Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

На Львівщині відтворили давнє городище в 3D-форматі

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У мережі опублікували першу 3D-реконструкцію древнього міста Пліснеськ VII-XIII століть, на території якого сьогодні розташовується село Підгірці, що на Львівщині. Відео розмістив Історико-культурний заповідник «Давній Пліснеськ» у фейсбуці, передає Укрінформ

Як це виглядає

У 3D-реконструкції представлено понад 80 реконструйованих об’єктів оборонної, житлово-господарської та сакральної архітектури.

Робота в проєкті “3D-модель Стародавнього Пліснеська” в межах програми УКФ “Створюємо інноваційний культурний продукт” зайняла п’ять місяців.

3-D модель Давнього Пліснеська

Відтепер Пліснеськ у 3-D! За сприяння Український культурний фонд ми провели реконструкцію та здійснили 3-D візуалізацію планувальної структури Пліснеського археологічного комплексу впродовж VII-XIII століть.Що цьому передувало? ✔Більше 200 років археологічних досліджень Пліснеська✔ Більше 4 років діяльності Історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” ✔ Більше 5 місяців праці в проекті “3-D модель Давнього Пліснеська” у рамках програми Створюємо інноваційний культурний продукт – програма УКФ✔ Більше 80 реконструйованих об’єктів оборонної, житлово-господарської та сакральної архітектури✔ Десятки нарад і сотні годин рендерингу 3-D візуалізаційРеалізація цього проекту була б неможливою без багатолітньої праці світлої пам’яті Михайла Филипчука, дослідження якого на Пліснеську стали підставовими для наших реконструкцій.Команда проекту:Автор ідеї: Віталій ЛяскаКоординатор проекту: Володимир ШелепНауковий супровід: Андрій Филипчук, Роман Радович, Віталій ЛяскаАрхітектори: Валерій Міщенко (Valeriy Mishchenko), Максим ЯсінськийДизайн: Лілія Якубовська, Galyna OtchychЗа допомогу та всебічну підтримку у реалізації проекту висловлюємо щиру подяку:Оксані Ткачук, Тарасу Возняку, о. Віктору (Батогу), Ігору Кавичу, Віктору Коцю, Олегу Рибчинському, Нестору-Миколаю Рибчинському, Ігору Бокалу, Галині Андрушкевич-Ардан, Інні Березніцькій, Аліні Броді, Захару Батченку, Оксані Якубовській, Богдану Гринюці та Олександру Дідику.#Пліснеськ_в_3D #УКФ #інновації #археологія #архітектура #культурна_спадщина #cловяни #середньовіччя #реконструкція #історія_для_всіх #ЗаПідтримкиУКФ #Український_культурний_фонд #Створюємо_інноваційний_культурний_продукт #Історико_культурний_заповідник_Давній_Пліснеськ #Підгорецькиймонастир #Реконструкції #Пліснеськ #Пліснесько

Geplaatst door Історико-культурний заповідник "Давній Пліснеськ" op Maandag 28 oktober 2019

У 3D-моделі відтворили різні періоди міста, починаючи від тих часів, коли тут було тільки святилище. А найповніше зображено слов’янський час – розквіт Пліснеська.

Довідково про Пліснеськ

Як повідомляє zaxid.net, давній Пліснеськ був одним із центрів Карпатських хорватів і за площею, що становила 250 гектарів, на ті часи належав до найбільших міст Східної Європи.

Після X століття місто занепало й розбудувалося заново трохи згодом, вже у часи Київської Русі. Втім, за розмірами городище було значно меншим за попереднє.

“Наша 3D-реконструкція базується, по-перше, на результатах 200-літніх археологічних розкопок, по-друге, це етнологічні реконструкції, які базуються на будівлях народного житла”, – пояснив автор ідеї проєкту Віталій Ляска.

