Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Будинок в обмін на досвід. На Чернігівщині переселенці, які втратили дім, отримають нове житло. Як це працює?

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Пів тисячі зруйнованих приватних будинків, знищені школа та садок — це результат російської окупації Новобасанської громади на Чернігівщині. 

Попри численні руйнування, відразу після деокупації громада почала відновлюватися. Завдяки організації «Район #1» 32 жителів громади змогли отримати безкоштовне житло на місці своїх вщент зруйнованих домівок. 

Ще 13 будинків організація збудувала для юристів, тренерів і програмістів, які переїхали в громаду, щоб займатися її відбудовою та розвитком. Про безкоштовне житло від благодійників ШоТам розповіла секретарка Новобасанської сільської ради Вікторія Самборин.

500 зруйнованих будинків за 33 дні окупації

Росіяни окупували Новобасанську громаду вже 27 лютого 2022 року. За місяць окупації вони пошкодили приватні будинки, школи, садочки, приміщення адміністрації та екстреної медичної допомоги. 

Майже 70 будинків жителів громади окупанти зруйнували повністю, до фундаменту, і люди залишилися без жодного житла.

«Коли українські військові звільнили Новобасанську громаду наприкінці березня, то до нас відразу почали їздити волонтери, українські та міжнародні організації, які хотіли допомогти з відбудовою», — каже Вікторія Самборин. 

Секретарка Новобасанської сільської ради Вікторія Самборин розповідає про безкоштовне житло
Секретарка Новобасанської сільської ради Вікторія Самборин розповідає про відбудову громади завдяки благодійникам в одному з будинків від них. Фото: ШоТам 

Одна з них — «Район #1» з німецькими донорами «Help — Hilfe zur Selbsthilfe»взялася відбудовувати 13 будинків. Так завдяки благодійникам 32 людей отримали безкоштовне житло на місці своїх колишніх жител і вже заселилися сюди.

Житло для переселенців в обмін на їхній досвід

Спільно з місцевою владою благодійники вирішили збудувати ще 13 будинків для переселенців, житло яких зруйнували росіяни. Аби відбір людей був прозорим, у Новобасанській громаді створили комісію з шести людей — представників громади, влади, членів команди «Район #1» і донорів. Люди могли залишити свою заявку на сайті, а комісія вже визначала, кому це житло найбільш потрібне, та запрошувала кандидатів на співбесіду. 

Читайте також: Називають це місце домом та продовжують вірити в дива. На Київщині для літніх людей збудували безкоштовне «Чудо містечко»

Завдяки співпраці організації «Район #1» та німецьких донорів тепер у Новобасанській громаді житимуть переселенці з Херсонщини, Харківщини та Донеччини. Громада ж має працевлаштувати тих людей, які проживатимуть у будинках від благодійників. 

Модульні будинки сірого кольору. Люди в селі отримали безкоштовне житло
Будинки, які збудувала організація «Район #1» у Новобасанській громаді. Фото: ШоТам

Громада склала список фахівців, яких тут потребували найбільше — медиків та тренерів спортивних і танцювальних гуртків. Серед переселенців, які отримали безкоштовне житло, у громаді є програміст із сім’єю, юрист з рідними, кілька підприємців, дві сім’ї пенсіонерів і спеціалістка з міжнародних грантів, яка проводитиме навчання для жителів громади. 

Читайте також: «Уявляєте, все твоє майно нищать, а ти нічого не можеш зробити». Як росіяни руйнували будинки у Ягідному, а волонтери з «Добробату» їх відновлюють

«У громаді зовсім не було гуртків або спортивних секцій, тому ми поставили собі таку мету — розвивати спорт, адже це основа здорової нації», — пояснює Вікторія. 

Тепер діти вивчають карате з тренером з Авдіївки

Зараз у громаді живуть близько 40 переселенців. Віталій Зароджинцев є одним з тих, хто отримав житло від фонду «Район #1». Чоловік приїхав у Нову Басань з Авдіївки, де викладав дітям карате й працював у будівельній компанії. З 2014 року він постійно переїжджав.

Переселенець Віталій Зароджинцев  отримав безкоштовне житло
Тренер карате з Авдіївки Віталій Зароджинцев отримав безкоштовне житло в Новобасанській громаді. Фото: ШоТам

Перед повномасштабним вторгненням Віталій із сім’єю переїхав на Київщину. Вони часом поверталися додому забрати якісь речі, але остаточно залишили квартиру у 2022 році. Згодом на фото Віталій побачив, що вона повністю згоріла. 

Коли мешкав в орендованій квартирі, чоловік постійно моніторив сайти, аби знайти постійне житло.

«Я залишив заявку на сайті Новобасанської громади, адже побачив, що вони можуть забезпечити житлом спортивних тренерів. І от уже з травня я живу в громаді та викладаю дітям карате. Близько сотні дітлахів вивчають мистецтво самооборони», — каже тренер.

Будинки для переселенців уже звели, проте потрібно ще провести водопостачання, каналізацію та електрику. Тому Віталій поки живе в будинку, який йому виділила місцева влада, а на вихідні їздить до сім’ї на Київщину. Остаточно переїхати в громаду планує наприкінці червня.

Модульні будинки у селі для переселенців
Будинок, у якому житиме Віталій з дружиною та дітьми. Фото: ШоТам

«Ми не маємо свого житла, тому дуже сподіваємося на те, що залишимося тут. Громада відбудовується та розвивається, і ми будемо їй у цьому допомагати. Адже в кожному будинку житиме якийсь спеціаліст — лікар чи тренер, — який зможе бути корисним для жителів громади», — ділиться Віталій Зароджинцев.

Власний благодійний фонд для розвитку громади

Крім організації «Район #1» з відбудовою допомагають фонди «U-LEAD з Європою» та «Партнерство за сильну Україну». 

У Новобасанській громаді вирішили створити й власну благодійну організацію «Яса». Ідею для її створення подав військовий Станіслав Мацюкевич. Крім відбудови, вона займається розвитком спортивної галузі та вже встигла податися на грант від «ІСАР Єднання». 

«Ми залучили до роботи юриста та менеджера з закупівель організації “Район #1” і плануємо подаватися на грант, аби отримати досвід. Готові багато працювати, щоб розвивати громаду», — підсумовує Вікторія Самборин.

Коментарі

Суспільство

Львівські лікарі врятували життя митцю, який популяризує Козака Мамая по всьому світу (ВІДЕО)

Опубліковано

72-річний художник Орест Скоп, відомий своїми картинами із зображенням Козака Мамая, пережив інфаркт, але завдяки львівським лікарям знову повертається до малювання. Орест Скоп — один із тих митців, які понад 30 років популяризують образ Мамая, уособлення українського лицарства.

Відео: ШоТам

Історія художника

Художник захопився темою Мамая ще у 80-х роках після того, як дізнався про трагічну історію масового знищення українських кобзарів більшовиками. Ця історія настільки вразила його, що він вирішив увіковічнити образи кожного страченого музиканта. Козак Мамай, із люлькою, кобзою та вірним конем, став центральним образом у творчості Ореста Скопа. Сотні його картин відгукуються у серцях українців і демонструють українську історію та дух лицарства в багатьох країнах світу.

Фото: ШоТам

Його твори представлені в галереях Вашингтона, Лондона та інших міст, а самі картини з Мамаєм дарували багатьом відомим людям, включаючи Віктора Ющенка та першу леді США Гілларі Клінтон. Загальна кількість створених картин давно перевищила 300, і Скоп не зупиняється на досягнутому.

Читати також: Як ветеран та багатодітний батько створили корисні ласощі, що підкорюють українців (ВІДЕО)

Фото: ШоТам

Лікування

Нещодавно митця доставили до львівської лікарні Святого Пантелеймона з інфарктом міокарда. Операцію необхідно було робити негайно.

Фото: ШоТам

Лікарі виконали втручання через прокол на руці й встановили два стенти для розширення судин. Операція пройшла успішно, і митець зараз проходить реабілітацію. Вже повернувшись до малювання, Орест Скоп не уявляє свого життя без творчості.

Фото: ШоТам

Дивіться відео від «ШоТам» про історію цього непересічного митця та його боротьбу за здоров’я і мистецтво.

Нагадаємо, що МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

МОЗ дозволило використання ліків із медичного канабісу: правила призначення

Опубліковано

Міністерство охорони здоров’я затвердило перелік захворювань, за яких можна отримати ліки на основі медичного канабісу, виготовлені в аптеках. Препарати видаватимуть лише за електронним рецептом лікаря, який визначатиме дозування на основі індивідуальних показників пацієнта.

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

Як отримати ліки

  • Ліки на основі медичного канабісу можна отримати тільки за електронним рецептом.
  • Лікар підбирає дозування індивідуально, враховуючи вік, вагу, загальний стан здоров’я та наявність інших захворювань.

Захворювання, за яких призначають ліки

  1. Злоякісні новоутворення;
  2. Діабетична нейропатія;
  3. Розсіяний склероз;
  4. Ураження трійчастого та лицевого нерва;
  5. Невралгії внаслідок оперізувального лишаю;
  6. Ураження нервових корінців та сплетінь;
  7. Мононевропатії верхньої і нижньої кінцівки;
  8. Поліневропатії та інші ураження периферичної нервової системи;
  9. Церебральний параліч та інші паралітичні синдроми;
  10. Травми спинного мозку;
  11. Внутрішньочерепні травми.

Читати також: Мобільні аптеки вже доступні у 10 областях України: де отримати ліки

Додаткові показання для призначення

  • Нудота та блювання внаслідок хімієтерапії;
  • Хвороба Паркінсона, синдром Туретта;
  • Рефрактерна епілепсія (стійка до ліків);
  • Судомні напади у дітей, спричинені такими синдромами: Синдром Леннокса-Гасто, Синдром Драве, Туберозний склероз.
  • Втрата ваги через анорексію у ВІЛ-пацієнтів.

Обмеження та протипоказання

  • Ліки не призначають вагітним, жінкам, які годують груддю, та пацієнтам із шизофренією або іншими психотичними розладами.
  • Протипоказанням є підвищена чутливість до канабіноїдів або інших речовин препарату.

Важливо: Ліки можуть призначатися дітям з урахуванням дозування, але є чіткі протипоказання для певних груп пацієнтів.

Нагадаємо, що лікарня на Львівщині зможе працювати під час відключень світла завдяки сонячній електростанції на даху.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Хмельницькому заснували літературну премію на честь полеглого захисника

Опубліковано

Хмельницька міська рада оголосила про створення літературної премії «Час відважних», присвяченої пам’яті полеглого захисника і письменника Євгенія Ролдугіна. Премію присуджуватимуть у двох категоріях — поезія та проза, які поділені на вікові групи: 16-20 років і 21-25 років.

Про це повідомили на сайті міської ради.

Про премію

Переможці у кожній номінації отримають по 24 000 гривень. Церемонія нагородження запланована на 14 березня — у День українського добровольця.

Твори можуть бути як новими, так і тими, що публікувалися протягом останніх трьох років. Тематика не обмежена, але особлива увага приділятиметься творам на патріотичну тематику, про історичні події, війну та волонтерство.

Прийом заявок триватиме з 1 листопада до 31 грудня 2024 року.

Читати також: Жили за кілометр від кордону з рф: на Сумщині евакуювали психоневрологічний інтернат та знайшли йому новий дім

Про захисника

Літературна премія «Час відважних» носить ім’я Євгенія Ролдугіна — хмельничанина, який був не лише літератором, а й героїчним військовим. Він брав участь у Революції гідності, захищав Україну під час АТО/ООС в боях під Маріуполем, у Пісках, Авдіївці та Опитному. Був учасником запеклих боїв за шахту «Бутівка».

У березні 2022 року, під час боїв під Києвом, отримав поранення, але продовжував командувати евакуацією поранених і вів бій. Тоді він очолював підрозділ добровольчого батальйону «Братство». Згодом став бойовим медиком 54 окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи. Євгеній загинув 11 вересня 2022 року на Харківщині, рятуючи побратима.

Євгеній Ролдугін — автор книги «Час відважних» (2023).

Фото: видавництво Пропала Грамота

Нагадаємо, що Netpeak Talent надасть українським рекрутерам 30 безплатних консультацій: деталі.

Фото: facebook.com/roldugin.rasha

Коментарі

Читати далі