Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Олександра Кутас стала першою моделлю на візку, заснувала стартап та читає лекції в Лондоні. Її історія

Опубліковано

Олександра Кутас першою в світі стала моделлю на візку. Про дівчину писали найвідоміші медіа світу, а дизайнер Tommy Hilfiger запросив виступити на своєму показі. Окрім модельного бізнесу Олександра заснувала стартап, переїхала до Лондона та виступає спікеркою на тему fashion-індустрії.

Які складнощі були на шляху, чому індустрія моди досі не інклюзивна та про великі плани Олександри Кутас — читайте в історії сильної дівчини, яка надихає.

 Олександра Кутас

Олександра Кутас

Народилася та виросла в Дніпрі. Вивчилася в Дніпровському національному університеті на психолога. Працювала радницею мера Дніпра з питань інклюзивності. Стала першою у світі моделлю на візку, яка виступає на подіумах та бере участь у фотозйомках. 

З психології в модельний бізнес

Я працювала психологом після університету, але не дуже тривалий час. Була волонтером у військовому госпіталі в Дніпрі відразу після початку війни.

Зрозуміла, що є бажання спробувати себе в іншому, поки я молода і в мене немає ще ​​відповідальності за когось, крім себе.Психологія — це той напрямок, до якого я можу повернутися в будь-якому віці, якщо захочу.

Після цього почала модельну кар’єру. Я вперше потрапила на український тиждень моди та познайомилася там з Андрієм Саримсаковим. Він запропонував мені спільну зйомку, яка виросла в виставку. Це була перша подібна виставка в Україні, і з цього моменту все і почалося.

Вірусна стаття та інтерв’ю по всьому світу

Я опублікувала фотографії з виставки в своєму Instagram і мене помітила журналістка з Нью-Йорка. Запросила на інтерв’ю і воно вийшло на Daily Mail в 2015 році. Стаття стала вірусної і з того часу мене почали запрошувати на інтерв’ю журналісти з дуже різних країн.

Я вирішила познайомитися з дизайнерами і зробити показ. На це пішло близько двох років роботи, зйомок, знайомств, розширення власних знань, контактів, розуміння індустрії. У 2017 я взяла участь в показі «VIY» Федора Возіанова, який став найуспішнішим в моїй кар’єрі. Він проходив в Києві, в рамках тижня моди. Про нього написали понад 60 світових видань, в тому числі американський Vogue. Після цього я брала участь в показі адаптивного одягу від Tommy Hilfiger в Нью-Йорку, знімалася для українського Vogue.

Контракт с модельним агентством та переїзд в Індію

Я підписала контракт з модельним агентством в Індії і переїхала на п’ять місяців до Нью-Делі. Це було трохи складно, бо інша країна, культура. Було багато уваги з боку преси, але мало роботи при цьому. Бо це була дуже нова ідея: нестандартна модель в Індії. Тож я брала участь в одному показі там і працювала з декількома фотографами.

В цілому співпраця з модельними агентствами не дуже вигідна, бо вони не займаються індивідуальним підходом, вони йдуть від запиту клієнтів. А поки ще досить складно розвивається індустрія для нестандартних моделей.

У мене було три великі мети: зробити показ, підписати контракт з агентством і знятися для Vogue. І всі вони були втілені. Після повернення до Дніпра в мене було емоційне вигорання, тож я вирішила зробити перерву. І спробувати себе в іншому.

Переїзд до Лондона, свій стартап і участь в Microsoft Accelerator

Я переїхала до Києва і працювала над соціальним проєктом, пов’язаним з працевлаштуванням людей з інвалідністю. Але мені завжди хотілося спробувати відкрити свій бізнес. Тому я подала заявку на участь в програмі технічних стартапів ZINC, пройшла п’ять турів відбору, отримала візу і переїхала в Лондон.

Зі співзасновником Рене ми почали працювати над додатком навігатора для людей з інвалідністю. Наш стартап взяли в Microsoft Accelerator в минулому році. Але велика конкуруюча компанія випустила схожий додаток і я прийняла для себе рішення залишити проєкт, тому що мета, яку ми хотіли досягти, була досягнута. Тільки кимось іншим.

В мене не було команди, з якою я могла б робити стартап знову, принаймні в технологіях. І останні кілька місяців я працюю тут спікером в fashion-університеті. Розповідаю про професію, про свій досвід в індустрії моди.

Складнощі й постійні відмови

І стартапи, і мода — це дуже складні сфери, багато конкуренції за увагу, за ідеї, коли ти приносиш щось нове, то триває довгий період адаптації. Чуєш постійні відмови, тому що ти робиш щось, що більшість людей не сприймає як нормальне, звичайне. Ти робиш щось революційне і це не просто.

До цього дня є люди, які вважають, що інвалідності не місце в світі моди. І єдине, що ти можеш зробити — це продовжувати працювати, продовжувати бути професіоналом. Знаходити тих людей, які не вішають ярлики, які розуміють, що світ моди — це свого роду платформа, за допомогою якої ти можеш робити великі зміни в соціумі. І сьогодні, запрошуючи певну дівчину або хлопця на подіум, або в журнал, або в рекламу, завтра схожого хлопчика або дівчинку перестануть ображати в школі. Вони перестануть страждати від булінгу. Тому що те, якими вони є і як вони виглядають, стане більш прийнятим в суспільстві.

Бізнес — це досить жорстокий світ. Особливо коли ти починаєш без якогось капіталу. Тобі потрібні твої люди, твоя команда, ідея, якою ви будете горіти. Це важкий шлях, але я ніколи не шукала легких.

Fashion-індустрія на порозі змін

Fashion-індустрія тільки починає бути більш відкритою. У Лондоні я бачу рекламу з людьми з інвалідністю. Так, це поки не найвідоміші дизайнери та бренди, але зміни є.

Я брала участь у цікавій дискусії з діджитал-редактором британського Vogue, і вони дуже позитивно налаштовані на тему, пов’язану з інклюзивною модою. Але не всі учасники індустрії готові, зокрема піарники. Тому що для цього потрібно робити щось по-новому. Простіше їздити по накатаній схемі, коли тобі не потрібно переживати «А як це сприймуть». Але зараз все змінюється, тому що вже йде запит від нового покоління. І вони хочуть бачити інклюзивність.

Коли я виступала перед студентами в Лондоні, вони запитували як їм змінити ситуацію, що вони могли б зробити, як їм краще підійти до цього питання. У них є бажання і інтерес просувати зміни в індустрії інклюзивної моди.

Талановиті українці та власна книга

Україна неймовірно багата творчими талантами. У нас безліч крутих фотографів, дизайнерів. Я була на різних тижнях моди в різних країнах і одна з моїх улюблених — це українська. Отримую величезне задоволення від того, що роблять українські дизайнери.

Зараз я виступаю спікером в Лондоні і ми готуємо нову колаборацію з Федором Возіановим, але поки я не можу розповісти нічого. Сподіваюся, світ побачить нашу роботу в найближчі пару місяців. Я буду там не тільки в ролі моделі.

Мої постійні виступи як спікерки почали спонукати мене написати і видати книгу. Бо ця робота змушує дуже багато рефлексувати над своїм досвідом. Тому мені хотілося б поділитися історіями не тільки перед невеликою аудиторією, але і на більш широкий загал. Сподіваюся, що десь через рік це перетвориться в книгу.

Суспільство

Трійця або Пʼятдесятниця: 10 цікавих фактів про свято сходження Святого Духа

Опубліковано

Трійця або Зелена неділя — одне з важливих християнських свят, яке відзначається через сім тижнів після Великодня, тобто на 50-ий день. Цього року це свято припадає на 23 червня. З давніх-давен віруючі прикрашають свої оселі гілками дерев, травами та квітами, щоб відзначити день пришестя Святого Духа.

Редакція ШоТам зібрала 5 цікавих фактів та 5 прикмет про це значне християнське свято, які зберігаються в народі зі стародавніх часів.

Коли святкується Трійця

Свято Трійці, також відомо як П’ятдесятниця, є одним із зустрічних свят у церковному календарі. Це свято припадає на 50-й день після Великодня і завжди відзначається в неділю.

Сенс святкування

В цей день на апостолів мав зійти Святий Дух, якого обіцяв Ісус Христос перед Своїм Вознесінням на небо. Апостоли були сповнені Духа Святого і почали говорити іншими мовами, щоб розповісти про Євангеліє всім народам світу.

Символізми свята

Свята Трійця є концепцією Бога в трьох особах, що визнається у християнстві. На П’ятдесятницю Бог Отець, в ім’я Сина, зішле Святого Духа апостолам, що символізує присутність та дію всієї Пресвятої Трійці.

Як святкується

Трійця відзначається три дні – у неділю, понеділок та вівторок. У неділю у православних храмах виконується одна з найбільш урочистих служб в році, а після Божественної літургії відбувається вечірній молебень у пам’ять про поблажливість Святого Духа на учнів Ісуса. 

