Економіка і бізнес
На Буковині на Дністровській ГАЕС ввели в експлуатацію четвертий гідроагрегат
На Дністровській гідроелектростанції у Чернівецькій області повністю запрацював четвертий гідроагрегат.
Про це повідомили у пресслужбі «Укргідроенерго».
Раніше гідроагрегат працював у генераторному режимі, а відтепер — у насосному, який має більші потужності. Це допоможе державі зекономити понад 300 тис. тонн вугілля і приблизно 60-70 млн гривень на газі.
Читайте також: Китайська компанія планує збудувати на Донбасі вітропарк за 1 млрд доларів
Зазначається, що додаткові 324 МВт дефіцитних балансуючих потужностей збагатять об’єднану енергосистему країни, підвищивши її стійкість та надійність. Таким чином загальна встановлена потужність Дністровської ГАЕС сягнула 1296 МВт в генераторному режимі та 1684 МВт в насосному.
Повний запуск четвертого гідроагрегата замінить декілька пусків блоків теплових електростанцій, що допоможе зекономити вугілля та газ й зменшить викиди вуглецю в повітря. Крім того, станція зможе використовувати надлишки дешевої нічної електроенергії в час пік, а також стане аварійним резервом електроенергії.
Читайте також: Дати перцю. Як у Великій Доброні на Закарпатті всім селом виготовляють паприку
Зазначимо, завершили будівництва четвертого гідроагрегата в серпні цього року, вартість будівництва – 4 млрд грн. Будівництво ГАЕС дуже важливе з погляду збереження екології та заміни енергогенерації відновлювальними джерелами енергії, такими як вода.
Нагадаємо, на Тернопільщині вітроелектростанції будуватимуть одразу чотири громади.
Як ми повідомляли раніше, в Україні вироблятимуть біогаз із відходів молочної продукції. Проєкт запускають компанія «Данон» та Центр управління відходами.
Фото: uhe.gov.ua.
Економіка і бізнес
Які потяги стали флагманськими
- №15/16 Харків – Ясіня. Поїзд назвали на честь видатного театрального діяча Леся Курбаса. Театр митця «Березіль» став культурною візитівкою Харкова;
- №17/18 Харків – Ужгород. На честь 300-річчя від дня народження українського філософа Григорія Сковороди у 2022 році потяг отримав назву «Сковорода».
- №79/80 Дніпро – Львів. Потяг «Січеслав» назвали на честь історичної варіації перейменування міста Дніпро у 1918 році.
- №91/92 Київ – Львів. Поїзд має назву «Леополіс», він повністю складається з нових вагонів, які збудували під час війни.
- №105/106 Київ – Одеса. «Чорноморець» — це головний поїзд Одеського депо з історичною назвою.
Як облаштували вагони
Музичний супровід
- «Сковорода» — «Паровоз» Євгена Хмари;
- «Леополіс» — «Місто весни» у виконанні «Один в каное» та «Океан Ельзи»;
- «Січеслав» — «Доброго вечора, ми з України» гурту PROBASS & HARDI;
- «Лесь Курбас» — інструментальна версія «Черемшини»;
- «Чорноморець» — мелодія «Край Чорного моря» Табачникова.
Коментарі
Економіка і бізнес
Врожай батату зібрали на Одещині в Білгород-Дністровському районі. Картоплю на семи гектарах вирощувало фермерське господарство «Буджак».
Про це повідомив голова Одеської ОВА Олег Кіпер.
За словами керівника господарства Олексія Згіріна, сорт батату «Борегард» вирощували за допомогою новітніх технологій. Аграрії використовували безвірусний посадковий матеріал, що дозволило зменшити кількість хімічних обробок і покращити якість овочів.
Читайте також: Київський заклад створив символічну ялинку з українських колосків (ФОТО)
«Одеський регіон стає осередком інноваційного агробізнесу. Однією з таких цікавих новинок є вирощування батату, або солодкої картоплі. Ще кілька років тому цей коренеплід був екзотикою, а сьогодні — зайняв своє місце в меню багатьох ресторанів та сімейних застіль»‚ — написав Олег Кіпер.
Як вказують у галузевому виданні AgroReview, раніше в Україні батат вирощували переважно на Херсонщині, але на невеликих площах.
Нагадаємо, що В Україні запустили цифровий сервіс єРослинництво: для чого він потрібен.
Фото обкладинки: Freepik
Коментарі