Суспільство
На Львівщині обіцяють відреставрувати 16 старовинних пам’яток архітектури
На порятунок і реставрацію старовинної архітектури Львівщини цьогоріч з обласного бюджету виділять 21 мільйон 200 тисяч гривень. Про це повідомляє видання “День”.
Що це за пам’ятки?
Йдеться про фінансування відновлювальних робіт на 16 об’єктах. Серед них, такі знакові, як, приміром, Поморянський замок (XVI-XVII), котрим опікувався світлої пам’яті академік, Герой України, директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький.
У списку на фінансування також палац у сит. Тартаків Сокальського району (XIX), дзвіниця церкви Воздвиження Чесного Хреста у Дрогобичі (XVII) і кілька дерев’яних церков, які є пам’ятками національного значення. Зокрема, роботи планують розпочати у церквах Пресвятої Трійці (XVIII) у с. Воля-Гомулецька Жовківського району, Пресвятої Богородиці у с. Заболотці на Бродівщині (XVIII ст.), с. Гостинцеве Мостиського району (XVII) та Різдва Пресвятої Богородиці у с. Щирець Пустомитівського району (XVI).
Реставрацію деяких храмів, приміром – собору Святого Юра у Львові, поточного року планують завершити.
Читайте також: У Львові відреставрують красиву старовинну віллу (ФОТО)
Проблема фінансування
За словами заступника голови ЛОДА Юрія Холода, в області близько 8500 пам’яток культурного значення, і вже 10 років не існує жодної державної програми фінансування цих об’єктів.
«Обласний бюджет з такою кількістю цінної архітектури, звісно, не дає собі ради, – говорить чиновник. – Тому намагаємося залучати кошти з різних джерел. Зокрема, міжнародних програм і грантів, як у с. Підкамінь на Бродівщині. Але насамперед кошти з обласного бюджету намагаємося скеровувати туди, де місцеві громади розуміють цінність архітектурної спадщини і готові співфінансувати реставраційні роботи. Ну і, звісно, туди, де, на жаль, потрібні вже протиаварійні роботи. Кожен об’єкт прагнемо реставрувати комплексно за принципом «краще зробити менше, але від початку і до кінця».
На думку директора департаменту архітектури та містобудування облдержадміністрації Степана Скрипа, доречно створити довкола Львова особливий туристичний маршрут, на якому подорожні могли б оглянути старовинні дерев’яні церкви.
«До ідеї розробити такий, я знаю, вже прийшли громадські кола», – говорить Степан Скрип. І додає, що «такі речі» потрібні місту, бо скоро воно «задушиться» у натовпі туристів.
Також очільник департаменту ЛОДА вважає, що реформа децентралізації – це добрий крок до того, щоб і львівська влада вже думала і про нові туристичні маршрути, і про програму співфінансування реставрації цих пам’яток у довколишніх селах.
Суспільство
Як відбувалася рятувальна операція
Чому це важливо
Коментарі
Суспільство
Які об’єкти демонтують повністю
- пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
- пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
- постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
- зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.
Корекція споруд
- цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
- російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
- монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.
Коментарі