

Суспільство
На Львівщині реставрують унікальну дзвіницю однієї з найстаріших дерев’яних церков (ФОТО)
На Львівщині вже четвертий місяць поспіль триває реконструкція дзвіниці храму Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі.
Церква – унікальна і одна з найстаріших пам’яток архітектури національного значення, якій понад 350 років, повідомляють у пресслужбі облдержадміністрації.
Як зазначається, дзвіницю побудували приблизно у 1661 році. Впродовж останніх років вона перебувала в аварійному стані, внаслідок чого споруда похилилася.

Читайте також: Показали унікальну пам’ятку козацької архітектури XVIII ст. (ВІДЕО)
Збудована без жодного цвяха
Пам’ятку відновлюють за кошти обласного бюджету в межах програми збереження культурної спадщини Львівщини.
“Підрядна організація “В.Ф.Ф”, яка виграла тендер, зобов’язалась здійснити реставрацію вартістю 2 мільйони 251 тисяча гривень. Відтак на підготовчі роботи торік витратили 458 тисяч гривень. Також за ці гроші придбали будівельні матеріали для реставрації, встановили риштування, розпочали маркування найбільш аварійних ділянок дзвіниці”, – розповів заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.

За його словами, цьогоріч на реставрацію об’єкту скерували один мільйон гривень і власне у червні майстри продовжили роботи.
“Дерев’яні споруди потребують дуже ретельної реставрації. Дзвіниця побудована з дерева без жодного цвяха. Станом на сьогодні тут підсилили фундамент, зараз відновлюють пошкоджені підвалини. Це дуже копітка робота, бо важливо зберегти усі конструктивні елементи дзвіниці у такому вигляді, як вони є. У подальшому замінять пошкоджені дерев’яні елементи каркасу, влаштують елементи опорядження. Завершити відновлення дзвіниці плануємо наступного року, – додав Юрій Бучко.

Читайте також: Показали давню готичну церкву на Закарпатті (ВІДЕО)
Унікальне оздоблення храму
Окрім дзвіниці, реконструкції потребує і сама церква Воздвиження Чесного Хреста. Як розповіла музеєзнавиця Алла Гладун, ця ошатна пам’ятка є взірцем теслярської майстерності та по-справжньому туристичним магнітом Дрогобиччини, бо тут збереглись розкішні ікони та розписи, які в інших галицьких церквах не повторюються.

“Цінність цього храму, зокрема, і в оздобленні інтер’єру. Святилище є повністю розписаним, іконостас та неймовірної краси образи на стінах витримані в єдиному колористичному стилі, витворюють дивовижну величну атмосферу храму. Вікон у церкві мало, тому вони дають небагато світла і насичені, глибокі барви живопису пом’якшує напівтемрява. Раніше тут був другий поверх (емпора), який служив ще однією церквою. У давні часи на одному престолі можна було відправляти лише одну службу Божу. Тому виникала потреба мати ще один приділ на верхньому ярусі. У Воздвиженському храмі він мав назву – Предтеченський, на честь Івана Хрестителя. Його демонтували в радянський час і церква втратила цілісність. Тому пам‘ятку необхідно повністю реставрувати. Впевнена, після відновлення вона вражатиме не менше, ніж церква святого Юра, що є об’єктом Світової спадщини “ЮНЕСКО””, – зазначила Алла Гладун.

Частину ікон та розписів, які збереглись у храмі виконали місцеві парохи Василь Глібкевич та Петро Метельський.
“Це були високоосвічені, шляхетні парохи, які одночасно займались малярством. Мистецька цінність цієї церкви у професійному підході і до її побудови, і до оздоблення. Навіть на фасаді зберігся надпис: “У цій церкві, як на небесах стояти”. Вона має магічну ауру, центральна частина є відкритою, а сама святиня дуже висока. Церква оздоблена стильно, із смаком”, – підкреслює директорка музею “Дрогобиччина” Алла Гладун .
На сьогодні для відновлення храму та іконостасу виготовили проектно-кошторисну документацію.
На Дрогобиччині, окрім дзвіниці храму Воздвиження Чесного Хреста, планується продовження реставрації ще однієї унікальної святині, що розташована поруч – церкви святого Юра.
Зазначимо, Львівщина славиться понад 8500 пам’ятками культурного значення. На порятунок і реставрацію старовинної архітектури на цей рік з обласного бюджету виділили 22 мільйони 200 тисяч гривень. За ці кошти реставрують та рятують 16 об’єктів культурної спадщини.
Фото: loda.gov.ua
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