Економіка і бізнес
На Херсонщині запустили виробництво паливних брикетів з рисового лушпиння
На Херсонщині виробляють паливні брикети з лушпиння рису. Виробничу лінію заснувало сімейне підприємство «Булюк» в селі Приморському Скадовського району.
Про це повідомляє Agravery.com.
Тож тепер те, що раніше відправляли у смітник, використовують з користю для господарства.
«Переробляючи рис на крупу, майже 700 тонн лушпиння з року в рік відправляли на смітник — воно навіть на органічні добрива не підходило. Ми вклали 900 тис. гривень на нову сучасну лінію з виробництва брикетів на основі рисового лушпиння. Їх теплотворність значно менша, ніж у вугільних чи деревних, але й ціна майже втричі нижча — 1,5 тис. грн/т», — розповідає Віктор Булюк, директор сімейного підприємства «Булюк».
Читайте також: В Україні збудують електростанцію, що працюватиме на соломі і насінні соняшника
Розкуповують швидше за крупу
За словами підприємця, брикети із лушпиння розкуповують швидше, ніж рисову крупу.
«Брикетами з рисового лушпиння опалюємо адміністративну будівлю підприємства. Аби у приміщенні на два поверхи і площею понад 300 м2 було тепло й затишно, на час холодів вистачає 15 тонн такого палива. Все інше в нас охоче розбирають мешканці Приморського та сусідніх сіл», — додає підприємець.
Читайте також: На Одещині виготовляють агропелети з моркви і петрушки (ВІДЕО)
Таким чином, витрати на лінію з виробництва брикетів окупилися за три роки. Утім, на рисовому лушпинні аграрії зупинятися не збираються. Вони опанували також технологію виготовлення паливних брикетів із лушпиння сої.
«Їх теплотворність виявилася вищою, тож і ціна сягнула 2,5 тис. грн/т. Такі брикети теж розбирають, наче гарячі пиріжки: адже в степовому Скадовському районі своїх запасів лісу на дрова практично немає, а вугілля надто дороге. Тож „дрова“ з лушпиння виявилися дуже доречними», — підкреслив Віктор Булюк.
Нагадаємо, ОТГ на Полтавщині економить на опаленні до 4 млн грн на рік.
Фото: golos.com.ua, agronews.ua
Економіка і бізнес
Про ветерана
Про майстерню
Коментарі
Економіка і бізнес
Що показує сервіс?
- обсяги тепла, яке споживає будинок в опалювальний сезон;
- структуру споживання;
- встановлені прилади обліку;
- опалювальні площі;
- джерело, що постачає тепло до будинку.
Коментарі