Багато зелені

На Трійцю в церквах проводять святкові служби, під час яких освячують зелень. Цю зелень потім приносять додому та прикрашають оселі. Особливо цінуються обереги, сплетені з лікарських трав напередодні свята та освячені на Трійцю. Вони зберігаються в домівках біля ікон і довго служать захистом.

Церковна служба

Традиційно підлогу храму вистилають свіжоскошеною травою, а ікони прикрашають березовими гілками, що символізують життя та відродження. Ввечері проводять читання трьох особливих молитов: за порятунок, за послання Святого Духа та за спокій померлих.

Табу на купання

Напередодні Трійці всі ретельно прибирають домівки та чепуряться самі, а от в три дні Зелених свят це робити заборонено. За народною легендою, купання в річці може розбудити русалок, котрі затягнуть плавця на дно водойми.

Неробочий день

На Трійцю, як і на великі свята, не можна працювати на городі, прибирати в домі, шити, прати, лагодити щось. Краще взагалі відмовитися в цей день від фізичної праці.

Родинне свято

На Трійцю варто зібрати всю родину за святковим столом, прикрасивши його букетом зі свіжих квітів і зелені. Господині традиційно готують найрізноманітніші смачні страви, запрошуючи рідних до гостин. Усі члени родини вітають одне одного, бажаючи здоров’я та довгих років життя.

Головний символ Трійці

В Україні символом Святого Духа є білосніжний голуб. У деяких регіонах на Трійцю випікають святкове печиво у вигляді білих голубів. Кожна країна Європи має свої унікальні традиції цього свята. Наприклад, в Італії головним символом свята є троянда. Її пелюстки розкидають по всьому дому, подібно до того, як ми прикрашаємо оселі зеленою гіллям.

Читати далі

Суспільство

Назву Броварів хочуть дерусифікувати: як саме

Опубліковано

До Верховної Ради внесено законопроєкт №11364 про перейменування міста Бровари в Київській області на Броварі. Це рішення базується на рекомендаціях Національної комісії зі стандартів державної мови, яка вважає, що назва «Бровари» є наслідком русифікації та потребує заміни на українську форму «Броварі».

Про це повідомили в ВРУ.

Депутати також посилаються на пункт 29 частини першої статті 85 Конституції України та пункт 13 статті 8 Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Читати також: Прикрашали оселі віттям та пускали вінки. Як українці святкували Трійцю та Івана Купала в минулому столітті

Міський голова Броварів Ігор Сапожко зауважив, що остаточне рішення буде прийнято Верховною Радою. Він висловив сподівання, що депутати врахують думки науковців, істориків, дослідників та громади міста при розгляді цього питання.

Нагадаємо, що в Україні створять Єдиний соціальний реєстр.

Також ми повідомляли, що в Харкові демонтували зображення радянської зірки.

Фото: Броварська міська рада

Читати далі

Суспільство

Як українці святкували Трійцю та Івана Купала: 10 фото з минулого століття

Опубліковано

Цьогоріч українці вперше святкуватимуть Трійцю або як в народі називають Зелені свята та Івана Купала два дні поспіль — 23 та 24 червня. 

До свят ШоТам підготував добірку світлин минулого століття, які показують, як проводили ці свята наші предки.

Зелені свята в селі Сихів біля церкви, 1937-1938 рр. Сучасний Стрийський район на Львівщині

Джерело: Локальна історія

Процесія на Зелені свята між Болотнею та Подусовом, 14 червня 1943

Джерело: Локальна історія   

Світлина зі служби Божої на Зелені свята у Свято-Покровській церкві села Брани на Горохівщині

Джерело: Хроніки Любарта

Читайте також: 10 фактів про старослов’янське свято Купала: захищаємось від русалок та плетемо вінки

Зелені свята у Львові, 1924 р. Урочиста хода пластунів до Янівського цвинтаря до могил стрільців УГА.  

Джерело: Локальна історія 

Хоровод біля Купала. Фото 1970-х рр. м. Вінниця

Джерело: Автентична Україна 

На Івана Купала в селищі міського типу Рожищі, 1964

Джерело: Район.Рожище

Купала на Південному Бузі. Фото 1970-х рр. м. Вінниця 

Джерело: Автентична Україна 

Волиняни святкують Івана Купала у Рожищі минулого століття

Джерело: Таблоїд Волині

Ще фото зі святкування у Рожищі на Волині

Джерело: Таблоїд Волині

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення