

Суспільство
Оголосили склад нової української антарктичної експедиції
Конкурсна комісія 20 січня визначила склад 25-ої української антарктичної експедиції (УАЕ). Загін наполовину складатиметься з новачків, до його складу так само, як і в нинішній команді, яка зараз працює на станції «Академік Вернадський», увійдуть дві жінки.
Особливості експедиції
Експедиція вирушить на станцію у березні 2020-го і працюватиме там впродовж року. Як зазвичай, у загоні «зимівників» 12 учасників: 7 науковців, лікар, кухар, системний механік, дизеліст-електрик, системний адміністратор зв’язку. Керівником 25-ої УАЕ обрано Юрія Отрубу, досвідченого фахівця Національного антарктичного наукового центру. Для нього це буде вже шоста зимівка на станції «Академік Вернадський».
«Ця команда полярників має кілька особливостей. Зокрема, це наймолодший склад експедиції за всі роки. Середній вік учасників – 37 років. Ми хочемо дати молоді якомога більше шансів реалізувати себе і свій науковий потенціал. І з тієї ж причини половина складу є «новачками», тобто вперше їдуть на рік працювати в Антарктиду», – пояснив директор НАНЦ Євген Дикий. Він також нагадав, що торік було знято тривале обмеження щодо участі у річних антарктичних експедиціях жінок, і зараз на станції «Академік Вернадський» працюють Оксана Савенко, вчена-біолог, та лікарка Наталія Бабій. До 25-ї УАЕ також увійшли 2 жінки: – Євгенія Прекрасна, науковиця-біолог, та Анна Соіна, дослідниця гідрометеорології та океанографії.
Читайте також: Українські полярники показали, яких тварин в Антарктиді бачать найчастіше
Список основного складу 25-ої УАЕ
- Салганський Олександр Олексійович – біологічні дослідження, Київ, третя зимівка, 1987 р.н.
- Прекрасна Євгенія Петрівна – біологічні дослідження, Київ, перша зимівка, 1989 р.н.
- Отруба Юрій Сергійович – геолого-геофізичні дослідження, Київ, шоста зимівка, 1986 р.н. (керівник експедиції).
- Артеменко Ігор Геннадійович – гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Київ, перша зимівка, 1981 р.н.
- Жуковський Вадим Кирилович – гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Одеса, друга зимівка, 1981 р.н.
- Соіна Анна Вікторівна – гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Харків, перша зимівка, 1982 р.н.
- Сопін Андрій Олександрович – геокосмічні дослідження, Харків, друга зимівка, 1982 р.н.
- Омельянович Василь Миколайович – кухар, Малин (Житомирська обл.), п’ята зимівка, 1985 р.н.
- Білоус Максим Вікторович – системний механік, Шепетівка (Хмельницька обл.), перша зимівка, 1982 р.н.
- Лішенко Юрій Юрійович – дизеліст-електрик, Харків, третя зимівка, 1973 р.н.
- Прокопчук Євгеній Володимирович – системний адміністратор зв’язку, Буча (Київська обл.), перша зимівка, 1984 р.н.
- Дейнека Ігор Вікторович – лікар, Рівне, перша зимівка, 1982 р.н.
У кожного з основного складу УАЕ є дублер – на випадок, якщо до відправки експедиції трапиться непередбачувана ситуація і хтось з основного складу буде змушений відмовитись від зимівлі. Невдовзі на затверджених комісією учасників чекає спеціальний кількаденний тренінг, де вони засвоюватимуть навички, потрібні для життя і роботи на станції «Академік Вернадський».
Нагадуємо, що відбір у 25 УАЕ було оголошено на початку жовтня 2019 року. На відкритий конкурс загалом надійшло 88 заявок: 66 від чоловіків та 22 – від жінок. Процедура відбору відбувалася у кілька етапів, зокрема, конкурс документів, співбесіда, психологічне тестування, медогляд. Також рекомендовані до складу 25 УАЕ учасники пройшли дводенний тренінг з надання першої домедичної допомоги.
Суспільство

Активісти громадянського руху «Жовта Стрічка» розгорнули нову хвилю інформаційного спротиву на тимчасово окупованому півострові. Плакати, наліпки та жовті стрічки з’явилися на вулицях і в під’їздах житлових будинків у Сімферополі, Севастополі та Ялті.
Про це повідомили представники руху.
Учасники руху наголошують: попри окупацію та російську пропаганду, у Криму залишається багато українців, які чекають на звільнення. Символи спротиву допомагають людям відчути підтримку і нагадують, що вони не самі, і поруч є однодумці.
Рух «Жовта Стрічка» діє в різних регіонах України з перших місяців окупації, підтримуючи моральний опір і формуючи інформаційне середовище, вільне від нав’язаних російських наративів.
Читайте також: «Українці не зламалися»: активісти поширили нові символи спротиву у містах Криму (ФОТО)



Нагадаємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»
Суспільство

У тіктоці з’явилося відео, на якому банкомат у Запоріжжі не припинив роботу після влучання у відділення. Попри руйнування, люди могли зняти тут готівку.
Відео поширив користувач з ніком 360vsesvit.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Також ми писали, що «Укрзалізниця» запускає поїзд-галерею, що подорожуватиме Україною (ФОТО).
Фото обкладинки: cкриншот з відео користувача 360vsesvit
Суспільство

У Львові запускають пілотний проєкт «Влучні», де для ветеранів та цивільних із порушеннями зору організують адаптивну стрільбу з лука. Охочим пропонують пройти пробні тренування, після яких формуватимуть основні команди.
Про це редакції повідомила «Фундація 03:00».
Благодійна організація втілює проєкт спільно зі спортивною школою «Електрон» імені Богдана Кокота. Ініціатива «Влучні» — це мрія ветерана Івана Романа, який втратив на фронті руку, ногу та частково зір. Між операціями він захопився стрільбою з лука і тепер хоче взяти участь у Паралімпійських іграх.
«Уявіть собі: тиша, натягнута тятива, відчуття сили в тілі та стріла, що летить точно в ціль. І це не метафора. Цей проєкт — не просто про спорт. Він про нові можливості, соціальну інтеграцію та силу бути в колі своїх», — описують проєкт організатори.
Для формування основних команд шукають тих, хто хоче професійно займатися адаптивною стрільбою з лука. Це ветерани/ветеранки й цивільні від 18 до 35 років з 1 групою інвалідності по зору. За словами тренерів, супутні порушення опорно-рухового апарату або пересування на кріслі колісному не будуть перешкодами.
Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)
Проєкт «Влучні» пропонує:
- безкоштовні тренування з досвідченими тренерами у Львові;
- менторську підтримку від ветерана, лучника Івана Романа;
- можливість брати участь у змаганнях в майбутньому;
- до трьох тренувань на тиждень.
Усіх учасники й учасниці організатори забезпечать базовим спорядженням. Стартують тренування вже на початку літа 2025 року. Щоб долучитися, необхідно заповнити анкету.
Також для проєкту шукають волонтерів і волонтерок — психологів, реабілітологів, тифлопедагогів або просто людей, які хочуть бути поруч і підтримати майбутніх спортсменів: асистувати на тренуваннях, допомагати орієнтуватися, готувати спорядження, приносити стріли тощо. Щоб стати волонтером, надсилайте заявку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Freepik