Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ми виїхали з Донеччини, але наші вироби повертаються туди. Історія сувенірної майстерні WoodLike

Опубліковано

Війна змусила їх покинути не лише рідну Костянтинівку, а й нову майстерню. Через наступ російських військ подружжя Поколенків евакуювалося до Дніпропетровщини, а звідти – до Києва. Аби на новому місці відновити роботу сімейного бізнесу – екомайстерні WoodLike.

Їм вдалося вивезти з Донеччини все обладнання та вдруге почати з нуля: знайти приміщення, налагодити виробництво та відновити роботу. І хоча обсяги замовлень зменшилися, а більшість партнерств було втрачено, Поколенки не опустили руки. Сьогодні вони створюють нові вироби та мріють про відкриття ще однієї справи.

Про бізнес, на який надихнув прадідусь, перші кроки, релокейт та невиправний оптимізм ШоТам розповіла співзасновниця WoodLike Наталя Поколенко.

Ми завжди мріяли про власну справу

Я кандидатка філологічних наук, чоловік – технічних. Увесь наш попередній досвід роботи зовсім не пов’язаний із бізнесом, який ми маємо сьогодні. Але доволі довго чоловік мріяв про відкриття власної справи. І цьому є пояснення: прадідусь Дмитра був теслярем. Приїхавши до Донецької області на заробітки, він одружився та відкрив власну майстерню. Там разом із дружиною вони виготовляли багети для дзеркал та власне дзеркала. 

Засновники майстерні WoodLike
Наталя та Дмитро Поколенки.

Вони створювали готовий продукт, й одна з робіт залишилася в нашій майстерні. Тож можна сказати, що спрацювало родинне коріння і потяг робити щось своїми руками. Насправді він завжди був у нас, лишалося просто втілити його в життя. 

Нас надихнули бізнеси переселенців

Історія WoodLike почалася з рішення використати власні заощадження. Ми наважилися придбати обладнання й створювати щось своє. Звісно, був певний страх, адже у нас не було жодного досвіду, ми не знали, де краще навчатись та з чого варто починати.

Попри це ми зробили перший крок і витратили кошти на купівлю лазерного верстата. Замовили його в Китаї, й поки він їхав, розповідали про свої плани та майбутні вироби у фейсбуці. Коли обладнання доїхало, ми вже мали підготовлену аудиторію та потенційних замовників. Ми багато про це розповідали, думаю, саме це й допомогло.

Мапа України від WoodLike
Мапа України, створена майстернею WoodLike.

До того ж, я працювала журналісткою в регіональному виданні й писала про бізнеси українців. Це також неабияк вплинуло на наше рішення. Адже після роботи ми з родиною неодноразово обговорювали вдома різні історії. І завжди були вражені, що переселенці, втративши все, розпочинали свою справу на новому місці. Саме завдяки цим історіям і зважились на відкриття власного бізнесу. Я думала: «Якщо вони змогли – ми також зможемо». Нас дуже надихали ці історії. 

Бізнес – це не лише інвестиції, а й навчання

Водночас ми зрозуміли що необхідно вчитися: як організувати бізнес, як спілкуватись з клієнтами, як вести продажі тощо. Тоді вже було багато різних програм, грантів, можливостей для підприємців. Тому подали заявку і нас відібрали на навчання у Львівській бізнес-школі при Українському католицькому університеті (УКУ).

Вже у Львові до нас підійшла незнайома людина й сказала: «Ви з Костянтинівки, WoodLike, я вас знаю!». Тоді ми зрозуміли: якщо про нас знають навіть у Львові – ми все робимо правильно, а отже, варто продовжувати.

Наталя та Дмитро Поколенки
Подружжя Поколенків.

З першого дня нашої роботи WoodLike не обмежувався Костянтинівкою. У нас не було офлайн-магазину, тому всі продажі відбувалися через соціальні мережі. Наші замовники – це люди з різних куточків України і навіть з-за кордону. Вироби вирушили щонайменше до двадцяти країн.

Ми жили в прифронтовому місті, але не вірили в новий етап війни

Звісно, напередодні повномасштабного вторгнення відчувалася певна напруга. Американська і британська розвідки вже відкрито попереджали про майбутній наступ росіян. Було дуже тривожно, але ми все одно не вірили, що це станеться. Ми зі сходу, наше місто невелике й з початку російсько-української війни вважалося прифронтовим. До передової – 30-40 кілометрів. Тому цю історію ми проживали впродовж останніх восьми років. Але повірити, що війна вийде на такий масштаб, не могли.

Читайте також: Робили бомбезну каву в Сєвєродонецьку – робимо і в Кропивницькому. Історія мережі «Кава Станція»

За два тижні до вторгнення ми поїхали на Київщину, аби забрати новий верстат. Напередодні якраз виграли грант від Донецької ОДА, завдяки якому частину коштів виділила обласна адміністрація. Так ми замовили верстат, який допомагає створювати об’ємні дерев’яні вироби. Приїхали до Київської області, пройшли навчання, а згодом замовили велику партію сировини.

24 лютого ми прокинулись о п’ятій ранку від вибухів, що лунали з Краматорського аеропорту. Паралельно із власним бізнесом я працюю в міжнародній організації, тож колеги в спільному чаті написали англійською: «Росія напала на Україну». 

Донька – у Харкові, ми – в Костянтинівці

Того ранку ми з чоловіком були вдома вдвох: донька перебувала в Харкові, вона студентка Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Перші тижні повномасштабної війни були суцільним жахіттям. Щоразу, коли чули про обстріли Харкова, проблеми з продуктами чи водою, думали лише про одне: як вивезти доньку в безпеку. 

Ми навіть планували їхати за нею самостійно, але Марія забороняла. Тоді окупанти почали розстрілювати автівки, а дорога, що пролягала через Ізюм, була небезпечною. Там тривали бої. Згодом хлопець доньки придбав їй квиток до Дніпропетровщини й вона дивом виїхала, опинившись у відносній безпеці.

Після цього вже Марія вмовляла нас поїхати з Костянтинівки. Оскільки всі наші родичі також із Донеччини, донька кликала до себе. А ще нам неодноразово писали знайомі з інших областей та з-за кордону. Пропонували виїхати до Грузії, Швеції, Сербії чи Литви. Але залишати країну мені не хотілося. 

Родина Поколенків
Наталя та Дмитро Поколенки разом із донькою Марією.

Врешті-решт посеред квітня Марія вмовила нас – ми виїхали з Донеччини до Дніпропетровщини. Там, у її хлопця, ми прожили десь місяць. Поступово відновилася моя основна робота: ми почали проводити онлайн-заходи для українського бізнесу. Розповідали, як евакуюватися, куди їхати, хто допомагає з релокейтом тощо. 

Так я знову поринула в історії про релокацію. А отже, ми почали обговорювати переїзд WoodLike. Тоді якраз почали телефонувати друзі, мовляв, чого ви чекаєте, час вивозити все обладнання. Тому в травні ми повернулися до Костянтинівки, аби забрати наші верстати.

Обирали між Дніпром, Львовом та Києвом

Частину обладнання можна було підняти втрьох чи вчотирьох, але були й верстати вагою близько 800 кг. А тому впоратися без навантажувача було нереально. Протягом тижня ми намагалися знайти його, але тоді всю подібну техніку вже вивезли: вона коштує чимало грошей, люди боялися за своє майно. Нам пощастило знайти чоловіка, який погодився приїхати й допомогти. Також були чималі проблеми з пальним, водії вантажівок відмовлялися від замовлень. А якщо погоджувалися – просили надто багато грошей. Та ми впоралися.

Верстат майстерні WoodLike
Один із верстатів майстерні WoodLike.

Для переїзду ми розглядали Дніпро, Львів і Київ. Але боялися, що до Дніпра дійдуть окупанти. Львів дуже любимо, та він надто далеко від нашого дому. А Київ – ближче, це столиця, це нові можливості. Тому з трьох варіантів обрали найбільш оптимальний.

«Я передумав, орендувати приміщення не вийде»

Спочатку ми приїхали до Києва на «розвідку», щоб обрати приміщення й оцінити ситуацію. Те, що побачили, нас розчарувало. Восени ми збудували нову майстерню на місці майстерні прадіда чоловіка. Усе було чисте, нове, красиве. Натомість у столиці нам пропонували або приміщення із захмарною вартістю оренди, або щось, що взагалі не відповідало нашим очікуванням та потребувало значних витрат на ремонт. 

Зрештою знайшли місце неподалік Броварів та поїхали за обладнанням додому. І ось ми веземо верстати, повертаємось до столиці, і вже в передмісті телефонує власник приміщення й каже: «Я передумав». Ми були шоковані, але довелось акумулювати всі свої зусилля, сісти за ноутбук і терміново шукати бодай щось. Знайшли великий приватний будинок, де облаштували і майстерню, і житло. Працюємо на першому поверсі, а живемо на другому. 

Вироби майстерні WoodLike

Нам вдалось перевезти все необхідне для виробництва. Через день-два залишалося лише увімкнути обладнання й розпочати роботу. Із сировиною проблем також не було: напередодні російського вторгнення ми якраз забрали нову партію. 

До того ж, ще на Дніпропетровщині чоловік створив багато нових проєктів. Для кожного виробу необхідно мати векторну модель – електронні креслення. А оскільки без верстатів створювати щось було неможливо, він готував нові проєкти. Тому в столиці ми вже були готові не просто відновити роботу, а й створювати щось нове. Зокрема, патріотичні вироби, як от магніти з російським кораблем.

Два магніти – це емоції, партія – це заробіток

До війни ми мали В2В партнерства. Коли ти виготовляєш щось для людини, яка замовляє два магніти, – ти отримуєш емоцію. А коли це В2В сектор – ти отримуєш гроші. На жаль, майже всі В2В партнерства ми втратили, оскільки це були державні установи, обласні державні адміністрації, представники іншого бізнесу, які замовляли сувеніри, фірмові вироби зі своїми логотипами тощо. Наразі всі ці люди опинилися в скрутних умовах, їм не до подарунків і не до красивих речей.

Магніт з російським кораблем

Хоча одне партнерство у нас все ж збереглося – компанія «Це крафт». Ми співпрацювали ще до повномасштабного вторгнення. Вони об’єднали крафтових виробників, переважно зі Сходу та Півдня, і на своїй платформі продавали нашу продукцію. Коли почався новий етап війни, вони продовжували надсилати нам нові замовлення. 

Наші вироби повертаються на Донеччину

Наша особиста гордість – це мапа-пазл України з вишивками регіонів. Ми пишаємося цією роботою і дуже її любимо. Ця мапа прекрасна, соборна, там все – як має бути. І тепер цей виріб набув нового сенсу. Люди продовжують замовляти її навіть сьогодні. 

Мапа України з вишивками регіонів від WoodLike
Мапа України з вишивками регіонів від майстерні WoodLike.

Також часто замовляють магніти з «тракторними військами» та російським кораблем. А після мого допису про сум за Донеччиною люди почали замовляти магніти з символом нашого регіону. Вироби купують і волонтери, аби передати військовим. Частину продукції ми безкоштовно передаємо до різних підрозділів. Ми поїхали з Донеччини, але наші вироби повертаються туди.

Попри те, що втратили В2В партнерство, ми розуміємо що, не створюємо продукт першої необхідності. Наші вироби купують на подарунок, в якості презенту. Також усвідомлюємо, що люди втратили роботу, у багатьох труднощі. А тому маємо підлаштовуватися, не нити, а працювати далі. 

Усе робимо втрьох: я, чоловік та донька

У команді WoodLike лише три людини, ми все робимо втрьох. Дмитро відповідає за підготовку проєктів, електронних моделей, виготовлення. Моя частина – це комунікація з клієнтом, узгодження, обговорення і частково процес виготовлення. Марія займається просуванням та соціальними мережами

Команда творчої майстерні WoodLike
Родина Поколенків.

Асортимент ми розширюємо постійно. Не було такого дня, щоб ми не планували створення чогось нового й цікавого. От вчора отримали нове цікаве замовлення – і Дмитро з самого ранку сидить і працює над проєктом. Робота кипить щоденно, але, крім асортименту, нам потрібні й продажі. 

Мріємо відкрити ще одну справу

У планах – ще один бізнес, та поки що він перебуває на стадії обговорення та роздумів. Ми б хотіли робити поверволи – це такі великі повербанки на весь будинок. Наразі для Донецької області це дуже актуально, як і для інших регіонів. Коли через обстріли зникає електропостачання, поверволи допомагають задовольнити найгостріші потреби: мати світло, приготувати їжу, підзарядити телефон.

Це можливо робити на нашому обладнанні, але необхідно придбати спеціальне комплектовання. Ми працюємо над його пошуком, а паралельно шукаємо, як правильно збирати, монтувати ці поверволи. Ключове – аби це було доступно для пересічної людини. Наша мета створити продукт, який зможе дозволити собі практично кожен.

Читайте також: Крафтові гаманці з Нової Каховки. Як бренд NUB Workshop врятувався з окупації

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі