Суспільство
Нудить він консервів? Діставайте фету. Пʼять рецептів на випадок блекауту від Євгена Клопотенка
А ви теж щоразу під час відключення світла хвилюєтеся за їжу у власному холодильнику? Насправді дбати про зберігання продуктів варто ще на етапі походу в магазин. Якщо зробити ставку на правильні компоненти та підібрати для них оптимальні умови зберігання, приготувати безпечні, поживні та смачні страви можна навіть під час блекауту. Ловіть лайфхаки та пʼять рецептів з «кухні при свічках» від шеф-кухара Євгена Клопотенка у матеріалі ШоТам.
Євген Клопотенко
Шеф-кухар, ресторатор, громадський активіст
Звертайте увагу на термін придатності продуктів
На тлі постійних відключень електрики варто подбати про правильний вибір харчів та умови зберігання.Точно не псуватимуться продукти, які мають тривалий термін зберігання. Звісно, за умови, що вони герметично закриті. Це консерви, борошно, різні види макаронів та круп, мед, горіхи, сухофрукти, шоколад. Я б радив запастися саме цим.
До вибору всіх інших продуктів слід підійти відповідальніше – обов’язково перед купівлею звертати увагу на їхній колір, запах та вигляд.
Варто пам’ятати, що всі продукти вимагають спеціальних умов зберігання, зокрема в холодильнику. Тому під час довготривалого відключення електроенергії є ризик, що деякі з них можуть стати небезпечними. Це, скажімо, свіжа риба, м’ясо, яйця.
Дбайте про умови зберігання продуктів
Практично будь-який продукт в умовах відключень світла можна зберегти, або бодай продовжити термін його придатності. Основне – знайти будь-яке прохолодне місце. Навіть, якщо за вікном не надто холодно, таке місце може бути в гаражі, коморі, льоху та навіть у підвалі багатоповерхового будинку.
Варто пам’ятати, що не всі продукти однаково потребують мінусової температури. Наприклад, овочі та фрукти можна зберігати при кімнатній температурі, але в темному та сухому місці.
Умови зберігання залежать від типу продукту. Наприклад, термін придатності м’яса можна подовжити, використавши термосумку. Або ж його можна зберігати на вулиці чи у погребі, попередньо обгорнувши папером, рушником і щільно склавши у металеву ємність.
Також м’ясо можна покласти у каструлю чи скляні банки та добре посипати сіллю. Цей спосіб також дієвий при зберіганні риби. Утім, її спочатку потрібно ретельно очистити від луски і нутрощів та добре висушити. Перед споживання засолене м’ясо чи рибу слід добре вимочити у воді.
Щоб зберегти вершкове масло, його слід обгорнути пергаментом, скласти в будь-яку посудину та залити холодною, трішки підсоленою водою. Місткість із маслом потрібно винести в холодне місце: льох, підвал чи балкон. А сир добре зберігається і без холодильника. Однак його обов’язково варто скласти у пакет та добре завернути, аби він не підсушувався.
Перевіряйте стан продуктів
Після довгого вимкнення живлення я б точно не радив споживати м’ясо, рибу, яйця. Це той перелік товарів, які можуть завдати небезпеки для здоров’я, якщо їхні умови зберігання порушені.
Щоб розпізнати, що продукт зіпсований, його можна оглянути візуально. Наприклад, свіже м’ясо відрізняється своєю пружністю, вологістю й однорідним здоровим кольором. Звісно, від продуктів не повинно бути жодних сторонніх запахів.
Читайте також: «Забрав у дітей котлети й дав нагетси». Як Євген Клопотенко замінює радянське меню у школах
Якщо ви бачите перші ознаки того, що фрукти та овочі почали псуватися, то деякі з них можна врятувати. З фруктів та ягід слід зварити варення, джем або компот. А овочі можна законсервувати чи заквасити. Також можна подарувати друге життя хлібові, приготувавши з нього сухарі.
Готуйте крупи іншими методами
Є три альтернативні методи заварювання круп. Перший – приготування на пару. Цей спосіб більш клопіткий, але будь-яка каша виходить ідеальною. Крім того, завдяки цьому способу ви можете одночасно готувати і гарнір (кашу) на пару, і варити до нього м’ясо, овочі або рибу, просто поставивши ємності з продуктами одна на одну. Якщо ви збираєтеся готувати крупу на пару, я рекомендую замочити її в холодній воді на дві години. У такий спосіб ви значно зменшите час її приготування. 10-15 хвилин буде достатньо, залежно від того, якій твердості крупи ви віддаєте перевагу.
