Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

На Львівщині відтворили давнє городище в 3D-форматі

Опубліковано

У мережі опублікували першу 3D-реконструкцію древнього міста Пліснеськ VII-XIII століть, на території якого сьогодні розташовується село Підгірці, що на Львівщині. Відео розмістив Історико-культурний заповідник «Давній Пліснеськ» у фейсбуці, передає Укрінформ. 

Як це виглядає

У 3D-реконструкції представлено понад 80 реконструйованих об’єктів оборонної, житлово-господарської та сакральної архітектури.

Робота в проєкті “3D-модель Стародавнього Пліснеська” в межах програми УКФ “Створюємо інноваційний культурний продукт” зайняла п’ять місяців.

3-D модель Давнього Пліснеська

Відтепер Пліснеськ у 3-D! За сприяння Український культурний фонд ми провели реконструкцію та здійснили 3-D візуалізацію планувальної структури Пліснеського археологічного комплексу впродовж VII-XIII століть.Що цьому передувало? ✔Більше 200 років археологічних досліджень Пліснеська✔ Більше 4 років діяльності Історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” ✔ Більше 5 місяців праці в проекті “3-D модель Давнього Пліснеська” у рамках програми Створюємо інноваційний культурний продукт – програма УКФ✔ Більше 80 реконструйованих об’єктів оборонної, житлово-господарської та сакральної архітектури✔ Десятки нарад і сотні годин рендерингу 3-D візуалізаційРеалізація цього проекту була б неможливою без багатолітньої праці світлої пам’яті Михайла Филипчука, дослідження якого на Пліснеську стали підставовими для наших реконструкцій.Команда проекту:Автор ідеї: Віталій ЛяскаКоординатор проекту: Володимир ШелепНауковий супровід: Андрій Филипчук, Роман Радович, Віталій ЛяскаАрхітектори: Валерій Міщенко (Valeriy Mishchenko), Максим ЯсінськийДизайн: Лілія Якубовська, Galyna OtchychЗа допомогу та всебічну підтримку у реалізації проекту висловлюємо щиру подяку:Оксані Ткачук, Тарасу Возняку, о. Віктору (Батогу), Ігору Кавичу, Віктору Коцю, Олегу Рибчинському, Нестору-Миколаю Рибчинському, Ігору Бокалу, Галині Андрушкевич-Ардан, Інні Березніцькій, Аліні Броді, Захару Батченку, Оксані Якубовській, Богдану Гринюці та Олександру Дідику.#Пліснеськ_в_3D #УКФ #інновації #археологія #архітектура #культурна_спадщина #cловяни #середньовіччя #реконструкція #історія_для_всіх #ЗаПідтримкиУКФ #Український_культурний_фонд #Створюємо_інноваційний_культурний_продукт #Історико_культурний_заповідник_Давній_Пліснеськ #Підгорецькиймонастир #Реконструкції #Пліснеськ #Пліснесько

Geplaatst door Історико-культурний заповідник "Давній Пліснеськ" op Maandag 28 oktober 2019

У 3D-моделі відтворили різні періоди міста, починаючи від тих часів, коли тут було тільки святилище. А найповніше зображено слов’янський час – розквіт Пліснеська.

Довідково про Пліснеськ

Як повідомляє zaxid.net, давній Пліснеськ був одним із центрів Карпатських хорватів і за площею, що становила 250 гектарів, на ті часи належав до найбільших міст Східної Європи.

Після X століття місто занепало й розбудувалося заново трохи згодом, вже у часи Київської Русі. Втім, за розмірами городище було значно меншим за попереднє.

“Наша 3D-реконструкція базується, по-перше, на результатах 200-літніх археологічних розкопок, по-друге, це етнологічні реконструкції, які базуються на будівлях народного житла”, – пояснив автор ідеї проєкту Віталій Ляска.

Читайте також: Віртуальний музей князів Острозьких створили на Рівненщині

Створять музей під відкритим небом

Зазначається, що 3D-модель Пліснеська – перший крок до створення тут скансену: планують промаркувати стежки і відбудувати житла. Але найбільшою атракцією стане те, що тут знову завирує життя – реконструктори відтворять побут середньовіччя, тож відвідувачі зможуть, наприклад, самостійно приготувати їсти так, як це робили жителі давнього Пліснеська.

“Ми можемо не повністю робити відбудову, лише частково, а частково зробити доповнену реальність, частково можна зробити екскурсію віртуальну. І у цьому нам допоможе 3D-модель”, – зазначив директор історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” Володимир Шелеп.

Нагадаємо, на Львівщині з’явився новий природний заповідник – “Торфовище Білогорща”.

Коментарі

Технології

У Дії зʼявилася нова функція — мапа працюючих банків під час відключень

Опубліковано

Знайти банк, що продовжує працювати навіть у разі відключень, тепер можна за кілька кліків у застосунку «Дія». У розділі «Незламність» з’явився фільтр «Банкінг», який допоможе знайти найближчий працюючий банк чи відділення навіть у складних умовах.

Про це повідомляють в Дії.

Як це працює:

  • Відкрийте розділ «Незламність» у «Дії»;
  • увімкніть фільтр «Банкінг»;
  • дія покаже банки поблизу, доступні навіть у разі знеструмлень;

    Ця опція доповнює функціонал мапи Незламності, де можна знайти укриття та пункти незламності зі зручними фільтрами. Наприклад, перевірити наявність зв’язку, інтернету, генераторів, та дізнатися, чи працює пункт у режимі реального часу.

    Читати також: В Україні створили безкоштовний застосунок для підтримки ментального здоровʼя

    Що ще важливо

    Мапа враховує доступність для людей із інвалідністю, а завчасно завантажена версія мапи працюватиме навіть без інтернету.

    Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відкрила цілодобові «Пункти незламності» на 92 вокзалах України.

    Фото: Дія.

    Коментарі

    Читати далі

    Технології

    Українських військових забезпечуватимуть БПЛА та РЕБ через систему DOT-Chain: як це прецює

    Опубліковано

    Державний оператор тилу працює над розширенням функціоналу системи DOT-Chain. Новий модуль, який запустять у 2025 році, дозволить Збройним Силам України швидше отримувати БПЛА, РЕБ та інші засоби для виконання бойових завдань. Цифровізація зробить процес не лише оперативнішим, а й прозорішим.

    Про це йдеться у пресрелізі ДОТ.

    Про розробку

    Модуль DOT-Chain Defense базується на досвіді використання системи для постачання продуктів харчування, яка скоротила час логістичного циклу у чотири рази. Новий функціонал поширює ці можливості на військове забезпечення.

    Як працюватиме система

    З початку 2025 року бригади ЗСУ зможуть формувати заявки на необхідні засоби — дрони, системи РЕБ, протитанкові та протиповітряні комплекси — відповідно до бойових завдань. ДОТ, у свою чергу, передаватиме ці замовлення безпосередньо виробникам.

    «Функціонал забезпечує пряму взаємодію між військовими, виробниками та постачальниками. Це мінімізує бюрократію і максимально прискорює доставку критично важливого обладнання», — зазначають у ДОТ.

    Читати також: Направлення на ВЛК можна буде отримати через додаток «Резерв+»

    Переваги DOT-Chain Defense

    • Точність постачання. Підрозділи самостійно формують заявки, що відповідають їхнім реальним потребам.
    • оптимізація часу. Система автоматизує подачу, моніторинг і звітність, звільняючи військових від зайвої паперової роботи.
    • швидкість. Скорочення часу між заявкою і доставкою усуває затримки через бюрократію.
    • прозорість. Виробники чітко розуміють потреби ЗСУ, що дозволяє вдосконалювати продукцію та пришвидшувати її виготовлення.

    Нагадаємо, що українські айтівці створили систему для захисту відео з дронів.

    Фото: сайт ДОТ.

      Коментарі

      Читати далі

      Технології

      Направлення на ВЛК можна буде отримати через додаток «Резерв+»

      Опубліковано

      До кінця лютого 2025 року у додатку «Резерв+» з’явиться функція отримання направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК).

      Про це повідомила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.

      Як працюватиме нова система

      Реформу ВЛК масштабують вже кілька місяців, і ключовою зміною стане можливість проходження медогляду в будь-якому цивільному закладі. Процедуру розділять на два етапи:

      • медичний огляд — у цивільних закладах охорони здоров’я;
      • адміністративна частина — обробка результатів у системі Міністерства оборони.

      Читати також: У «Резерв+» додали можливість оформити відстрочку для багатодітних батьків

      За словами Черногоренко, новий підхід зробить процедуру децентралізованою, цифровізованою та максимально зручною для військовозобов’язаних. Окрім цього, анонімна система мінімізує корупційні ризики.

        Нагадаємо, що у бета-версії застосунку «Резерв+» зʼявились електронні відстрочки.

        Фото: «Резерв+».

        Коментарі

        Читати далі

        Шопочитати

        Суспільство5 днів тому

        «Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

        Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

        Освіта1 тиждень тому

        Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

        Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

        Економіка і бізнес2 тижні тому

        «Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

        Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

        Культура3 тижні тому

        Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

        Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...