Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Називають це місце домом та продовжують вірити в дива. На Київщині для літніх людей збудували безкоштовне «Чудо містечко»

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Рівні чепурні будиночки, зелений газон, яскраві квіти та запах сосен, що долинає з лісу поряд. Саме таким Валентина Молочан побачила в жовтні «Чудо містечко» вперше. Вона — пенсіонерка та переселенка з Луганщини, яка все життя працювала вихователькою в дитячому садочку, а в старшому віці була змушена втікати з рідного дому через війну. Пані Валентина стала однією з перших жительок поселення для літніх людей, які залишилися без дому. 

«Чудо містечко» — безкоштовне поселення для людей третього віку в селі Колонщина, що на Київщині. Крім Валентини Молочан, тут проживають ще 67 людей. Вони не платять за комунальні послуги, разом ходять на прогулянки, спілкуються з місцевими та садять грядки біля будинків. 

ШоТам розповідає про місце, яке стало домом і порятунком для літніх людей, що все втратили через війну, але продовжують вірити в дива.

Валентина Молочан

переселенка з Луганщини, жителька «Чудо містечка».

На початку повномасштабної війни виїхали до Коломиї

Усе життя я прожила в Сєвєродонецьку, що на Луганщині. Уже двадцять років я пенсіонерка, а до того працювала вихователькою в дитячому садочку. На жаль, моє місто майже повністю знищили росіяни. Минулого року ми із сином та його сім’єю ще сподівалися, що Сєвєродонецьк вистоїть, але в березні, коли обстріли посилювалися й у будинку навпроти розірвався снаряд, ми зрозуміли, що потрібно виїжджати. Ми були в розпачі, адже не знали, куди їхати. Тоді нам допоміг добрий друг мого онука, який запросив до Коломиї. 

Там нас зустріли дуже щирі люди, які тепло прийняли та виділили найбільшу кімнату в своїй квартирі. Забезпечили всім: посудом, постіллю, рушниками. Вони стали для нас рідними людьми, яким ми дуже вдячні. У Коломиї син відразу пішов у військкомат і став на облік. Майже два роки він служить і захищає Україну. 

Стала однією з перших жительок «Чудо містечка»

Через кілька місяців у Коломиї я пішла жити в хостел, а в серпні цього року дізналася про програму для літніх людей від фонду «До України з любов’ю» та подала заявку.

20 жовтня я вже приїхала до «Чудо містечка», яке з першого погляду вразило мене на все життя. Зелені газони, яскраві квіти, рівні чепурні будиночки, молоді дерева — все зручно та затишно, як у казці.

Тут нас зустріли, привітали, допомогли освоїтися на місцевості. 

Будинки в «Чудо містечку» для літніх людей в селі Колонщина, що на Київщині. Фото: ШоТам

Коли я переступила поріг будинку, то була здивована — він перевершив усі мої сподівання. У кімнаті є великі дзеркала, якісна побутова техніка, гарні меблі, електроплитка, телевізор, мікрохвильова піч та окрема ванна кімната. Нас чекали великі коробки з подарунками: каструлями, ножами, виделками, гігієнічними наборами для прання та миття, а поряд нам залишили пакет з продуктами: овочами, м’ясом, крупами, вершковим маслом, олією та всім необхідним. Люди подбали про все, аби нам було комфортно та гарно тут жилося

Валентина Молочан показує свій побут в будинку «Чудо містечка». Фото: ШоТам

«Ми навіть маємо грядки біля будиночків»

Біля кожного будинку в «Чудо містечку» є простора веранда з лавою, де можна посидіти, відпочити та подихати свіжим повітрям і соснами з лісу поряд. Біля балконів у нас є невеликі земельні ділянки, аби можна було посадити грядки. Дуже приємно, що про це подбали, знаючи, що старші люди захочуть порпатися в городі. Ми посадили часничок, цибулю, петрушку, кріп, допомагали одне одному та ділилися насінням з неабияким ентузіазмом.

На жаль, зараз у нас немає зв’язку з домом в Сєвєродонецьку. Знаємо, що в нашому будинку зруйнували крайній під’їзд, куди влучив снаряд. Можливо, нашого дому теж уже немає, але потроху ми звикаємо до нового житла. «Чудо містечко» — це дійсно справжнє чудо для мене й інших людей, тому я тепер знову вірю в дива. 

Я багато спілкуюся з сусідами — поряд живуть чудові люди. Часто ми разом ходимо на прогулянки чи їздимо в село. Я планую тут жили надалі й вірю, що тут все буде добре. Для нас тут постаралися та створили всі необхідні умови для хорошого життя, тому ми готові допомагати та робити від себе все можливе, щоб тут було добре всім.

Олександра Кондрашова

працівниця благодійного фонду «To Ukraine With Love», менеджерка «Чудо містечка».

Збудували містечко на окраїні села за 2,5 місяці

Разом з колегами з фонду «To Ukraine With Love» ми часто відвідували модульні містечка та центри тимчасового проживання переселенців. У таких місцях завжди було багато літніх людей. На відміну від молоді, у них не було часу, сил і коштів, аби колись спробувати відновити своє довоєнне життя. Ми відчували їхню безнадію. Часто ці люди казали нам, що єдина їхня мрія — померти на власному ліжку, а не в шелтері. Тому ми вирішили збудувати таке містечко, щоб повернути людям гідність, надію та відчуття дому.

Ми змогли встановити «Чудо містечко» за 2,5 місяці на околиці села в Колонщині на Київщині, де колись було поле. Зараз тут вже проживають 68 літніх людей. Взагалі простір розрахований на близько 170 людей, тому наприкінці грудня заселяться ще 90.

«Чудо містечко» особливе, адже розраховане для самотніх літніх людей 60-85 років, які не мають куди повертатися й навряд чи матимуть сили та ресурси, аби будувати все заново. Такого прикладу в Україні раніше не було — це перший кейс. І вони мешкатимуть тут усе своє життя.

Вигляд на «Чудо містечко» з висоти. Фото: ШоТам

Основний інвестор і донор нашого фонду — американський будівельник та благодійник Делл Лой Хансен. Усі житлові комплекси від нашого фонду збудовані його коштом. Але фонд має багато проєктів: ми встановили 350 модульних будинків на Київщині, організували пункти видачі гарячої їжі на прифронтових територіях, маємо програми психологічної підтримки.

Читайте також: Студенти на пенсії. У деокупованому селі на Чернігівщині працює Університет третього віку

Серед наших донорів також є американські родини, які підтримують нашу країну та поділяють біль людей, які втратили свої домівки. Взагалі фонд «To Ukraine With Love» заснувала американка українського походження Світлана Міллер, яка вже більше двадцяти років живе в Америці. З початком повномасштабної війни Світлана не могла стояти осторонь — надсилала в Україну гуманітарні вантажі, а тепер забезпечує людей житлом. У «Чудо містечку» будинки не модульні, а капітальної забудови на бетонних плитах, тому люди можуть проживати в них десятиліттями. Проте фонд залишає за собою право виселити мешканців, якщо вони порушуватимуть правила проживання в будинку або ж проявлятимуть неповагу до інших.

Вхід до «Чудо містечка». Фото: ШоТам

У містечку є все необхідне для комфортного життя

Найскладніше — відбирати родини, які проживатимуть у «Чудо містечку» чи інших комплексах. Через спеціальну форму на сайті люди з усієї України та з-за кордону можуть заповнити заявку. Усі місця на проживання в цьому «Чудо містечку» вже заповнені, але можна надіслати запити на проживання в тимчасових комплексах. Далі раз на тиждень комісія з дев’яти осіб розглядає ці заявки та обирає людей, які опинилися в найбільш скрутному становищі. Зараз понад шість тисяч охочих.

Зазвичай це люди, які не можуть собі дозволити орендувати квартиру, а їхні діти воюють, загинули на фронті чи живуть далеко та не можуть забезпечити догляд.

У «Чудо містечку» проживають ті, хто не мав надії на покращення свого життя в найближчому майбутньому, тому комісія запитує про склад родини, дохід разом з пенсією та соціальними виплатами, місце попереднього проживання та спосіб евакуації. Після цього родини проходять перевірки за податковими номерами, аби переконатися, чи не мають ці люди зареєстрованого на себе житла.

Перші родини заїхали в «Чудо містечко» 20 жовтня — ми ще організовуємо побут для них. Для людей виділили спеціальний автобус, який возить їх на ринки, в аптеки, місцеві магазини. Більшість людей приїхали з модульних містечок і шелтерів, тому не мали багато особистого простору, а тут у них окремі умебльовані будинки з власною кухнею та ванною, тому це дарувало їм дуже позитивні емоції. 

Валентина Молочан з менеджеркою «Чудо містечка» Олександрою Кондрашовою. Фото: ШоТам

Зараз у нас проживають 48 родин і самотні люди. Для сімей в будинку є дві спальні, вітальня та ванна кімната з туалетом. Якщо людина проживає сама, то їй виділяють квартиру-студію. У кожній кімнаті є телебачення, шафа-купе, комфортне ліжко. У «Чудо містечку» люди третього віку не оплачують проживання та комунальні послуги — ці зобов’язання взяв на себе наш фонд за підтримки американських донорів. Тут є власна водонапірна вежа, генератори та всі умови для комфортного проживання. 

Подарувати домашній комфорт і знову навчити вірити в диво

Серед жителів «Чудо містечка» є одна старенька бабуся, з якою проживає її далека родичка, що працює соціальною працівницею. Цю жінку ми взяли на роботу та попросили допомагати іншим людям, які також потребують догляду. У містечку є люди, яким трохи за 60, і вони допомагають нам з облаштуванням простору та прибиранням. А ще вони долучаються до допомоги нашим військовим — спільно плетуть маскувальні сітки та кікімори.

У селі Колонщина на Київщині була окупація та велися активні бойові дії. Цей регіон знає, хто такі росіяни, тому приймає людей, які через них втратили житло. Громада підтримує жителів містечка, часто привозить їжу. Кілька днів тому місцевий житель купив на ринку сто кілограмів яблук і привіз нам. 

Офіційно ми відкриємо «Чудо містечко» наприкінці грудня. Тут буде великий клуб з власною бібліотекою, невеличким кінотеатром, стоматологічним кабінетом з безкоштовними послугами дантиста та протезиста. Плануємо відкрити салон краси з перукарнею. А ще — їдальню, яка щодня забезпечуватиме гарячою їжею родини, що тут проживають. 

Мета «Чудо містечка» — дати літнім людям надію на майбутнє та знову навчити їх вірити в диво.

Ми живемо в складні часи, коли важко щось планувати. Але ми дуже хочемо, аби люди старшого віку віднайшли домашній комфорт, спокій та стабільність, які були в їхньому житті до війни. Хочемо повернути людям відчуття, що вони можуть керувати власним життям.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

Психологічна підтримка для переселенців: в Україні запустили новий проєкт

Опубліковано

Проєкт для психологічної підтримки ВПО із Донецької області запрацював у трьох центрах: у Рівному, Тернополі та Івано-Франківську.

Про це повідомили в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Ініціативу запустив благодійний фонд «ЯМаріуполь». Організатори вказують, що у межах проєкту люди зможуть покращити свій психологічний та емоційний стан і краще адаптуватися у нових регіонах.

У центрах переселенці зможуть відвідувати групові сесії, заняття з арттерапії та музикотерапії, а також приєднуватися до виїздів на природу.

Читайте також: Психологічна підтримка в ЗСУ: Міноборони оголосило про впровадження нової програми

Разом із тим фахівці проводитимуть культурні й освітні заходи для ВПО, а також майстер-класи з технік саморегуляції та розвитку емоційної стійкості.

Організатори очікують, що проєкт може охопити понад десять тисяч людей різного віку.

Ініціативу реалізує БФ «ЯМаріуполь» у межах проєкту «Допомога ВПО в Західному регіоні через місцеві партнерства» спільно з БФ «Крила надії» й за підтримки Міністерства внутрішніх справ Чехії та програми «Допомога на місці».

Раніше ми писали про те, що «Громади зобов’язані допомагати переселенцям»: як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім.

Фото обкладинки: Freepik

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Український трилер «БожеВільні» зібрав понад 4 мільйони гривень за три тижні прокату

Опубліковано

Дебютний трилер Дениса Тарасова «БожеВільні» продовжує привертати увагу глядачів. За три тижні прокату стрічка зібрала понад 4,1 млн грн, а її подивилися більше ніж 26 тисяч людей.

Про це повідомили у Державному агентстві з питань кіно.

Про що фільм?

«БожеВільні» занурює глядачів у похмуру реальність каральної психіатрії в СРСР 1970-х років.
Головний герой, Андрій, потрапляє до психіатричної лікарні через захоплення забороненою західною рок-музикою. Перед ним стоїть непростий вибір: співпрацювати з КДБ чи розкрити правду про тортури, які переживають ув’язнені.

Відео: FILM.UA Group

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: фільм «БожеВільні».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Громади зобов’язані допомагати переселенцям». Як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У Бобровицькій громаді на Чернігівщині зараз живуть понад 2 тисячі переселенців. Крім житла, роботи, гуманітарки та допомоги з документами, ці люди потребують психологічної підтримки, тому влада у співпраці з благодійниками створила для них безкоштовний соціально-психологічний простір.

Як це реалізували, розповідає ШоТам.

Михайло Ділок

директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.

Уся допомога є безкоштовною

Наш соціально-психологічний простір створений на базі місцевого центру надання соціальних послуг. З втіленням цього проєкту нам допомогла благодійна організація «Право на захист». Усі послуги простору безкоштовні.

Крім як по психологічну допомогу, переселенці приходять до нас із різними питаннями. От днями чоловік з інвалідністю із Запорізької області звертався щодо ремонту електрики в будинку, куди його заселили. Інша сім’я живе в будинку, де немає газу, тому потрібно допомогти з дровами, адже стало холодніше. Ми стараємося всім допомогти, чим можемо — надаємо продукти, постіль, теплий одяг, через благодійників дістаємо ліки, допомагаємо оформити документи.

Центр соціальних послуг Бобровицької сільської ради. Фото: ШоТам

Геннадій Іванюк

виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області 

«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»

Наша Бобровицька громада має значну допомогу від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» — матеріальну підтримку, а також тренінги для фахівців. Нам допомагають відновитися після бойових дій, адже росіяни окупували 9 сіл громади та знищили понад 160 будівель. 

Проєкт виділив нам багато необхідної техніки: пересувні фари для роботи вночі, екскаватор для ремонту доріг, а також чотири дробарки для переробки деревини. Тепер ми безкоштовно забезпечуємо переселенців дровами, аби вони могли опалити своє нове житло. 

Їхні діти навчатимуться у відновленій опорній школі, адже «ГОВЕРЛА» фінансує там ремонт і допомагає створити бомбосховище. Проте не менш важливим є й моральний стан переселенців, тому ми створили для них соціально-психологічний простір. У майбутньому хочемо виділити під нього окреме приміщення та найняти на роботу більше фахівців.

Геннадій Іванюк і Михайло Ділок спілкуються про розвиток соціально-психологічного простору. Фото: ШоТам

Вважаю, що громади зобов’язані допомагати переселенцям знайти житло та роботу, адже ці люди втратили свій дім. Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно, і щоб вони не мусили їздити по інших містах у пошуках житла.

Марина Бушеленко

психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді

Люди часто бояться психологів, але ми хочемо допомогти

Я — дружина загиблого воїна, мама та психологиня, яка щось робить, аби допомогти іншим. Коли люди покидають свій дім і переїжджають у нове середовище, вони не знають, що на них чекає. 

Ми зустрічаємося з клієнтами індивідуально раз на тиждень, сеанс триває 45 хвилин. Часто до мене звертаються молоді мами з дітьми, які стають розгубленими на новому місці.

От нещодавно до мене приходила жінка з Сум, у якої там залишилися батьки. Через це вона відчуває постійну тривогу, тому я стараюся допомогти їй зібратися та навчитися боротися з тривогою, аби не переносити її на свою дитину. 

Часто люди бояться психологів, але ми хочемо допомогти. Я не даю порад, не засуджую, а слухаю та намагаюся допомогти розібратися з хаосом в голові, скерувати людину в правильному напрямку. Тоді на душі стає легше, адже зі мною можна поплакати та бути собою.

Переселенка Лариса Бабій на прийомі в психологині Марини Бушеленко. Фото: ШоТам

Після нашої роботи вони завжди дякують і зазначають, що бачать зміни: діти адаптуються в садочках, налагоджують сон і свій емоційний стан. Я допомагаю жінкам звернути увагу на власні бажання та згадати про свої базові потреби.

Я завжди раджу планувати своє майбутнє, бо якщо ви знаєте, чого прагнете, то відволікаєтеся від стресу. Насамперед це потрібно дорослим, але я працюю також з дітьми та підлітками. Перші сеанси ми проводимо за присутності їхніх батьків, а далі вже самі.

Марина Бушеленко біля будівлі соціально-психологічного простору для переселенців Бобровицької громади. Фото: ШоТам

Зараз ми починаємо співпрацювати з психологами з інших центрів, а ще плануємо проводити для переселенців у місті різноманітні тренінги. Наступного літа хочемо відкрити інклюзивну кімнату для дітей з інвалідністю та загалом завдяки психологічним технікам допомагати людям жити краще.

Коментарі

Читати далі