиває ягідний бізнес та вчить цьому інших 

Суспільство

До Дня сміху коміки «Підпільного стендапу» зібрали 250 тисяч грн для військових

Опубліковано

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».

Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».

Як пройшов стрим

На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.

Мета благодійної трансляції

Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.

Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.

Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

Про «Підпільний Стендап»

«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:

  • «Майже Інтелектуальне Шоу»;
  • «Підпільні Розгони»;
  • «Підпільний Кіноклуб»;
  • «Підпільний подскаст» та інші.

Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.

Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО)

Опубліковано

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.

Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.

На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.

У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.

Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.

Фото: Віктор Кучинський, фейсбук-сторінка Чорнобильского заповідника

Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.

Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»

Читати далі

Суспільство

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Опубліковано

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті центральним підприємством, тому він навіть не вагався, який фах обере для себе:

«Я інженер-механік, завжди жартую, що руки ростуть з правильного місця, тому вдома ремонтував велосипеди чи машини. А згодом на роботі — обертові механізми. Та найважливіше — ми знали, що наша робота є критично важливою, бо ми давали людям світло і тепло».

Улюблену роботу довелось покинути, коли росіяни наблизилися до міста та почали кілька разів на день обстрілювати станцію.

Росіяни обстрілювали ТЕС щодня

У рідному місті Курахове я збудував свій будинок, зробив парник, де вирощував лимони, ходив на риболовлю. Згодом почав будівництво — змайстрував лазню та літню кухню біля будинку. Проте все змінилося у 2022 році. 

Моя сім’я виїхала на Закарпаття уже 8 березня, а я ж залишився на роботі. Ми з колегами працювали щодня і часто відновлювали техніку на станції після російських обстрілів. 

Перші пів року нас атакували переважно вночі, а коли росіяни підійшли ближче, то обстрілювали ТЕС з артилерії майже щодня. Часто стріляли на світанку — перед тим, як люди мали вийти на роботу. Потім як за розкладом наступна атака була в обід, а далі — ввечері. І це ще не враховуючи ракет, які також часто прилітали і по місту, і по станції.

Курахівська ТЕС до повномасштабного вторгнення. Фото: ДТЕК Курахівська ТЕС у фейсбуці

Я залишився жити у власному будинку, де ще у 2014 році облаштував гарний просторий підвал. Після початку повномасштабного вторгнення туди до мене переїхав брат і так ми разом жили понад два роки. Принесли туди деякі меблі, поставили буржуйку, провели електрику. А ще я зробив удома свердловину, тому ми постійно мали свіжу воду. 

Останні дні на станції не працювали, а просто виживали

Переважно по Курахівській ТЕС прилітало ще до оголошення тривоги. Тому ми постійно прислухалися і коли вже чули гучні вибухи неподалік, то ховалися. Росіяни з артилерії влучали і в паркувальні майданчики, тому наші авто були побиті. А коли обстрілювали ракетами, то навіть бомбосховище здригалося. 

Під час одного з обстрілів постраждала автівка Валентина. Фото надав Валентин

Тому останні місяці на роботі ми вже не працювали, а просто сподівалися вижити. У касках та бронежилетах переміщувалися різними коридорами та старались менше виходити на вулицю.

Проте влітку минулого року після чергового обстрілу керівники отримали наказ, що запуску блоку не буде і потрібно розбирати наше обладнання.

Ми так довго ремонтували станцію, а тепер мусили її залишити. З рідної станції я забрав з собою лише системний блок власного комп’ютера.

На новій роботі ділюся досвідом з колегами

Я дуже просився на роботу саме на Бурштинську ТЕС, адже хотів бути ближче до сім’ї, яка жила на Закарпатті. І зараз живу у невеличкому селі біля Бурштина. Ми часто зідзвонюємося з курахівськими колегами, адже багатьом з них компанія запропонувала роботу на інших своїх ТЕС. Декілька з них навіть жили у мене деякий час, поки не знайшли власне житло. А ще ми хочемо зустрітися всі разом під час відпустки десь в Карпатах. 

Часом колеги з Бурштинської ТЕС запитують мене про обладнання, з яким я працював удома. Я показую свої фото, схеми та креслення, ми часто порівнюємо механізми, хоча тут станція більш сучасна за нашу.

Валентин перевіряє техніку на новій роботі. Фото надав Валентин

Єдине, що для мене не змінилося, то це кількість роботи — її було багато вдома, а тепер і тут, проте я швидко до всього звикаю. Тут я також працюю зі схожими обертовими механізмами.

І знову ремонти через ворожі обстріли

Кожен мій день починається з наради та ранкового обходу. Протягом дня я відповідаю на листи від підрядників, перевіряю техніку та планую ремонти. Коли починається повітряна тривога, то ми спускаємося в укриття або ж покидаємо територію. Деякі колеги мусять залишатися на своєму робочому місці та рятувати обладнання після прильотів, якщо це необхідно.

Курахівська ТЕС після чергового російського обстрілу. Фото надав Валентин

Ця проблема скрізь мене переслідує. В Кураховому ми з колегами лише змогли відремонтувати обладнання, тільки запустили димарі, все почало диміти як знову новий обстріл. 

Так само і тут — дуже багато пошкоджень, деяке обладнання вже не підлягає ремонту, а щось потребує багато коштів і часу. Ми не маємо таких можливостей та й бракує енергетиків, які б могли цим займатися, бо молодь не поспішає йти в цю сферу. Тому працюємо ми. 

Все одно люблю свою роботу

Я сумую за домом та рідною ТЕС, але вже й не знаю, чи буде до чого повертатися, адже минулоріч росіяни окупували Курахове.

Я бачив фото, як зараз виглядає станція. Там зруйнували майже всі труби, пошкодили багато приміщень, цехів, немає вікон та даху. Зараз це місце зовсім не впізнати.

Професія енергетика досить складна, та навіть якби я знав, що нас чекає в майбутньому, то все одно б пішов працювати в цю сферу. 

Валентин під час роботи. Фото надав Валентин

Зараз кожен має допомагати країні на своєму місці. Я не можу долучитися до війська через проблеми з хребтом. Тому продовжую працювати та станції та робити те, що вмію найкраще — давати людям світло. Бо якщо тут нікого не буде, то що ж тоді — все зануриться в темряву?

Читати далі

Шопочитати

Суспільство14 години тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство1 день тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології5 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології7 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...