Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як в американських фільмах: на Львівщині відновили їдальню, яка стала улюбленим місцем школярів

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Світлини цього просторого приміщення є в соцмережах багатьох учнів. У сучасну їдальню в школі приходять не лише поїсти пюре з котлетками, а й просто поспілкуватися з друзями та провести час між уроками, адже, як кажуть самі учні, — «тут дуже естетичне приміщення з шафками, як в американських фільмах».

Красиву їдальню з сучасним обладнанням найбільша школа Золочівської громади отримала завдяки гранту від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та місцевій владі, яка профінансувала ремонт. Як завдяки співпраці благодійників, влади й адміністрації школи вдалося реалізувати ідею, читайте на ШоТам.

80 років найбільша школа громади була без комфортної їдальні

Школа №2 імені Маркіяна Шашкевича є найбільшою в Золочівській громаді на Львівщині та існує з 1944 року. Директорка закладу Оксана Смолінська каже, що ще з того часу однією з найбільших проблем закладу був поганий стан їдальні, яка потребувала капітального ремонту.

Стара кухня шкільної їдальні у темному приміщенні з синіми стінами
Як виглядала кухня шкільної їдальні до ремонту. Фото: Золочівська школа

Через це не всі діти мали можливість там харчуватися, а в школі навчаються понад тисяча дітей. Заклад розташований у трьох навчальних корпусах, у двох з яких є приміщення, де можна було роздавати їжу дітям початкових класів. Тому кухарі готували в інших школах і привозили обіди дітям у ці роздаткові приміщення. 

Читайте також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Техніка за грант і ремонт від місцевої влади

Начальниця відділу економічного розвитку Золочівської міської ради Світлана Кармазин каже, що створити сучасну їдальню в школі вдалося завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Світлана Кармазин подала заявку на грант від Золочівської громади як партнерки проєкту, і в результаті закладу виділили 2,5 мільйони гривень для купівлі сучасного обладнання.  

Директорка Оксана Смолінська розповідає, що завдяки грантовій підтримці школа отримала 2 пароконвектомати, 3 холодильні камери, 3 морозилки та 2 електричні плити з духовими шафами. А ще — 30 столів, 60 крісел і 30 шафок для одягу дітей, які приходять харчуватися з інших навчальних корпусів.

Чи не найбільше у школі радіють пароконвектоматам (професійне кухонне обладнання, що поєднує кілька методів приготування їжі). Адміністрація запросила працівників однієї з найпопулярніших місцевих кав’ярень, аби ті навчили нових кухарів користуватися обладнанням. Хоч у кав’ярні теж є пароконвектомат, але робітники були вражені потужністю моделі, яку закупили для школи. Для кухарів у приміщенні також облаштували окремий санвузол, душову кабіну та роздягальню. 

Сучасна світла кухня в їдальні в школі: кухонна піч, витяжки, пароконвектомати, світло-сірі стіни
Кухня шкільної їдальні в Золочеві після ремонту. Фото: ШоТам

Крім кухонного обладнання, Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» виділив для навчального закладу пральні та сушильні машини. У випадку погіршення ситуації через війну школа зможе прийняти людей: забезпечити їм житло, їжу та можливість попрати одяг.

Тепер їжею пахне тільки в їдальні

«Коли отримали сучасне обладнання, то зрозуміли, що приміщення їдальні для нього невідповідне. Тому потрібен ремонт, аби діти могли там харчуватися, а сучасна техніка працювала на повну потужність. Капітальний ремонт зробили за кошти місцевого бюджету», — розповідає головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту Золочівської міської ради Тарас Шавронський.

Оксана Смолінська ділиться, що завдяки коштам з міського бюджету в їдальні поклали сучасну плитку на підлогу, замінили вікна, побілили стіни та зробили нову систему витяжок. 

«Раніше, коли в їдальні готували щось смачненьке, то вся школа знала за запахом, яку саме страву їстиме сьогодні. Зараз у школі не чутно сторонніх запахів, а цехи відповідають усім санітарним нормам: є гарячий, холодильний, м’ясний та рибний, а ще для овочів, фруктів і сипучих продуктів», — розповідає директорка закладу.

Шеф-кухарка у школі у білому фартусі та синій шапочці нарізає дітям банан
Шеф-кухарка Лідія Акулова працює в новій кухні школи. Фото: ШоТам

Нові шафки для одягу, як в американських фільмах

Оксана Смолінська ділиться, що теперішня сучасна їдальня — це мрія кожного директора та кухаря. Приміщення — світле та просторе, а діти приходять сюди не лише поїсти, але й зробити фото, адже тепер це найгарніше місце у всій школі.  

«Зараз їдальня виглядає дуже естетично, а ще дуже зручно, що тут поставили шафки для одягу. Особливо це допомагає учням початкових класів, які приходять з іншого навчального корпусу та можуть залишити свій верхній одяг. Саме такі красиві шафки я колись бачила в американських фільмах», — каже учениця 10-А класу Вікторія Кмиць.

Сірі шкільні шафки з номерами та лого USAID
Нові шкільні шафки асоціюються в дітей з американськими фільмами. Фото: ШоТам

Школярка ділиться, що зараз у шкільній їдальні оновили меню, тому воно стало більш смачним, збалансованим і корисним. Улюблена страва дівчини — лазанья, тому Віка хотіла б, аби її також додали до меню.

«Завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» ми отримали справді якісне сучасне обладнання, про яке на своїй кухні вдома мріяла б, мабуть, кожна господиня. Це чудово, що зараз є такі проєкти, які допомагають покращити умови, а ми можемо сфокусуватися на якісному навчанні дітей. Ми створили гарну їдальню, де дітям комфортно харчуватися та перебувати», — підсумовує директорка закладу Оксана Смолінська.

Діти у шкільній їдальні сидять за столом, посміхаються та махають
Школярі під час обіду в їдальні в Золочівській школі. Фото: ШоТам

Суспільство

У Львові створили мапу з місцями, де квітнуть сакури, магнолії та інші рослини

Опубліковано

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.

Про це повідомили у Lviv Travel.

Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.

«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь. 

Мапу можна переглянути за посиланням.

Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Фото: «Квіткова карта Львова»

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Lviv Travel

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» модернізувала електричку для маршруту Київ – Чернігів (ФОТО)

Опубліковано

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Як оновили електричку

Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:

  • пандусами;
  • інклюзивними вбиральнями;
  • місцями для людей з інвалідністю;
  • кріпленнями для велосипедів;
  • камерами відеоспостереженням;
  • навігацією шрифтом Брайля;
  • зарядними портами Type-C і USB.

Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів

У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг

Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.

Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

«Це неймовірно цінно!»: з окупації та росії повернули ще 11 українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.

Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.

Кого вдалося повернути

Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.

Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.

«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.

Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України

Читати далі