Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Напередодні війни: історик показав архівне фото юних українок в 1938 році

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію дівчаток з села Черче біля Рогатина на Івано-Франківщині 1938 року. Він поділився історією світлини зі своєю авдиторією.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці.

Історія фотографії

На цій світлині, якій майже дев’яносто років, ви бачите гурт гарно вбраних дівчаток зі села Черче біля Рогатина на теперішній Івано-Франківщині. Дане фото підписане, що це 1938 рік і виставлене сьогодні на сторінці Robert Erik.

П’ятеро з тих дівчаток взуті, а одна – боса. Босеньке дівча серед них, мабуть, найстарше. А, які парадні строї на тих маленьких черчененянках.

Крайня ліворуч дівчинка, яка щось тримає у руці, не має вишитої запаски і такого імпровізованого киптарика, як інші діти на цьому фото, що стоять поруч. Та й сорочка у неї прикрашена цілком іншим декором. Але усіх їх, які стали до знимки, об’єднує, що вони мають пов’язані на головах такі ж вишиті хустини.

Читати також: В Україні відбудеться фестиваль кіно, яке було створено за допомогою ШІ

Акценти фотографії

Невідомо, з якої оказії їхні батьки так гарно вбрали своїх дітей.

Може, у той день у них був Великдень і вони саме йшли з церковної відправи або ж був який інший празник. Ще одне: на задньому плані (на світлині) можна розпізнати кілька дорослих жінок, які так само святково вбрані і підходять до дітей доволі швидкою ходою (про що свідчать їх розмашисті і впевнені кроки). А, праворуч на тій знимці бачимо бабцю у дуже ладному вишитому строї, яка підіймається стежкою до дівчаток, які стоять на дорозі.

Не менш цікавими є дерев’яні стовпи із поруччям вздовж дороги (можливо, щоб худоба не сходила вниз до річки або ж для безпеки автотранспорту), а також телеграфні стовпи, які засвідчують технічну комунікативність мешканців тутешньої громади.

Ця світлина із далекого 1938 року дає нам можливість на хвильку зазирнути у наше галицьке село за рік перед початком Другої Світової війни.

Нагадаємо, що випустили англомовний курс про українську культуру: де ознайомитися.

Суспільство

Презентуємо другий випуск подкаст-шоу від ШоТам, де обговорюють добрі новини

Опубліковано

15 березня медіа позитивних новин ШоТам випустило друге відео нового подкаст-шоу «ХУХ». Співзасновник ШоТам Артем Іпатов обговорює з гостями дійсно добрі новини, що сталися за тиждень в Україні.

Цього разу у нас в гостях стендап-комік «Підпільного», креативний продюсер і батько бігля Юра Коломієць. У випуску — філософські роздуми про вимушений оптимізм і водійок таксі, а також дуже багато добрих новин тижня про військо, культуру та український бізнес. Буде ще трошки реперського амплуа Юри та історій, як він був рятівником Малібу. Ну, а Артем нарешті зʼявиться в кадрі з собакою!

Дивіться, слухайте й донатьте — всі актуальні збори є в описі до відео та на QR-кодах у випуску.

Читайте також: «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук

Фото: ШоТам

Читати далі

Суспільство

Зірка «Гри престолів» Джек Глісон зачитав щоденник хлопчика з Маріуполя (ВІДЕО)

Опубліковано

Ірландський актор Джек Глісон зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя. Глісон зробив це на відкритті документального проєкту в Лондоні під назвою «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей».

Про це повідомили в UNITED24.

Проєкт розкриває історії дітей і підлітків, що пережили російські обстріли, окупацію чи були вимушені покинути власні домівки. Ініціаторкою стала Христина Храновська. Вона займається соціальними та культурними проєктами для дітей упродовж 15 років.

Джек Глісон зачитав уривок щоденника маріупольця Єгоpa Кравцова, який разом із мамою та сестрою пережив окупацію рідного міста.

Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)

Зірка «Гри престолів», ірландський актор Джек Глісон, зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя на відкритті документального проєкту «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» у Лондоні. Виставка розповідає історії дітей, які стали свідками війни в Україні: пережили обстріли, окупацію чи змушені були покинути свої домівки. Ініціаторка проєкту ― Христина Храновська. _________ Game of Thrones star and Irish actor, Jack Gleeson, read out the diary of Yehor Kravtsov from Mariupol at the opening of the documentary project War Diaries: Unheard Voices of Ukrainian Children in London. The exhibition tells the stories of children and teenagers who witnessed the war in Ukraine, were forced to leave their homes, survived occupation, or endured shelling. The project's initiator and founder is Khrystyna Khranovska.

Опубліковано United24 Пʼятниця, 14 березня 2025 р.

«Щодня очі українських дітей бачать та проживають жахи війни, щось записують, щось проявляють на малюнках, а щось просто тримають в собі. На виставці представлені 14 історій, які дають можливість відвідувачам ознайомитися з досвідом війни в Україні очима дітей, без метафор»‚ — написали організатори проєкту.

Нагадаємо, що Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО).

Фото обкладинки: Діана Андруник

Читати далі

Суспільство

Бригада «Чорний ліс» та Mr.SCRUBBER випустили благодійну лінійку доглядової косметики

Опубліковано

Український бренд натуральної косметики Mr.SCRUBBER разом із 15-ю бригадою артрозвідки «Чорний ліс» випустили лінійку доглядових засобів. Половину від прибутку переказуватимуть на потреби військових бригади.

Про це повідомили ініціатори проєкту.

15-та окрема бригада артилерійської розвідки «Чорний ліс» — це формування артилерійських військ у складі Сухопутних військ ЗСУ.

До нової серії увійшли три косметичні засоби:

  • концентрований шампунь для волосся й тіла;
  • одеколон після душу та гоління;
  • живильний крем для обличчя й тіла.

Читайте також: Астронавт NASA під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО)

Військові «Чорного лісу» зазначають, що кожна гривня з цієї співпраці допоможе забезпечити бійців необхідними ресурсами для ефективного виконання завдань.

Ініціатори проєкту також вирішили відзначити тих, хто долучиться до допомоги. У деякі набори додадуть ексклюзивні предмети від «Чорного лісу», а саме шеврони та коїни.

Нагадаємо, що Etnodim та «Хартія» випустили благодійні вишиті сорочки (ФОТО).

Фото: Mr.SCRUBBER та «Чорний ліс»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа...

Суспільство2 дні тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...

Культура4 дні тому

Народні співи біля моря. Ці жінки відроджують українські традиції в Одесі

Стереотип про те, що всі в Одесі мають певну «культурну автономність» спростовують одеситки з гурту...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

З чоловічого піджака в жіночий: як українка зробила бізнес на переробці старих речей

Поки міжнародні фешн-ритейлери щороку нарощують виробництво, вони дають нове життя одягу українських брендів. Жінки з...