Освіта
На Дніпропетровщині облаштували новий освітній простір в укритті (ФОТО)

Благодійний фонд savED разом зі словацькими міжнародними партнерами облаштував підземний простір для навчання дітей в Апостолівській громаді на Дніпропетровщині. Оновлене укриття відкрили у місцевому будинку культури.
Про це повідомили в savED.
Про навчання в місті
Місто Апостолове розташоване між Кривим Рогом та Нікополем за кількадесят кілометрів від зони бойових дій. Російська армія у ніч на 23 липня 2022 року зруйнувала всі три ліцеї у місті. Через це понад два роки поспіль близько двох тисяч учнів навчалися онлайн.
«Два роки на дистанційному дуже вплинули: моя старша донька була відмінницею, але мотивація упала, оцінки теж. Повертаємося в офлайн-режим поступово, зараз у нас 8 клас. Ще важче 9-річному сину, який всю початкову школу не ходив на уроки в реальний клас», — розповіла мама двох учнів з Апостолового Людмила.
Читайте також: Леді Гага підтримала дівчинку з України, яка заспівала її нову пісню (ВІДЕО)
Облаштування освітніх просторів
БФ savED у 2024 році на базі будинку культури в Апостоловому створив цифровий освітній центр. Тоді ініціативу втілили в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Завдяки цьому школярі могли долучатися до позакласних гуртків, а також надолужувати освітні втрати з учителями за програмою кетчапів savED.


У будинку культури вдалося дооблаштувати освітній простір в укритті на початку 2025 року. У просторі за принципами інклюзивності створили кілька класів та вбиральню. Одночасно в ньому можуть навчатися до 150 дітей. Також у майбутньому будинок культури в місті функціонуватиме як тимчасова школа. Фонд savED планує створити ще кілька нових класів.
Читайте також: На Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО)


«Аби діти з прифронтових територій могли здобувати навички соціалізації та сидіти за реальними партами, а не навчатися виключно онлайн, пріоритетом для фонду є гнучкі та комплексні рішення в громадах. У місті Апостолове на Дніпропетровщині ми розпочали з освітнього центру, але продовжували доповнювати це рішення і, зрештою, створили там підземні класи в укритті, а також облаштували в місті додатковий модульний освітній простір. В цілому, це все вже дало можливість проводити освітні офлайн-активності для понад 600 учнів у громаді», — зазначила співзасновниця savED Анна Пуцова.


Ремонт та облаштування укриття вартістю понад 3,2 мільйона гривень фонд savED організував завдяки фінансовій підтримці Фундації Відкритого Суспільства Братислава та Фундації Понтіс.
Про savED
Благодійний фонд savED відновлює доступ до освіти у громадах, які постраждали від війни. Організація облаштовує укриття, підземні освітні простори, відновлює школи, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад завдяки програмі UActive. Фонд працює в п’яти областях України: Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській та Дніпропетровській.
Нагадаємо, що в Запоріжжі відкрили інклюзивну підземну школу (ФОТО).
Фото: БФ savED
Освіта

Два фінські університети першими приєдналися до Глобальної коаліції українських студій. У межах цього проєкту посилюватимуть співпрацю між закладами освіти в Україні та світі.
Про це повідомили на сайті Офісу президента України.
Співпраця з університетами у Фінляндії
До коаліції долучилися такі заклади: Гельсінський університет та університет Тампере. Перша леді Олена Зеленська зустрілася з керівниками цих закладів під час візиту до Фінляндії.
На зустрічі університети підписали меморандуми про приєднання до Глобальної коаліції українських студій.
«Яскравим прикладом успішної міжуніверситетської взаємодії можна назвати співпрацю Гельсінського університету та Харківського університету імені Каразіна — місто-герой Харків щодня потерпає від російських ракет, але там продовжує вирувати студентське життя завдяки підтримці фінських друзів», — сказала перша леді.
В обох фінських університетах уже запровадили курси, присвячені Україні, зокрема:
- курс української мови в Гельсінському університеті;
- курс професорки Рінни Куллаа в університеті Тампере «Історія України: державність та ідентичність».
Читайте також: Київщина співпрацюватиме з британським графством Бакінгемшир
Про ініціативу
Глобальну коаліцію українських студій заснували у 2024 році. Головна мета цього проєкту — об’єднати університети та наукові установи для вивчення України, її історії, культури, економіки та міжнародних відносин.
«Глобальна коаліція українських студій покликана не лише познайомити світ із багатою історією та культурою українців, а й відкрити сучасну Україну для світу та поділитися новітніми здобутками», — зазначила Олена Зеленська.
Нагадаємо, що київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни.
Фото: сайт університету Тампере
Освіта

Підземну школу збудували для дітей колегіуму «Елінт» Запорізької міської ради. У просторі зможуть навчатися всі учні колегіуму у дві зміни.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки.
Школу почали будувати у липні 2024 року. У закладі навчатимуться 500 дітей у дві зміни. У новому просторі облаштували:
- 15 навчальних класів;
- зони для відпочинку та спілкування;
- медичний пункт;
- гардероб;
- буфет.
Читайте також: Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг
У міністерстві вказали, що у закладі зможуть перебувати й вихованці дитячих садочків, що розташовані поруч.
Школу збудували за 112,8 мільйона гривень, з яких понад 77,8 мільйона гривень — це державна субвенція, а майже 35 мільйонів — співфінансування з місцевих бюджетів. Проєкт втілили у межах комплексної політики Міністерства освіти і науки України «Школа офлайн».
Наразі у Запоріжжі та області вже працюють п’ять підземних шкіл, ще кілька закладів у процесі будівництва. Цю школу відкриють незабаром.
Нагадаємо, що в одній із громад на Запоріжжі відкрили сучасну підземну школу (ВІДЕО).
Також ми писали, що на Запоріжжі відкрили підземну школу, що розташована за 20 кілометрів від лінії фронту (ВІДЕО).
Фото обкладинки: ютуб-канал Запорізької ОВА
Освіта

В Україні створили перший музей математики «Кубоїд», який допомагатиме долати освітні втрати у математиці та популяризуватиме цю науку серед школярів.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки України.
Як працюватиме музей
У новому просторі створили шість тематичних і чотири навчальні зони для школярів та вчителів. У музеї можна взаємодіяти зі 120 інтерактивними експонатами, які виготовляли у різних країнах.
Разом з експозицією музей пропонуватиме освітні програми для освітян та дітей. З ними можна буде ознайомлюватися як очно в закладі, так і онлайн.

«Математика це не просто цифри й формули, а інструмент для розуміння світу. Вона прихована у музиці, мистецтві, природі та технологіях. “Кубоїд” — це не просто освітній простір, а місце, де математика стає пригодою, де її можна побачити, відчути й застосувати. Тут ви дізнаєтесь, що математика всюди!» — розповів президент Малої академії наук України Станіслав Довгий.
Також вчителі зможуть проходити курси та тренінги для впровадження інтерактивних методик у викладанні. У музеї створили місця для проведення майстер-класів та воркшопів і простори для обміну досвіду та підвищення кваліфікації.
Читайте також: Школярі із Запоріжжя показали Тімоті Снайдеру, як працює екосистема «Мрія» (ФОТО)
Музей математики «Кубоїд» – перший такого рівня в Україні та п’ятий у світі. Мета цього інтерактивного простору – зробити математику цікавою та доступною для всіх, допомогти надолужити освітні втрати та стати місцем для майбутніх новаторів, яким згодом відбудовувати Україну. Сьогодні побували на його відкритті та зустрілися з призерами Всеукраїнської олімпіади з математики – першими відвідувачами музею. Пишаємося, що наша молодь не зупиняється навіть у часи війни, продовжує здобувати знання та розвиватися. А такі місця, як «Кубоїд», допоможуть ще краще розуміти математику й тренувати критичне мислення, важливе для будь-якої професії. Дякуємо всім, хто долучився до створення музею, кожному й кожній, хто працює, щоб українські діти мали можливості для навчання та розвитку. ____ The Cuboid Museum of Mathematics is the first of its kind in Ukraine and the fifth in the world. The purpose of this interactive space is to make mathematics interesting and comprehensible for everyone, help overcome educational losses, and become a place for future innovators who will rebuild Ukraine in the future. Today, we attended its opening and met with the winners of the All-Ukrainian Mathematics Olympiad—the first visitors of the museum. We are proud that our young people do not stop even in times of war, they continue to acquire knowledge and develop. Places like the Cuboid Museum of Mathematics will help them gain an even better understanding and foster critical thinking, which is important for any profession. We are grateful to everyone who contributed to the creation of the museum and to all those working to ensure Ukrainian children have opportunities for learning and development.
Опубліковано Володимиром Зеленським Понеділок, 17 березня 2025 р.
Створення та відкриття музею
Створювати простір розпочали у 2021 році після указу президента України Володимира Зеленського. Тоді 2020/2021 навчальний рік оголосили Роком математичної освіти. Над музеєм працювали й під час повномасштабного вторгнення завдяки підтримці міжнародних донорів.
Музей відкрили разом із президентом Володимиром Зеленським, першою леді Оленою Зеленською, міністром освіти та науки України Оксеном Лісовим та іншими. Захід відвідали й переможці IV державного етапу Всеукраїнської олімпіади з математики.

Як зазначають у МОН, середній бал НМТ 2024 року з математики — 132,5, що є найнижчим показником серед обов’язкових предметів. Також лише 36% вчителів математики, які проходили сертифікацію, змогли підтвердити свої знання.
«Подолання освітніх втрат є критично важливим для майбутнього України, адже без якісної математичної підготовки країна ризикує втратити інженерів, архітекторів, проєктувальників та інших спеціалістів, потрібних для відбудови держави. На цю мету ми орієнтувалися ще у 2021 році, коли в попередньому складі НЦ “МАНУ” ініціювали створення музею математики. Тож і зараз, в умовах поглиблення освітніх втрат, ми матимемо новий інструмент для боротьби з ними. Дякую всім, хто працював спільно над цим проєктом», — зазначив міністр освіти та науки України Оксен Лісовий.

Поки що музей працюватиме у тестовому режимі. Спершу простір зможуть відвідати школи, чиї учні цьогоріч перемогли на Всеукраїнській олімпіаді з математики. Музей відкриють для всіх охочих 1 травня 2025 року.
Проєкт реалізував Національний центр «Мала академія наук України» та Міністерство освіти і науки України за підтримки UNICEF Ukraine та Theirworld. Дізнатися більше про музей можна за посиланням.
Нагадаємо, що вступники можуть зареєструватися на НМТ-2025 із «Дією».
Фото: сайт МОН