Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

На Львівщині відтворили давнє городище в 3D-форматі

Опубліковано

У мережі опублікували першу 3D-реконструкцію древнього міста Пліснеськ VII-XIII століть, на території якого сьогодні розташовується село Підгірці, що на Львівщині. Відео розмістив Історико-культурний заповідник «Давній Пліснеськ» у фейсбуці, передає Укрінформ

Як це виглядає

У 3D-реконструкції представлено понад 80 реконструйованих об’єктів оборонної, житлово-господарської та сакральної архітектури.

Робота в проєкті “3D-модель Стародавнього Пліснеська” в межах програми УКФ “Створюємо інноваційний культурний продукт” зайняла п’ять місяців.

3-D модель Давнього Пліснеська

Відтепер Пліснеськ у 3-D! За сприяння Український культурний фонд ми провели реконструкцію та здійснили 3-D візуалізацію планувальної структури Пліснеського археологічного комплексу впродовж VII-XIII століть.Що цьому передувало? ✔Більше 200 років археологічних досліджень Пліснеська✔ Більше 4 років діяльності Історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” ✔ Більше 5 місяців праці в проекті “3-D модель Давнього Пліснеська” у рамках програми Створюємо інноваційний культурний продукт – програма УКФ✔ Більше 80 реконструйованих об’єктів оборонної, житлово-господарської та сакральної архітектури✔ Десятки нарад і сотні годин рендерингу 3-D візуалізаційРеалізація цього проекту була б неможливою без багатолітньої праці світлої пам’яті Михайла Филипчука, дослідження якого на Пліснеську стали підставовими для наших реконструкцій.Команда проекту:Автор ідеї: Віталій ЛяскаКоординатор проекту: Володимир ШелепНауковий супровід: Андрій Филипчук, Роман Радович, Віталій ЛяскаАрхітектори: Валерій Міщенко (Valeriy Mishchenko), Максим ЯсінськийДизайн: Лілія Якубовська, Galyna OtchychЗа допомогу та всебічну підтримку у реалізації проекту висловлюємо щиру подяку:Оксані Ткачук, Тарасу Возняку, о. Віктору (Батогу), Ігору Кавичу, Віктору Коцю, Олегу Рибчинському, Нестору-Миколаю Рибчинському, Ігору Бокалу, Галині Андрушкевич-Ардан, Інні Березніцькій, Аліні Броді, Захару Батченку, Оксані Якубовській, Богдану Гринюці та Олександру Дідику.#Пліснеськ_в_3D #УКФ #інновації #археологія #архітектура #культурна_спадщина #cловяни #середньовіччя #реконструкція #історія_для_всіх #ЗаПідтримкиУКФ #Український_культурний_фонд #Створюємо_інноваційний_культурний_продукт #Історико_культурний_заповідник_Давній_Пліснеськ #Підгорецькиймонастир #Реконструкції #Пліснеськ #Пліснесько

Geplaatst door Історико-культурний заповідник "Давній Пліснеськ" op Maandag 28 oktober 2019

У 3D-моделі відтворили різні періоди міста, починаючи від тих часів, коли тут було тільки святилище. А найповніше зображено слов’янський час – розквіт Пліснеська.

Довідково про Пліснеськ

Як повідомляє zaxid.net, давній Пліснеськ був одним із центрів Карпатських хорватів і за площею, що становила 250 гектарів, на ті часи належав до найбільших міст Східної Європи.

Після X століття місто занепало й розбудувалося заново трохи згодом, вже у часи Київської Русі. Втім, за розмірами городище було значно меншим за попереднє.

“Наша 3D-реконструкція базується, по-перше, на результатах 200-літніх археологічних розкопок, по-друге, це етнологічні реконструкції, які базуються на будівлях народного житла”, – пояснив автор ідеї проєкту Віталій Ляска.

Читайте також: Віртуальний музей князів Острозьких створили на Рівненщині

Створять музей під відкритим небом

Зазначається, що 3D-модель Пліснеська – перший крок до створення тут скансену: планують промаркувати стежки і відбудувати житла. Але найбільшою атракцією стане те, що тут знову завирує життя – реконструктори відтворять побут середньовіччя, тож відвідувачі зможуть, наприклад, самостійно приготувати їсти так, як це робили жителі давнього Пліснеська.

“Ми можемо не повністю робити відбудову, лише частково, а частково зробити доповнену реальність, частково можна зробити екскурсію віртуальну. І у цьому нам допоможе 3D-модель”, – зазначив директор історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” Володимир Шелеп.

Нагадаємо, на Львівщині з’явився новий природний заповідник – “Торфовище Білогорща”.

Технології

Паркувальні майданчики Києва облаштовують зарядними станціями для електромобілів

Опубліковано

Паркувальні майданчики у центрі Києва почали облаштовувати зарядними станціями для електромобілів. Одна з перших запрацювала на вул. Б. Хмельницького, 6. Про це повідомляє пресслужба КМДА.

«Електромобілів у Києві стає дедалі більше, проте інфраструктура для них ще не достатньо розвинута. Київська міська влада спільно з НАК «Нафтогаз України» організовує перший пілотний проєкт із влаштування на вулично-дорожній мережі Києва електрозарядних станцій для електричних авто. Хочу запевнити, що місто буде сприяти розвитку екологічного транспорту. Зарядні станції почнемо встановлювати на паркувальних майданчиках у центральній частині міста, а згодом продовжимо і в усьому Києві», – повідомив директор Департаменту транспортної інфраструктури Валентин Осипов.

Вже підписано меморандум між єдиним оператором з паркування транспортних засобів Києва – КП «Київтранспарксервіс» та НАК «Нафтогаз України» щодо співпраці. Концепція розвитку паркувального простору передбачає поступове облаштування місць для підзарядки електромобілів на паркувальних майданчиках, оскільки це стимулюватиме популярність екологічного транспорту.

Планується, що до кінця року на майданчиках КП «Київтранспарксервіс» облаштують ще кілька десятків електрозарядних станцій.

Фото: kyivcity.gov.ua

Читати далі

Технології

Мінцифри допоможе людям, які не можуть сплатити за мінімальну швидкість інтернету

Опубліковано

Міністерство цифрової трансформації України планує ввести адресну допомогу громадянам, які не здатні самостійно оплачувати базовий доступ до мережі інтернет в 30 Мбіт/сек. Про це йшлося під час брифінгу керівництва Мінцифри 30 липня, пише «Інтерфакс-Україна», передає ms.detector.media.

«Для того щоб всі громадяни могли скористатися що є, на мою думку, базовим правом доступу до інформації через інтернет, ми плануємо адресну компенсацію тим споживачам, які не можуть собі дозволити базовий тариф у 30 Мбіт/сек», – сказав заступник міністра цифрової трансформації з розвитку інфраструктури України Олександр Шелест.

Скільки українців без інтернету?

За даними міністерства, понад 17 тисяч населених пунктів в Україні не мають оптичних мереж взагалі, близько 65% сіл не покриті якісним широкосмуговим доступом до інтернету (ШСД). 

Загалом 5,75 млн громадян не мають можливості підключитись до якісного фіксованого ШСД. Понад 4 млн українців мешкають у селах, де немає якісного фіксованого інтернету, а 1,55 млн мешканців проживають у віддалених ділянках населених пунктів, у яких присутні оптичні провайдери, але вартість підключення перевищує 150% від середньої ринкової вартості підключення: понад 2500 грн проти 1200 грн.

Читайте також: Київ потрапив до переліку найкращих міст світу для фрілансерів: рейтинг

Крім того, до волоконно-оптичних мереж не підключені: 16 040 навчальних закладів, 8 163 медичних заклади, 3 873 закладів, де надають послуги населенню, та 33 857 закладів культури та спорту. Тобто 40% шкіл, 92% бібліотек, 37% лікарень не мають доступу до інтернету. Здебільшого ці заклади розміщені в селах та невеликих містах.

