Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Наш шеф-кухар вийшов із міста пішки». Героїчна доставка суші з Маріуполя «Алло, Лосось» відкрилася в Запоріжжі

Опубліковано

Ангеліна Тесленко – власниця доставки суші «Алло, Лосось», яка за два роки підкорила Маріуполь своєю продукцією. Підприємиця мріяла про розширення бізнесу та запуск нових закладів в інших містах України. Однак усі плани зруйнувала війна.

Замість вибору нового приміщення дівчині довелося рятуватися від російських обстрілів. Так вона опинилися в Запоріжжі. А через місяць отримала повідомлення від шеф-кухаря закладу, якому вдалося пішли вийти з Маріуполя. Це стало початком нової історії. «Алло, Лосось» відновив роботу та об’єднав справді героїчних людей, яким вдалося врятуватися з-під окупації та знайти сили, аби почати все з нуля.

Ангеліна Тесленко

засновниця та власниця компанії «Алло, Лосось»

За два роки до повномасштабної війни я переїхала у Маріуполь 

Працювати я почала ще підлітком. Завжди розуміла, для чого й чому це роблю. Ніколи не зупинялася і не жила без певної мети чи прагнення до чогось. Постійно в роботі чи в навчанні та процесі вдосконалення себе і своїх навичок. 

За свої 27 років я встигла спробувати себе у різних містах та галузях. Не так давно жила і працювала у Житомирі. Але за два роки до повномасштабної війни моя кар’єра там закінчилася, тож я вирішила переїхати у Маріуполь – до свого коханого. І вже там, у новому місті, увірватися в ресторанний бізнес.

Мені хотілося чогось нового, якісного і свого, власного. А тому обрала доставку суші. Я не можу сказати, що приїхала до Маріуполя з бізнес-планом та чітким розумінням, що слід робити далі. Ні, але я знала: якщо спробую, щось із цього точно вигорить.

дівчина з суші

Мріяли увірватися в інші міста поблизу Маріуполя

Власне, так і сталося. За два роки помилок (і не тільки) разом із чудесною командою ми вийшли на рівень топової доставки в місті. Було доволі не просто, і я вже не пригадаю всіх зроблених помилок. Але ми досягти певного рівня, могли дозволити собі думати про розширення.

Ми мріяли про відкриття нових точок та планували увірватися в інші міста поблизу Маріуполя. Якраз наприкінці лютого я мала їхати й оглядати потенційні приміщення для роботи. Але трапилася росія.

Зізнаюся, певні думки про те, що росія може атакувати Україну, у мене були. Я спостерігала за тим, як зростала ескалація, як більш напруженими ставали новини. Але здогадатися, що росія захоче зрівняти Маріуполь із землею, що вона почне знущатися над Україною, я не могла. Тому вся моя підготовка до ймовірного вторгнення полягала в тому, що ми щовечора заправляли повний бак у нашій автівці.

команда закладу Алло, Лосось
Команда «Алло, Лосось». Архівне фото.

Думали, що їдемо на кілька днів чи тижнів

23 і 24 лютого для мене минули, наче одна доба. Адже через те, що ми планували розширюватися, я працювала практично цілодобово. І вже о другій годині ночі на роботі я почула перші вибухи. Звісно, я не могла стовідсотково сказати, що це було і де саме вибухало. Але прийшло усвідомлення того, що починається щось геть не позитивне.

Вже за кілька годин, коли вибухи стали потужнішими, ми з коханим зібралися та вирішили їхати з міста. Думали, що покидаємо Маріуполь на кілька днів, максимум – тиждень. Поки все не заспокоїться. 

Із собою ми взяли ще одну родину, у якої не було власної автівки. За кілька днів до початку повномасштабної війни ми, майже жартуючи, про це домовилися. Але ніхто й не підозрював, що це може стати правдою. Вже трохи згодом я дуже раділа тому, що нам вдалося врятувати бодай когось від того, що росія зробила з Маріуполем.