Другий метод – приготування каші у духовці або печі. Крупу потрібно помити, викласти у форму, додати овочі та м’ясо, залити водою або бульйоном. Пропорція має бути 1:2, тобто рідини має бути вдвічі більше. Зверху форму слід накрити фольгою та поставити запікатися на 30 хвилин при температурі 180 градусів.
І третій метод – замочування крупи на ніч у воді, якщо електроенергії немає тривалий час і у вас обмаль альтернативних ресурсів. Однак цей спосіб можна використовувати не до усіх круп. Скоріше, він підійде для гречки. Крупу потрібно добре помити, залити рідиною так, щоб вона вкривала крупу на 3-4 сантиметри, та залишити на всю ніч. До речі, кус-кусу для приготування таким методом буде достатньо 1-2 годин. Вранці ви отримаєте розсипчасту страву, яку можна заправити вершковим маслом або олією.
Готуйте страви без світла
Допоки відсутнє енергопостачання, можна приготувати досить поживні перекуси та закуски. Це можуть бути різного роду бутерброди: з фетою, консервованим тунцем, бужениною, в’яленими помідорами, оселедцем чи арахісовою пастою. Крім того, не варто виключати овочі та зелень.
Мексиканська сальса з авокадо, салат із білокачанної капусти та свіжої моркви, редька зі сметанним соусом також можуть стати повноцінними замінниками основних страв. Рецепти багатьох страв можна знайти на моєму сайті. Розкажу про пʼять із них.
Салат із капустою і морквою Коул Слоу
У цій страві основне – нарізка інгредієнтів. Саме від неї залежатиме смак та текстура. Капусту та моркву потрібно нарізати однаковою соломкою. Щодо соусу, ви можете проекспериментувати з несолодким йогуртом чи домашнім майонезом. А солодку гірчицю замінити діжонською у зернах.
Чим довше цей салат стоїть у холодильнику, тим він смачніший. Тож одразу робіть велику порцію, щоб мати під рукою корисний та соковитий гарнір.
Для цієї страви вам знадобляться:
· 1 велика морква;
· 400 грамів білокачанної капусти;
· 50 грамів сметани не менш як 20% жирності;
· 6 грамів солодкої гірчиці;
· 6-10 грамів тертого або консервованого хріну;
· сіль та перець до смаку.
Приготуйте соус. Корінь хрону натріть на дрібній тертці. Якщо у вас є консервований – використовуйте його. Перекладіть у невеличку мисочку, додайте сметану та солодку гірчицю. Посоліть та поперчіть до смаку.
Далі перемішайте та заправте салат. Коул Слоу бажано залишити на годину чи навіть дві, аби соус пом’якшив смак капусти.
Свіжа сальса з авокадо
Зі свіжих томатів виходить найкраща сальса. Беріть чері, бо зазвичай вони у будь-яку пору року мають солодкий смак. Хоча, за бажанням, можете обрати звичайний томат, але мʼясистого сорту, тому що зайва рідна нам не потрібна.
Авокадо потрібне дозріле. Перевірте це натисканням пальців на плід. Воно повинне наче пружинити: на поверхні з’являється невеличка ямочка, яка потім вирівнюється і шкірка повертається на місце.
Готуйте сальсу на один прийом їжі. Її інгредієнти досить швидко пускають сік, тому страва не матиме свого первинного смаку, якщо її зробити про запас.
Для цієї страви вам знадобляться:
· 1 середній спілий авокадо;
· 5 томатів чері;
· 5-10 грамів перцю чилі;
· половина середньої червоної цибулі;
· 10 гілочок кінзи;
· 1 лайм (сік);
· 1 столова ложка оливкової олії;
· сіль до смаку.
Авокадо розріжте на дві половини, вийміть кісточку та очистьте від шкірки. Поріжте дрібними кубиками. Перекладіть у глибоку миску та одразу додайте сік одного лайма. Це потрібно для насиченого смаку та щоб авокадо не окислювалося й не чорніло.
Візьміть томати чері, помийте та поріжте кубиками приблизно такого ж розміру як і авокадо. Очистьте цибулю, перець чилі та дрібно поріжте гілочки кінзи. Усі інгредієнти перекладіть у миску з авокадо. Додайте сіль до смаку та оливкову олію. Перемішайте та подавайте до столу.
Клаб-сандвіч із шинкою та соленими огірками
Коли бракує часу чи можливостей для повноцінного прийому їжі, ми вигадуємо різні закуски, на приготування яких йде зовсім небагато часу. Таким рішенням є клаб-сандвіч із шинкою та соленими огірочками. Це дуже зручний, поживний та соковитий перекус, яким не забрудниш пальці.
Для цієї страви вам знадобляться:
· 100 грамів червоної цибулі;
· 200 грамів шинки;
· 50 грамів листя салату;
· 6 шматків хліба для тостів;
· 2 солоних огірки;
· 60 грамів крем-сиру;
· одна чайна ложка гострої гірчиці.
Підготуйте всі інгредієнти для клаб-сандвіча з шинкою. Візьміть шинку та поріжте її тонкими шматочками. У посуді змішайте крем-сир із гірчицею.
Промийте під струменем холодної води листя салату та просушіть його на рушнику або струсіть воду за допомогою спеціальної сушарки для зелені. Листя має бути сухим. Візьміть солоні огірки та червону цибулю. Наріжте все тонкими кружечками.
Шматочок хліба для тосту змастіть тонким шаром крем-сиру з гірчицею, викладіть листя салату, шматочки шинки, цибулю, кружечки огірка і накрийте другим шматком хліба. Змастіть його зверху крем-сиром і знову викладіть салат, цибулю, солоний огірок і шинку.
Накрийте клаб-сандвіч третім шматком хліба, змазаним крем-сиром і щільно притисніть. Розріжте сандвіч на дві частини. Аналогічно зберіть другий сандвіч.
Бутерброди з маринованим оселедцем і цибулею
Бутерброд з оселедцем може бути не тільки перекусом у розпал робочого дня, а й цілком достойним доповненням святкового меню, скажімо, на пікніку open air.
Для цього рецепту використовуйте слабосолоний оселедець шматочками, філе або цілу рибу, яку радимо розібрати на філе. Перед використанням обов’язково спробуйте її. Якщо риба виявиться солоною, то вимочіть оселедець у молоці чи воді.
Для цієї страви вам знадобляться:
· 4 житні або гречані булочки;
· 150 грамів філе слабосолоного оселедця;
· 2 столові ложки винного оцту;
· половину червоної цибулини;
· 1 чайна ложка діжонської гірчиці в зернах;
· 1 яйце;
· 150 мілілітрів соняшникової олії;
· половина лимона (сік);
· 1 столова ложка гірчиці.
Зробіть маринад для оселедця. У глибоку мисочку влийте винний оцет та 2 столові ложки води. Перекладіть філе оселедця та залиште на 10-15 хвилин. Можете використати рисовий оцет чи звичайний столовий 9%. Потім дістаньте обсушіть паперовим рушником і поріжте на великі шматки. Червону цибулю очистьте та поріжте кільцями або півкільцями.
Зробіть домашній майонез. У місткість вбийте яйце, влийте половину соку лимона та додайте гірчицю. Інгредієнти збийте та влийте цівкою 150 мілілітрів соняшникової олії. Відберіть 50 мілілітрів соусу в миску та змішайте з чайною ложкою діжонської гірчиці в зернах. Залишки майонезу використовуйте для інших страв.
Булочки надріжте посередині, але не повністю. У кожну додайте трохи майонезного соусу, викладіть шматочок оселедцю та кільця червоної цибулі.
Закуска з фетою, оливковою олією та соком лимона
Це максимально проста, але смачна страва, яку я готують за одну хвилину. Сир фета – той продукт, який завжди є в моєму холодильнику, адже у мене в голові є щонайменше 50 ідей його поєднання з іншими продуктами. Наприклад, фета чудово поєднується з огірками та цибулею. Ще одне незвичайне поєднання – з грейпфрутом, мандаринами, апельсинами та руколою.
Але ця страва має протипоказання: не підходить при лактозній непереносимості. У цьому випадку сир можна замінити на безлактозний. Також при гіпертонічній хворобі, захворюваннях нирок та ожирінні, де потрібне обмеження солі, можна відрегулювати кількість сиру на порцію.
Для цієї страви вам знадобляться:
· 200 грамів сиру фета;
· 2 столові ложки оливкової олії;
· сік половини лимона;
· перець до смаку.
Підготуйте всі інгредієнти для приготування закуски з сиру фета. Візьміть глибоку миску, викладіть у неї фету. Вичавіть сік половини лимона та додайте до сиру. Розімніть виделкою сир із лимонним соком і додайте мелений перець.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі