Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

«Мисливці на хижакіv»: розслідування Суспільного стало основою соціального мальопису

Опубліковано

На початку березня 2022 року російські військові розстріляли дружину та двох синів Олександра Чикмарьова, які намагались евакуюватися з Бучі. Пошук убивць родини став першим розслідуванням журналістів Суспільного після початку повномасштабного вторгнення. А вже у 2024 році історію про встановлення винних проілюстрували в соціальному мальописі Inker.

Створення коміксу

Випуск соціального мальопису Inker під назвою «Мисливці на хижакіv» розповідає про розслідування розстрілу сім’ї Чикмарьових у Бучі, яким займалася команда Суспільного.

У 2022 році журналістки змогли встановити російський полк, який найбільш імовірно був причетний до вбивства. За матеріалами розслідування вони оприлюднили фільм «Буча 22».

Встановити усіх винних вдалось у травні 2023 року завдяки військовополоненому російському десантнику зі 104 полку, який на момент розстрілу перебував у одній з БМД колони, що рухалась назустріч автівці сім’ї. Імена вбивць розслідувачі назвали у фільмі «Буча: екіпаж 111».

«У цьому спецпроєкті [мальописі] можна побачити, як журналістика знову віднаходить себе тут — посеред болю, страждань в Україні. Як вона перевинаходить себе у тій мірі ідеалістичного журналіста. Ми сподіваємося, що цей номер для багатьох наших майбутніх молодих колег стане поштовхом і приводом задуматися над своєю роллю в професії», — прокоментував вихід мальопису редактор Inker, співзасновник медіа #ШоТам та військовий ОПБр імені Богдана Хмельницького Сергій Колесніков.

Електронна версія коміксу доступна за посиланням.

Скріншоти з мальопису «Мисливці на хижакіv»

Історія сімʼї Чикмарьових

У 2014 році родина уперше зустріла війну на Донеччині. Того ж року двоє братів Чикмарьових зі своїми сім’ями переїхали до Бучі на Київщині. За вісім років і майже тисячу кілометрів війна застала їх знову. Сім’я ухвалила рішення одні за одними виїжджати з міста. 5 березня 2022 року російські військові розстріляли дружину та двох синів Олександра Чикмарьова, коли ті намагалися виїхати з-під окупації. Їхні тіла пролежали в машині 23 дні. 

9 березня Віталій Чикмарьов з посту у фейсбуці дізнався, що молодший брат живий — доти ані його родина, ані батьки чоловіків не знали про долю його сім’ї. 

Фото з презентації журналу

Команда

Над соціальним мальописом працювали:

  • Олександр Дьомін, Діана Лановець — сценарій;
  • Софія Сулій — ілюстрації.

Над розслідуванням працювали:

  • Інна Білецька, Алла Садовник — авторки розслідувань;
  • Олександр Стратонов — режисер монтажу, композитор, автор графіки;
  • Владислав Васильченко — режисер документального фільму-розслідування;
  • Світлана Коваль, Тарас Ібрагімов, Павло Ільчук — оператори;
  • Ганна Калаур, Марія Горбань — журналістки.
Інна Білецька, авторка розслідування

Про Суспільне

Суспільне Мовлення — українська суспільна телерадіокомпанія, до якої входять загальнонаціональні телеканали «Перший», «Суспільне Культура», «Суспільне Спорт», радіоканали «Українське радіо», «Радіо Промінь», 24 регіональні філії, а також диджитал-платформи, зокрема інтернет-ЗМІ «Суспільне Новини», «Суспільне Культура» і «Суспільне Спорт», які традиційно очолюють списки найякісніших українських медіа за довірою та дотриманням журналістських стандартів.

Фото: Inker.

Культура

Київська митниця передала музею вилучені скіфські наконечники та козацькі сокири (ФОТО)

Опубліковано

Київська митниця передала Національному військово-історичному музею стародавню зброю та монети, які намагалися незаконно вивезти за кордон. Серед артефактів — скіфські наконечники стріл, хазарські навершя списів, козацькі сокири й монети Речі Посполитої.

Про це повідомляє Державна митна служба. 

Під час митного контролю в посилках, які прямували з Білої Церкви до Німеччини та з Дніпропетровщини до США, працівники митниці вилучили цінні історичні предмети.

Серед знахідок:

  • П’ять тригранних бронзових наконечників стріл скіфського періоду (V століття до н. е.).
  • Три сокири з кричного заліза, зокрема козацька сокира XVI-XVII століття та дві теслярські сокири доби Київської Русі.
  • Монети Речі Посполитої та орден Червоної Зірки.

Усі предмети мають велику історичну цінність і свідчать про багату спадщину України.

Читати також: В Україну повернули шаблю Івана Мазепи (ФОТО)

Майбутнє артефактів

Після проведення експертиз та оформлення документів артефакти надійдуть на постійне зберігання до Національного військово-історичного музею України. Згодом вони стануть частиною експозицій, доступних для всіх охочих.

Нагадаємо, що київські митники врятували трипільську вазу, якій близько 7000 років.

Фото: сайт Державної митної служби.

Читати далі

Культура

В прокат вийде польська драма «Під вулканом» про українських біженців (ВІДЕО)

Опубліковано

13 лютого в Україні стартує обмежений прокат стрічки «Під вулканом», яку створив польський режисер Даміан Коцур.

Про це повідомлє KyivMusicFilm.

Про стрічку

Фільм розповідає історію української родини Коваленків, яка напередодні повномасштабного вторгнення вирушила на відпочинок на Канарські острови. Вони не здогадувалися, що ця подорож перетворить їх із туристів на біженців.

Фільм передає емоції та переживання людей, які в одну мить втратили звичний ритм життя.

«Світ ще ніколи не був так близько до “виверження вулкану”, як зараз. Ми засинаємо, вірячи, що катастрофа не станеться за нашого життя, але реальність інша», — пояснює режисер Даміан Коцур.

Коцур, як поляк, відчуває ситуацію по-особливому: «Війна триває за східним кордоном моєї країни, і наше відчуття безпеки може бути оманливим. Я хотів передати цей стан невизначеності, страху та емоційних гойдалок, у яких перебуває кожен українець».

Відео: KyivMusicFilm

Читати також: 7 фільмів, які змінять ваше ставлення до класичного українського кіно

Акторський склад і команда

У головних ролях знялися українські актори:

  • Анастасія Карпенко («Як там Катя?», «Перевізниця»);
  • Роман Луцький («Сторожова застава», «Відблиск»);
  • Софія Березовська (лауреатка премії за найкращий дебют на Польському кінофестивалі);
  • Федір Пугачов.

Оператором виступив Микита Кузьменко, відомий своєю роботою над «Памфіром» і кліпами для Ленні Кравіца, Гаррі Стайлза та Дуа Ліпи.

Де подивитися фільм

Прем’єра відбудеться у вибраних кінотеатрах Києва, Львова та Івано-Франківська. Розклад сеансів уточнюється, деталі — за посиланням.

Нагадаємо, що український фільм уперше за 25 років змагатиметься за головну нагороду Берлінале.

Фото: кадр з фільму «Під вулканом».

Читати далі

Культура

Українська ілюстраторка Ольга Протасова увійшла до журі ADC 104th Annual Awards

Опубліковано

Відома графічна дизайнерка та ілюстраторка Ольга Протасова стала членкинею журі престижної премії ADC 104th Annual Awards. Цього року Ольга оцінюватиме роботи у номінації «Ілюстрація».

Про це вона повідомила на своїй сторінці у фейсбуці.

Для учасників із України діє спеціальна знижка у 50% на подання заявок. Щоб скористатися пропозицією, потрібно звернутися до організаторів за адресою adcawards@oneclub.org.

Підтримка креативної спільноти України

Президент ADC*UA Костянтин Шнайдер відзначив важливість цієї події:

«Ми вдячні колегам із ADC Annual Awards за підтримку української креативної спільноти. Українські креатори дедалі активніше долучаються до проєктів The One Club for Creativity. Завдяки співпраці ADCE та The One Club із 2023 року європейська креативність отримала нові можливості для популяризації у світі. Ми віримо, що українські фахівці продовжать демонструвати свій талант, стійкість і здатність змінювати світ».

Дедлайни подання заявок

  • Регулярний дедлайн: 31 січня 2025 року;
  • продовжений дедлайн: 14 лютого 2025 року;
  • фінальний дедлайн: 28 лютого 2025 року.

Реєстраційний внесок збільшується з кожним наступним дедлайном, тому організатори радять подавати роботи завчасно.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Про Ольгу Протасову

Ольга Протасова — ініціаторка проєкту «Узгода», який спрямований на розвиток української креативної спільноти в галузі інтелектуальної власності та договірних відносин. Її досвід і досягнення в галузі графічного дизайну отримали визнання як в Україні, так і за її межами.

Про премію

ADC Awards — премія у сфері дизайну та реклами, заснована у 1920 році. Вона щорічно відзначає видатні досягнення у креативних індустріях, включно з рекламою, дизайном, інтерактивними медіа та ілюстрацією. Премія збирає найкращі роботи з усього світу, визначаючи лідерів, які задають нові стандарти інновацій і майстерності.

Також зверніть увагу на фільми, які змінять ваше ставлення до класичного українського кіно.

Фото: Василь Чуріков.

Читати далі

Шопочитати