Суспільство
Орегано, майоран, карі чи м’ята: як киянка вирощує прянощі та заробляє на хобі
“М’ята, базилік, розмарин, орегано, карі…” — натхненно перераховує весь асортимент трав власниця магазину рослин в горщиках і пряних трав Kitchen&Garden Катерина Безжон. Ще у 20 років дівчина захопилася програмами Джеймі Олівера та вирішила створити подібний мінігород на підвіконні вдома у кожного українця. Як їй це вдалося, скільки знадобилось коштів, які лайфхаки треба знати початківцям та чи є перспективи у цій сфері — дізнайтесь у нашому матеріалі.
Катерина Безжон,
засновниця магазину рослин в горщиках і пряних трав Kitchen&Garden та авторка того самого блакитного будиночку на ВДНГ в Києві. Почала бізнес в 20 років, коли навчалась на аграрному факультеті
Кінець Революції та приклад Джеймі Олівера — ось так я починала
Тоді за вікном був 2014-й рік, а я була студенткою четвертого курсу Університету біоресурсів та природокористування (колишній аграрний університет — ред.). Після Майдану все більш популярним ставав вітчизняний продукт і це посприяло розквіту дрібного крафтового бізнесу. На цій хвилі дійшла висновку, що також хочу працювати над власною невеличкою справою.
У мене не було страху. Мама мене підтримувала: “Ну нічого, як не вийде — родичами роздамо!”. Проте я чомусь була впевнена що ця ідея сподобається людям.
До того ж в мене батьки вирощують розсаду. Змалечку я спостерігала за їх роботою. Найбільше захоплювали пряні трави, яких у нас було багато в саду. Пам”ятаю, як мама мені показувала пахучий чебрець у полі. Завжди подобалось, що рослина може пахнути.
Водночас я захоплювалась кулінарією. Постійно слідкувала за улюбленим шеф-кухарем Джеймі Олівером, який має власний город з пряними травами на підвіконні. Почала шукати аналоги в Україні, але таких ще не було. І хоча це не найкращий час для посіву, вже восени придбала насіння, щоб спробувати виростити щось подібне. А вже навесні 2015-го року вдалося продати першу партію рослин.
Свою першу партію я майже одразу розпродала
В той час почалась хвиля різноманітних фестивалів в Києві та розквіт хендмейду. Тому я зареєструвалась на “ART пікнік Слави Фролової”, куди й прийшла вперше зі своїми травами. В мене навіть візитівок не було. А стійку мені зробила подружка. Проте вже в перший день нам вдалось розпродати майже всі рослини, які були з собою. А наступного дня подружка надрукувала на своєму принтері мої перші візитівки. Так я отримала прибуток вже через п”ять місяців. А на перші зароблені гроші придбала фотоапарат, щоб робити гарні фото для соцмереж.
Моїм стартовим капіталом була стипендія розміром в 700 грн
На свою стипендію в 720 гривень я купила насіння, горщики та ґрунт. А батьки виділили для мене частину теплиці, щоб можна було раніше отримати урожай. Хоча можна почати й на підвіконні з десяти горщиків базиліку та м’яти. На початку я вирощувала по 50 горщиків, і лише з часом почала розсаджувати.
Зараз рослини ростуть недалеко від Києва, в селі Гатне в невеликих теплицях: одна теплиця — 30 кв. м, а інша — 50 кв. м. Також вирощую в невеликих об’ємах, щоб рослини не переростали. Якщо весною виростити тисячу горщиків, то до осені вони переростуть і будуть вже не товарного вигляду, якщо вчасно не продати. Тому доводиться постійно підрощувати рослини. Наприклад, базилік ми підсіюємо партіями.
Той самий блакитний будиночок на ВДНГ
Будиночок на ВДНГ з’явився на третьому році справи. До цього вдавалось продавати через ярмарки та соцмережі. Проте більшість клієнтів хотіли приїхати та обрати рослинку. Це було не дуже зручно, адже теплиці знаходяться на приватній території батьків. Тому почала думати про магазин і відкладати кошти. В центрі міста за оренду хотіли завелику суму і потрібна була альтернатива.
Згадала, як ще в дитинстві їздила з мамою за саджанцями та насінням в будиночки на ВДНГ. Пів літа я телефонувала їм з проханням здати в оренду, але мені відмовляли. А потім самі зателефонували і погодились. Цей спогад серед найщасливіших моментів мого життя. До нас там жили працівники та будівельники, тому ремонт довелось робити капітальний. У мене не було великих коштів, тому друзі допомагали зробити його затишним. Думаю, через те він вийшов настільки душевний — максимально вкладали в нього добро. Вже друге літо поспіль збираємо тут шанувальників рослин.
Шалений графік: іноді рослини потребують до 12 годин на день
Я вже звикла до напруженого графіку. В сезон прокидаюсь о шостій ранку і допомагаю мамі з рослинами. Батьки вирощують розсаду перців та помідорів. А ближче до сьомої ранку поливаю свої прянощі. Якщо ж потрібно посадити нові рослини, то залишаюсь весь день в теплиці. У нас також є онлайн замовлення, які збираю самостійно. Потім їду відкривати магазин і можу лишитись там на цілий день, якщо у когось з дівчат вихідний. А закінчивши працювати о восьмій заводжу їх додому.
Увечері поливаю трави, бо рослини ростуть саме вночі. Якщо лишається час та сили, можу дозбирати замовлення на ранок. Спати лягаю не раніше 12-ї ночі або о першій. Іноді сплю взагалі по три години.
У нас команда універсальних солдатів
На постійній основі в мене працює двоє дівчат. А в сезон беру ще двоє тимчасових працівників на посадку чи для допомоги з будиночком. У нас команда універсальних солдатів: ми і садимо трави, і продаємо і, навіть, каву робимо. Дівчата, які зараз зі мною працюють не мають аграрної освіти. Головне — любов до рослин.
Підбираємо рослини, щоб людям було легко за ними доглядати
Раніше постійно намагалася шукати нові рослини. Наприклад, був туласі — священний базилік або – мирт, який нагадує лавровий лист. Проте їх складно вирощувати. Експерименти займали багато часу, але прихильників незвичних рослин не так вже й багато. Виходить робота в мінус. Тому намагаємось підібрати такий асортимент, щоб людям було нескладно вирощувати.
Найбільший попит на рослини, які використовуються в кулінарії: розмарин, м’ята різних сортів та базилік. Також у нас є тим‘ян, чебрець, чабер, орегано, майоран, карі, навіть балконний помідорчик і перчик та інші.
Саджанці можна знайти на спеціальних ярмарках та виставках
За роки навчання та роботи в цій сфері у мене є багато знайомих та колег. Також моніторю інтернет, відвідую садівничі ярмарки та професійні виставки для ландшафтних дизайнерів. Мої улюблені — Ландшафтний форум та Flower Expo. Раніше також читала журнал Landscape, де можна було знайти інформацію про різні івенти на цю тему.
Лайфхак для вирощування рослин: замість насіння — черенок
З досвідом зрозуміла, що краще вирощувати деякі рослини не з насіння. Щоб скоротити процес вирощування краще замовити черенок і доростити рослину. Така економія часу допомагає мені займатися ще й озелененням.
Вирощуємо органічний продукт, тому взимку — лише ялинки
В зимовий період не продаємо рослини, адже вирощуємо лише натуральний продукт та не стимулюємо рослини штучно. Що стосується добрив, то додаємо лише органічний перегній. Тому взимку вже близько трьох років, продаємо ялинки в горщиках. У друзів є ялинкові розсадники, які дають дерева під реалізацію.
А в цьому році ми запропонували повертати ялинку для посадки після свят тим, хто не хоче її висаджувати самостійно. Проте більшість висилали фотопідтвердження висадки. Також на зиму плануємо зробити естетичні набори для самостійного вирощування пряних трав з горщиками та насінням. Так магазин працює протягом року, окрім січня — тоді йдемо на канікули.
Наші покупці — це переважно молоді дівчата та кухарі
Найчастіше до нас звертаються через соцмережі сімейні дівчата 25-40 років або ті, хто проводить багато часу вдома та прагне створити затишний дім. В меншій кількості є й чоловіки, переважно кухарі.
Конкуренти є, але покупців вистачить на всіх
Якщо є конкуренти — це добре. Загалом з’являються і ті, хто спеціалізується саме на пряних травах, але я ставлюсь до цього нормально. Кожен з нас унікальний та зі своєю стилістикою. А покупців вистачить на всіх. Хоча звісно для продажів було б краще, якби конкурентів взагалі не було (сміється — ред.).
Продажі залежать від місяця та сезонності
Наприкінці квітня і протягом травня зазвичай відбуваються активні продажі. А потім влітку всі роз’їжджаються по відпустках. Також дохід напряму залежить від нашої участі в ярмарках. Найбільша кількість продажів на місяць сягає близько 500 горщиків.
Через карантин почали сезон пізніше
Взагалі треба було раніше починати сезон, адже люди дійсно більше купували поки знаходились вдома. Однак проблеми з погодою не дозволили: дні були теплими, а ночі — холодними. А рослини ростуть саме вночі. Тому цього року трави виросли набагато пізніше.
Перспективи у цього напряму є — будемо розвиватися
Мені здається що ця сфера буде розвиватися. За кордоном все більше з’являється пряних трав у великих магазинах та супермаркетах. У нас — так само. Кулінарна тема захоплює і все більше людей експериментують на кухні. Надалі трави в горщиках будуть більш доступними та дешевими.
Що стосується KITCHEN&GARDEN, то хотілось би знайти приміщення трохи більше. Це б дозволило проводити майстер-класи та тематичні зустрічі з прихильниками пряних трав в горщиках. Зараз ми зробили в будиночку кафе, коли помітили у людей бажання на довше у нас залишатись.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі