Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три регіони та партнерів. Єдине, що незмінне — великий розмір та якість його печериць. 

Розповідаємо в ШоТам про підприємця, який завдяки гранту від Благодійного фонду «МХП — Громаді» в межах конкурсу бізнес-ідей «Роби своє» знову повернувся до улюбленої справи.

Перша спроба відновити бізнес не вдалася

Юрій почав цікавитись грибною справою в рідному містечку Лиман на Донеччині. Там його друзі запропонували спробувати вирощувати печериці в приміщенні колишнього консервного заводу. «На той час ця тема не була настільки поширеною, як зараз, — згадує Юрій. — Не було форумів чи якихось статей в інтернеті, тому почав досліджувати з власних спроб і помилок».

Перед початком повномасштабної війни Юрій заклав брикетів на 4,5 тонни грибів. Планував масштабувати до 20 тонн грибів на місяць, аби поставляти на консервний завод. Однак урожай зібрати вже не встиг — довелося виїжджати разом з родиною та партнерами в безпечніше місце. 

Спроба відновити бізнес у Чернівцях лише забрала й так обмежені збереження сімʼї.

«За мною була справа виростити гриби, а за вже колишнім партнером — знайти ринок і продати. Я свою роботу зробив — 4,2 тонни було вирощено, однак реалізувати на новому місці не змогли».

Партнер по бізнесу тоді виправдовувався, що таких «мутантів» ніхто на ринку купувати не захоче.

Юрій вирощує великі мʼясисті гриби обʼємом від 12 до 18 см. За словами підприємця, у його печерицях на 10% менше вологи, ніж у стандартних магазинних. Це не лише покращує смак, а й збільшує термін зберігання сирого продукту.

Юрій Душенко разом з врожаєм печериць. Фото надав Юрій.

«Ми навіть дорощуємо гриби до 20 сантиметрів так, що на такій печериці можна хоч піцу робити!» — пишається Юрій.

Читайте також: Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Подав заявку й через кілька місяців отримав грант 

Після негативного досвіду на новому місці чоловік мав забезпечувати сімʼю, тому долучився до бізнесу батьків дружини, які на той час релокувались у Звенигородку, що на Черкащині. Всією родиною сконцентрувалися на сімейній справі, яку ведуть уже 25 років, — продажі чаю та кави. «На початку їздили з дружиною на ринки в навколишні містечка, де фасували чай по упаковках та продавали».

Знову наважитись на вирощування улюблених печериць допоміг саме грант від Благодійного фонду «МХП — Громаді». «Памʼятаю, прийшов у гості знайомий нашої сімʼї й розповів про таку можливість. Усі мене підтримали, та до кінця подачі заявок лишалося всього три дні». 

Сконцентрувавшись та описавши всі 8 років свого досвіду, Юрій надіслав грантову форму в необхідні терміни. Вже за місяць отримав лист про перемогу в конкурсі. А наступного місяця чоловік отримав 100 000 гривень і розпочав підготовчі роботи.

«Історія Юрія нас вразила, по-перше, його прагненням розвиватися, попри перешкоди. Не мав інформації купив книгу за 8 000 грн, звідки вивчав теорію з догляду за грибами. Через велику війну довелося покинути домівку спробував власну справу на новому місці. Не вдалося з першого разу спробував знову. По-друге, його бізнес безпосередньо запускає економічні процеси всередині громади: продаж, логістика тощо. По-третє, це — виробництво, яке при масштабуванні створюватиме нові робочі місця, розвиватиме громаду. Також Юрій прописав чіткий бізнес-план, пояснив, на що саме підуть кошти, й сам інвестував у свій бізнес», — прокоментував керівник відділу національних проєктів Благодійного фонду «МХП — Громаді» Володимир Панченко.

До перезапуску бізнесу минуло ще чотири місяці. За цей час підприємець орендував приміщення та разом з родиною облаштував його для вирощування печериць: провів електрику, встановив кондиціонери та фільтри для подачі повітря, зробив полиці тощо. 

Підготовка приміщення для вирощування печериць. Фото з Instagram Юрія

Суми гранту не вистачило на всі потреби — ще 220 000 гривень Юрій вклав з власних коштів. Та допомога зʼявлялася там, звідки її не очікували.

«Коли я купував матеріали по гранту, то завжди розказував, для чого і хто я. Так слово за слово, і ми вже виходили на каву. Одні давали матеріали в борг, а підприємець, у якого орендував приміщення, покрив витрати за електроенергію до першого врожаю», — згадує Юрій з подивом та щирою вдячністю.

«Без підтримки я навряд би наважився»

У листопаді 2023 року Юрій висадив перший врожай на новому місці. На відміну від попереднього досвіду, цього разу підприємець веде всі напрямки свого малого бізнесу самостійно та не покладається на зовнішніх партнерів. Нині гриби від Юрія продають у різних локальних продуктових магазинах:

«Я обʼїхав навколишні містечка й буквально пропонував підприємцям свої печериці. Хтось із них має три-чотири магазини в місті, хтось — лише одну, але велику точку». 

