

Суспільство
На Харківщині за сприяння ВООЗ та МОЗ встановили ще дві модульні клініки замість зруйнованих
На Харківщині у прифронтових населених пунктах Циркуни та Гракове за сприяння Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України відкрили дві нові модульні клініки.
Про це ШоТам повідомили у ВООЗ.
Про проєкт
З 24 лютого 2022 року ВООЗ зафіксувала понад 1300 нападів на медичну систему України.
Щоб забезпечити безперервний доступ до послуг первинної медичної допомоги в районах, де медичні заклади були зруйновані або не підлягають відновленню ВООЗ у партнерстві з МОЗ встановлюють модульні клініки.
Пілотний проєкт охоплює загалом 15 закладів, які замінюють раніше зруйновані, в населених пунктах поблизу лінії фронту. Проєкт стартував у липні 2023 року, і наразі відкрито вісім об’єктів.
Про модульні лікарні
У модульній клініці в Циркунах працюватимуть три лікарі шість днів на тиждень та обслуговуватимуть понад 3700 людей. Це велика конструкція, що складається з восьми збірних модулів, з’єднаних у повнофункціональний медичний заклад. Раніше медичний заклад в цьому селі був повністю зруйнований внаслідок обстрілу росією навесні 2022 року.
Читайте також: Об’єднали посольства шести країн. Як у Мощуні за пів року відновили енергоефективний «Пункт здоров’я»

Клініка загальної практики та сімейної медицини в селі Гракове так само замінить попередній заклад, зруйнований обстрілами у 2022 році. У ній працюватиме один лікар та дві медсестри – той же персонал, який працював у зруйнованому закладі, забезпечуючи безперервність надання сервісів. Ця клініка буде відкрита для пацієнтів п’ять днів на тиждень. Це менша клініка, що складається з п’яти збірних модулів, яка обслуговуватиме громаду з 300 осіб.
Читайте також: Наткала на тепловізори та евакуаційне багі. Як майстриня з династії килимарів допомагає сину на фронті
Задля безпеки з огляду на близькість до лінії розмежування, ВООЗ обладнала обидва заклади спеціальним укриттям, розташованим неподалік, які можуть забезпечити притулок для десяти осіб одночасно.

«Модульні медичні заклади першої ланки можна швидко встановлювати на місці. Це один з ключових проєктів ВООЗ щодо реагування та відновлення, спрямований на забезпечення мешканців сільських громад і тих, хто повертається додому, доступом до вкрай необхідної медичної допомоги. Хоча це, зрештою, є тимчасовим рішенням, модульні клініки важливі для зміцнення довіри до системи охорони здоров’я та можуть служити заміною пошкоджених закладів на термін до 10 років», – зазначив Др. Емануеле Бруні, менеджер із надзвичайних ситуацій бюро ВООЗ в Україні.

Модульні клініки можна зібрати та встановити всього за 10–14 днів кожну, використовуючи різну кількість готових модулів залежно від необхідної кількості кімнат для пацієнтів. Усі клініки оснащені необхідними зручностями, включаючи електрику, системи каналізації, кімнати очікування та кімнати для огляду пацієнтів. Генератори та вентилятори передбачені для підтримки оптимального середовища для надання медичної допомоги.
Проєкт фінансується Гуманітарним фондом для України (UHF) та Генеральним директоратом Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги (DG ECHO).
Довідка
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) – спеціалізована установа Організації об’єднаних націй, яка опікується проблемами охорони здоров’я у світовому масштабі. Головна мета ВООЗ – сприяння забезпеченню охорони здоров’я населення усіх країн світу. Текст Статуту ВООЗ можна коротко сформулювати як «Право на здоров’я».
Нагадаємо, у Мощуні на Київщині за підтримки Швейцарії збудували новий медичний пункт.
Також ми розповідали, як у селах Липці та Кам’янка на Харківщині встановили нові модульні клініки первинної медичної допомоги – це свого роду збірні медичні блоки, які можна швидко встановити на місці.
Фото: надане ШоТам.
Суспільство

Сили безпілотних систем оголосили набір до нового підрозділу «Гарпії», у якому операторками дронів будуть виключно жінки. Командиркою підрозділу стала Дарія з позивним «ДШК» — учасниця Революції Гідності та ветеранка кількох спецпідрозділів.
Про це повідомили в СБС.
«”Гарпії” — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи», — написали в СБС.
Підготовка складатиметься з 45 днів базового курсу, понад 30 днів фахового навчання та злагодження екіпажів. У підрозділі жінки зможуть стати операторками такої техніки:
- FPV-дронів;
- ударних безпілотників;
- важких бомберів;
- наземних роботизованих комплексів.
Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)
Наразі СБС формують команду мотивованих фахівчинь, готових до результативної роботи на передовій. До підрозділу також залучатимуть чоловіків, але саме жінки керуватимуть дронами.
Заповнити анкету на вступ можна за посиланням. У СБС додали, що також існує можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток.
Сили безпілотних систем оголошують набір у жіночий підрозділ безпілотних систем «Гарпії» «Гарпії» — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи. Підрозділ залучає і чоловіків, але роль пілотів, що завдають фінального удару, виконуватимуть виключно жінки. Командирка підрозділу — Дарія на псевдо "ДШК". Активна учасниця Революції Гідності, з 2022 року виконувала бойові завдання у складі кількох спецпідрозділів. Що на тебе чекає? ✅ Професійна підготовка: 45 днів БЗВП, 30+ днів фахової підготовки, а також злагодження в екіпажі перед виконанням бойових завдань. ✅ Широкий вибір засобів: FPV-коптери, важкі бомбери, ударні БПЛА типу "крило", а також наземні роботизовані комплекси. ✅ Гідне грошове забезпечення та соціальні гарантії згідно з чинним законодавством. 🤝 Є можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток. ❗️Гарантуємо потрапляння до "Гарпій" на обрану посаду. Заповнити анкету на вступ: https://usforces.army 🇺🇦 СБС: на крок попереду
Опубліковано Командування Сил безпілотних систем ЗС України Середа, 2 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка СБС
Суспільство

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».
Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».
Як пройшов стрим
На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.
Мета благодійної трансляції
Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.
Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.
Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)
Про «Підпільний Стендап»
«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:
- «Майже Інтелектуальне Шоу»;
- «Підпільні Розгони»;
- «Підпільний Кіноклуб»;
- «Підпільний подскаст» та інші.
Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»
Суспільство

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.
Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.
На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.
У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.


Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.
Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»