Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три регіони та партнерів. Єдине, що незмінне — великий розмір та якість його печериць. 

Розповідаємо в ШоТам про підприємця, який завдяки гранту від Благодійного фонду «МХП — Громаді» в межах конкурсу бізнес-ідей «Роби своє» знову повернувся до улюбленої справи.

Перша спроба відновити бізнес не вдалася

Юрій почав цікавитись грибною справою в рідному містечку Лиман на Донеччині. Там його друзі запропонували спробувати вирощувати печериці в приміщенні колишнього консервного заводу. «На той час ця тема не була настільки поширеною, як зараз, — згадує Юрій. — Не було форумів чи якихось статей в інтернеті, тому почав досліджувати з власних спроб і помилок».

Перед початком повномасштабної війни Юрій заклав брикетів на 4,5 тонни грибів. Планував масштабувати до 20 тонн грибів на місяць, аби поставляти на консервний завод. Однак урожай зібрати вже не встиг — довелося виїжджати разом з родиною та партнерами в безпечніше місце. 

Спроба відновити бізнес у Чернівцях лише забрала й так обмежені збереження сімʼї.

«За мною була справа виростити гриби, а за вже колишнім партнером — знайти ринок і продати. Я свою роботу зробив — 4,2 тонни було вирощено, однак реалізувати на новому місці не змогли».

Партнер по бізнесу тоді виправдовувався, що таких «мутантів» ніхто на ринку купувати не захоче.

Юрій вирощує великі мʼясисті гриби обʼємом від 12 до 18 см. За словами підприємця, у його печерицях на 10% менше вологи, ніж у стандартних магазинних. Це не лише покращує смак, а й збільшує термін зберігання сирого продукту.

Юрій Душенко разом з врожаєм печериць. Фото надав Юрій.

«Ми навіть дорощуємо гриби до 20 сантиметрів так, що на такій печериці можна хоч піцу робити!» — пишається Юрій.

Читайте також: Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Подав заявку й через кілька місяців отримав грант 

Після негативного досвіду на новому місці чоловік мав забезпечувати сімʼю, тому долучився до бізнесу батьків дружини, які на той час релокувались у Звенигородку, що на Черкащині. Всією родиною сконцентрувалися на сімейній справі, яку ведуть уже 25 років, — продажі чаю та кави. «На початку їздили з дружиною на ринки в навколишні містечка, де фасували чай по упаковках та продавали».

Знову наважитись на вирощування улюблених печериць допоміг саме грант від Благодійного фонду «МХП — Громаді». «Памʼятаю, прийшов у гості знайомий нашої сімʼї й розповів про таку можливість. Усі мене підтримали, та до кінця подачі заявок лишалося всього три дні». 

Сконцентрувавшись та описавши всі 8 років свого досвіду, Юрій надіслав грантову форму в необхідні терміни. Вже за місяць отримав лист про перемогу в конкурсі. А наступного місяця чоловік отримав 100 000 гривень і розпочав підготовчі роботи.

«Історія Юрія нас вразила, по-перше, його прагненням розвиватися, попри перешкоди. Не мав інформації купив книгу за 8 000 грн, звідки вивчав теорію з догляду за грибами. Через велику війну довелося покинути домівку спробував власну справу на новому місці. Не вдалося з першого разу спробував знову. По-друге, його бізнес безпосередньо запускає економічні процеси всередині громади: продаж, логістика тощо. По-третє, це — виробництво, яке при масштабуванні створюватиме нові робочі місця, розвиватиме громаду. Також Юрій прописав чіткий бізнес-план, пояснив, на що саме підуть кошти, й сам інвестував у свій бізнес», — прокоментував керівник відділу національних проєктів Благодійного фонду «МХП — Громаді» Володимир Панченко.

До перезапуску бізнесу минуло ще чотири місяці. За цей час підприємець орендував приміщення та разом з родиною облаштував його для вирощування печериць: провів електрику, встановив кондиціонери та фільтри для подачі повітря, зробив полиці тощо. 

Підготовка приміщення для вирощування печериць. Фото з Instagram Юрія

Суми гранту не вистачило на всі потреби — ще 220 000 гривень Юрій вклав з власних коштів. Та допомога зʼявлялася там, звідки її не очікували.

«Коли я купував матеріали по гранту, то завжди розказував, для чого і хто я. Так слово за слово, і ми вже виходили на каву. Одні давали матеріали в борг, а підприємець, у якого орендував приміщення, покрив витрати за електроенергію до першого врожаю», — згадує Юрій з подивом та щирою вдячністю.

«Без підтримки я навряд би наважився»

У листопаді 2023 року Юрій висадив перший врожай на новому місці. На відміну від попереднього досвіду, цього разу підприємець веде всі напрямки свого малого бізнесу самостійно та не покладається на зовнішніх партнерів. Нині гриби від Юрія продають у різних локальних продуктових магазинах:

«Я обʼїхав навколишні містечка й буквально пропонував підприємцям свої печериці. Хтось із них має три-чотири магазини в місті, хтось — лише одну, але велику точку». 

Вирощування та врожай печериць-гігантів. Фото з Instagram Юрія

Юрій знаходить тих, хто раніше грибами не торгував, бо це продукт, що швидко псується. Однак його гриби можуть зберігатися довше магазини беруть по 50-70 кілограмів на тиждень і регулярно збільшують замовлення. Клієнти звикають до смачного та якісного товару, тому повертаються й приводять ще своїх знайомих. У родинному магазині також зробили стелаж для продажу грибів — там за місяць вторгували близько 400 кілограмів. Гриби надсилають і поштою:

«Якби мені колись сказали, що я відправлятиму гриби поштою, я б розсміявся та не повірив. Люди замовляють не лише для себе, а й для перепродажу, адже такі величезні та мʼясисті печериці — унікальність на ринку!». 

Оскільки бізнес тільки починає набирати обертів, підприємець реалізовує до 1,5 тонни грибів за два місяці. Надалі Юрій планує поступово збільшувати обʼєми та відправляти печериці на переробку та консервацію. За фінансовим планом бізнес має окупитись за 9 місяців, і поки підприємець рухається в запланованому темпі.

«Чесно кажучи, було дуже шкода покинути майже 8 років досвіду та займатися чимось іншим. Але без підтримки я навряд би наважився на таке. Та коли в тебе вірять, ще й допомагають матеріально, то мене це надихнуло працювати далі на користь людям навколо», — говорить Юрій.

Юрій Душенко разом із сім’єю та відзнакою за найкращу бізнес-ідею. Фото надав Юрій

У «МХП — Громаді» 12 березня стартував новий сезон конкурсу «Роби своє». Підприємці можуть отримати до 100 000 гривень на розвиток власної справи. Фонд планує підтримати до 80 ініціатив у 13 областях України. Заявки приймають за посиланням до 9 квітня 2024 року.

«МХП — Громаді» — український благодійний фонд, який почав свою діяльність 2015 року. Його головна місія — комплексний розвиток громад. Географія діяльності налічує 12 областей України, з яких понад 700 містечок і сіл. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну фонд системно підтримує людей, які перебувають у регіонах бойових дій, українських захисників та рятувальників, громади, лікарні та пологові будинки, благодійні установи, які дбають про дітей-сиріт та літніх людей, а також людей, які через війну залишилися без дому та засобів для існування.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі