

Суспільство
Неймовірне відкриття: українські вчені виявили велетенське підльодовикове озеро в Антарктиді (ФОТО)
Неподалік української станції «Академік Вернадський» вчені виявили підльодовикове озеро – найбільше на острові Галіндез. Про це повідомляє сайт наукового центру.
Що відомо про знахідку?
Зазначається, що невідоме досі підльодовикове озеро виявили неподалік станції наші вчені – Тарас Білий та Денис Пішняк. Підльодовий простір дозволив дослідникам пройти близько 30 метрів. Остаточно масштаби озера встановити ще не вдалося, однак можна стверджувати, що воно є найбільшим природнім озером острова Галіндез.

«Звісно, його не варто порівнювати з велетенськими підльодовиковими озерами, що існують в Антарктиді. Але прикметно, що такий об’єкт існує на невеликому острові, який сягає всього пів кілометра в діаметрі», – вважає «першовідкривач» Денис Пішняк – завідувач відділом фізики атмосфери НАНЦ, який працює зараз на антарктичній станції у складі сезонного загону науковців.

Вчені задалися питанням: чому озеро не замерзло в умовах вічної мерзлоти льодовика? Адже тут немає геотермального потоку тепла – такого, як під товстим антарктичним льодовиковим щитом. «Розгадка полягає у тому, що за час, поки тала вода стікає зі скелі, вона нагрівається й накопичується в кам’яній кишені – улоговині озера, підтоплюючи льдовик знизу. Утворюється таке собі цілорічне сховище літнього сонячного тепла і прісної води в умовах вічної мерзлоти», – пояснює Денис Пішняк.

Читайте також: Українські полярники показали надзвичайне явище в Антарктиді (ФОТО)
Максимальна глибина озера – 1,5 метра. Відтак науковці вивчатимуть, чи є в озері рідкісні біологічні види. Водночас варто зауважити, що озеро (як і всі інші форми рельєфу острова), не є давнім з геологічної точки зору, тому не належить до тих об’єктів, де варто проводити палеодослідження.

Нагадаємо, у вересні 2019 р. полярники на чолі з керівником 24 УАЕ виявили під найбільшим льодовиком острова Галіндез велетенську крижану печеру.
Що варто знати про станцію?
6 лютого 1996 року Велика Британія передала Україні свою антарктичну станцію “Фарадей”, яку перейменували на “Академіка Вернадського”. Відтоді, пише BBC, Національний антарктичний центр провів 22 експедиції на крайній південь, і вже готує 23-ю.
Станція розташована на острові Галіндез, що входить до архіпелагу Аргентинських островів неподалік витягнутого Антарктичного півострова. Перші будівлі для наукових цілей у цьому районі були зведені на одному з сусідніх островів Вінтер ще у 1930-х роках.
Однак до 1946 року ті будівлі знищило, як вважається, цунамі. Тоді ніхто не загинув, адже люди ще не перебували на станції постійно. Наступного року базу відновили, але 1954 році нову наукову базу побудували вже на острові Галіндез, і з того часу вона функціонувала без перерв. Тож, вона є однією з найстаріших постійно діючих станцій в Антарктиці.
Географічно станція розташована прямо під “Озоновою дірою”, яку тут інтенсивно вивчають.Через це полярники, які перебувають надворі, повинні постійно використовувати захисні креми та окуляри, адже сонячне випромінювання тут дуже активне – засмага як на найкращих морських курортах.
Зараз українські полярники в Антарктиці проводять дослідження з біології, метеорології, океанографії, вивчають вплив холоду на організм людини, “Озонову діру”, зміни магнітного поля Землі, іоносферу та космос (“космічну погоду”). На “Вернадському” також відкрили кілька нових видів тварин і рослин.

Суспільство

На столичній Оболоні цього літа з’явиться свій парк вейкбордингу, пише Великий Київ.
Зазначається, що необхідне обладнання вже монтують спортсмени на березі затоки Верблюд.
Читайте також: Зручна та стильна: сім українських брендів базової нижньої білизни
Вейкбординг – це вид спорту, що поєднує в собі елементи воднолижного слалому, акробатики і стрибки. Вейкбординг має схожість зі сноубордом, скейтбордом і серфінгом на дошці.

