Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Пекарня з Київщини виготовляє енергетичне печиво для ЗСУ за столітнім рецептом

Опубліковано

Крафтова пекарня-кав’ярня «Витач» з села Витачів Київської області виготовляє унікальне енергетичне печиво для воїнів ЗСУ за столітнім рецептом.

Про це ШоТам розповіли в проєкті USAID «Економічна підтримка України».

Відкрилися 25 лютого

Крафтова пекарня-кав’ярня «Витач» у селі Витачів Обухівського району Київської області розпочала працювати торік 25 лютого – на другий день повномасштабної війни. Родина Собків сама збудувала пекарню і готувалася розвивати бізнес. Їхній перший хліб був волонтерським. Зараз власники бізнесу Ірина та Олександр допомагають ЗСУ, відправляють на передову печиво, проводять майстер-класи та популяризують своє крафтове виробництво.

Хліб з трипільським орнаментом

Впродовж двох років родина будувала пекарню та дві печі на дровах. Кожна з них важить 20 тонн, а для будівництва використали 35 тисяч цеглин. Їхні печі мають імена – Альфа і Брава, а хліб – трипільські орнаменти. Любов до хліба, його випікання, загалом селянської праці у Ірині – від її предків.

«Моя бабуся Палагея, яка пережила Другу світову війну та голод, завжди говорила, що війна та голод – дві найстрашніші речі. На генетичному рівні я все це всмоктувала у себе. Тому 24 лютого я дуже злякалася, це був найстрашніший день для мене. Але вже наступного дня ми вирішили, що не можемо сидіти, склавши руки.Просили людей поділитися борошном та дріжджами і почали випікати хліб – для місцевих жителів, госпіталів, Збройних Сил України», – розповідає співвласниця бізнесу Ірина.

Унікальне печиво для бійців ЗСУ

Так тривало майже два місяці, згодом хліб доставляли у деокуповані Бородянку та Бучу, Харків та Чернігів. Уже з травня пекарня почала працювати як бізнес. Зараз свою випічку продають у кав’ярні, також співпрацюють із кількома магазинами Києва та двічі на тиждень розвозять хліб жителям прилеглих сіл. Проте волонтерська допомога ЗСУ залишається важливою складовою. Щотижня у пекарні готують посилки бійцям на передову із запашним хлібом та особливим печивом.

«Для бійців, які боронять Бахмут та Авдіївку, Гуляйполе та Херсонщину, ми виготовляємо сухарики, енергетичне печиво під назвою “Разом”. Таке робили в Австралії дружини для своїх чоловіків під час Першої світової війни, тож цьому рецепту понад 100 років. Це печиво тривалого зберігання, містить багато вершкового масла, воно солодке, але від нього не хочеться пити. Ми знаємо, що його беруть із собою бійці у розвідку, щоб втамувати голод кілька днів у полі чи лісі, де немає можливості приготувати їжу», – додає Ірина Собко.

Пункт незламності у пекарні

Зараз у пекарні родина облаштувала Пункт незламності, куди у часи відключення електрики приходять місцеві жителі погрітися, зарядити телефони та попрацювати з ноутбуком. Також родина проводить майстер-класи для дітей, аби підтримати їх у часи війни, дати можливість спекти свій перший запашний хліб.

«У нас тепло, оскільки маємо печі на дровах, також працює генератор, тож запрошуємо людей приходити до нас, – ділиться пані Ірина. – У важкі часи маємо гуртуватися та допомагати одне одному, лише так можемо пережити усе».

Торік у листопаді власники пекарні долучилися до мережі з відновлення культурної спадщини Київщини, яку створили за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України». У пекарні, яка стала місцем для проведення волонтерських заходів, збираються крафтові виробники, волонтери, ресторатори, музейники.

Наприкінці грудня творче об’єднання Slavuta організувало солідарну акцію «Відлуння руйнації», під час якої передали підрозділам на східний фронт чотири мобільні польові кухні, сухі супи та борщі. Їх допомогла придбати українська громадсько-політична фундація у США – «Організація оборони чотирьох свобод для України».

Такі заходи допомагають привернути увагу до збереження культурної спадщини Київщини, адже пекарня розташована на Дніпрових кручах поруч з каплицею, яку збудував письменник Олесь Бердник за ескізами Тараса Шевченка. Також тут знаходиться старовинний козацький вітряк, який бачать усі гості, що приходять до пекарні за запашною випічкою.

Фото: facebook.com/ERAUkraine.

Суспільство

Грузія продовжила термін безвізового перебування українців до трьох років

Опубліковано

Грузинська влада збільшила термін безвізового перебування в країні українців до трьох років. Зазначається, що відповідні зміни були внесені у постанову «Про затвердження переліку країн, громадяни яких можуть в’їжджати в Грузію без візи».

Про це повідомляє Грузія Online.

Згідно із поправкою, громадянам України дозволений в’їзд в Грузію без візи та перебування в країні протягом повних трьох років.

Раніше цей термін був обмежений одним роком, однак у лютому минулого року був продовжений до двох років.

Читайте також: ЄС виділив €1,5 млрд Україні: це другий транш за програмою Ukraine Facility

За інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах ВПО, станом на жовтень 2023 року в Грузії перебувало близько 27 тис. громадян України.

Нагадаємо, на українсько-молдавському кордоні запрацювала «єЧерга» для автобусів.

Фото: Міграційної служби

Читати далі

Суспільство

«Біжу за Азов»: у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений 10-й річниці заснування батальйону

Опубліковано

П’ятого травня, о 14:00, у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений до 10-ї річниці заснування батальйону «Азов». Забіг присвятять памʼяті полеглих азовців та підтримці захисників «Азовсталі», а всі зібрані кошти спрямують на підтримку бригади «Азов».

Про це повідомляє “ТиКиїв”.

Точну локацію проведення повідомлять у листі-підтвердженні після обов‘язкової реєстрації за посиланням.

Читайте також: Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про розмитнення авто в «Дії»: що він передбачає

Для участі необхідно зробити благодійний внесок — 600 грн до 30.04 і 1 000 грн — вже з 01.05 по 05.05. На учасників чекають чотири дистанції на вибір: 1 км, 3 км, 5 км та 10 км.

Нагадаємо, батьки випустили пісню загиблих від ракети музиканток із Запоріжжя.

Фото: ТиКиїв

Читати далі

Суспільство

На Подолі відреставрують будинок XVII століття: що відомо

Опубліковано

У Києві на вулиці Костянтинівській 6/8 планують відреставрувати кам’яницю київського війта — пам’ятку архітектури XVII–XVIII століть. Споруду ще називають “будинок Яна Биковського” або “будинок Петра I”.

Про це стало відомо з оголошення на сайті публічних закупівель Prozorro.

У Києві проведуть реставрацію кам’яниці київського війта — будинку Яна Биковського

Тендер на реставрацію оголосив київський науково-методичний центр з охорони, реставрації та використанню пам’яток історії, культури й заповідних територій. Очікувана вартість робіт — понад 3 мільйони гривень. 

Читайте також: Українські бібліотекарі почали співпрацю з “Вікіпедією”, та займуться написанням статей

Відкриті торги відбудуться 6 травня. Переможець має виконати реставраційні роботи до 10 грудня 2024 року.

Нагадаємо, Jamala буде речницею від України на Євробаченні 2024.

Фото: Наш Київ

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: