Суспільство
На Одещині намагаються відродити популяцію “казкової сови”
В Одеській області екологи намагаються повернути пугача, занесеного в Червону Книгу України, в дику природу. Про це повідомляє УНІАН
Як зазначають у природоохоронній організації Rewilding Ukraine, минулого тижня почалася програма повернення (реінтродукції) в дельту Дунаю пугача звичайного – величезної сови.
«Пташеня цього червонокнижного виду оселилося в заповідній зоні Дунайського біосферного заповідника, щоб звикнути до нового дому. Трохи пізніше його випустять у дику природу. Це перша спроба повернути пугача в Придунав’я», – зазначили в організації.
Пташеня з датчиком врятує популяцію
Це пташеня вилупилося в Одеському зоопарку, де його спочатку вирощували батьки-птахи, і дитинча майже не бачило людей. Потім його перевезли в зону суворої охорони зазначеного заповідника – у великий вольєр об’ємом 54 куб. м. Деякий час пташеня житиме у вольєрі, харчуватимется пацюками та іншою здобиччю, міцнітиме.
Передбачається, що через кілька тижнів адаптоване пташеня випустять на волю зі спеціальним датчиком, який дасть змогу відстежувати птаха на певній території.
Читайте також: У заповідник на Одещину завезли водяних “архітекторів природи”
За словами орнітолога заповідника Максима Яковлєва, фахівці розраховують: якщо пугач приживеться, це стане порятунком для багатьох видів птахів, що мешкають у Придунав’ї. Він пояснив, що за останні 10 років пугача тут бачили лише один раз, хоч кілька десятиліть тому особин у заповіднику бачили регулярно.
Чому це важливо?
У результаті зникнення цього виду на приморських косах заповідника пристосувалися жити колонії сірих щурів, які щороку знищують велику кількість кладок багатьох видів птахів, які тут гніздяться.
“Тому дуже сподіваємося, що пугач, у якого щури є улюбленою їжею, стане рятівником. Крім того, жителі міста Вилкове і туристи з радістю зустрінуть такого чудового паха – це улюблений герой наших дитячих казок з його величезними жовтими очима, «вухами» і пронизливим моторошним криком”, – зазначив Яковлєв.
Буде ще 20 пташенят
В організації додали, що це – перший пілотний проект у програмі реінтродукції пугача в регіоні, реалізується він організацією Rewilding Ukraine спільно з партнерами в рамках проекту «Відновлення водно-болотних угідь і степів регіону дельти Дунаю».
Якщо перше пташеня приживеться, протягом наступних 4-х років ще близько 20 пташенят поселять у заповіднику для створення стабільної популяції пугача в Придунав’ї.
В організації наголошують, що зараз цей птах рідко зустрічається в Україні, єдина життєздатна популяція є лише на Поліссі. Виконавчий директор Rewilding Ukraine Михайло Нестеренко уточнив, що адаптувати пугача в дику природу – пропозиція Одеського зоопарку.
«Коли ми збирали ідеї щодо відновлення екосистем дельти Дунаю, відразу сподобалася пропозиція зоопарку повернути пугача в дельту Дунаю, як знаковий і важливий вид. Такі спроби були успішними в різних куточках Європи, і ми сподіваємося, що використання їх досвіду допоможе нам відновити цього величного хижака і тут», – сказав Нестеренко.
Що варто знати про птаха?
Пугач (Bubo bubo) – одна з найбільших сов, досягає 75 см у висоту, з розмахом крил до 180 см. Є осілим видом. Доросла особина харчується на території 15-80 кв. км, захищаючи її від інших представників виду. Раціон – дрібні ссавці і птиці, популяцію яких пугач регулює (санітарно-гігієнічна функція).
Коментарі