 Ми їхали в напрямку Запоріжжя. Без конкретного плану дій. Просто орієнтувалися на новини та ситуацію в країні. У нас навіть були думки, що доїдемо до рідних у Запоріжжі, а потім доведеться розвертатися, бо все закінчиться. Однак нам довелося тут затриматися.

Алло, Лосось у Маріуполі
«Алло, Лосось» у Маріуполі. Архівне фото.

Мій шеф-кухар пішки вийшов з Маріуполя

Кілька тижнів ми жили в стані цілковитої апатії. Скажу чесно, мені як підприємиці це далося складно. Кожен мій день був розписаним мало не по хвилинах. Шалений ритм життя, до якого я звикла, зник в одну мить. Ані справ, ані зустрічей. Нічого. Суцільна війна довкола й безперервні новини у телефоні.

Наприкінці березня я отримала повідомлення від свого шеф-кухаря. Він написав, що пішки вийшов із Маріуполя, і просив про допомогу. Звісно, це було першим, що ми зробили. Тоді з Маріуполя почали вибиратися й інші члени моєї команди. З кожною людиною, яка вирвалася з міста, ставало ніби легше. Легше від того, що вони змогли це зробити.

Читайте також: Окупанти знищили наш бізнес у Маріуполі, а ми відродили його у Львові. Історія засновників ресторану суші Bluefin

Згодом ми всі зустрілися в Запоріжжі і я дізналася про весь той жах, що відбувається в місті, безпосередньо від людей, яким довелося це пережити. Вони розповідали про морги у приміщеннях пошти, про обстріли та звірства у нашому Маріуполі. І це справді було важко навіть просто слухати.

Коли запускала рекламу, назвала нас «героїчною доставкою»

Тоді в моїй голові виникла ідея, як можна відволікти людей від скорботи, зайняти їм руки й бодай трохи допомогти. Я вирішила, що можна спробувати запустити нашу доставку в Запоріжжі. А це квітень, активна фаза повномасштабної війни. Здавалося, що це щось нереальне.

Але все можливо, якщо цього захотіти. Саме з цією думкою я прийшла до своєї команди. Ідею підтримали, і буквально наступного дня ми почали шукати приміщення. Ми не знали, як це буде працювати, чого саме ми потребуємо. Але шукали, допоки не знайшли варіант, який нам підійшов.

allo_losos

Вкладати останні кошти у доволі безперспективну справу було дивним. Однак, як з’ясувалося, це було правильним рішенням. Ми стартували за кілька тижнів. Нам пощастило з постачальниками: вдалося знайти нових і якісних, підписати договори й запустити роботу. Знову з самого початку. 

Я неймовірно вдячна за те, як нас підтримали в Запоріжжі. Коли запускала рекламу, то назвала нас героїчно доставкою – саме через те, що пережили мої співробітники. Тоді ми отримали порцію хейту, але не зупинилися.

Люди приходили спочатку просто підтримати, а потім – поверталися, адже їм було смачно. Вже зараз я розумію, що тут спрацювала моя підприємницька жила, і це був вдалий маркетинговий хід. Але ж хто про це думав, коли ми запускалися.

allo_losos

Щодня ми прокидаємося посеред ночі від вибухів або від роботи ППО

Якби ми записували цю історію кількома тижнями раніше, я б розповідала про те, як все чудесно, як ми працюємо і як оживає місто. Я б розказала, як ми думали відкривати другу точку доставку та які маємо плани на інші міста. Але сьогодні я не можу цього зробити.

Останнім часом Запоріжжя потерпає від масованих російських ракетних ударів. Два удари вже прийшлися просто біля місця нашої роботи. Один – на задньому дворі, другий – просто через одну будівлю. А оскільки я живу біля «Лосося», то відчула ці удари на повну.

Щодня ми прокидаємося посеред ночі: від вибухів або роботи ППО. Друга година ночі, четверта чи шоста ранку – а росіяни несамовито гатять по місту. Кожен вибух – це нове повідомлення рідним з питанням, чи вони живі. І так – кожен новий день. Скажу відверто, у такому напруженні доволі складно жити, я навіть мовчу про роботу. Хоча тепер ми більше підготовлені до будь-якої ситуації.

суші

Ми продумали варіанти виходу та виїзду, визначили, як діяти співробітникам під час обстрілів. Ми знаємо, що і як робити, аби вижити. Такі наші нові реалії. Звісно, не всі погоджуються працювати під таким тиском і в таких умовах. Але частина людей залишається з нами. 

Спочатку це були ті, хто працював зі мною ще в Маріуполі, а тепер – ті, кому вдалося виїхати з тимчасово окупованих територій, і ті, хто потребує роботи й місця, де можна відволіктися від війни. Аби просто не зійти з розуму. Особливо я вдячна своєму шеф-кухарю, адже він був зі мною весь час у Маріуполі, а сьогодні – працює в Запоріжжі та допомагає налагоджувати процеси.

Ми повернемося, щоб відбудовувати місто моря

Я не можу знати, що буде завтра. Але зламати нас у росії не вийде. Відповідаю на питання про плани: «Чекайте на нас у Києві». Трошки згодом, але, думаю, у нас все вийде. 

Перші пів року я думала про те, що через тиждень або два поїду назад додому. Мовляв, усе заспокоїться, можна буде повертатися до роботи. Напевно, так я не приймала цю війну й намагалася весь час боротися із нею. І лише нещодавно усвідомила, що українського Маріуполя доведеться ще дочекатися. А потім – повернутися й почати відбудовувати місто біля моря. Однак саме так і буде.

суші Алло Лосось Запоріжжя

Суспільство

«Лісова пісня» Лесі Українки вийшла італійською

Опубліковано

П’єса-феєрія Лесі Українки «Лісова пісня» (Il canto della foresta) вийшла італійською мовою. Книжка вийшла друком в серії Oscar Classici у найбільшому італійському видавництві Mondadori.

Про це повідомила публіцистка і перекладачка книжки Ярина Груша.

«Це посприяє відповідному розголосу навколо видання, адже саме там місце шедевра Лесі Українки», — зазначила Ярина Груша, яка також працює викладачкою курсу української мови й літератури в державних університетах Мілана й Турина.

Читайте також: 7 книжок від українських військових та журналістів, які побували на передовій: про війну, любов та сімʼю

«Чотири роки тому я проекспериментувала і поставила в програму з української літератури в Міланському університеті “Лісову пісню” Лесі Українки. Перекладу, який я б могла використовувати під час лекції, не було і я пристрасно розказувала студентам, які прекрасні на Волині ліси, як зачаровувала Мавка Лукаша і як експресивно сварилися між собою Килина та мати Лукашева. Це була одноразова акція з мого боку, адже не маючи тексту, студенти дуже мляво реагували, хоча запам’ятали гарно біографію Лесі Українки», — розповіла Груша. 

Проте «Лісову пісню» Лесі Українки довелося вилучити з університетської програми, адже не було італійського перекладу.  Також вона зазначила, що читатиме лекцію про «Лісову пісню» Лесі Українки в Міланському університеті.  

Видавчиня — італійська перекладачка Елізабета Рісарі. Вичитував переклад п’єси-феєрії й післямови лектор україністики Алессандро Ачіллі. Післямову написала письменниця й літературознавиця Саша Довжик. Передмову до книжки написала Ярина Груша.

Наразі книжку можна придбати на сайті видавництва й на Амазоні.

Нагадаємо, відомий український поет написав книжку для малят у «співавторстві» з трирічною донькою.

Фото: Ярина Груша

Читати далі

Суспільство

Публічний простір на Подолі проведе прибирання для створення нового місця у форматі поп-ап парку

Опубліковано

Культурний центр “Спаська 13”, що вже дев’ять років працює над розвитком громадського простору, оголосив про організацію нового поп-ап парку на Подолі. Акція передбачає спільне прибирання та садівництво для створення комфортного місця для відпочинку та спілкування.

Про це повідомляє Публічний простір.

“Ми плануємо висадити квіти, встановити лавки та створити атмосферу, де кияни зможуть відпочити з друзями або відпочити серед робочого дня після відвідування кіносеансу в “Жовтні” або попити кави”, – розповіли організатори заходу.

Читайте також: У Києві запускають групи психологічної підтримки у школах

Всі охочі можуть приєднатися до ініціативи, принісши з собою рукавички, садові інструменти, їжу та воду. Зустріч запланована на 28 квітня о 12:00 на перехресті вулиць Костянтинівської і Щекавицької. “Самосад” вже дев’ять років допомагає створювати комфортні та затишні місця для мешканців міста.

Доєднатись до робочої групи самосаду можна за посиланням.

Нагадаємо, стало відомо, кому продовжать виплати допомоги від ООН.

Читати далі

Суспільство

Зірка українських фільмів захищає країну на фронті (ВІДЕО)

Опубліковано

Знявся у найдорожчому українському блокбастері та змінив знімальний майданчик на фронт! По ньому гатив танк, влучав ворожий снайпер, але він вижив, відновлюється, а разом із цим встиг знятися в серіалі!

Яків Ткаченко український актор театру та кіно з Дніпра. За його плечима – гра у низці українських стрічок: “Червоний”, “Безславні кріпаки”, “Припутні”. А також – роль опришка Сабата у найдорожчому в історії України фільмі “Довбуш”. Утім найголовніша в його житті роль, вважає Яків, це роль захисника України, до якої він повернеться, щойно відновиться після поранення. Детальніше у матеріалі ШоТам!

“Завжди хотів займатися акторською професією, можливо, надалі режисурою. Ніколи не гадав, і навіть думки такої не мав, що може початися велика війна”, – ділиться Яків Ткаченко.

Яків – український актор театру та кіно з Дніпра. Ви точно його бачили в українських кінострічках “Червоний”, “Безславні кріпаки”, “Довбуш”.

“Довбуш” нині найдорожчий в історії України, в ньому Яків зіграв опришка Сабата.

Та головну свою роль, як вважає Яків, він зіграв пізніше: 1 березня 2022 року.

“Росіяни вже були під Києвом, і була загроза, що вони зайдуть у Дніпро. Я просто прийняв рішення і пішов служити”, – згадує Яків.

Читайте також: Як у Білозірській громаді повернули за парти понад 600 учнів (ВІДЕО)

Він вступив до Дніпровської ТРО, а пізніше у складі ЗСУ, дав відсіч ворогу у Вугледарі. Раніше Яків не мав військового досвіду, тому перші дні військових дій стали для актора шоком. Ворог гатив мінометами, артилерією та авіацією, але це актора загартувало. У серпні 2022 відбувся найважчий бій: Яків гатив ворога із кулемета. Саме тоді куля ворожого снайпера поцілила у його броню, а уламки влучили у воїна.

Та вже за місяць Яків був у строю і у готовності виконувати нові завдання, як виявилося це було не останнє його поранення. Тоді Яків отримав контузію, зараз відновлюється та знову грає у кіно. Нещодавно зіграв роль у серіалі “Перевізниця”. Однак думки про іншу роль – Захисника України не полишають Якова!

“Хочу, щоб ця війна відпустила те відчуття, яке ніколи не відпустить… Як буду відчувати себе здоровим, то повернуся на фронт!” – підсумовує Яків.

Нагадаємо, на Євробаченні 2024 оголосили збір на відбудову гімназії.

Фото: ШоТам!

Читати далі