Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Нацбанк випустив монету на честь автора музики «Як тебе не любити, Києве мій?»

Опубліковано

Національний банк України випустив пам’ятну монету, присвячену сторіччю від дня народження українського композитора Ігоря Шамо.

Про це повідомили в НБУ.

Що відомо про монету

Нову монету виготовили з нейзильберу. Вона має номінал дві гривні, а її тираж складає до 50 тисяч екземплярів. Монета продовжує серію «Видатні особистості України».

На аверсі зобразили знакові будівлі та пам’ятники Києва, обрамлених листям каштанів. На дзеркальному тлі також розмістили нотний стан із записом музичного твору Ігоря Шамо.

На реверсі можна побачити стилізований портрет композитора, який «розмірковує над створенням нового музичного шедевра». Ліворуч зазначили ім’я та прізвище митця, а також його роки життя (1925–1982).

Читайте також: «Укрпошта» до річниці вторгнення випустить марку Art vs War (ФОТО)

Про композитора

Ігор Шамо народився у Києві 21 лютого 1925 року. Він устиг створити доробок із понад 300 творів, серед яких є музика до пісні «Як тебе не любити, Києве мій», що у 2014 році стала офіційним гімном Києва.

«Ігор Шамо зумів передати у своїй творчості не лише власну любов до рідного міста, а й закохати в Київ мільйони людей»‚ — написали в Нацбанку.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив памʼятну монету до 100-річчя Сергія Параджанова.

Також ми писали, що НБУ випустив пам’ятну монету «Цифрова держава» у квадратній формі.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Національного банку

Культура

12 документальних фільмів про боротьбу за свободу, що досі триває

Опубліковано

Історії українських військових, цивільних, митців, рятувальників і волонтерів — варті бути почутими. У добірці від ШоТам документальні фільми, що розповідають про героїзм і втрати, про силу культури й мистецтва, про порятунок людей і тварин, які опинилися на передовій боротьби з початку повномасштабного вторгнення.

«20 днів у Маріуполі» 

Режисер: Мстислав Чернов
Рік: 2023

Оточене місто, що кричить у тиші світової байдужості. Останні міжнародні журналісти, які фіксують докази злочинів. Камера, що перетворюється на зброю правди.

«20 днів у Маріуполі» — це безжальний погляд на облогу очима тих, хто залишився, щоб про неї розповісти. Кореспондент Associated Press Мстислав Чернов фіксує оскароносні репортажі як хроніку жаху, який росія принесла до українського міста. Масові поховання, загиблі діти, розбомблений пологовий будинок — це кадри, що стали символами війни.

Відео: FRONTLINE PBS

Переглянути фільм можна на Netflix, Takflix, Kyivstar TV, Megogo i Sweet.TV.  

«Битва за Київ»

Режисер: Оз Катерджі
Рік: 2024

Документальний фільм «Битва за Київ» розповідає про перші дні повномасштабного вторгнення, коли українські воїни ціною надлюдських зусиль зупинили просування ворога. Військові експерти й учасники подій аналізують, як захисники столиці не просто дали відсіч, а й врятували життя тисяч мирних жителів.

Відео: Byline TV

«Життя на межі»

Режисери: Павло Пелешок
Рік: 2023 

Вони фіксували реальність, яка здавалася неможливою у XXI столітті. Від Революції гідності до повномасштабного вторгнення українські кінопродюсери Павло та Юрко знімали власну країну у вогні — з окопів, гарячих точок і неба, де їхній саморобний дрон «Фурія» став очима аеророзвідки.

«Життя на межі» — це особиста історія ветеранів, які через власні архіви та воєнний досвід розкривають природу російсько-української війни. Це мозаїка подій, що ведуть від 2013 року до сьогодення. 

Відео: Arthouse Traffic

Переглянути стрічку можна на Takflix і Sweet.TV

«Йди за мною»

Режисер: Любомир Левицький
Рік: 2022

Літо 2022 року, запеклі бої під Ізюмом. Українські військові 93-ї бригади «Холодний Яр» провели безпрецедентну рятувальну операцію дронами, витягуючи поранених з-під ворожого вогню.

Документальний фільм Любомира Левицького розповідає цю реальну історію очима тих, хто вижив. Врятовані погодилися пережити події ще раз, аби світ дізнався про героїзм ЗСУ та відвагу, що межує з неможливим. Унікальні кадри з дронів, напруга, що відчувається в кожному кадрі, та художній підхід до документалістики роблять стрічку «Йди за мною» історією, яку неможливо забути.

Відео: SHOOT SHOOT 

Переглянути стрічку можна на Київстар ТБ.

«Мирні люди»

Режисерка: Оксана Карпович

Рік: 2024 

Фільм Оксани Карпович «Мирні люди» побудований на реальних телефонних перехопленнях російських військових, що вторглися в Україну. Найстрашніше в цих розмовах — не самі окупанти, а їхні близькі: матері, дружини, друзі. Вони не просто виправдовують убивства, мародерства й воєнні злочини — вони їх підтримують.

Ця документальна стрічка занурюється в темну безодню російського імперіалізму, оголює його колоніальну природу та показує, як пропаганда отруює покоління. Це не лише про війну, а й про глибоку моральну деградацію суспільства, яке її розв’язало.

Відео: Планета Кіно 

Подивитися стрічку можна на Takflix, Київстар ТБ і Megogo.

«Ми, наші улюбленці та війна»

Режисер: Антон Птушкін

Рік: 2024

Коти й собаки, леви й ведмеді, лемури та навіть хамелеон Ігорьок — війна не обирає, кого торкнутися. Але поруч з ними — люди, готові ризикувати власним життям, щоб урятувати тих, хто не може врятуватися сам.

Це розповідь про військових і волонтерів, українців та іноземців, які витягують тварин з руїн та евакуюють їх з найгарячіших точок. Це історії про любов, яка не має меж, і про зв’язок між людьми й тваринами, що стає лише міцнішим під час випробувань.

Відео: Антон Птушкін 

Подивитися стрічку можна на Takflix, Київстар ТБ і Megogo.

«Реал»

Режисер: Олег Сенцов 

Рік: 2024

Камера GoPro на шоломі, хаотичні переговори по рації, вибухи зовсім поруч. «Реал» — це війна без прикрас, без монтажу та без романтизації. Олег Сенцов фіксує кожен момент, коли життя та смерть вирішуються за секунди.

Це 90 хвилин напруги, в якій режисер та боєць одночасно організовує евакуацію, веде переговори й тримає оборону. Але найголовніше — він фіксує пам’ять. Пам’ять про тих, кого більше немає, про ціну опору та про справжню війну, яку не варто ідеалізувати.

Відео: Arthouse Traffic

Фільм вийшов в український прокат, переглянути його можна в кінотеатрах. 

«Порцелянова війна»

Режисери: Слава Леонтьєв, Брендан Белломо
Рік: 2024

Харків, 2022 рік. Місто під постійними ракетними обстрілами, але вони залишаються: троє митців — Слава Леонтьєв, Аня Стасенко та Андрій Стефанов — не тільки виживають у війні, а й перетворюють її на мистецтво.

Слава бере до рук зброю, а разом з друзями — ще й порцеляну. Маленькі тендітні фігурки з’являються на руїнах знищених будівель, ніби нагадуючи: навіть у темні години залишається місце для краси.

Відео: Arthouse Traffic

Фільм номінований на премію «Оскар-2025».

«Люди зі сталі»

Режисер: Сергій Фоменко
Рік: 2024

Фільм, який не дає світові забути. Спогади захисників Маріуполя та їхніх рідних оживають у кадрах, наповнених болем, надією і боротьбою. З лютого по травень 2022 року українські воїни тримали оборону міста, а після полону їхні сім’ї розпочали битву за повернення рідних додому.

Відео: Sergiy Fomenko

«Довга доба»

Режисер: Алан Бадоєв
Рік: 2023

200 годин відео, 12 тисяч героїв — у цьому фільмі кожен кадр зберігає історію боротьби, надії та незламної віри в перемогу. Знятий на камери мобільних телефонів звичайних людей, «Довга доба» розповідає про те, як українці ставали свідками війни, не зраджуючи своїй гідності.

Відео: Dovha Doba

Фільм можна переглянути на Netflix або на Київстар ТБ.

«У пошуках Ніки»

Режисер: Станіслав Капралов
Рік: 2024

У перші дні повномасштабного вторгнення тисячі тварин опинилися в пастці війни. Вони не знали, що таке евакуація, але відчували страх, самотність і біль.

Документальна стрічка, прем’єра якої відбулась на кінофестивалі DOC NYC у Нью-Йорку, розповідає історії порятунку хвостиків у Київській і Харківській областях. Це фільм про тих, хто залишався під обстрілами, щоб врятувати чотирилапих друзів.

Відео: The life of a Ukrainian in Denmark

«Все має жити»

Режисери: Тетяна Дородніцина, Андрій Литвиненко
Рік: 2024

Анна Куркуріна — триразова чемпіонка світу з паверліфтингу, харизматична тренерка, зоозахисниця та жінка, яка не боїться бути собою. Вона подружилася з левом у зоопарку, рятувала безпритульних тварин, допомагала молоді з інвалідністю знайти віру в себе.

У 40 років жінка почала новий розділ життя, довівши, що справжня сила — не в м’язах, а в серці. З початку повномасштабного вторгнення Анна спрямувала свою енергію на порятунок тих, хто не може просити про допомогу — покинутих і поранених тварин.

Відео: Takflix

Переглянути стрічку можна на Takflix

Читати далі

Культура

Військовим передадуть понад 4000 книжок з фінансової грамотності

Опубліковано

Українські військові отримають 4280 книг з фінансової грамотності від «Культурного десанту» та «ПриватБанку», які працівники установи підписали словами вдячності та підтримки. 

Про це повідомляє «Культурний десант».

Для чого це роблять

Автори проєкту зазначають, що серед військовослужбовців та ветеранів актуальна проблема  недостатнього рівня фінансової грамотності, як і серед українців загалом. 

Громадський активіст, військовослужбовець 59-тої окремої Павло Петриченко у березні 2024-го року створив петицію з вимогою ввести обмеження для грального бізнесу. Вона за добу набрала необхідні 25 000 голосів. Згодом обмеження до доступу до азартних ігор були введені і Президентом і рішенням РНБО. У травні 2024-го року Нацбанк заборонив ломбардам приймати в заставу дрони та тепловізори.

«Важливо боротися і з першопричинами лудоманії або інших форм токсичної фінансової поведінки. Для цього “Культурний десант” в партнерстві з “ПриватБанком” започаткував окремий проєкт, що покликаний підвищувати фінансову грамотність серед військових», — кажуть у проєкті «Книга на фронті»

Читайте також: Мангу про війну в Україні номінували на японську премію імені Тедзуки Осаму

Які книги обрали для військових

Фахівці Нацбанку склали для проєкту список із п’яти книжок, які допомагають розвивати фінансову грамотність:

  1. «Мислення швидке й повільне» Деніел Канеман; 
  2. «Найбагатший чоловік у Вавилоні» Джордж Клейсон;
  3. «Шлях до фінансової свободи» Бодо Шефер;
  4. «Монах, який продав свій “Феррарі» Робін Шарма;
  5.  «Любов та бюджет» Любомир Остапів.

Мобільні мистецькі групи «Культурного десанту» передадуть ці книги під час заходів з морально-психологічної підтримки війська. Такі виїзди команда проводить у зоні бойових дій, шпиталях, навчальних та реабілітаційних центрах.

Про проєкт

«Книга на фронт» — частина діяльності «Культурного десанту». За майже два роки роботи проєкту передали понад 33 тисячі книжок для війська. Учасники ініціативи визначають, що їхнє завдання — дати можливість воїнам перемикатися, адже книга може допомогти розвантажити нервову систему. Подібні просвітницькі заходи практикували у різних арміях світу. 

Нагадуємо, що українці у понад 500 містах по всьому світу проведуть акцію Stand with Ukraine.

Фото обкладинки: сайт проєкту «Книга на фронт»

Читати далі

Культура

«Укрпошта» до річниці вторгнення випустить марку Art vs War (ФОТО)

Опубліковано

«Укрпошта» до третьої річниці повномасштабного вторгнення росії випустить марку з роботами відомого французького митця Джеймса Коломіни, який працює у стилі street art.

Про це повідомив генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський.

Що відомо про марку

У компанії вирішили продовжити традицію, яку започаткували у 2023 році, коли випустили марку Бенксі «ПТН ПНХ». Цьогоріч у поштових наборах використають роботи Джеймса Коломіни.

«Ми маємо разом із вами тримати увагу світу на нашій війні, робити все, щоб підтримка нашої боротьби залишалася міцною. А роботи відомих митців допомагають і привернути увагу, і ще раз нагадати через мистецтво, як і заради чого ми боремося. Ми маємо потужну підтримку з боку Великої Британії та Франції, і тепер ця підтримка також відображена в наших марках»‚ — написали в компанії.

Для марки Art vs War обрали ті скульптури, які Джеймс встановив у Києві, зокрема «Дитина малює Тризуб», розташовану на Головпоштамті на Майдані Незалежності.

Читайте також: Українці у понад 500 містах по всьому світу проведуть акцію Stand with Ukraine.

Наразі марку відкрили для передзамовлення на сайті «Укрпошти», а 24 лютого її випустять у продаж по всій країні.

Раніше ми писали, що «Укрпошта» випустила марку «Міста Героїв. Волноваха», яку намалював військовий художник Dante (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Ігоря Смілянського

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«Татко в декреті»: автор блогу з порушенням слуху ламає упередження щодо батьківства

Бути татом, що залишив роботу заради догляду за дитиною — це вже зіштовхуватись із стереотипами,...

Суспільство1 тиждень тому

Супергерої у кімоно: як діти з вродженими хворобами борються за те, щоб жити як всі

«Кііііі-яаааа» — кричать в один голос троє хлопчиків у білих кімоно в залі для реабілітації....

Військо1 тиждень тому

Їх познайомила війна: це історія подружжя з Інтернаціонального легіону

Ян «Кенобі» — командир 1-го Інтернаціонального легіону оборони України, а Анастасія «Acid» — бойова медикиня....

Суспільство2 тижні тому

«У нього така старість, якої хотілося б і мені». Це дідусь із Тернопільщини, що почав власну справу після 70

У свої 73 Ярослав Мельничук не любить сидіти на місці: він опанував смартфон, допомагає онучці...