Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Називають це місце домом та продовжують вірити в дива. На Київщині для літніх людей збудували безкоштовне «Чудо містечко»

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Рівні чепурні будиночки, зелений газон, яскраві квіти та запах сосен, що долинає з лісу поряд. Саме таким Валентина Молочан побачила в жовтні «Чудо містечко» вперше. Вона — пенсіонерка та переселенка з Луганщини, яка все життя працювала вихователькою в дитячому садочку, а в старшому віці була змушена втікати з рідного дому через війну. Пані Валентина стала однією з перших жительок поселення для літніх людей, які залишилися без дому. 

«Чудо містечко» — безкоштовне поселення для людей третього віку в селі Колонщина, що на Київщині. Крім Валентини Молочан, тут проживають ще 67 людей. Вони не платять за комунальні послуги, разом ходять на прогулянки, спілкуються з місцевими та садять грядки біля будинків. 

ШоТам розповідає про місце, яке стало домом і порятунком для літніх людей, що все втратили через війну, але продовжують вірити в дива.

Валентина Молочан

переселенка з Луганщини, жителька «Чудо містечка».

На початку повномасштабної війни виїхали до Коломиї

Усе життя я прожила в Сєвєродонецьку, що на Луганщині. Уже двадцять років я пенсіонерка, а до того працювала вихователькою в дитячому садочку. На жаль, моє місто майже повністю знищили росіяни. Минулого року ми із сином та його сім’єю ще сподівалися, що Сєвєродонецьк вистоїть, але в березні, коли обстріли посилювалися й у будинку навпроти розірвався снаряд, ми зрозуміли, що потрібно виїжджати. Ми були в розпачі, адже не знали, куди їхати. Тоді нам допоміг добрий друг мого онука, який запросив до Коломиї. 

Там нас зустріли дуже щирі люди, які тепло прийняли та виділили найбільшу кімнату в своїй квартирі. Забезпечили всім: посудом, постіллю, рушниками. Вони стали для нас рідними людьми, яким ми дуже вдячні. У Коломиї син відразу пішов у військкомат і став на облік. Майже два роки він служить і захищає Україну. 

Стала однією з перших жительок «Чудо містечка»

Через кілька місяців у Коломиї я пішла жити в хостел, а в серпні цього року дізналася про програму для літніх людей від фонду «До України з любов’ю» та подала заявку.

20 жовтня я вже приїхала до «Чудо містечка», яке з першого погляду вразило мене на все життя. Зелені газони, яскраві квіти, рівні чепурні будиночки, молоді дерева — все зручно та затишно, як у казці.

Тут нас зустріли, привітали, допомогли освоїтися на місцевості. 

Будинки в «Чудо містечку» для літніх людей в селі Колонщина, що на Київщині. Фото: ШоТам

Коли я переступила поріг будинку, то була здивована — він перевершив усі мої сподівання. У кімнаті є великі дзеркала, якісна побутова техніка, гарні меблі, електроплитка, телевізор, мікрохвильова піч та окрема ванна кімната. Нас чекали великі коробки з подарунками: каструлями, ножами, виделками, гігієнічними наборами для прання та миття, а поряд нам залишили пакет з продуктами: овочами, м’ясом, крупами, вершковим маслом, олією та всім необхідним. Люди подбали про все, аби нам було комфортно та гарно тут жилося

Валентина Молочан показує свій побут в будинку «Чудо містечка». Фото: ШоТам

«Ми навіть маємо грядки біля будиночків»

Біля кожного будинку в «Чудо містечку» є простора веранда з лавою, де можна посидіти, відпочити та подихати свіжим повітрям і соснами з лісу поряд. Біля балконів у нас є невеликі земельні ділянки, аби можна було посадити грядки. Дуже приємно, що про це подбали, знаючи, що старші люди захочуть порпатися в городі. Ми посадили часничок, цибулю, петрушку, кріп, допомагали одне одному та ділилися насінням з неабияким ентузіазмом.

На жаль, зараз у нас немає зв’язку з домом в Сєвєродонецьку. Знаємо, що в нашому будинку зруйнували крайній під’їзд, куди влучив снаряд. Можливо, нашого дому теж уже немає, але потроху ми звикаємо до нового житла. «Чудо містечко» — це дійсно справжнє чудо для мене й інших людей, тому я тепер знову вірю в дива. 

