Суспільство
Науковці розшифрували давньоруську грамоту ХІІ ст., написану на металевій пластині
Українські археологи спільно з лінгвістами розшифрували давньоруську грамоту ХІІ століття, написану на пластині зі свинцю, яку знайшли торік на Хмельниччині.
Про це повідомив український археолог Тимур Бобровський на своїй фейсбук-сторінці.
Як знайшли грамоту?
Восени 2021 року архітектурно-археологічна експедиція НАН України у місті Полонному на Хмельниччині, розкопуючи поховання післямонгольської доби, знайшла грамоту.
Це був невеличкий шматочок свинцю, згорнутий у п’ять обертів, зовнішню поверхню якого вкривав трирядковий напис.
Читайте також: На Трахтемирівському півострові знайшли оборонні споруди та печеру
Виникла гіпотеза, що знахідка є свинцевою грамотою – своєрідним листом давньоруського часу. Дотепер, на відміну від сотень берестяних грамот, свинцевих було знайдено лише дві (обидві у Новгороді).
Після консультацій Тимур Бобровський розшифрував текст грамоти так: «Грамота від Хитра та й до Міча, і до Гирла: вдвох зібравши до купи худобу, але без Міча веди до Києва. Грамота до Міча: а мати-но хворіє (а Дорож-но писав, але тобі не віддав), тож йди додому».
Археолог припустив, що грамота — це лист давньоруського господаря на ім’я Хитр до своїх робітників або молодших родичів Міча та Гирла. У листі господар Хитр дає розпорядження Гирлу зібрати худобу і відігнати її до Києва. А у зверненні до Міча господар розповідає про хворобу матері Міча та неотриманий лист від Дорожа і наказ повертатися додому.
Довідка
Полонне, що вперше згадується в літописі 1169 року, було типовим давньоруським містом. З північного сходу до нього прилягало поселення міських ремісників, промисловиків та купців.
Нагадаємо, українські археологи розкопали житло, якому понад 3300 років, та артефакти епохи бронзи й скіфського часу.
Окрім того, в окопі під Слов’янськом українські воїни знайшли тисячолітні ручні жорна.
Також ми повідомляли, як тероборона Одеси знайшла стародавні амфори, датовані 4-5 ст. до н.е.
Фото: facebook.com/tymur.bobrovskyy.
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі