

Освіта
На Запоріжжі відкрили підземну школу, що розташована за 20 км від лінії фронту (ВІДЕО)
Четверту підземну школу в Запорізькій області відкрили в селищі Балабине. В ній у дві зміни зможуть навчатися до тисячі дітей. Серед інших шкіл ця розташована до лінії фронту найближче.
Про це повідомили в Запорізькій ОВА.
Як облаштували школу
Школу обладнали сучасною технікою та автономним живленням. У класах встановили мультимедійні дошки, інтерактивні панелі та сучасні меблі. У закладі навчатимуться діти селища Балабине, а також учні Малокатеринівської гімназії «Мрія».
Діти у новому просторі зможуть не тільки навчатися, але й відпочивати, адже в школі облаштували спортивну залу з аерохокеєм, настільним тенісом, баскетболом та зону для перепочинку.
«Ми намагаємося жити нормальним життям навіть тут, за 20 кілометрів від лінії фронту. І школярі, і наші героїчні вчителі та персонал роблять усе можливе і неможливе, щоб показати: ми хочемо спокійно жити на своїй землі. Саме для цього ми відкриваємо вже четверту підземну школу»‚ — сказав Іван Федоров.
Читайте також: «Укрпошта» випустила марку «Міста Героїв. Волноваха», яку намалював військовий художник Dante (ФОТО)
Будівництво навчального простору
На будівництво школи «Престиж» виділили 108,9 мільйона гривень, з яких 98,3 мільйона гривень — державна субвенція, 10,8 мільйона гривень — співфінансування з місцевих бюджетів.
Фахівці будували нову школу протягом семи місяців. Під час робіт використовували проєкт багаторазового використання, який профінансував ЮНІСЕФ за підтримки Міністерства освіти і науки України.


«Перше, що мене вразило, ваша стійкість та вміння жити навіть у кількох десятках кілометрів від лінії фронту. Всі ми розуміємо потребу дітей бачитися та спілкуватися один з одним. Ми пам’ятаємо «дистанційне» життя під час пандемії COVID-19, і зараз освітній процес в Україні продовжується в такому форматі через війну. Саме тому одним із моїх пріоритетних проєктів у 2024 році була підтримка обладнання укриттів»‚ — розповів під час відкриття надзвичайний і повноважний посол Королівства Швеція Мартін Оберг.
Нагадаємо, що на Дніпропетровщині облаштували новий освітній простір в укритті (ФОТО).
Також ми писали, що в Запоріжжі відкрили інклюзивну підземну школу (ФОТО).
Фото: сайт Запорізької ОВА
Освіта

В Україні створили перший музей математики «Кубоїд», який допомагатиме долати освітні втрати у математиці та популяризуватиме цю науку серед школярів.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки України.
Як працюватиме музей
У новому просторі створили шість тематичних і чотири навчальні зони для школярів та вчителів. У музеї можна взаємодіяти зі 120 інтерактивними експонатами, які виготовляли у різних країнах.
Разом з експозицією музей пропонуватиме освітні програми для освітян та дітей. З ними можна буде ознайомлюватися як очно в закладі, так і онлайн.

«Математика це не просто цифри й формули, а інструмент для розуміння світу. Вона прихована у музиці, мистецтві, природі та технологіях. “Кубоїд” — це не просто освітній простір, а місце, де математика стає пригодою, де її можна побачити, відчути й застосувати. Тут ви дізнаєтесь, що математика всюди!» — розповів президент Малої академії наук України Станіслав Довгий.
Також вчителі зможуть проходити курси та тренінги для впровадження інтерактивних методик у викладанні. У музеї створили місця для проведення майстер-класів та воркшопів і простори для обміну досвіду та підвищення кваліфікації.
Читайте також: Школярі із Запоріжжя показали Тімоті Снайдеру, як працює екосистема «Мрія» (ФОТО)
Музей математики «Кубоїд» – перший такого рівня в Україні та п’ятий у світі. Мета цього інтерактивного простору – зробити математику цікавою та доступною для всіх, допомогти надолужити освітні втрати та стати місцем для майбутніх новаторів, яким згодом відбудовувати Україну. Сьогодні побували на його відкритті та зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики – першими відвідувачами музею. Пишаємося, що наша молодь не зупиняється навіть у часи війни, продовжує здобувати знання та розвиватися. А такі місця, як «Кубоїд», допоможуть ще краще розуміти математику й тренувати критичне мислення, важливе для будь-якої професії. Дякуємо всім, хто долучився до створення музею, кожному й кожній, хто працює, щоб українські діти мали можливості для навчання та розвитку. ____ The Cuboid Museum of Mathematics is the first of its kind in Ukraine and the fifth in the world. The purpose of this interactive space is to make mathematics interesting and comprehensible for everyone, help overcome educational losses, and become a place for future innovators who will rebuild Ukraine in the future. Today, we attended its opening and met with the winners of the All-Ukrainian Mathematics Olympiad—the first visitors of the museum. We are proud that our young people do not stop even in times of war, they continue to acquire knowledge and develop. Places like the Cuboid Museum of Mathematics will help them gain an even better understanding and foster critical thinking, which is important for any profession. We are grateful to everyone who contributed to the creation of the museum and to all those working to ensure Ukrainian children have opportunities for learning and development.
Опубліковано Володимиром Зеленським Понеділок, 17 березня 2025 р.
Створення та відкриття музею
Створювати простір розпочали у 2021 році після указу президента України Володимира Зеленського. Тоді 2020/2021 навчальний рік оголосили Роком математичної освіти. Над музеєм працювали й під час повномасштабного вторгнення завдяки підтримці міжнародних донорів.
Музей відкрили разом із президентом Володимиром Зеленським, першою леді Оленою Зеленською, міністром освіти та науки України Оксеном Лісовим та іншими. Захід відвідали й переможці IV державного етапу Всеукраїнської олімпіади з математики.

Як зазначають у МОН, середній бал НМТ 2024 року з математики — 132,5, що є найнижчим показником серед обов’язкових предметів. Також лише 36% вчителів математики, які проходили сертифікацію, змогли підтвердити свої знання.
«Подолання освітніх втрат є критично важливим для майбутнього України, адже без якісної математичної підготовки країна ризикує втратити інженерів, архітекторів, проєктувальників та інших спеціалістів, потрібних для відбудови держави. На цю мету ми орієнтувалися ще у 2021 році, коли в попередньому складі НЦ “МАНУ” ініціювали створення музею математики. Тож і зараз, в умовах поглиблення освітніх втрат, ми матимемо новий інструмент для боротьби з ними. Дякую всім, хто працював спільно над цим проєктом», — зазначив міністр освіти та науки України Оксен Лісовий.

Поки що музей працюватиме у тестовому режимі. Спершу простір зможуть відвідати школи, чиї учні цьогоріч перемогли на Всеукраїнській олімпіаді з математики. Музей відкриють для всіх охочих 1 травня 2025 року.
Проєкт реалізував Національний центр «Мала академія наук України» та Міністерство освіти і науки України за підтримки UNICEF Ukraine та Theirworld. Дізнатися більше про музей можна за посиланням.
Нагадаємо, що вступники можуть зареєструватися на НМТ-2025 із «Дією».
Фото: сайт МОН
Освіта

В Україні 6 березня відкрили реєстрації на національний мультимедійний тест. Український центр оцінювання якості освіти інтегрував у процес реєстрацію «Дію».
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Як зареєструватися
Щоби створити персональний кабінет з «Дією», вступникам необхідно:
- перейти на сайт УЦОЯО;
- вибрати «Створити за допомогою застосунку “Дія”»;
- натиснути чи відсканувати QR-код;
- підтвердити відправлення копії паспорта «Дія.Підписом».
Читайте також: Школярі із Запоріжжя показали Тімоті Снайдеру, як працює екосистема «Мрія» (ФОТО)
«Не треба вводити паспортні дані вручну, а потім ще й надсилати сканкопії паспорта та ідентифікаційного коду, як було раніше. Економте час на підготовку до НМТ, реєструйтеся з “Дією” у кілька кліків. Успіхів на іспиті»‚ — написав Федоров.
Нагадаємо, що на «Дія.Освіта» вийшов серіал про те, як покращити роботу з ChatGPT (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «Дії»
Освіта

У Києві відбувся фінал «Кулінарних батлів», у якому змагалися школярі з шести областей України. Свої страви готували 10 команд, які складалися зі школярів та студентів закладів професійної освіти у ролі менторів.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки України.
Як відбувався фінал
Школярі за одну годину мали приготувати основну страву та десерт. Серед інших вони зробили такі страви:
- чилі кон карне з куркою;
- овочева паелья з куркумою;
- панкейки з бананом і ваніллю;
- цитрусове печиво тощо.
Усі рецепти, за якими готували діти, можна знайти у збірнику рецептур, рекомендованих для харчування дітей у закладах освіти. Цей збірник розробили у межах Стратегії реформування системи шкільного харчування.
Читайте також: Українські гімнастки здобули медалі в усіх категоріях на змаганнях в Естонії (ФОТО)

Оцінювання страв
Кулінарні навички школярів оцінювало журі, до якого увійшли:
- перша леді Олена Зеленська;
- посол Швейцарії в Україні Фелікс Бауманн;
- міністр освіти і науки Оксен Лісовий;
- шеф-кухар Євген Клопотенко.
Кожну страву оцінювали за такими критеріями: смак, оригінальність подачі, дотримання техніки приготування та відповідність до рецептури страви.

«Важливо, що школярі можуть протестувати професії кухаря, кондитера перед тим, як обирати свій шлях. Я у своєму дитинстві про таке й мріяти не міг. До всього, менторили підлітків учні профтехів. Це чудова можливість отримати досвід і практичні знання від тих, хто вже здобуває професії. Певен, після такого тест-драйву учнів у профтехах побільшає», — зазначив Євген Клопотенко.
За результатами конкурсу перемогла Анастасія Бадаєва з Чернігова. Вона готувала разом із менторкою Вікторією Крамар — студенткою Київського професійного ліцею транспорту. Вони зробили ліниві вареники та шпундру.
Читайте також: 13-річна українка пробігла на протезах 5 км Токійського маратону (ФОТО)

Про конкурс
«Кулінарний батл» організовує громадська організація Cult Food за підтримки швейцарсько-українського проєкту DECIDE. Завдяки цій ініціативі привертають увагу школярів до професійної освіти та знайомлять їх із кулінарними професіями.
У фіналі змагалися переможці регіональних «Кулінарних батлів», які проводили у листопаді 2024 року. У них взяли участь учні 8-9 класів зі шкіл Київської, Львівської, Одеської, Полтавської, Чернігівської та Івано-Франківської областей,
Упродовж півфіналів учні долучалися до тематичних майстер-класів за такими професіями: кухар, кондитер, офіціант та бармен.
«Сьогоднішній “Кулінарний батл” відбувся на підтримку трьох важливих реформ, які впроваджує уряд України та підтримує швейцарсько-український проєкт DECIDE. Перш за все, популяризація здорового шкільного харчування. По-друге, сприяння професійній професійно-технічній освіті та профорієнтаціі, яке дуже популярне у Швейцарії. Приблизно три чверті нашої молоді обирають саме таку освіту. Це ключовий фактор успіху нашої економіки. І третя реформа — це профорієнтація у школах, що теж дуже важливо», — сказав посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова Фелікс Бауманн.
Нагадаємо, що в одній із громад на Запоріжжі відкрили сучасну підземну школу (ВІДЕО).
Фото: DECIDE