Я багато спілкуюся з сусідами — поряд живуть чудові люди. Часто ми разом ходимо на прогулянки чи їздимо в село. Я планую тут жили надалі й вірю, що тут все буде добре. Для нас тут постаралися та створили всі необхідні умови для хорошого життя, тому ми готові допомагати та робити від себе все можливе, щоб тут було добре всім.

Олександра Кондрашова

працівниця благодійного фонду «To Ukraine With Love», менеджерка «Чудо містечка».

Збудували містечко на окраїні села за 2,5 місяці

Разом з колегами з фонду «To Ukraine With Love» ми часто відвідували модульні містечка та центри тимчасового проживання переселенців. У таких місцях завжди було багато літніх людей. На відміну від молоді, у них не було часу, сил і коштів, аби колись спробувати відновити своє довоєнне життя. Ми відчували їхню безнадію. Часто ці люди казали нам, що єдина їхня мрія — померти на власному ліжку, а не в шелтері. Тому ми вирішили збудувати таке містечко, щоб повернути людям гідність, надію та відчуття дому.

Ми змогли встановити «Чудо містечко» за 2,5 місяці на околиці села в Колонщині на Київщині, де колись було поле. Зараз тут вже проживають 68 літніх людей. Взагалі простір розрахований на близько 170 людей, тому наприкінці грудня заселяться ще 90.

«Чудо містечко» особливе, адже розраховане для самотніх літніх людей 60-85 років, які не мають куди повертатися й навряд чи матимуть сили та ресурси, аби будувати все заново. Такого прикладу в Україні раніше не було — це перший кейс. І вони мешкатимуть тут усе своє життя.

Вигляд на «Чудо містечко» з висоти. Фото: ШоТам

Основний інвестор і донор нашого фонду — американський будівельник та благодійник Делл Лой Хансен. Усі житлові комплекси від нашого фонду збудовані його коштом. Але фонд має багато проєктів: ми встановили 350 модульних будинків на Київщині, організували пункти видачі гарячої їжі на прифронтових територіях, маємо програми психологічної підтримки.

Читайте також: Студенти на пенсії. У деокупованому селі на Чернігівщині працює Університет третього віку

Серед наших донорів також є американські родини, які підтримують нашу країну та поділяють біль людей, які втратили свої домівки. Взагалі фонд «To Ukraine With Love» заснувала американка українського походження Світлана Міллер, яка вже більше двадцяти років живе в Америці. З початком повномасштабної війни Світлана не могла стояти осторонь — надсилала в Україну гуманітарні вантажі, а тепер забезпечує людей житлом. У «Чудо містечку» будинки не модульні, а капітальної забудови на бетонних плитах, тому люди можуть проживати в них десятиліттями. Проте фонд залишає за собою право виселити мешканців, якщо вони порушуватимуть правила проживання в будинку або ж проявлятимуть неповагу до інших.

Вхід до «Чудо містечка». Фото: ШоТам

У містечку є все необхідне для комфортного життя

Найскладніше — відбирати родини, які проживатимуть у «Чудо містечку» чи інших комплексах. Через спеціальну форму на сайті люди з усієї України та з-за кордону можуть заповнити заявку. Усі місця на проживання в цьому «Чудо містечку» вже заповнені, але можна надіслати запити на проживання в тимчасових комплексах. Далі раз на тиждень комісія з дев’яти осіб розглядає ці заявки та обирає людей, які опинилися в найбільш скрутному становищі. Зараз понад шість тисяч охочих.

Зазвичай це люди, які не можуть собі дозволити орендувати квартиру, а їхні діти воюють, загинули на фронті чи живуть далеко та не можуть забезпечити догляд.

У «Чудо містечку» проживають ті, хто не мав надії на покращення свого життя в найближчому майбутньому, тому комісія запитує про склад родини, дохід разом з пенсією та соціальними виплатами, місце попереднього проживання та спосіб евакуації. Після цього родини проходять перевірки за податковими номерами, аби переконатися, чи не мають ці люди зареєстрованого на себе житла.

Перші родини заїхали в «Чудо містечко» 20 жовтня — ми ще організовуємо побут для них. Для людей виділили спеціальний автобус, який возить їх на ринки, в аптеки, місцеві магазини. Більшість людей приїхали з модульних містечок і шелтерів, тому не мали багато особистого простору, а тут у них окремі умебльовані будинки з власною кухнею та ванною, тому це дарувало їм дуже позитивні емоції. 

Валентина Молочан з менеджеркою «Чудо містечка» Олександрою Кондрашовою. Фото: ШоТам

Зараз у нас проживають 48 родин і самотні люди. Для сімей в будинку є дві спальні, вітальня та ванна кімната з туалетом. Якщо людина проживає сама, то їй виділяють квартиру-студію. У кожній кімнаті є телебачення, шафа-купе, комфортне ліжко. У «Чудо містечку» люди третього віку не оплачують проживання та комунальні послуги — ці зобов’язання взяв на себе наш фонд за підтримки американських донорів. Тут є власна водонапірна вежа, генератори та всі умови для комфортного проживання. 

Подарувати домашній комфорт і знову навчити вірити в диво

Серед жителів «Чудо містечка» є одна старенька бабуся, з якою проживає її далека родичка, що працює соціальною працівницею. Цю жінку ми взяли на роботу та попросили допомагати іншим людям, які також потребують догляду. У містечку є люди, яким трохи за 60, і вони допомагають нам з облаштуванням простору та прибиранням. А ще вони долучаються до допомоги нашим військовим — спільно плетуть маскувальні сітки та кікімори.

У селі Колонщина на Київщині була окупація та велися активні бойові дії. Цей регіон знає, хто такі росіяни, тому приймає людей, які через них втратили житло. Громада підтримує жителів містечка, часто привозить їжу. Кілька днів тому місцевий житель купив на ринку сто кілограмів яблук і привіз нам. 

Офіційно ми відкриємо «Чудо містечко» наприкінці грудня. Тут буде великий клуб з власною бібліотекою, невеличким кінотеатром, стоматологічним кабінетом з безкоштовними послугами дантиста та протезиста. Плануємо відкрити салон краси з перукарнею. А ще — їдальню, яка щодня забезпечуватиме гарячою їжею родини, що тут проживають. 

Мета «Чудо містечка» — дати літнім людям надію на майбутнє та знову навчити їх вірити в диво.

Ми живемо в складні часи, коли важко щось планувати. Але ми дуже хочемо, аби люди старшого віку віднайшли домашній комфорт, спокій та стабільність, які були в їхньому житті до війни. Хочемо повернути людям відчуття, що вони можуть керувати власним життям.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

Львівські лікарі врятували життя митцю, який популяризує Козака Мамая по всьому світу (ВІДЕО)

Опубліковано

72-річний художник Орест Скоп, відомий своїми картинами із зображенням Козака Мамая, пережив інфаркт, але завдяки львівським лікарям знову повертається до малювання. Орест Скоп — один із тих митців, які понад 30 років популяризують образ Мамая, уособлення українського лицарства.

Відео: ШоТам

Історія художника

Художник захопився темою Мамая ще у 80-х роках після того, як дізнався про трагічну історію масового знищення українських кобзарів більшовиками. Ця історія настільки вразила його, що він вирішив увіковічнити образи кожного страченого музиканта. Козак Мамай, із люлькою, кобзою та вірним конем, став центральним образом у творчості Ореста Скопа. Сотні його картин відгукуються у серцях українців і демонструють українську історію та дух лицарства в багатьох країнах світу.

Фото: ШоТам

Його твори представлені в галереях Вашингтона, Лондона та інших міст, а самі картини з Мамаєм дарували багатьом відомим людям, включаючи Віктора Ющенка та першу леді США Гілларі Клінтон. Загальна кількість створених картин давно перевищила 300, і Скоп не зупиняється на досягнутому.

Читати також: Як ветеран та багатодітний батько створили корисні ласощі, що підкорюють українців (ВІДЕО)

Фото: ШоТам

Лікування

Нещодавно митця доставили до львівської лікарні Святого Пантелеймона з інфарктом міокарда. Операцію необхідно було робити негайно.

Фото: ШоТам

Лікарі виконали втручання через прокол на руці й встановили два стенти для розширення судин. Операція пройшла успішно, і митець зараз проходить реабілітацію. Вже повернувшись до малювання, Орест Скоп не уявляє свого життя без творчості.

Фото: ШоТам

Дивіться відео від «ШоТам» про історію цього непересічного митця та його боротьбу за здоров’я і мистецтво.

Нагадаємо, що МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення

Опубліковано

Міністерство охорони здоров’я затвердило перелік захворювань, за яких можна отримати ліки на основі медичного канабісу, виготовлені в аптеках. Препарати видаватимуть лише за електронним рецептом лікаря, який визначатиме дозування на основі індивідуальних показників пацієнта.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

Як отримати ліки

  • Ліки на основі медичного канабісу можна отримати тільки за електронним рецептом.
  • Лікар підбирає дозування індивідуально, враховуючи вік, вагу, загальний стан здоров’я та наявність інших захворювань.

Захворювання, за яких призначають ліки

  1. Злоякісні новоутворення;
  2. Діабетична нейропатія;
  3. Розсіяний склероз;
  4. Ураження трійчастого та лицевого нерва;
  5. Невралгії внаслідок оперізувального лишаю;
  6. Ураження нервових корінців та сплетінь;
  7. Мононевропатії верхньої і нижньої кінцівки;
  8. Поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи;
  9. Церебральний параліч та інші паралітичні синдроми;
  10. Травми спинного мозку;
  11. Внутрішньочерепні травми.

Читати також: Мобільні аптеки вже доступні у 10 областях України: де отримати ліки

Додаткові показання для призначення

  • Нудота та блювання внаслідок хімієтерапії;
  • Хвороба Паркінсона, синдром Туретта;
  • Рефрактерна епілепсія (стійка до ліків);
  • Судомні напади у дітей, спричинені такими синдромами: Синдром Леннокса-Гасто, Синдром Драве, Туберозний склероз.
  • Втрата ваги через анорексію у ВІЛ-пацієнтів.

Обмеження та протипоказання

  • Ліки не призначають вагітним, жінкам, які годують груддю, та пацієнтам із шизофренією або іншими психотичними розладами.
  • Протипоказанням є підвищена чутливість до канабіноїдів або інших речовин препарату.

Важливо: Ліки можуть призначатися дітям з урахуванням дозування, але є чіткі протипоказання для певних груп пацієнтів.

Нагадаємо, що лікарня на Львівщині зможе працювати під час відключень світла завдяки сонячній електростанції на даху.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому заснували літературну премію на честь полеглого захисника

Опубліковано

Хмельницька міська рада оголосила про створення літературної премії «Час відважних», присвяченої пам’яті полеглого захисника і письменника Євгенія Ролдугіна. Премію присуджуватимуть у двох категоріях — поезія та проза, які поділені на вікові групи: 16-20 років і 21-25 років.

Про це повідомили на сайті міської ради.

Про премію

Переможці у кожній номінації отримають по 24 000 гривень. Церемонія нагородження запланована на 14 березня — у День українського добровольця.

Твори можуть бути як новими, так і тими, що публікувалися протягом останніх трьох років. Тематика не обмежена, але особлива увага приділятиметься творам на патріотичну тематику, про історичні події, війну та волонтерство.

Прийом заявок триватиме з 1 листопада до 31 грудня 2024 року.

Читати також: Жили за кілометр від кордону з рф: на Сумщині евакуювали психоневрологічний інтернат та знайшли йому новий дім

Про захисника

Літературна премія «Час відважних» носить ім’я Євгенія Ролдугіна — хмельничанина, який був не лише літератором, а й героїчним військовим. Він брав участь у Революції гідності, захищав Україну під час АТО/ООС в боях під Маріуполем, у Пісках, Авдіївці та Опитному. Був учасником запеклих боїв за шахту «Бутівка».

У березні 2022 року, під час боїв під Києвом, отримав поранення, але продовжував командувати евакуацією поранених і вів бій. Тоді він очолював підрозділ добровольчого батальйону «Братство». Згодом став бойовим медиком 54 окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи. Євгеній загинув 11 вересня 2022 року на Харківщині, рятуючи побратима.

Євгеній Ролдугін — автор книги «Час відважних» (2023).

Фото: видавництво Пропала Грамота

Нагадаємо, що Netpeak Talent надасть українським рекрутерам 30 безплатних консультацій: деталі.

Фото: facebook.com/roldugin.rasha

Коментарі

Читати далі