Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Передавали таємну інформацію та були увʼязнені «совєтами». Що ви знаєте про жінок в УПА? (тест)

Опубліковано

14 жовтня 1942 — офіційна дата створення Української повстанської армії. Усі знають історію найвідомішого командира УПА Романа Шухевича, про повстанців у підпіллі вже є багато фільмів та книг, а науковці присвятили їм не одне дослідження.

Проте багато ролей у національному русі виконували розвідниці, звʼязківиці та медсестри. Тому до Дня створення УПА ШоТам підготував тест про сильних духом жінок, які боролися за українську державність у минулому столітті.

Який вишкіл проходили жінки та дівчата, коли долучалися до підпільного руху?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Повстанка Параскевія Гоянюк із села Спас на Покутті так розповідала для «Локальної історії» про своє приєднання до ОУН: «В організації я з 1941 року. Спочатку ми були по три чоловіка — звено. Раз на тиждень зустрічалися, вивчали «Декалог», «Молитву українського націоналіста», читали брошури УПА. Я, як була в селі, мала три вишколи: мала вишкіл ідеологічний, був вишкіл збройний (на збройному вишколі були самі дівчата, але приходили два хлопці та по зброї нас інструктували) і був санітарний вишкіл».

Як саме зв'язківиці Української повстанської армії передавали таємну інформацію повстанцям?

Фото: фейсбук «Жінки свободи»
Правильно! Неправильно!

В УПА жінки найчастіше виконували роль зв’язківиць і розвідниць. Записки з таємною інформацією — штафетки (грипси) — носили особисто до пункту призначення, а в разі небезпеки мали їх ліквідувати. Зв’язкова ОУН Анна Стецівка на псевдо Голубка розповіла «Локальній історії» про свою роботу: «Штафетку давали мені, а я несла на зв’язок — обмотувала в глину й несла в кулаці. Якби в разі чогось — треба випустити, але пам'ятати, де».

Яку назву мала головна медично-санітарна структура в підпільному русі, де санітарки надавали допомогу пораненим воякам?

Фото: фейсбук «Жінки свободи»
Правильно! Неправильно!

Також важливою місією для жінок у повстанському русі було лікувати поранених бійців. Найбільшою медичною службою був Український червоний хрест УПА. Ця служба мала піклуватися про здоров’я членів підпілля і бійців, проводити огляд вояків, заготовляти ліки, організовувати лікарні й амбулаторії, проводити санітарні курси, готувати інструкції. Вона складалася з двох частин: військової та теренової — військова діяла в бойових групах і відділах УПА, а теренова відповідала за роботу підпільних шпиталів як для поранених повстанців, так і для цивільного населення. Цю службу очолювала й організовувала найвідоміша зв'язкова Романа Шухевича Катерина Зарицька-Сорока на псевдо Монета.

Ще одна відома зв'язківиця Романа Шухевича переховувала його в конспіративних квартирах разом з власною маленькою донькою Дзвінкою. Вона прожила найдовше серед усіх жінок-підпільниць і померла у віці 101 року у Львові. Про кого йдеться?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Ольга Ільків разом з маленькою донькою переховувала Романа Шухевича на конспіративній квартирі в селі Княгиничі на Франківщині. Жінку засудили до 25 років заслання, відібрали маленьких дітей і дали їм інші прізвища, проте вона змогла їх відшукати після звільнення з таборів. Ольга дочекалася незалежності України та померла у 2021 році — на 101 році життя.

Ірина Сеник також була зв’язковою Романа Шухевича. Вона понад 30 років відсиділа в радянських в'язницях, а згодом стала поетесою та дисиденткою. Яке почесне визнання отримала ця жінка за участь у національному русі?

Фото: Український інститут національної пам'яті
Правильно! Неправильно!

Ірину Сеник засудили на 10 років таборів, а згодом відправили на довічне заслання за зв'язки з УПА. У в'язниці жінка потай писала вірші на клаптиках паперу. Згодом вона стала членкинею Української Гельсінської групи та була ув'язнена як дисидентка. Після звільнення жила на Львівщині, де й померла у 2009 році. За десять років до її смерті американська жіноча громада внесла її в перелік «100 героїнь світу».

Учасниця повстанського руху Людмила Фоя була затримана 24 січня 1944 року за антирадянську діяльність спецслужбами. Та у НКВС вирішили, що дівчина буде кориснішою як агентка у боротьбі з ОУН, тому вона вийшла на волю як агентка «Апрєльская». Що з нею сталося потім?

Фото: Історична правда
Правильно! Неправильно!

Людмила Фоя відразу зізналася повстанцям про те, що НКВС її завербував і повідомила про деталі свого завдання — налагодити співпрацю між справжнім підпіллям на Волині із рухом на Київщині, який створили радянські спецслужби. Дівчина працювала під псевдо «Перелесник», повідомляючи чекістам інформацію, яка була вигідна українським повстанцям.

У 2016 році вийшов фільм «Жива» про незламну учасницю повстанської армії на основі реальних подій. Хто з жінок УПА був прототипом головної героїні?

скриншот з фільму
Правильно! Неправильно!

Фільм «Жива» режисера Тараса Химича розповідає реальну історію учасниці повстанського руху Ганни Попович на псевдо «Ружа», яка пережила тортури на радянських допитах, вижила після поранення в бункері, мала ампутацію руки в полоні, проте померла у віці 90 років у селі на Львівщині.

«Треба нам самим творити свою історію. Кожна людина має своє місце. Вже досить нагинулося наших», — ці слова сказала остання зв'язкова Шухевича, яку ув'язнили на найбільший термін — 25 років суворого режиму в радянських таборах. Хто це?

Фото: «Локальна історія»
Правильно! Неправильно!

Останньою зв’язковою Шухевича була Дарія Гусяк. Жінка водила його до лікарів в останні роки перед загибеллю та не видала точного місця переховування під час допитів.

Передавали таємну інформацію та були увʼязнені «совєтами». Що ви знаєте про жінок в УПА? (тест)
Хороший результат! Сподіваємося, ви дізналися сьогодні більше про жінок в УПА.
Ви чудово впоралися! Діліться цим тестом зі своїми друзями, аби й вони перевірили свої знання про жінок в УПА

Поділіться своїми результатами:

Читайте також: 10 видатних українок, про яких ви мало що знали

Коментарі

Суспільство

В Україні запрацював проєкт «Штаб згуртованих громад»: чим він корисний

Опубліковано

Міністерство розвитку громад та територій ініціювало створення проєкту «Штаб згуртованих громад». У його межах будуть викладати інформацію про перебіг опалювального сезону в громадах.

Про це повідомили в Міністерстві розвитку громад та територій.

Про що будуть повідомляти

У межах діяльності ініціативи громадяни зможуть отримувати:

  • актуальні новини про підготовку громад та регіонів до опалювального сезону;
  • поради та інструкції на випадок критичних ситуацій;
  • оперативну інформацію під час обстрілів;
  • рекомендації щодо безпеки під час опалювального сезону.

У міністерстві вказують, що мета проєкту — забезпечити українців актуальною та своєчасною інформацією і підготувати до можливих викликів опалювального сезону.

Слідкувати за оновленнями можна у зручних для користувачів соцмережах за посиланням

Читайте також: Українські десантники збили російський ударний безпілотник «Оріон» над Курською областю (ВІДЕО)

Партнери проєкту

До «Штабу згуртованих громад» увійшли представники ключових державних органів:

  • Міністерства розвитку громад та територій України;
  • Міністерства енергетики;
  • Міністерства внутрішніх справ;
  • Міністерства охорони здоров’я;
  • Міністерства освіти і науки;
  • Державної служби з надзвичайних ситуацій;
  • Фонду Енергоефективності;
  • Укренерго;
  • Нафтогазу;
  • обласних військових адміністрацій;
  • органів місцевого самоврядування.

Нагадаємо, що українці, які опалюють будинки дровами чи вугіллям, можуть отримати збільшені виплати.

Фото: Freepik

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Український бренд випустив благодійний екоолівець для очей, кошти з якого підуть на дитячу лікарню

Опубліковано

Український бренд косметики Provg разом із данською компанією Sprout презентували унікальний продукт — екоолівець для очей, який можна посадити після використання, щоб виростити сонях.

Про це повідомляють Provg.

Проєкт має благодійну місію: всі зібрані кошти від продажу екоолівців передаються на допомогу Луганській обласній клінічній лікарні, яка через війну змушена була переїхати до Лубен.

Фото: Provg

Читати також: Аудіогіди українською мовою зʼявилися у провідних музеях Бельгії та Німеччини

Лікарня, яка постраждала під час війни у 2014 році, відновила свою діяльність у Лисичанську, а після повномасштабного вторгнення у 2022 році — евакуювалася до Лубен. Наразі медики працюють у будівлі колишньої залізничної поліклініки, якій майже 100 років. Завдяки продажам екоолівця, лікарня отримає лікарські засоби, пелюшки, одноразові простирадла, офтальмоскопи та тренажери для дітей.

Вартість олівця — 650 гривень. Придбати його можна на сайті Provg чи магазинах Sprout на Amazon. Також підтримати збір можна за посиланням

Фото: Provg.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Автомеханік на візку Валентин Шабунін відкрив майстерню, яка змінює життя людей з інвалідністю (ВІДЕО)

Опубліковано

Автомеханік Валентин Шабунін, який після важкої аварії став пересуватися на кріслі колісному, не лише не втратив своєї пристрасті до автомобілів, але й створив майстерню, яка допомагає людям з інвалідністю отримати водійські права. У його автоклубі, першому в Україні, де переобладнують автомобілі для ручного керування, вже відремонтовано сотні автівок. Це стало справжнім проривом для багатьох українців на візках, які завдяки Валентину отримали можливість самостійно керувати автомобілем.

Шлях від водія до новаторського механіка

Валентин завжди захоплювався автомобілями, але у 2007 році його життя змінилося через страшну аварію, що призвела до перелому хребта. Після цього йому довелося пересуватися на кріслі колісному. Однак це не зламало його духу. Не отримавши допомоги в ремонті власного авто, Валентин вирішив лагодити машину самостійно. Це стало початком його шляху до відкриття майстерні, де він тепер допомагає іншим.

Читати також: Ветеран на протезі відкрив у Києві дві студії акробатики та вчить дітей паркуру (ВІДЕО)

Перемога над обмеженнями

З 2014 року Валентин переробляє автомобілі для людей з інвалідністю, щоб вони могли водити за допомогою ручного керування. Його майстерня не просто ремонтує автівки, а й виготовляє унікальні системи для їх переобладнання. Машини на ремонт привозять з усієї України, а також із-за кордону. Після початку повномасштабного вторгнення Валентин також став ремонтувати автівки для Збройних Сил України, не беручи грошей за роботу.

Цей надихаючий приклад того, як любов до своєї справи та непохитний дух допомагають долати життєві перешкоди, можна побачити у відео від ШоТам.

Нагадаємо, що ветеран із Чернігівщини отримав грант і будує автомийку (ВІДЕО).

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Донори віддають частинку себе, аби врятувати інших». Історія харків’янки, яка вже 8 років здає кров

Коли Ольга Маканєєва з Харкова працювала в лікарні, вона вперше наважилася на донорство, аби допомогти...

Суспільство5 днів тому

«У відповідальній роботі гендер не має жодного значення»: як працює перша жінка-машиністка харківської підземки

Ще кілька років тому побачити жінку за кермом поїзда метро було неможливо. Проте 25-річна Анастасія...

Спорт2 тижні тому

Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»

«Ігри Нескорених» стали символом незламності духу наших воїнів. 35 учасників — ветеранів та військовослужбовців, які...

Суспільство3 тижні тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...