Суспільство
«На одну картину можуть піти тижні». Як я створила майстерню вітражів, перетворивши хобі на бізнес
Ольга Шемчук завжди мріяла про роботу, що приноситиме не лише гроші, а й задоволення. Рішення прийшло само собою – маленьке хобі, яким дівчина захоплювалася з дитинства, перетворилося на повноцінну власну справу.
Сьогодні вона створює унікальні вітражі та розвиває бізнес через інстаграм. Про шлях від мрії до першого замовлення, відновлення роботи після повномасштабного вторгнення та майбутню майстерню вітражів – у новому інтерв‘ю від ШоТам.
Ольга Шемчук
Художниця, засновниця майстерні вітражів wallblik.studio
Перетворила хобі на власний бізнес
Створення вітражів – це не «справжня» робота. Формат, коли потрібно бути на місці з 09:00 до 18:00, ніколи мені не подобався. Я працювала на «звичайних» роботах, але завжди шукала своє ідеальне заняття, допоки не усвідомила, що маленьке хобі може стати справою мого життя.
У дитинстві я жила у Львові й ходила на малювання, як зараз пам’ятаю, до пані Галі. Кілька років поспіль мене вчили малювати не на полотні чи папері, а на склі. Однак я й не думала, що колись це знадобиться, а тому сприймала це заняття виключно як розрядку. І точно не як «справжню» роботу.
Згодом наша родина переїхала до Херсона. Там вже уроків малювання не було, тож я ледь не забула, що взагалі вмію це робити. До свого – на той момент – хобі я поверталася буквально кілька разів, аж поки не подорослішала і не переїхала до столиці.
Мій дебют – персонажі «Гаррі Поттера»
Відверто кажучи, знайти роботу у Києві було задачею з зірочкою, а знайти роботу, яка ще й буде приносити задоволення, здається, недосяжною метою. До того ж мій переїзд припав на пандемію коронавірусу. Пригадуєте, все закрито, транспорт не працює, роботи немає? Ось саме в цей момент я приїхала до Києва і почала пошуки роботи.
Я рідко комусь щось розповідаю про свої плани чи ідеї, бо знаю, що часто це може бути антипідтримкою. Крім моєї сестри-близнючки. Коли я побачила, що з працевлаштуванням все доволі трагічно, у голові промайнула думка спробувати малювати і продавати свої вироби. Я ж вмію малювати на склі!
Зробила перший вітраж, мені «зайшло», і я поділилася ідеєю з сестрою. Вона мене підтримала – настав час спробувати. Десь в середині квітня я створила сторінку в інстаграмі та почала завантажувати перші намальовані вітражі. Для початку обирала тематичні історії, наприклад, зображення героїв «Гаррі Поттера» або малюнки на корейську тематику. Перше замовлення надійшло через місяць-півтора після запуску сторінки.
Зізнаюся, я була одночасно у захваті та шокована. Адже не очікувала, що у сторінки, яка на той час мала всього 80 читачів, можуть щось замовити, ба більше – відразу сплатити повну вартість картини. Для мене це було неймовірно приємно і, звісно, неочікувано. Пригадую, тоді дівчина замовила зображення русалоньки з «Гаррі Поттера».
До речі, усі картини, пов’язані з цією магічною казкою, замовляють і досі, найчастіше – як подарунок на новорічні свята. Тому вже кілька років поспіль, з жовтня до січня, я малюю на склі русалоньок і все, що можна уявити з казки про чародіїв. Я настільки набила на цьому руку, що вже навіть не користуюся жодними підказками.
Усі звикли малювати на папері, а я малюю на склі
Проте легко й просто було не одразу. Замовлення на вітражі не сипалися з неба, а потрібно було за щось жити. Мені доводилося поєднувати дві роботи, одна приносила гроші на проживання, інша – задоволення.
Ближче до осені замовлень побільшало. Кількість зростала, а вартість робіт – ні. Я побоювалася піднімати ціну, адже насправді ще продовжувала вчитися на власних замовленнях. Та попри це тішитися було чому – моє хобі, здається, переростало у щось, що нагадувало власну справу.
Я раділа, що люди цікавляться картинами і звертають увагу, що це не просто малюнок на папері, а справжній маленький вітраж. Картина створена на склі. Крім того, я була вдячна, що люди мені довіряють і готові оплачувати своє замовлення наперед, щоб я могла закупити усі необхідні для роботи матеріали.
Кожен вітраж – це довго, складно і відповідально
Вітраж суттєво відрізняється від малюнку на папері чи полотні. Це праця на склі, яка потребує певних навичок і знань. Хоча можу з упевненістю сказати: якщо захотіти і спробувати щось намалювати самостійно – у вас це точно вийде. Не ідеально, але вам сподобається.
Як правило, я беру замовлення на невеликі вітражі, бо це, по-перше, не займає багато часу, а по-друге – доступно кожному. Маленькі у моєму розумінні – це до 30 сантиметрів. Для того, щоб створити малюнок на склі такого розміру, може знадобитися до двох днів, плюс ще два дні, щоб все встигло висохнути. А от великий – скажімо, більший за формат А4 – залежно від деталізації ескізу та складності малюнку, потягне на тижні.
І вартість вітражів буде суттєво різнитися. Для розуміння, робота на склі потребує терпіння і часу. Кожен шар фарби має остаточно висохнути, щоб можна було наносити наступний, а це може тривати від кількох годин до кількох днів. Крім того, скло не можна нахиляти і рухати, адже фарба просто потече.
Уявіть собі стіл. На ньому маленький вітраж, ви можете сидіти у будь-якій зручній для вас позі і малювати. А великий? Наприклад, він займає усю площу вашого столу. Доведеться стояти, чекати поки висохне фарба, потім знову стояти, малювати – і так по колу купу разів. Спиратися на скло також не можна – ескіз зіпсується, тобто малювати доведеться постійно тримаючи руку в напрузі. Це довго, складно і обов’язково коштуватиме дорого.
Створила сет вітражів про Україну
На початку повномасштабної війни я була в Києві, згодом поїхала до Львова. Пробула там кілька тижнів і все ж повернулася у столицю. Почала знову думати, що робити і як заробляти на життя. Адже все почалося в лютому, а це саме той час, коли попит на вітражі падає, замовлень меншає, гроші закінчуються.
Тоді я просто почала малювати, щоб відволікти себе. Фотографувала, публікувала, знімала відео – і вже в квітні отримала замовлення. Я створила сет картин на українську тематику. Людям сподобалося, робота повернулася, а я була щаслива, що знайшла, чим себе зайняти.
А пам’ятаєте, як постійно відключали світло взимку? Так от, тоді доводилося малювати лише вдень, поки вдавалося бодай щось розгледіти. Нагадаю, що зима – це сезон новорічних подарунків, а мої вітражі якраз користуються популярністю. Тож замовлень було багато, а от світлих днів, коли можна було працювати, – замало.
Працюю без помічників, кожна картина – моя робота
Я не можу вигадати жодної причини, яка б змусила мене зупинитися займатися вітражами. Це найкраща робота, яку я люблю всім своїм серцем. Я можу малювати в будь-який час, навіть вночі. Завжди, коли є натхнення і бажання. Без цього нікуди, малювання – це про творчість.
Мені подобається те, що я роблю і як. Інколи в мене питають, чому я не беру участі у виставках чи не привожу свої картини на різноманітні сейли. А я знаю, що мені це не потрібно. Мої люди мене знаходять. Це, до речі, стосується і навчання.
Мені часто радять взяти ученицю, навчити її малювати, мовляв, так буде простіше заробляти. Але я впевнена, що це не для мене. Для кожного свого клієнта я завжди малюю власноруч. Мені не потрібна допомога. Та все ж часом замислююсь над відкриттям невеличкого простору з крамничкою вітражів. І ось там я буду проводити майстер-класи для малечі. Колись все буде саме так. Але вже після нашої перемоги.
Суспільство
Місто-побратим Лейпциг передало Києву 55 автомобілів різного типу.
Про це повідомляє Віталій Кличко.
Це 50 Volkswagen для комунальних підприємств і 5 Mercedes для бригад «Київтеплоенерго», які швидко реагують на аварії та надзвичайні ситуації, зокрема після ракетних атак.
З 2022 року Лейпциг, за підтримки німецького уряду та польських партнерів, також передав Києву пожежні авто, швидкі, вантажівки, генератори та гуманітарну допомогу.
Нагадаємо, що харківська область отримала 179 генераторів для підтримки критичної інфраструктури.
Також ми повідомляли, як робити бізнес доступним: в Києві пройшла подія, присвячена безбарʼєрності.
Фото: Віталій Кличко.
Коментарі
Суспільство
Деталі
Коментарі
Суспільство
1. Уявімо, що ви давно мрієте про домашнього улюбленця. Де його взяти, якщо таки наважилися?
