

Суспільство
Не лише NASAMS. Україна отримає французьку систему ППО Crotale
Крім вже анонсованих систем ППО Hawk та NASAMS, до України надійде французький зенітно-ракетний комплекс Crotale.
Про це повідомив міністр оборони Олексій Резніков.
За його словами, наразі ще тривають перемовини щодо додаткових систем протиповітряної оборони для України. Наразі вже можна говорити про домовленості щодо NASAMS, Hawk та Сrotale.
Сьогодні наші партнери налаштовані, перш за все, на посилення саме захисту нашого неба. Це й нові системи Hawk. Ви знаєте, що німецькі IRIS почали працювати. NASAMS уже в дорозі з відповідно підготовленими нашими екіпажами. Також ми отримуємо систему Crotale від французьких партнерів. Наразі ми доопрацьовуємо деякі інші системи від інших країн-партнерів», – сказав Резніков.
Крім того, Україна отримає системи боротьби з ворожими БПЛА, а також безпілотники, які необхідні Україні для розвідки та наведення артилерії.
«Наші партнери налаштовані не лише на короткострокову допомогу, і навіть не тільки на середньострокову. А тому ми обговорюємо сьогодні все: хаби з ремонту та відновлення, створення нових майданчиків, розвиток та замовлення у їхніх виробників тієї зброї, яка потрібна Україні з розрахунку не на один місяць, не на два, не на три. Тому що всі розуміють, що навіть перемога України, яка відбудеться, сподіваюся, в найближчому майбутньому, не означатиме, що ця підтримка зупиниться», – додав Резніков.
Про Crotale
Це французький всепогодний зенітний ракетний комплекс малої дальності, призначений для боротьби з повітряними цілями в діапазоні середніх, малих і гранично малих висот. Може використовуватися як для ППО стратегічно важливих опорних пунктів, центрів управління, стартових позицій ракет, так безпосереднього прикриття бойових порядків військ.

ЗРК Crotale розроблений французькою фірмою Thomson-CSF/Matra, і існує у двох варіантах базування: рухомому наземному та корабельному варіанті. Прийнято на озброєння Франції, Фінляндії, Греції, Нідерландів. Комплекс із моменту створення неодноразово модернізувався.
Раніше ми повідомляли, що Іспанія відправила Україні чотири системи ППО Hawk та батарею ЗРК Aspide.
Крім того, українські військові отримали на озброєння югославські зенітні установки Zastava M75 та M55.
Фото: з відкритих джерел.
Суспільство

Учителька фізики та математики Наталія Шило провела чотири роки в полоні на окупованих територіях. Завдяки спецоперації Головного управління розвідки жінку вдалося повернути на підконтрольну територію України.
Про це повідомили в ГУР МО за матеріалом «Ми — Україна».
Російські окупанти затримали Наталію у 2021 році, коли вона прямувала до хворої матері в Горлівку. Жінку звинуватили у шпигунстві та утримували в тюрмі без права на виїзд. Увесь цей час Наталія залишалася в камері з іншими жінками, які також стали жертвами репресій.
«2216 ― це камера “політичних”. Коли я потрапила в ту камеру, Наталя вже там була. Дуже позитивна жінка. Вчителька математики й фізики, розбирається в зірках. Ночами ми стояли і дивились крізь ту решітку», — розповіла Юлія, яка зустріла Наталію на вокзалі в Києві.
Читайте також: У Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО)
Урешті Наталію звільнили з в’язниці, але заборонили виїзд. Тоді українська розвідка почала готувати план евакуації. Представниця ГУР МО України Гайде Різаєва розповіла:
«Ми врахували психологічний стан Наталії Шило, врахували всі фактори, які свідчать про її психотип. Ми підібрали унікальну, на мій погляд, операцію, яка дозволила цьому статися».
На київському вокзалі Наталію зустріли подруги, з якими вона пройшла полон. Деталі порятунку української вчительки ГУР не розголошує.
Нагадаємо, що UNITED24 зібрали 23 тисячі доларів завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Ми — Україна»
Суспільство

29-та Українська антарктична експедиція завершила свою річну місію на станції «Академік Вернадський» та 4 квітня 2025 року повернулася до Києва. Полярники працювали над дослідженнями у сферах геофізики, метеорології та біології.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Унікальні дослідження науковців
Разом із зимівниками додому повернулися й учасники сезонної експедиції, які працювали на станції від кількох тижнів до кількох місяців. Українські науковці провели низку нових досліджень, серед яких:
- вперше запустили аргобуї для вивчення Південного океану (проєкт OCEAN ICE, «Горизонт Європа»);
- вперше здійснили одночасне радіозондування атмосфери з «Вернадського» та судна «Ноосфера»;
- вперше відібрали зразки талої льодовикової води для аналізу на мікропластик.
Повернення додому
Експедиція провела два тижні у дорозі. Спершу судно «Ноосфера» доставило команду з Антарктики до чилійського порту Пунта-Аренас, перетнувши бурхливу протоку Дрейка. Потім команда дісталася Варшави кількома літаками, а звідти — автобусом до України.
«Найщемнішим моментом була зустріч лікарки 29-ї УАЕ Іванни Котурбаш та її чоловіка Романа — він служить військовим анестезіологом на фронті. Перед від’їздом Іванки в Антарктику Роман навіть не зміг її провести, адже був дуже потрібен в госпіталі в Кураховому. Тож моменту обійняти одне одного кохані чекали понад рік», — написали в НАНЦ.

В Україну повернувся і Юрій Лишенко, який відправився у сезонну антарктичну експедицію після того, як отримав тяжке поранення на фронті. Чоловік пережив ампутацію та навчився ходити на протезі.






Нагадаємо, у березні на «Вернадському» відбулася перезмінка річних експедицій. Тепер на станції працює команда 30-ї УАЕ.
Раніше ми писали, що латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка НАНЦ
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий швидкий фірмовий потяг №291/292 Київ – Львів – Київ. Ці рейси відбудуться 18 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
18 квітня потяг №291/292 курсуватиме за таким розкладом:
- відправлення з Києва о 08:57, прибуття до Львова — 17:04;
- зі Львова поїзд відправиться о 13:30, а прибуде до Києва о 20:51.
Наразі квитки на ці рейси вже можна придбати онлайн або в касах вокзалів.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Також ми писали, що УЗ додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