Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

НМТ 2024. Як проходить іспит в умовах відключень і тривог

Опубліковано

Під час складання Національного мультипредметного тесту (НМТ) в умовах воєнного стану учасники й організатори можуть поставати перед труднощами – відсутністю електроенергії або ж повітряною тривогою.

Що робити у таких випадках пояснює Український центр оцінювання якості освіти.

Що робити, якщо під час НМТ зникло світло

Національний мультипредметний тест (НМТ) є випробуванням, яке проходить у комп’ютерному онлайн-форматі. Виходячи з цього, для його успішного проведення наявність електрики та інтернету в закладах освіти, на базі яких утворено тимчасові екзаменаційні центри (ТЕЦ), є критично важливими.

На тлі стабілізаційних відключень електроенергії у містах і селищах України внаслідок регулярних ворожих обстрілів критичної інфраструктури, під час складання тесту світло може згаснути.

“У більшості регіонів почастішали планові й екстренні вимкнення електроенергії. Враховуючи це, Український та регіональні центри оцінювання якості освіти налагодили постійну комунікацію з усіма суб’єктами, від яких може залежати мінімізація ризиків відсутності електроенергії та/або інтернету в ТЕЦ у дні проведення тестувань”, – розповіли в УЦОЯО.

Оскільки повністю зарадити проблемі неможливо (як і передбачити графік проведення НМТ із врахуванням усіх вимкнень), учасникам іспиту важливо розуміти, що подібні ситуації враховані у відповідних нормативних документах.

Згідно з ними, учасник може подати заяву для участі в додатковій сесії НМТ – якщо під час основної сесії через повітряну тривогу, технічні проблеми або відсутність електроенергії він не мав змоги виконувати тест понад дві з половиною години.

НМТ 2024. Як проходить іспит в умовах відключень і тривог

Читайте також: Хто може отримати грошову допомогу на оновлення житла у 2024 році

“Скористатися своїм правом і взяти участь у додатковій сесії чи чекати початку / продовження / завершення тестування в межах основної сесії – добровільний вибір кожного учасника”, – наголосили в Українському центрі оцінювання якості освіти.

Якщо ж складеться ситуація, коли учасники, зареєстровані для участі в додаткових сесіях, не зможуть пройти оцінювання навіть у цей додатковий період – будуть ухвалені належні рішення.

“Таким вступникам буде надано ще одну можливість для проходження НМТ. Водночас ми сподіваємося, що таких ситуацій не виникне й усі учасники зможуть успішно завершити тестування під час основних або додаткових сесій і, відповідно, отримати свої результати для подання їх для вступу до омріяних вишів”, – підсумували в УЦОЯО.

Що робити, якщо під час НМТ оголошено повітряну тривогу

Згідно з інформацією, наданою Міністерством освіти й науки, якщо під час проведення НМТ почнеться повітряна тривога:

  • інструктор зупинить роботу над тестом
  • всі учасники та персонал пункту тестування перейдуть до укриття

“За цих обставин учасник має зберігати відповідь після кожного завдання, а час, який залишився до завершення НМТ, – буде зупинено“, – пояснили в МОН.

Зазначається, що після закінчення тривоги потрібно повернутися до аудиторій і продовжити виконання завдань тестування.

“Якщо буде достатньо часу, тобто тривога триватиме менше ніж 2 години 30 хвилин (сумарно для обох етапів тестування), учасники зможуть повернутися і продовжити виконання завдань НМТ”, – уточнили в міністерстві.

Якщо ж тривога триватиме довше, відповідальний за ТЕЦ разом із регіональним центром оцінювання якості освіти вирішить – чи доцільно продовжувати тестування (з урахуванням залишкового часу).

Якщо НМТ буде зупинено, учасники зможуть скласти іспит під час додаткових сесій.

Для цього потрібно подати заяву до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.

Заяву можна подати через відповідального за тестовий пункт одразу на місці або самостійно впродовж трьох робочих днів (включно з тим днем, коли ви складали НМТ)”, – підсумували в МОН.

Нагадаємо, активісти створили порадник, як правильно реагувати на порушення закону про мову.

Фото: Освіта

Суспільство

Німецький дизайнер вшанував пам’ять української художниці та бойової медикині Маргарити Половінко

Опубліковано

У своєму інстаграм Франк Вільде опублікував селфі з картиною Маргарити Половінко, яку вона писала кров’ю. Українська художниця загинула 5 квітня. 

Про це сповістили у Другому механізованому батальйоні 3 ОШБР, де служила Маргарита.

У своєму дописі Франк Вільде додав цитату Маргарити, якою вона описувала власну картину: 

«Я намалювала дівчину, яка, мов ангел, летить над будинками. Дівчина літає над цією гидотою світу. Перше моє сприйняття росіян було таким, що вони  — монстри, які прийшли битися з людьми»

Читайте також: «Символ гордості»: 13-річний каратист відмовився від спільного фото з росіянином на п’єдесталі (ВІДЕО)

Про мисткиню

Маргарита Половінко — українська художниця, фельдшерка і волонтерка. Вона загинула на війні 5 квітня у 31 рік. Маргарита служила у 3-й окремій десантно-штурмовій бригаді Збройних Сил України. У 2024 році Маргарита Половінко зголосилася допомагати в евакуації поранених бійців, керуючи евакуаційним транспортом у першій ланці ланцюга евакуації. Згодом увійшла до 2-го механізованого батальйону 3-ї окремої десантно-штурмової бригади.

У інтерв’ю для «Суспільного» Половінко розповідала, що почала багато малювати на початку повномасштабного вторгнення, коли побачила перші новини про загибель дітей в Ірпені.

11 квітня Маргариту поховають у рідному Кривому Розі на Алеї Слави центрального кладовища.

Нагадуємо, що на Донеччині розробили 3D-модель стели з підписами, які в 2024 зафарбували.

Фото: інстаграм Франка Вільде

Читати далі

Суспільство

Українка поділилася досвідом краудфандингу в Стокгольмі: іноземці хочуть приїхати вчитися до нас

Опубліковано

Керівниця ГО «Моє місто» Вікторія Зацнова представила український досвід краудфандингу на міжнародній програмі Voices United у Стокгольмі. Програму організував Шведський інститут, щоб зібрати українські та шведські організації для обміну досвідом і пошуку спільних рішень.

Про це повідомляють в громадській організації.

Краудфандинг в Україні та за кордоном 

Український досвід краудфандингу викликав у шведських партнерів особливий інтерес, адже в нашій країні спільнокошт став відповіддю на виклики воєнного часу. У Швеції громадське фінансування використовують переважно для підтримки стартапів і творчих ідей.

Під час проєкту Вікторія провела тренінг про те, як українці використовують краудфандинг для вирішення нагальних потреб — від допомоги ВПО до відновлення інфраструктури.

Читайте також: «Тримаюся далі»: як багатодітна мама з Києва передала 240 тонн допомоги за рік

Іноземці приїздитимуть переймати досвід

На зустрічі зі шведськими організаціями українка познайомилася з роботою ForumCiv (розвиток громадянського суспільства у 70 країнах світу), The Independent Living Institute (підтримка людей з інвалідністю) та Reach for Change (підтримка соціальних підприємців).

«Цей нетворкінг показав мені перспективу для українських організацій виходити на міжнародний рівень, організовувати спільні освітні програми для організацій-початківців та розвивати обміни між країнами. Ми вже бачимо можливість створення проєктів, у межах яких українці їздитимуть за кордон вивчати, як там працює громадський сектор, а іноземці приїздитимуть до нас переймати наш досвід та волонтерити», — каже Вікторія Зацнова.

Український громадський сектор вміє діяти швидко: мобілізувати ресурси, адаптуватися до змін і будувати довіру з людьми. Цей досвід може бути цінним для міжнародної спільноти. А от у західних партнерів ми можемо вчитися системності: сталого управління, планування наперед і міжнародних стандартів прозорості.

Про «Моє місто» 

«Моє місто» — це громадська організація, що надає можливості для реалізації суспільно корисних ініціатив через краудфандинг і навчання.

Організація вже понад 10 років розвиває культуру краудфандингу в Україні, допомагаючи соціальним ініціативам збирати кошти на важливі зміни.

Нагадаємо, бойова медикиня Олена Риж розповіла у «Збірному подкасті» про донати і дії, що під силу кожному

Фото: «Моє місто»

Читати далі

Суспільство

Для близьких ветеранів і ветеранок організували зустріч про силу підтримки

Опубліковано

3 квітня в київському Veteran Hub пройшла панельна дискусія «За кадром: шлях тих, хто поруч». На зустрічі обговорили роль родини, друзів і близьких у процесі адаптації ветеранів і ветеранок до цивільного життя.

Про це повідомляє пресслужба Veteran Hub.

Зустріч спільноти

Захід організували як частину контентного проєкту «За кадром», де розповідають історії команди підтримки українських учасників «Ігор Нескорених-2025». Дискусію ініціював банк ПУМБ для платформи «Жити назустріч». Тут зібрали спікерів і спікерок, чиї життя нерозривно пов’язані з ветеранською спільнотою: родичів, партнерів, побратимів, військових психологів. Вони поділилися особистими історіями, викликами та практичними порадами про те, як підтримка близьких стає фундаментом для відновлення після війни.

Читайте також: Українці здобули 30 медалей на «Іграх Нескорених-2025»

Про що говорили

На зустрічі згадували про силу духу тих, хто залишається «за кадром». Обговорювали, як спорт стає інструментом відновлення, які виклики постають перед сім’ями та як суспільство може й повинне стати частиною адаптаційного процесу.

Герої дискусії наголосили, що адаптація — це спільний шлях, де підтримка відіграє ключову роль.

Серед запрошених спікерів і спікерок: 

  • Анастасія Андрощук —  дружина учасника «Ігор Нескорених-2025» Олександра Андрощука: «Діти відволікали. Змушували гратися, навчатися… А Саша мене підтримував: ʺТа чого ти, це як колінце збитиʺ». Анастасія розповіла, як спорт повернув її чоловіка до активного життя, а овації на змаганнях стали важливішими за самі тренування;
  • Наталія Швачко — мама учасника збірної Артура Миліна: «Я була тиха, як мишка, без істерик. Розуміла: є я, є мій син, і я буду з цим боротися». Наталія поділилася, як пережила клінічну смерть сина та як тепер він намагається всіх залучити до спорту;
  • Максим Гулій — ветеран, побратим учасниці Алли Сенченко: «Ми не ті друзі, що телефонують щодня. Ми як перемикачі – можемо виговорюватись раз на місяць». Сергій наголосив на важливості побратимської підтримки та ролі спорту в адаптації;
  • Ігор Холодило —  ветеран, військовий психолог: «Найгірший варіант – коли людина проходить етап відновлення одна. Соціальна підтримка є ключовою». Ігор підкреслив, що ресурс тих, хто підтримує, — основа успішного відновлення;
  • Тетяна Колесник — керівниця сектору соціальних проєктів ПУМБ. Вона зауважила, що банк долучився до співпраці з «Іграми Нескорених» через спільні цінності та власну платформу інтеграції ветеранів «Жити назустріч»: «З війни повертаються наші колеги, і ми бачимо, як їм складно. Тож ми вирішили створити платформу, щоб ветерани отримували підтримку не тільки в родині, серед близьких, а й серед бізнесу, роботодавців, громадських організацій». Тетяна розповіла про ініціативи платформи, які сприяють якісній взаємодії між ветеранами й ветеранками та суспільством;
  • Ілона Волошина — національна координаторка «Ігор Нескорених» в Україні, військовослужбовиця: «Як показують наші дослідження та власні спостереження, «Ігри Нескорених» позитивно впливають на цілі родини, допомагаючи зміцнити соціальні зв’язки, повернути відчуття контролю над власним життям, прийняти нову реальність та пройти процес відновлення разом». Ілона зазначила, що змагання стають ліками, які допомогають не лише ветеранам, а й їхнім близьким знайти підтримку серед тих, хто пройшов схожий шлях.

На заході наголосили, що спорт, зокрема «Ігри Нескорених», мотивує ветеранів і ветеранок до нового життя та допомагає відновити соціальні зв’язки. Це пов’язане з тим, що саме спорт дозволяє воїнам повернути відчуття спільноти, свого підрозділу. Спікери згадували, що родинам доводиться проживати власні травми, аби знову стати опорою для близьких. Учасники дискусії підкреслили, що запитання «Як я можу тобі допомогти?» важливе для розуміння унікальних потреб кожної людини в підтримці.

Про організаторів

«Жити назустріч» — ініційована ПУМБ платформа інтеграції ветеранів та ветеранок у партнерстві з Veteran Hub, Superhumans, Invictus Games Ukraine та Uklon Інклюзивний. Мета — допомагати тим, хто повертається з війни, якісно інтегруватись у фінансові процеси, трудові відносини, підприємництво та суспільство загалом. Ініціативи в межах платформи «Жити назустріч» сприяють створенню нових можливостей для ветеранів і ветеранок, а також мотивують бізнес, громади та всіх українців робити кроки назустріч одне одному.

Команда платформи продовжує розвивати її, і вже цього року окремим напрямом стане підтримка адаптивного спорту, який допомагає ветеранкам і ветеранам віднайти віру в себе. Дізнатися більше про платформу, реалізовані та заплановані активності й долучитися до ініціатив можна на сайті

«Ігри Нескорених» — це міжнародний захід з адаптивних видів спорту для ветеранів і військовослужбовців, які отримали поранення, були травмовані або захворіли, виконуючи свої службові обов’язки. Ініціативу заснував Герцог Сассекський Принц Гаррі у 2014 році. Організатори зазначають, що це чудова можливість для ветеранів об’єднатися навколо спорту та побудувати спільноту.

Читайте також: Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»

Відбір та підготовку збірної України 2025 року здійснює Міністерство у справах ветеранів України спільно з Центром стратегічних комунікацій «СтратКом Україна», «Повернись живим» та ГО «Ігри Інвіктус Україна» в межах Національної стратегії зі створення безбарʼєрного простору, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

Нагадуємо, що жителі будинку у Львові встановили зовнішній ліфт для свого сусіда з інвалідністю (ФОТО).

Фото: Veteran Hub

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Навіть якщо є лише одна рука, другою буде моя»: керамістка з Херсона ліпить разом із пораненими військовими

У Василя з позивним Метелик проблеми з моторикою. В нього не вистачає кількох пальців на...

Економіка і бізнес5 днів тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство1 тиждень тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство1 тиждень тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...