Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Активісти створили порадник, як правильно реагувати на порушення закону про мову

Опубліковано

Активісти громадської організації “Простір свободи” створили порадник, який містить покрову інструкцію щодо того, як діяти у випадках порушення мовного закону.

Збірку настанов оприлюднило Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.

У пораднику наведено алгоритм дій у випадку виявлення порушення Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” у сфері послуг, освіті, державних і комунальних установах, під час публічних заходів та на роботі.

Наприклад, якщо обслуговування у сфері послуг здійснюють російською чи іншими мовами або на товарах, меню, каталогах містяться написи виключно недержавною мовою, слід:

  • звернутися до працівника закладу, в якому відбулося порушення, із ввічливим проханням виправити ситуацію;
  • якщо порушення не ліквідоване, звернутися до менеджера, власника чи адміністратора;
  • якщо і в цьому випадку недоліки не усунули, варто зателефонувати чи надіслати листа до центрального офісу чи гарячу лінію компанії;
  • коли і це не допомагає – слід написати офіційну скаргу Уповноваженому із захисту державної мови.

“Це не потребує спеціального часу, робіть це під час звичних контактів із обраними Вами надавачами послуг. Кожна Ваша перемога – це мінус одна проблема. А коли це роблять тисячі людей по всій країні – зміни стають повсюдними”, – зазначають активісти, які створили порадник.

Читайте також: «Архів війни» створив альманах короткометражних фільмів, знятих на передовій

У пораднику закликають українців не ігнорувати порушення, а наполягати на дотриманні вимог мовного закону. Водночас його автори звертають на те, що порушенням закону про мову не можна вважати:

  • дублювання інформації іншими мовами за наявності українськомовного варіанту, як-от меню державною та російською/англійською мовами;
  • спілкування персоналу недержавною у комунікації між собою;
  • індивідуальне обслуговування клієнта іншою мовою з його ініціативи.

У пораднику зазначають, що українці можуть також вдаватися до публічного розголосу у випадку, коли порушення має зухвалий чи загрозливий характер, що унеможливлює швидке вирішення питання.

Ознайомитися з повним текстом порадника можна тут.

Нагадаємо, в Україні з’явиться інноваційний препарат для профілактики ВІЛ.

Фото: З відкритих джерел

Суспільство

Данські партнери збудували перші будинки для соціальних груп на Миколаївщині (ФОТО)

Опубліковано

Житловий комплекс із восьми будинків для соціально вразливих груп будують у Доманівській громаді. Наразі відкрили два будинки, іще шість — готують до будівництва.

Про це повідомили в Миколаївській ОВА.

Що відомо про житло

Будинки представили 24 січня. Житловий комплекс будують за сприяння фондів GAUFonden і Ramboll та за підтримки посольства Данії в Україні.

У будинках зможуть жити:

  • медики;
  • поліціянти;
  • люди, які не мають власного житла;
  • люди, які переїхали в громаду з інших населених пунктів.

Читайте також: «Давайте повертати містам їхні культурні обличчя». Як київська активістка рятує українську мозаїку

«Ці будинки дуже високої якості, результат чудовий. Цей проєкт дозволяє залишити людей у громаді, зберегти лікарів, поліцейських та інших фахівців, які переїхали з інших областей на Миколаївщину. Дякую партнерам за такий вагомий внесок», — зазначив начальник ОВА Віталій Кім.

Ключі від житла посол Данії передав голові громади Віктору Власюку. Загалом партнери з Данії планують створити 25 подібних будинків на Миколаївщині.

Нагадаємо, що в Миколаєві відкривають Українсько-данський молодіжний дім.

Також ми писали, що у Львові збудували перший будинок житлового комплексу для переселенців (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Миколаївської ОВА

Читати далі

Суспільство

У Чернігові можна охрестити дитину онлайн

Опубліковано

У Чернігові священники пристосувалися до умов війни, пропонуючи можливість проводити хрещення дітей у дистанційному форматі. Таку практику запровадили в окремих храмах міста після початку повномасштабного вторгнення росії.

Про це повідомляє ресурс Cheline.

Настоятель Кафедрального собору Святої Великомучениці Катерини Роман (Кіник) розповів, що хрещення іноді проводять за допомогою відеозв’язку. Це рішення стало актуальним через те, що хтось із родичів чи хрещених батьків перебуває на фронті.

Читати також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

Чому такий підхід зараз важливий

«Буває, що батьки хочуть обрати хрещеного, але він зараз захищає Україну. У таких випадках вмикають телефон, і хрещений виходить на зв’язок. На місці є дружина хрещеного, яка тримає телефон, і він долучається до таїнства», — пояснює отець Роман.

Священник зазначає, що цей формат не суперечить церковним канонам. Людина, навіть перебуваючи онлайн, духовно бере участь у хрещенні, що робить його повноцінним. Після повернення хрещений зможе взяти дитину на руки, подарувати їй свою любов і тепло.

Нагадаємо, що на Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО).

Фото: Valerii Sorokin.

Читати далі

Суспільство

Україна планує відкрити декілька аеропортів у 2025-му році

Опубліковано

Наступного року в Україні можуть запрацювати кілька аеропортів. Технічні й організаційні умови для цього вже є, але потрібне політичне рішення.

Про це заявив мер Львова Андрій Садовий в інтерв’ю виданню «Твоє місто»

Досвід Ізраїлю: аеропорт Тель-Авіва під час війни

Садовий навів приклад Ізраїлю, де аеропорт Тель-Авіва продовжував працювати навіть у часи воєнних дій. Летовище стало «єдиним мостом», що з’єднував країну зі світом.

«Літаки ізраїльських авіакомпаній мають спеціальне обладнання під крилами для захисту в разі небезпеки. Світ уже має такі рішення. У нас немає іншого варіанту — ми повинні виживати та жити, навіть у час війни», — зазначив мер Львова.

Читати також: «Укрзалізниця» запускає новий щоденний потяг до Будапешта

Де саме відкриють аеропорти, Садовий поки не уточнив, проте наголосив, що Україна має всі шанси успішно перейняти міжнародний досвід і відновити повітряне сполучення.

Нагадаємо, що українська авіакомпанія відновила регулярні рейси з Кишинева.

Фото: ЗУАП.

Читати далі

Шопочитати