Що планують?

У планах Мінцифри до 2024 року підключити 95% закладів соціальної інфраструктури. Також серед цілей – забезпечити 95% сільського населення технічну можливість підключитись до ШСД зі швидкістю не менше 100 Мбіт/с. А також, щоб 75% українців користувалися фіксованим швидкісним Інтернетом зі швидкістю не менше 30 Мбіт/с.

За розрахунками Мінцифри, на це потрібно близько 3,3 млрд грн та 2,1 млрд на побудову локальних мереж та WiFi.

Фото: bm.img.com.ua

Читати далі

Технології

У Києві замінять масляні вимикачі на ТЕЦ

Опубліковано

У 2020 році в Києві розпочинається встановлювати на ТЕЦ-6 енергоефективне обладнання на базі сучасних когенеруючих установок.

Про це повідомили у пресслужбі Київенерго.

Нині ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 забезпечують 48% теплопостачання міста та майже 60% електроспоживання столиці. І тому на сьогодні альтернативи цим ТЕЦ немає. Більшість обладнання на них працює вже понад 40 років. Та потребує оновлення.

Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули

Зазначається, що влітку 2018 року місто розпочало комплексну модернізацію обладнання. Торік на модернізацію обох ТЕЦ спрямували понад 100 млн грн. У 2020 році розпочинають встановлювати на ТЕЦ-6 енергоефективне обладнання на базі сучасних когенеруючих установок. Це зробить процес генерації тепла та електроенергії більш ефективним і дозволить значно економити паливо.

Також понад 100 млн євро на цей проект місто залучає від Європейського банку реконструкції та розвитку. А щодо ТЕЦ-5 тривають переговори з потенційними інвесторами про фінансування проектів із модернізації основного електричного обладнання.

Читайте такожЗробити з Сурового Європу: як переселенка змінила життя цілого села на Донеччині

«Щодо заміни старих масляних вимикачів на зразок того, що загорівся днями на ТЕЦ-5, – це обладнання має бути замінене на сучасне. Цього року на ТЕЦ-6 вже замінили 2 масляні вимикачі на сучасні елегазові. А в найближчі 5 років і на ТЕЦ-5, і на ТЕЦ-6 замінять 25 таких приладів», – йдеться у повідомленні.

Читайте такожЗапустили сервіс на карантині за два дні. Як працює доставка алкогольних коктейлів Bodler

Нагадаємо, у Києві замінюють аварійні тепломережі.

Головне фото: kte.kmda.gov.ua.

Читати далі

Технології

Львівський завод освоїв ремонт 30 видів техніки протиповітряної оборони ЗСУ

Опубліковано

На підприємстві “Львівський радіоремонтний завод” освоєно ремонт вже 30 видів техніки ППО. Про це повідомляє defence-ua.com.

“На львівському підприємстві нарощують темпи з освоєння ремонту засобів протиповітряної оборони Збройних сил України й на сьогодні на заводі опановано ремонт 30 видів такої техніки”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема відзначається, що силами ДП “Львівський радіоремонтний завод”, що входить до складу ДК “Укроборонпром”, було відновлено всепогодний тактичний зенітний ракетний комплекс 9К330 “Тор” (відомо що цей комплекс випробовувався у кінці 2018 – початку 2019 років).

Читайте також: Сили спецоперацій отримають апарати підводного руху

Також на держпідприємстві було освоєно самостійне виготовлення антен для радіолокаційних станцій та освоєно випуск редукторів до них. Окрім того, ДП “Львівський радіоремонтний завод” продовжує проводити ремонт зенітних комплексів С-125, якими озброєнні частини ППО Збройних сил України.

Нагадаємо, на ДП “Львівський радіоремонтний завод” здійснюється капітальний ремонт радіолокаційних станцій розвідки повітряних цілей (П-18, ПРВ-16, ПРВ-13, НРЗ-4П НРЗ-6П, АМУ П-19, АМУ П-14, АМУ 5Н84А) та РЛС зенітно-ракетних комплексів (С-125, С-75).