Зоозахисники наголошують: тварина — не товар і не подарунок. Це жива істота, і якщо ви вирішили завести її вдома, треба зважити усі «за» та «проти». Наприклад, порахувати, скільки часу ви готові приділяти тварині, чи є у вас можливість повноцінно її вигулювати, якщо йдеться про собаку, та чи маєте ви кошти, аби оплачувати їжу та медичні послуги. Якщо так, то найкращим варіантом буде взяти тварину з притулку — так стверджують люди з руху #НеКупуйПрихисти, які вже адоптували тварин. Ви зможете врятувати життя кота або собаки, які з різних причин опинилися на вулиці. У притулку тварин зазвичай лікують, вакцинують, каструють чи стерилізують. А якщо чотирилапий має певні захворювання чи особливості, то працівники обов'язково про це попереджають.
2. Якщо ви не взяли тварину з притулку, а знайшли на вулиці й вирішили прихистити, то чим її годуватимете в перші дні?
Якщо тварина довго жила на вулиці, то найімовірніше в неї були періоди голоду. Таких тварин не можна перегодовувати, адже це може навіть спричинити смерть. Варто давати їм їжу, яка легко перетравлюється, а також поїти великою кількістю води — з розрахунку 50 мілілітрів на кілограм маси тіла.
3. Що далі варто обов'язково зробити з твариною, яку ви знайшли та прихистили?
Найкраще почати з профілактичного огляду в клініці. Ветеринари перевірять здоров’я вашого улюбленця, призначать йому вакцинації та препарати для обробок від кліщів і паразитів.
4. А чи взагалі гуманно тримати собаку на ланцюгу біля будинку?
У UAnimals наголошують: ланцюг змушує тварину сидіти в обмеженому просторі. Їсти, пити та ходити до туалету їй доводиться на одній маленькій території. Якщо миска з водою перекинеться, пес страждатиме від спраги, доки не прийде людина. А якщо йому немає, де сховатися від сонця, то він може отримати тепловий удар. Взимку ж це додатковий ризик обморозити тіло та лапки. Окрім цього, ланцюг може заплутатися, пошкодити шкіру, скалічити шию та хребет. Відсутність контакту з людьми й іншими собаками робить пса тривожним та агресивним. У разі загрози собака не може втекти, тому нападає на незнайому тварину чи людину, що випадково зайшла на його територію — жертвами часто стають діти. Також у зоні бойових дій собака без ланцюга має більше шансів врятуватися та вижити.
5. Скажімо, ви адоптували тварину, нагодували й відвідали з нею ветлікаря. Вона сита, живе з вами в будинку в любові та турботі. Але тут починається повітряна тривога. Як подбати про улюбленця?
Фахівці ЗооПатрулюUA радять бути лагідними до тварини, пригостити її улюбленим смаколиком або дати седативний засіб (за попередньої консультації з лікарем). Ще можна використати метод обмотування шарфом — зав’язати його по тілу так, аби на спині чотирилапого утворилася літера Х. Також зоозахисники радять не заважати тварині, коли вона хоче кудись заховатися, адже нею керує інстинкт самозбереження — звісно, якщо це місце є безпечним для її життя.
6. Та найкраще рішення в разі небезпеки — спуститися в укриття. Що робити, якщо охоронці укриттів чи сусіди проти того, аби ви перебували там зі своїм домашнім улюбленцем?
У грудні минулого року юристки організації UAnimals звернулися до Міністерства внутрішніх справ з пропозицією оновити наказ від 2018 року і дозволити людям спускатися в укриття з тваринами. Міністерство виконало це прохання, тому з 10 січня 2024 року люди мають право ховатися від обстрілів разом зі своїми улюбленцями, і всі спроби примусити вас залишити тварину поза укриттям є незаконними.
7. Тривога закінчилася й настав час гуляти. Під час прогулянки ви раптом бачите жорстоке ставлення до тварини її власника. Що робити в такому разі?
Жорстока поведінка з тваринами є злочином. За статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, власник, який жорстоко поводиться з твариною, повинен сплатити штраф. Також у нього можуть забрати його тварину.
8. Скажімо, ви хотіли б мати чотирилапого з притулку, але ще не готові до цього кроку. Що можна зробити просто зараз, аби підтримати безхатніх тварин?
Кожен з нас може допомагати тваринам, навіть якщо ми не є їхніми власниками. Підписуйтеся на сторінки притулків, яким можете допомогти будь-яким способом, і пропагуйте гуманне поводження з тваринами.
Поділіться своїми результатами:
Коментарі