

Суспільство
«Наш шеф-кухар вийшов із міста пішки». Героїчна доставка суші з Маріуполя «Алло, Лосось» відкрилася в Запоріжжі
Ангеліна Тесленко – власниця доставки суші «Алло, Лосось», яка за два роки підкорила Маріуполь своєю продукцією. Підприємиця мріяла про розширення бізнесу та запуск нових закладів в інших містах України. Однак усі плани зруйнувала війна.
Замість вибору нового приміщення дівчині довелося рятуватися від російських обстрілів. Так вона опинилися в Запоріжжі. А через місяць отримала повідомлення від шеф-кухаря закладу, якому вдалося пішли вийти з Маріуполя. Це стало початком нової історії. «Алло, Лосось» відновив роботу та об’єднав справді героїчних людей, яким вдалося врятуватися з-під окупації та знайти сили, аби почати все з нуля.
За два роки до повномасштабної війни я переїхала у Маріуполь
Працювати я почала ще підлітком. Завжди розуміла, для чого й чому це роблю. Ніколи не зупинялася і не жила без певної мети чи прагнення до чогось. Постійно в роботі чи в навчанні та процесі вдосконалення себе і своїх навичок.
За свої 27 років я встигла спробувати себе у різних містах та галузях. Не так давно жила і працювала у Житомирі. Але за два роки до повномасштабної війни моя кар’єра там закінчилася, тож я вирішила переїхати у Маріуполь – до свого коханого. І вже там, у новому місті, увірватися в ресторанний бізнес.
Мені хотілося чогось нового, якісного і свого, власного. А тому обрала доставку суші. Я не можу сказати, що приїхала до Маріуполя з бізнес-планом та чітким розумінням, що слід робити далі. Ні, але я знала: якщо спробую, щось із цього точно вигорить.

Мріяли увірватися в інші міста поблизу Маріуполя
Власне, так і сталося. За два роки помилок (і не тільки) разом із чудесною командою ми вийшли на рівень топової доставки в місті. Було доволі не просто, і я вже не пригадаю всіх зроблених помилок. Але ми досягти певного рівня, могли дозволити собі думати про розширення.
Ми мріяли про відкриття нових точок та планували увірватися в інші міста поблизу Маріуполя. Якраз наприкінці лютого я мала їхати й оглядати потенційні приміщення для роботи. Але трапилася росія.
Зізнаюся, певні думки про те, що росія може атакувати Україну, у мене були. Я спостерігала за тим, як зростала ескалація, як більш напруженими ставали новини. Але здогадатися, що росія захоче зрівняти Маріуполь із землею, що вона почне знущатися над Україною, я не могла. Тому вся моя підготовка до ймовірного вторгнення полягала в тому, що ми щовечора заправляли повний бак у нашій автівці.

Думали, що їдемо на кілька днів чи тижнів
23 і 24 лютого для мене минули, наче одна доба. Адже через те, що ми планували розширюватися, я працювала практично цілодобово. І вже о другій годині ночі на роботі я почула перші вибухи. Звісно, я не могла стовідсотково сказати, що це було і де саме вибухало. Але прийшло усвідомлення того, що починається щось геть не позитивне.
Вже за кілька годин, коли вибухи стали потужнішими, ми з коханим зібралися та вирішили їхати з міста. Думали, що покидаємо Маріуполь на кілька днів, максимум – тиждень. Поки все не заспокоїться.
Із собою ми взяли ще одну родину, у якої не було власної автівки. За кілька днів до початку повномасштабної війни ми, майже жартуючи, про це домовилися. Але ніхто й не підозрював, що це може стати правдою. Вже трохи згодом я дуже раділа тому, що нам вдалося врятувати бодай когось від того, що росія зробила з Маріуполем.
Ми їхали в напрямку Запоріжжя. Без конкретного плану дій. Просто орієнтувалися на новини та ситуацію в країні. У нас навіть були думки, що доїдемо до рідних у Запоріжжі, а потім доведеться розвертатися, бо все закінчиться. Однак нам довелося тут затриматися.

Мій шеф-кухар пішки вийшов з Маріуполя
Кілька тижнів ми жили в стані цілковитої апатії. Скажу чесно, мені як підприємиці це далося складно. Кожен мій день був розписаним мало не по хвилинах. Шалений ритм життя, до якого я звикла, зник в одну мить. Ані справ, ані зустрічей. Нічого. Суцільна війна довкола й безперервні новини у телефоні.
Наприкінці березня я отримала повідомлення від свого шеф-кухаря. Він написав, що пішки вийшов із Маріуполя, і просив про допомогу. Звісно, це було першим, що ми зробили. Тоді з Маріуполя почали вибиратися й інші члени моєї команди. З кожною людиною, яка вирвалася з міста, ставало ніби легше. Легше від того, що вони змогли це зробити.
Читайте також: Окупанти знищили наш бізнес у Маріуполі, а ми відродили його у Львові. Історія засновників ресторану суші Bluefin
Згодом ми всі зустрілися в Запоріжжі і я дізналася про весь той жах, що відбувається в місті, безпосередньо від людей, яким довелося це пережити. Вони розповідали про морги у приміщеннях пошти, про обстріли та звірства у нашому Маріуполі. І це справді було важко навіть просто слухати.
Коли запускала рекламу, назвала нас «героїчною доставкою»
Тоді в моїй голові виникла ідея, як можна відволікти людей від скорботи, зайняти їм руки й бодай трохи допомогти. Я вирішила, що можна спробувати запустити нашу доставку в Запоріжжі. А це квітень, активна фаза повномасштабної війни. Здавалося, що це щось нереальне.
Але все можливо, якщо цього захотіти. Саме з цією думкою я прийшла до своєї команди. Ідею підтримали, і буквально наступного дня ми почали шукати приміщення. Ми не знали, як це буде працювати, чого саме ми потребуємо. Але шукали, допоки не знайшли варіант, який нам підійшов.

Вкладати останні кошти у доволі безперспективну справу було дивним. Однак, як з’ясувалося, це було правильним рішенням. Ми стартували за кілька тижнів. Нам пощастило з постачальниками: вдалося знайти нових і якісних, підписати договори й запустити роботу. Знову з самого початку.
Я неймовірно вдячна за те, як нас підтримали в Запоріжжі. Коли запускала рекламу, то назвала нас героїчно доставкою – саме через те, що пережили мої співробітники. Тоді ми отримали порцію хейту, але не зупинилися.
Люди приходили спочатку просто підтримати, а потім – поверталися, адже їм було смачно. Вже зараз я розумію, що тут спрацювала моя підприємницька жила, і це був вдалий маркетинговий хід. Але ж хто про це думав, коли ми запускалися.

Щодня ми прокидаємося посеред ночі від вибухів або від роботи ППО
Якби ми записували цю історію кількома тижнями раніше, я б розповідала про те, як все чудесно, як ми працюємо і як оживає місто. Я б розказала, як ми думали відкривати другу точку доставку та які маємо плани на інші міста. Але сьогодні я не можу цього зробити.
Останнім часом Запоріжжя потерпає від масованих російських ракетних ударів. Два удари вже прийшлися просто біля місця нашої роботи. Один – на задньому дворі, другий – просто через одну будівлю. А оскільки я живу біля «Лосося», то відчула ці удари на повну.
Щодня ми прокидаємося посеред ночі: від вибухів або роботи ППО. Друга година ночі, четверта чи шоста ранку – а росіяни несамовито гатять по місту. Кожен вибух – це нове повідомлення рідним з питанням, чи вони живі. І так – кожен новий день. Скажу відверто, у такому напруженні доволі складно жити, я навіть мовчу про роботу. Хоча тепер ми більше підготовлені до будь-якої ситуації.

Ми продумали варіанти виходу та виїзду, визначили, як діяти співробітникам під час обстрілів. Ми знаємо, що і як робити, аби вижити. Такі наші нові реалії. Звісно, не всі погоджуються працювати під таким тиском і в таких умовах. Але частина людей залишається з нами.
Спочатку це були ті, хто працював зі мною ще в Маріуполі, а тепер – ті, кому вдалося виїхати з тимчасово окупованих територій, і ті, хто потребує роботи й місця, де можна відволіктися від війни. Аби просто не зійти з розуму. Особливо я вдячна своєму шеф-кухарю, адже він був зі мною весь час у Маріуполі, а сьогодні – працює в Запоріжжі та допомагає налагоджувати процеси.
Ми повернемося, щоб відбудовувати місто моря
Я не можу знати, що буде завтра. Але зламати нас у росії не вийде. Відповідаю на питання про плани: «Чекайте на нас у Києві». Трошки згодом, але, думаю, у нас все вийде.
Перші пів року я думала про те, що через тиждень або два поїду назад додому. Мовляв, усе заспокоїться, можна буде повертатися до роботи. Напевно, так я не приймала цю війну й намагалася весь час боротися із нею. І лише нещодавно усвідомила, що українського Маріуполя доведеться ще дочекатися. А потім – повернутися й почати відбудовувати місто біля моря. Однак саме так і буде.

Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.
Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.
Кого вдалося повернути
Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.
Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі
Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.
«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.




Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України