Читайте також: Віртуальний музей князів Острозьких створили на Рівненщині

Створять музей під відкритим небом

Зазначається, що 3D-модель Пліснеська – перший крок до створення тут скансену: планують промаркувати стежки і відбудувати житла. Але найбільшою атракцією стане те, що тут знову завирує життя – реконструктори відтворять побут середньовіччя, тож відвідувачі зможуть, наприклад, самостійно приготувати їсти так, як це робили жителі давнього Пліснеська.

“Ми можемо не повністю робити відбудову, лише частково, а частково зробити доповнену реальність, частково можна зробити екскурсію віртуальну. І у цьому нам допоможе 3D-модель”, – зазначив директор історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” Володимир Шелеп.

Нагадаємо, на Львівщині з’явився новий природний заповідник – “Торфовище Білогорща”.

Підтримай ШоТам

Технології

В Україні запустили чат-бот для психологічної підтримки підлітків

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Міжнародний фонд Івана Франка презентував проєкт «Віртуальний друг» – це перший український мультимедійний чат-бот для психологічної підтримки підлітків.

Про це ШоТам повідомили у пресслужбі Міжнародного фонду Івана Франка.

Селя – Telegram-бот для соціальної адаптації підлітків, що допомагатиме їм краще зрозуміти себе, налагодити стосунки з батьками, вчителями та друзями і прийняти правильні рішення. Психологами проєкту було розроблено 250 діалогів, які поєднані логіко-семантичним зв’язком і охоплюють найактуальніші теми: стосунки в школі; стосунки з батьками; стосунки з друзями та про пошуки себе і свого «Я».

Читайте також: Десять українських фільмів про війну на Донбасі, які варто переглянути кожному

Чат-бот любить піджартувати, користується молодіжним сленгом, але в діалогах використовує професійні поради психологів, але не замінює професійну психологічну допомогу і не проводить психологічні консультації. 

Чат-бот Селя містить елементи штучного інтелекту, що дає можливість удосконалюватися і розширювати контент. Через емпатію вона допомагатиме підліткам долати психоемоційні розлади. Усе спілкування відбуватиметься конфеденційно.

Потоваришувати з «Віртуальним другом» можна  у Telegram – @Sela_Vi_bot.

Нагадаємо, у столичному театрі організували лабораторію для підлітків.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

В Україні запрацював єдиний екологічний вебпортал «ЕкоСистема»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

В Україні запрацювала єдина екологічна платформа «ЕкоСистема», повідомили у пресслужбі Мінприроди.

Портал доступний за посиланням.

«ЕкоСистема» стає офіційним державним вебпорталом. Це єдиний ресурс перевіреної екологічної інформації та отримання екологічних адмінпослуг. На її базі вже відкрили 70 реєстрів і збільшують кількість оприлюднених наборів екологічних даних.

 «ЕкоСистема» містить 7 онлайн послуг, 70 реєстрів відкритих екологічних  даних, 3 інтегровані інформаційні ресурси: 

 • Державний кадастр територій та об’єктів природно-заповідного фонду,
 • сайт wownature.in.ua,
 • Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів.

Читайте також: Десять українських фільмів про війну на Донбасі, які варто переглянути кожному

 Документ також має:

 • забезпечити високий рівень поінформованості українців про стан довкілля; 
 • полегшити впровадження механізму електронного урядування;
 • гарантувати прозорість в діяльності органів виконавчої влади; 
 • спростити узагальнення та систематизацію інформації про довкілля, якою володіють органи державної влади на різних рівнях; 
 • сприяти узгодженню позицій стейкхолдерів та активізації участі громадськості при прийнятті рішень, які стосуються екологічної політики тощо.

Нагадаємо, на Київщині влаштували екозмагання – турнір зі збирання сміття.

Головне фото: jardineriaon.com.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

Український стартап Foodstr перевірив 600 тис. продуктів на вміст шкідливих домішок

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Стартап з українськими інвестиціями Foodstr проаналізував понад 600 тисяч вітчизняних та імпортованих продуктів харчування в закладах торгівлі на вміст шкідливих та небезпечних для здоров’я компонентів.

Про це ШоТам повідомили представники стартапу.

Зазначається, що відтепер кожен користувач мобільного застосунку Foodstr безпечно обиратиме харчові продукти в українських магазинах і супермаркетах та отримуватиме докладну інформацію щодо вмісту “Е”-домішок у кожному товарі.

Як працює застосунок?

Мобільний застосунок Foodstr виявляє вміст небезпечних компонентів у харчових продуктах завдяки скануванню штрих-коду товару камерою смартфону. Сервіс є зрозумілим і простим в користуванні. Наразі база даних  харчових продуктів містить 600 тисяч найменувань вітчизняних та імпортованих одиниць і продовжує щодня поповнюватись новою інформацією. До того ж, користувачі можуть додати відсутній продукт, відправивши його штрих-код команді підтримки Foodstr.

Читайте також«Здорова їжа — здорові родини». Як біопрепарати від БТУ-ЦЕНТР безпечно позбавлять овочі від шкідників

Стартап з’явився на початку 2020 року, інвестиції у створення і запуск Foodstr склали близько 100 тисяч доларів. Кількість користувачів мобільного застосунку становить більш як 30 тисяч українців, які активно сканують та перевіряють харчові продукти на вміст шкідливих “Е-шок”. Серед постійних користувачів сервісу — українці, які ведуть здоровий спосіб життя, активно займаються спортом, батьки, які дбають про безпечне харчування дітей, та ті, хто цікавиться новими технологіями у foodtech та healthcare сферах. При цьому коефіцієнт утримання споживачів за перший тиждень користування складає 50%. 

“Ідея Foodstr виникла завдяки бажанню дати людям можливість свідомо обирати корисні продукти харчування. Адже яскраве пакування не гарантує корисний вміст. Щодня наша команда доповнює базу з 600 тисяч одиниць новими продуктами і найменуваннями, щоб кожен українець обирав найкраще для себе і своєї родини. Наразі ми вивчаємо харчові потреби різних груп споживачів та працюємо над новими можливостями Foodstr”, — прокоментував Михайло Мінов, СЕО стартапу Foodstr.

Читайте також: Пахлава від шейха. Житель Затоки став зіркою, продаючи солодощі на пляжі (ВІДЕО)

Основними перевагами мобільного застосунку Foodstr є:

 • найбільша база продуктів харчування, які можна придбати в українських магазинах;
 • детальний опис та можливий вплив “Е”-добавок на здоров’я людини;
 • визначення ступеня користі чи шкоди шкідливого компоненту продукту;
 • можливість власноруч додавати нові продукти в базу;
 • відсутність реклами.

До того ж, кожен користувач Foodstr може створювати персоналізовані списки продуктів харчування без шкідливих добавок. Списками можна ділитися з рідними чи друзями або ж пересилати кур’єрам з доставки продуктів з супермаркету.

Наразі мобільний застосунок Foodstr є безкоштовним і доступним користувачам в App Store та Google Play. В майбутньому у планах команди стартапу забезпечити додатковий функціонал з розширеними можливостями сканування продуктів харчування, який вже буде доступним на платній основі.

Про Foodstr

Український стартап Foodstr був заснований командою розробників з Вінниці у 2020 році. Продуктом стартапу є однойменний мобільний застосунок, який допомагає споживачам зробити свідомий вибір під час покупки продуктів харчування. Foodstr визначає наявність шкідливих компонентів у продуктах вітчизняних та іноземних виробників, представлених на полицях українських магазинів і супермаркетів. Foodstr уже містить базу з 600 тисяч вітчизняних та імпортованих харчових продуктів, що реалізуються в сфері торгівлі України. Більше інформації на офіційному сайті: foodstr.app/ua/index_ua.

Нагадаємо, на Рівненщині крафтова сироварня стала частиною «Дороги гурманів».

Як ми повідомляли раніше, дослідниця української кухні відновила рецепт десертів із фіалок

Підтримай ШоТам

Читати далі