Вирощування та врожай печериць-гігантів. Фото з Instagram Юрія

Юрій знаходить тих, хто раніше грибами не торгував, бо це продукт, що швидко псується. Однак його гриби можуть зберігатися довше магазини беруть по 50-70 кілограмів на тиждень і регулярно збільшують замовлення. Клієнти звикають до смачного та якісного товару, тому повертаються й приводять ще своїх знайомих. У родинному магазині також зробили стелаж для продажу грибів — там за місяць вторгували близько 400 кілограмів. Гриби надсилають і поштою:

«Якби мені колись сказали, що я відправлятиму гриби поштою, я б розсміявся та не повірив. Люди замовляють не лише для себе, а й для перепродажу, адже такі величезні та мʼясисті печериці — унікальність на ринку!». 

Оскільки бізнес тільки починає набирати обертів, підприємець реалізовує до 1,5 тонни грибів за два місяці. Надалі Юрій планує поступово збільшувати обʼєми та відправляти печериці на переробку та консервацію. За фінансовим планом бізнес має окупитись за 9 місяців, і поки підприємець рухається в запланованому темпі.

«Чесно кажучи, було дуже шкода покинути майже 8 років досвіду та займатися чимось іншим. Але без підтримки я навряд би наважився на таке. Та коли в тебе вірять, ще й допомагають матеріально, то мене це надихнуло працювати далі на користь людям навколо», — говорить Юрій.

Юрій Душенко разом із сім’єю та відзнакою за найкращу бізнес-ідею. Фото надав Юрій

У «МХП — Громаді» 12 березня стартував новий сезон конкурсу «Роби своє». Підприємці можуть отримати до 100 000 гривень на розвиток власної справи. Фонд планує підтримати до 80 ініціатив у 13 областях України. Заявки приймають за посиланням до 9 квітня 2024 року.

«МХП — Громаді» — український благодійний фонд, який почав свою діяльність 2015 року. Його головна місія — комплексний розвиток громад. Географія діяльності налічує 12 областей України, з яких понад 700 містечок і сіл. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну фонд системно підтримує людей, які перебувають у регіонах бойових дій, українських захисників та рятувальників, громади, лікарні та пологові будинки, благодійні установи, які дбають про дітей-сиріт та літніх людей, а також людей, які через війну залишилися без дому та засобів для існування.

Суспільство

В Україні хочуть створити Єдиний реєстр адрес: у Мінвідновленні пояснили його функцію

Опубліковано

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури починає впровадження Єдиного державного реєстру адрес в регіонах. Інформація з ЄДРА забезпечуватиме взаємодію між інформаційними системами на різних рівнях управління.

Про це повідомляє Міністерство відновлення України.

Це дасть змогу громадянам мати достовірні дані в реєстрі та отримувати низку потрібних соціальних і адміністративних послуг: реєстрацію місця проживання, отримання пільг чи субсидії. Також даний реєстр убезпечить від шахрайства щодо прав власності на нерухомість.

Наразі, в результаті підготовчої роботи сформовано 24 команди «менторів» (в кожній області) з 73 фахівців обласних військових адміністрацій, райдержадміністрацій та громад.

Як повідомили у Мінвідновленні, навчено 1 099 фахівців органів місцевого самоврядування, які отримали відповідний сертифікат про готовність до роботи й підтвердили навички.

Читайте також: За рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок

“Більше 800 навчених громад найближчим часом почнуть роботу з наповнення ЄДРА, а ще 412, які знаходяться на фінальній стадії навчання, доєднаються відразу після його завершення та підтвердження отриманих навичок”, – зазначили у Міністерстві.

Довідка

Нещодавно Уряд України ухвалив Постанову про створення Єдиного державного реєстру адрес (ЄДРА). Його мета полягає в систематизації адресної інформації та створенні єдиного достовірного джерела адресних даних, де буде міститися інформація про кожен населений пункт, кожну вулицю і кожен номер будівлі. ЄДРА є одним із базових реєстрів відповідно до Закону України “Про публічні електронні реєстри”.

Нагадаємо, Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: Міністерство відновлення України

Читати далі

Суспільство

Як надати першу психологічну допомогу: в Україні проведуть майстерклас

Опубліковано

Міністерство культури та інформаційної політики України, у співпраці з Товариством Червоного Хреста України та за підтримки Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти, організувало серію онлайн-тренінгів з першої психологічної допомоги для викладачів мистецьких шкіл у Миколаєві та Запоріжжі. Тренінги відбулися відповідно 19 та 26 квітня.

Про це повідомляє Мінкульт.

Це перші два тренінги другого етапу циклу тренінгів з першої психологічної допомоги. Вони проводяться в рамках реалізації пріоритетного проєкту МКІП «Мистецтво допомагати» та Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». 

Основною метою тренінгів є: 

Читайте також: Завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича

  • підвищення обізнаності викладачів про те, як вчасно та правильно надавати першу психологічну допомогу; 
  • як підтримувати емоційний стан студентів, які цього потребують; 
  • як визначати наявність у студента гострого чи накопиченого стресу;
  • як піклуватися про власне психічне здоров’я та психічне здоров’я оточуючих.

По закінченню тренінгу учасники здобули знання щодо: 

• розуміння чим є та чим не є ППД; 

• як дотримуватись принципу “Не нашкодь”; 

• розпізнавання реакцій на дистрес, різниця між загальними та складними реакціями; 

• методи активного слухання та заспокоєння людей в дистресі; 

• розуміння важливості з надання доступу до інформації та інших соціальних послуг; 

• стратегії турботи про себе до, під час та після надання допомоги.

Нагадаємо, США оголосили про оборонний пакет допомоги для України на 1 млрд доларів.

Фото: Мінкульт

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі