Суспільство
Пекарня з Київщини виготовляє енергетичне печиво для ЗСУ за столітнім рецептом
Крафтова пекарня-кав’ярня «Витач» з села Витачів Київської області виготовляє унікальне енергетичне печиво для воїнів ЗСУ за столітнім рецептом.
Про це ШоТам розповіли в проєкті USAID «Економічна підтримка України».
Відкрилися 25 лютого
Крафтова пекарня-кав’ярня «Витач» у селі Витачів Обухівського району Київської області розпочала працювати торік 25 лютого – на другий день повномасштабної війни. Родина Собків сама збудувала пекарню і готувалася розвивати бізнес. Їхній перший хліб був волонтерським. Зараз власники бізнесу Ірина та Олександр допомагають ЗСУ, відправляють на передову печиво, проводять майстер-класи та популяризують своє крафтове виробництво.
Хліб з трипільським орнаментом
Впродовж двох років родина будувала пекарню та дві печі на дровах. Кожна з них важить 20 тонн, а для будівництва використали 35 тисяч цеглин. Їхні печі мають імена – Альфа і Брава, а хліб – трипільські орнаменти. Любов до хліба, його випікання, загалом селянської праці у Ірині – від її предків.
«Моя бабуся Палагея, яка пережила Другу світову війну та голод, завжди говорила, що війна та голод – дві найстрашніші речі. На генетичному рівні я все це всмоктувала у себе. Тому 24 лютого я дуже злякалася, це був найстрашніший день для мене. Але вже наступного дня ми вирішили, що не можемо сидіти, склавши руки.Просили людей поділитися борошном та дріжджами і почали випікати хліб – для місцевих жителів, госпіталів, Збройних Сил України», – розповідає співвласниця бізнесу Ірина.
Унікальне печиво для бійців ЗСУ
Так тривало майже два місяці, згодом хліб доставляли у деокуповані Бородянку та Бучу, Харків та Чернігів. Уже з травня пекарня почала працювати як бізнес. Зараз свою випічку продають у кав’ярні, також співпрацюють із кількома магазинами Києва та двічі на тиждень розвозять хліб жителям прилеглих сіл. Проте волонтерська допомога ЗСУ залишається важливою складовою. Щотижня у пекарні готують посилки бійцям на передову із запашним хлібом та особливим печивом.
«Для бійців, які боронять Бахмут та Авдіївку, Гуляйполе та Херсонщину, ми виготовляємо сухарики, енергетичне печиво під назвою “Разом”. Таке робили в Австралії дружини для своїх чоловіків під час Першої світової війни, тож цьому рецепту понад 100 років. Це печиво тривалого зберігання, містить багато вершкового масла, воно солодке, але від нього не хочеться пити. Ми знаємо, що його беруть із собою бійці у розвідку, щоб втамувати голод кілька днів у полі чи лісі, де немає можливості приготувати їжу», – додає Ірина Собко.
Пункт незламності у пекарні
Зараз у пекарні родина облаштувала Пункт незламності, куди у часи відключення електрики приходять місцеві жителі погрітися, зарядити телефони та попрацювати з ноутбуком. Також родина проводить майстер-класи для дітей, аби підтримати їх у часи війни, дати можливість спекти свій перший запашний хліб.
«У нас тепло, оскільки маємо печі на дровах, також працює генератор, тож запрошуємо людей приходити до нас, – ділиться пані Ірина. – У важкі часи маємо гуртуватися та допомагати одне одному, лише так можемо пережити усе».
Торік у листопаді власники пекарні долучилися до мережі з відновлення культурної спадщини Київщини, яку створили за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України». У пекарні, яка стала місцем для проведення волонтерських заходів, збираються крафтові виробники, волонтери, ресторатори, музейники.
Наприкінці грудня творче об’єднання Slavuta організувало солідарну акцію «Відлуння руйнації», під час якої передали підрозділам на східний фронт чотири мобільні польові кухні, сухі супи та борщі. Їх допомогла придбати українська громадсько-політична фундація у США – «Організація оборони чотирьох свобод для України».
Такі заходи допомагають привернути увагу до збереження культурної спадщини Київщини, адже пекарня розташована на Дніпрових кручах поруч з каплицею, яку збудував письменник Олесь Бердник за ескізами Тараса Шевченка. Також тут знаходиться старовинний козацький вітряк, який бачать усі гості, що приходять до пекарні за запашною випічкою.
Фото: facebook.com/ERAUkraine.
Суспільство
На Південному вокзалі в Києві стартувала виставка «Зламай Тишу», присвячена темі гендерного насильства. Експозиція триватиме до 31 січня 2025 року.
Про це повідомили представники компанії «Укрзалізниця».
Що можна побачити на виставці
У холі біля колії №14 облаштовано вісім інсталяцій, які розповідають про різні форми гендерного насильства, його вплив на життя людей та актуальну статистику. Відвідувачі можуть дізнатися, як розпізнати насильство та як допомогти тим, хто постраждав.
Проєкт реалізували в межах всеукраїнської кампанії «Зламай Тишу» за ініціативи ГО «Дівчата». Виставку підтримали ООН Жінки в Україні та Жіночий фонд миру й гуманітарної допомоги ООН (WPHF).
Читати також: Українська ілюстраторка Ольга Протасова увійшла до журі ADC 104th Annual Awards
Що далі
Після завершення виставки на Південному вокзалі експозицію перенесуть до холу станції метро «Золоті ворота», де вона продовжить привертати увагу до теми гендерного насильства.
Нагадаємо, що кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися.
Фото: соціальні мережі «Укрзалізниці».
Суспільство
Українські ютубери знову отримуватимуть заслужені нагороди від YouTube. Це стало можливим завдяки зусиллям Мінцифри та Google.
Про це повідомляє Мінцифра.
Під час повномасштабної війни доставку YouTube-нагород в Україну було зупинено. Українські контент-мейкери, чиї канали досягли визначних показників, не могли отримати срібні, золоті чи діамантові кнопки. Після звернень спільноти Мінцифра ініціювала діалог із Google, і тепер проблему вирішено.
З січня 2025 року нагороди знову надходитимуть до України.
Читати також: 7 фільмів, які змінять ваше ставлення до класичного українського кіно
Хто отримує YouTube-кнопки
- Срібна — за 100 000 підписників;
- золота — за 1 000 000 підписників;
- діамантова — за 10 000 000 підписників.
Доставку нагород до росії, Білорусі, Ірану, КНДР та інших підсанкційних країн YouTube не здійснює.
Нагадаємо, що кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися.
Фото: Freepik.
Суспільство
З 10 лютого регіональний поїзд №865/866 Рава-Руська – Чернівці курсуватиме до Коломиї.
Про це повідомляє «Укрзалізниця».
Що зміниться для пасажирів
Потяг прибуватиме до Коломиї о 00:03, а відправлятиметься о 05:40. Новий маршрут забезпечить жителям і гостям Чернівців зручні пересадки в Коломиї на поїзди до Луцька, Рівного, Ковеля та популярних курортів Карпат: Яремчі, Ворохти, Татарова, Ясіні й Рахова.
Цей рейс узгоджено з міжнародним поїздом №766/765 Рава-Руська – Варшава, що стане приємною новиною для тих, хто планує подорожі до Польщі.
Читати також: «Укрзалізниця» запускає нові нічні потяги, які з’єднають Закарпаття, Прикарпаття, Львів і Київ
Зміни в маршруті Ужгород – Ковель
Ще одна важлива новина — поїзд №368/367 Ужгород – Ковель тепер курсуватиме через Дрогобич і Самбір. Новий розклад зробить пересадку у Львові зручнішою: пасажири з Ужгорода прибуватимуть о 06:10 замість 05:18.
Для подорожуючих із Відня та Братислави через Чоп також скоротиться час очікування на пересадку до Львова, Луцька та Рівного.
Фото: «Укрзалізниця».