Читайте також: Безрукавки з історією: як прикарпатець шиє та реставрує автентичні гуцульські кептарі
Як розвивався вейкбординг?
Особливо динамічно вейкбординг став розвиватися на початку 90-х років. Він зробив революцію у водному спорті так само, як у свій час сноуборд у гірських лижах. Із захоплення невеликої групи ентузіастів він перетворився в популярний спорт зі своєю філософією і культурою.
Займатися вейкбордингом краще на малих річках та озерах, оскільки вони мають найкращі умови як для гладкої води.
Вейкбординг в Україні
Вейкбординг в Україні з’явився наприкінці 90-х років і наразі є визнаним державою як спорт. Хоча вейкбординг в Україні тільки-но почав розвиватися, Україна приймала декілька змагань із цього виду спорту світового рівня.
Спробувати заняття вейкбордингом можна у Києві, Харкові, Дніпрі, Полтаві, Львові та морському узбережжі. У селі Малодолинське біля Чорноморська знаходиться вейкпарк, інклюзивний для людей з інвалідністю.
Нагадаємо, киян закликають долучитися до відкриття парку Юрковиця під час фестивалю.
Як ми повідомляли раніше, на Рівненщині створять новий національний парк «Пуща Радзівіла».
Усі фото: bigkyiv.com.ua.
Суспільство

Команда кооперативу учасників бойових дій «Оберіг-Агро» з Доманівки Миколаївської області отримала перший врожай з теплиць, що встановили минулого року за канадські грантові кошти.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці кооперативу.
Зазначається, що серед врожаю – смачний редис сорту Viena, який виростили без застосування добрив та засобів захисту рослин.

Оголошення про продаж дали у соціальних мережах. Покупці записуються на вітамінні овочі, бо у Доманівці ніхто не вирощує такий ранній редис.
Читайте також: Комбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити
Спочатку члени кооперативу збирались у теплицях саджати ранні огірки та томати, але досвідчений агроном порадив почати з редису та картоплі. Хоча овочі висадили на початку лютого, редис витримав усі температурні перепади та дав 100-відсоткову схожість – учасники кооперативу прислухались до кожної поради агронома.

Нині у теплицях підростає молода картопля, а на літній сезон планують висадити огірки, томати, кабачки.

Довідка
Чотири теплиці загальною площею 1200 кв. м кооперативу учасників бойових дій допомогли встановити канадські донорські організації. У березні 2020 року «ОБЕРІГ-Агро» отримав кошти від Манітобської ради з міжнародного співробітництва (MCIC) Канада, грантовий проект також підтримали Міністерство міжнародних справ Канади та Менонітська Асоціація Економічного Розвитку (MEDA), Канада.
Нагадаємо, українські вина здобули нагороди на London wine competition 2021.
Як ми повідомляли раніше, в Україні вивели новий сорт сої стійкої до хвороб.
Усі фото: facebook.com/uhbdp.
Суспільство

У Харкові зареєстрували світовий рекорд – найважчий шоколадний батончик вагою 3 тони 59 кілограмів.
Про це повідомило місцеве видання Новости Объектив.
За інформацією, це збільшена копія стандартного вафельного батончика із шоколадною начинкою з додаванням фундука та покритий темною кондитерською глазур’ю.

Над батончиком працювали 9 майстрів і декілька фахівців були задіяні в глазуруванні.
Читайте також: З чілі, полуницею чи вином: сім локальних виробників цікавих соусів
Для того що виріб був занесений в книгу рекордів Гіннеса, він повинен відповідати трьом критеріям:
- вага не менше ніж одна тонна,
- не менше 80% має бути їстівним,
- після виготовлення має бути придатним до споживання.

Керівник національного реєстру рекордів Лана Вєтрова розповіда, що всі три критерії дотримані.
Читайте також: Сумчанин встановив рекорд із запам’ятовування числа Пі
За її словами, це дає можливість у Харкові оголосити світовий рекорд в номінації «кулінарне мистецтво», а саме найважчий шоколадний батончик покритий кондитерською глазур’ю.
Відомо, що батончик складається із 1402 вафельних шарів.
Читайте також: Франківець готується створити найбільший в Україні шкварок
Нагадаємо, волинянин встановив два світові рекорди.
Як ми повідомляли раніше, переселенець з Криму створив унікальне панно з дерева та бурштину і встановив рекорд.
Усі фото: objectiv.tv.