Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Одещині намагаються відродити популяцію “казкової сови”

Опубліковано

В Одеській області екологи намагаються повернути пугача, занесеного в Червону Книгу України, в дику природу. Про це повідомляє УНІАН

Як зазначають у природоохоронній організації Rewilding Ukraine, минулого тижня почалася програма повернення (реінтродукції) в дельту Дунаю пугача звичайного – величезної сови. 

«Пташеня цього червонокнижного виду оселилося в заповідній зоні Дунайського біосферного заповідника, щоб звикнути до нового дому. Трохи пізніше його випустять у дику природу. Це перша спроба повернути пугача в Придунав’я», – зазначили в організації.

Пташеня з датчиком врятує популяцію

Це пташеня вилупилося в Одеському зоопарку, де його спочатку вирощували батьки-птахи, і дитинча майже не бачило людей. Потім його перевезли в зону суворої охорони зазначеного заповідника – у великий вольєр об’ємом 54 куб. м. Деякий час пташеня житиме у вольєрі, харчуватимется пацюками та іншою здобиччю, міцнітиме.

Передбачається, що через кілька тижнів адаптоване пташеня випустять на волю зі спеціальним датчиком, який дасть змогу відстежувати птаха на певній території.

Читайте також: У заповідник на Одещину завезли водяних “архітекторів природи”

За словами орнітолога заповідника Максима Яковлєва, фахівці розраховують: якщо пугач приживеться, це стане порятунком для багатьох видів птахів, що мешкають у Придунав’ї. Він пояснив, що за останні 10 років пугача тут бачили лише один раз, хоч кілька десятиліть тому особин у заповіднику бачили регулярно.

Чому це важливо?

У результаті зникнення цього виду на приморських косах заповідника пристосувалися жити колонії сірих щурів, які щороку знищують велику кількість кладок багатьох видів птахів, які тут гніздяться.

“Тому дуже сподіваємося, що пугач, у якого щури є улюбленою їжею, стане рятівником. Крім того, жителі міста Вилкове і туристи з радістю зустрінуть такого чудового паха – це улюблений герой наших дитячих казок з його величезними жовтими очима, «вухами» і пронизливим моторошним криком”, – зазначив Яковлєв. 

Буде ще 20 пташенят

В організації додали, що це – перший пілотний проект у програмі реінтродукції пугача в регіоні, реалізується він організацією Rewilding Ukraine спільно з партнерами в рамках проекту «Відновлення водно-болотних угідь і степів регіону дельти Дунаю».

Якщо перше пташеня приживеться, протягом наступних 4-х років ще близько 20 пташенят поселять у заповіднику для створення стабільної популяції пугача в Придунав’ї. 

В організації наголошують, що зараз цей птах рідко зустрічається в Україні, єдина життєздатна популяція є лише на Поліссі. Виконавчий директор Rewilding Ukraine Михайло Нестеренко уточнив, що адаптувати пугача в дику природу – пропозиція Одеського зоопарку. 

«Коли ми збирали ідеї щодо відновлення екосистем дельти Дунаю, відразу сподобалася пропозиція зоопарку повернути пугача в дельту Дунаю, як знаковий і важливий вид. Такі спроби були успішними в різних куточках Європи, і ми сподіваємося, що використання їх досвіду допоможе нам відновити цього величного хижака і тут», – сказав Нестеренко. 

Що варто знати про птаха?

Пугач (Bubo bubo) – одна з найбільших сов, досягає 75 см у висоту, з розмахом крил до 180 см. Є осілим видом. Доросла особина харчується на території 15-80 кв. км, захищаючи її від інших представників виду. Раціон – дрібні ссавці і птиці, популяцію яких пугач регулює (санітарно-гігієнічна функція).

Коментарі

Суспільство

Потяги Кільцевої електрички в Києві їздитимуть щопівгодини: зміни в розкладі

Опубліковано

Кільцева електричка Kyiv City Express з 15 грудня змінює графік рейсів, який діятиме впродовж 2025 року.

Про це повідомили на сторінці Kyiv City Express.

Які зміни у розкладі руху

З 15 грудня для пасажирів додадуть потяги, які курсуватимуть кожні пів години. Раніше ці рейси скасували через роботи на Подільсько-Воскресенському мосту.

Також на маршруті їздитиме остання електричка зі станції Дарниця о 22:31 (через Райдужний) на Святошин, куди прибуватиме о 23:20.

«На практиці це означатиме, що з вокзалу до Троєщини можна буде виїхати прямим рейсом о 21:56, а з Почайни на Берестейську можна буде доїхати вже навіть після закриття метро», — написали в пресслужбі Кільцевої електрички.

Разом із цим Kyiv City Express змінить логіку нумерації рейсів, аби спростити орієнтування пасажирів у напрямках та маршрутах поїздів.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» збільшила ліміт безплатного інтернету в потягах Інтерсіті.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Укрзалізниці»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві прибрали понад 950 незаконних тимчасових споруд за осінь (ФОТО)

Опубліковано

Тимчасові споруди демонтовували працівники КП «Київблагоустрій». Найбільше об’єктів прибрали у Деснянському та Подільському районах.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці КП «Київблагоустрій».

«Київ стає впорядкованішим і зручнішим: вулиці звільняються, а простір використовується ефективніше», — написали в установі.

Читайте також: «Книгарня “Є”» відкриває новий культурний простір у Києві (ФОТО)

За сезон у Деснянському районі ліквідували 167 об’єктів, а в Подільському — 130.

Нагадаємо, що в Києві за листопад прибрали понад 1600 незаконних рекламних конструкцій.

Фото: фейсбук-сторінка КП «Київблагоустрій»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили кампанію, аби знизити нештрафований ліміт перевищення швидкості

Опубліковано

Інформаційну кампанію «Прискорюйся в житті, але не на дорозі» запустив Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) у межах проєкту «За безпечні дороги».

Про це повідомили в ЦЕДЕМ.

Мета кампанії

Наразі максимальна дозволена швидкість руху в населених пунктах — 50 км/год, та в Україні не штрафують за перевищення цього ліміту до 20 км/год. Тому загальна швидкість без штрафу складає 70 км/год.

Проєкт створили для того, щоб на законодавчому рівні знизити швидкість, за який не штрафують, з 20 км/год до 10 км/год.  

Читайте також: В Україні зареєстрували понад 8500 книжкових бізнесів

«Дитина, яка йде до школи, жінка на велосипеді чи чоловік на мопеді мають мінімальний шанс вижити, якщо наїзд стався на швидкості 70 км/год і більше. Саме тому у світовій практиці стандартне обмеження у містах дорівнює 50 км/год, і в Правилах дорожнього руху України це також 50 км/год. Важливо нарешті ліквідувати цю смертельну суперечність між Правилами й Кодексом України про адміністративні правопорушення», — зазначила директорка ЦЕДЕМ Олеся Холопік.

Як вказують в організації, подібні ліміти перевищення швидкості, за які не штрафують, діють тільки в Україні та росії.

«Навіть під час війни важливо реформувати законодавство та наближати його до найкращих практик ЄС і міжнародних рекомендацій у сфері безпеки руху», — додають в ЦЕДЕМ.

Про ЦЕДЕМ

Центр демократії та верховенства права — це аналітично-адвокаційна організація, що працює в громадському секторі України з 2005 року. Фахівці центру розвивають незалежні медіа, громадянське суспільство та розбудовують правову державу в Україні.

Нагадаємо, що юні українці здобули 16 нагород на міжнародній виставці винаходів.

Фото обкладинки: Freepik

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта2 тижні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес2 тижні тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура3 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...