Фото: defence-ua.com

Читати далі

Технології

З’явився єдиний сайт із показниками якості повітря, рівня заторів і температури

Опубліковано

З’явився сайт, де в реальному часі можна слідкувати за якістю повітря, рівнем заторів та температурою. Компанія ЛУН на сайті ЛУН Місто запустила інформери з індексами Києва, повідомляє Економічна правда.

Багато людей щоранку дивляться прогноз погоди, але ж якість повітря та трафік не менш важливі. Тому всі ці показники вивели на один сайт — https://misto.lun.ua/.

 

Дані про якість повітря ЛУН отримує завдяки власній мережі вимірювачів чистоти повітря Києва та передмістя.

Роботу над нею розпочали рік тому разом із командою з Факультету радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем КНУ Шевченка. Станції для мережі розробили власноруч.

Пристрої моніторять концентрацію дрібнодисперсного пилу — PM 2,5 та PM 10, а також температуру та вологість. Дрібнодисперсний пил може провокувати серцево-судинні та респіраторі захворювання (а кому це треба під час ковіду?).

Читайте також: У Києві біля метро «Видубичі» запрацював перехоплювальний паркінг (ФОТО)

Коли концентрація цих часточок висока, не варто відчиняти вікна та гуляти вулицею, особливо з дітьми.

Дані про трафік інформери отримують завдяки сервісу Traffic Index від TomTom. Сервіс визначає втрати часу у дорозі.

Якщо показник, наприклад, 80%, то трафік на дорогах Києва дуже щільний і, щоб доїхати з пункту А у пункт Б, треба витратити на 80% часу більше ніж без заторів.

Розібратися з показниками допомагають колірні індикатори: зелений — добре, червоний — погано, жовтий — більш-менш.

Фото: liga.net

Читати далі

Технології

В Україні розробляють перший мобільний додаток про Чорнобиль

Опубліковано

В Україні працюють над розробкою мобільного застосунку про Чорнобиль. Його презентують загалу вже цієї осені. Про це повідомили у Держагентстві України з управління зоною відчуження.

Що відомо про додаток?

Зазначається, що на єдиному ресурсі буде зібрано актуальну, достовірну та правдиву інформацію про аварію на ЧАЕС, сучасний стан зони відчуження та локацій, які є цікавими для відвідування.

«Мобільні застосунки – це сучасно та зручно. Завдяки подібним проєктам люди зможуть на одній платформі знайти необхідну інформацію у доступній формі. Агентство зацікавлене в тому, щоб про зону відчуження, яка є не тільки територією найбільшої техногенної аварії, а й важливою пам’яткою історії для всього світу, було якомога більше правдивої інформації у зручному форматі», – наголошує заступник Голови ДАЗВ Максим Шевчук.

Читайте також: Серіал “Чорнобиль” здобув 7 нагород престижної телепремії BAFTA TV

Навіщо це потрібно?

За допомогою сучасних технологій відвідати зону відчуження стане можливим, не виходячи з дому. Застосунок буде у вільному доступі українською та англійською мовами, а після встановлення зможе працювати без доступу до інтернету.

«Чорнобильська трагедія має зв’язок з кожною українською сім’єю, але що українці насправді знають про неї? 62% навіть не знають дати аварії. Інформація про Чорнобиль була завжди засекреченою, але сьогодні, коли вже опубліковані файли КДБ, світ має знати правду, а ми – переосмислити цю трагедію у власному минулому», – висловлює свою думку автор проєкту ARTEFACT Валерій Коршунов, який є одним із координаторів проєкту зі створення мобільного застосунку.

Хто створює?

Працює над мобільним додатком команда розробників, що вже мають у своєму портфоліо проєкти HeForShe Ukraine, Burning Man. Координаторка Марія Тінтул вірить у те, що розробники зможуть поєднати увесь функціонал та створити якісний ресурс.

Складові застосунку, які перебувають на стадії розроблення:

• AR-контент з унікальними активаціями та порталами до різних точок Чорнобилю;

• авторські тури зоною відчуження з аудіогідами від очевидців подій;

• карта радіаційного забруднення;

• медіатека з архівними матеріалами та ексклюзивним контентом;

• культурна спадщина Чорнобилю.

Заплановано, що у жовтні 2020 року має завершитися робота над проєктом.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Міністерства культури та інформаційної політики України, Національного музею «Чорнобиль», МОО «Центр ПРИПЯТЬ.ком», МГО «Європейський Інститут Чорнобиля».

Фото: unian.ua

Читати далі
Суспільство8 години тому

Забиваємо баки: як на Донеччині активісти навчають людей сортувати сміття і заробляти на цьому

Суспільство11 години тому

Побороти дискримінацію за віком. Як у Слов’янську людей похилого віку повертають до активного життя

Суспільство14 години тому

Одеський агроном вирощує 6 вітчизняних сортів мигдалю (ВІДЕО)

Суспільство15 години тому

На вибори у США вперше надрукують бюлетені українською мовою

Суспільство17 години тому

У середмісті Києва з’явиться затишний сквер з лавою-терасою і фонтаном

Суспільство18 години тому

Куди поїхати на вихідні біля Львова (ВІДЕО)

Суспільство19 години тому

У Львові розпочинають роздільний збір скла

Суспільство20 години тому

На Прикарпатті створюють вироби з вовни, які поєднують традиції та сучасність (ВІДЕО)

Технології21 годину тому

Паркувальні майданчики Києва облаштовують зарядними станціями для електромобілів

Суспільство21 годину тому

Тернопільський став чистять від водоростей та сміття (ФОТО)

Суспільство22 години тому

Як у Коломиї працює перша приватна клініка з безкоштовними послугами (ВІДЕО)

Суспільство1 день тому

Морозиво з квітів бузини чи з креветками: як львів’янин став джелатьєрі та відновлює сімейну справу

Суспільство2 дні тому

У Запоріжжі будуватимуть цілодобово міст через Дніпро

Суспільство2 дні тому

Після важкої хвороби хмельничанин відкрив у собі вражаючий талант (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

У Києві на Троєщині з’явиться нова школа

Суспільство14 години тому

Одеський агроном вирощує 6 вітчизняних сортів мигдалю (ВІДЕО)

Суспільство18 години тому

Куди поїхати на вихідні біля Львова (ВІДЕО)

Суспільство20 години тому

На Прикарпатті створюють вироби з вовни, які поєднують традиції та сучасність (ВІДЕО)

Суспільство22 години тому

Як у Коломиї працює перша приватна клініка з безкоштовними послугами (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Після важкої хвороби хмельничанин відкрив у собі вражаючий талант (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Туристи з усього світу замовляють віддалену екскурсію Чорнобилем, щоб гуляти з песиками (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

“Доктор звук”: українець, який імітує сотні голосів та звуків (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

Фермер заснував виноробню з безвиході і перетворює Херсонщину на край вина (ВІДЕО)

Суспільство2 дні тому

На Прикарпатті подружжя звело будинок-купол з пінопласту (ВІДЕО)

Суспільство5 днів тому

Зарплата – 30 тис. грн: як сімейна пара з Луцька повірила в медреформу і відкрила приватну амбулаторію (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

Як Вознесенськ на 20 років випередив медреформу, і що з того вийшло (ВІДЕО)

Суспільство6 днів тому

Історія тернопільського лікаря, який продав квартиру, щоб відкрити медкабінет і досяг успіху (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Майстриня перетворює традиційні українські вінки на справжні корони (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

На Одещині виростили незвичні квадратні кавуни (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як 17-річний хлопець врятував життя дітям, але втратив частину руки (ВІДЕО)

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.