

Економіка і бізнес
“Ми – Apple серед мурашиних ферм”. Як атовець продає мурах у Європу та Америку
Нещодавно ми писали матеріал про топ-5 українських скажених ферм, де виробляють від жаб’ячих лапок до молока ослиці.
Нещодавно ми писали матеріал про топ-5 українських скажених ферм, де виробляють від жаб’ячих лапок до молока ослиці. Так от, жодна з п’яти за дивністю не зрівняється з мурашиною фермою!
Ви хапаєтеся за дихлофос, ледь побачивши у себе нещасного мурашку на кухні? А тим часом є люди, готові ростити у себе вдома цілі колонії цих комах, аби володарювати цілим королівством в пробірці.
Де купити мурашину ферму, скільки це коштує і головне – навіщо комусь вдома ціла колонія комах? У цих питаннях ми розбирались із власником Ant City Олександром Іваніцьким.

Олександр Іваніцький
АТОвець та “король” мурашиних ферм у Ant City
На початку війни закинув успішний туристичний бізнес та пішов в АТО. Після повернення побачив, що галузь туризму занепала. Тому замислився розпочати іншу справу. Підгледів ідею для бізнесу у серіалі “Альф” і тепер успішно продає мурашині ферми по Україні і за кордон.
Перша ферма і перший заробіток
Звичайно, з самого початку ми не просто заселили мурах в ферму (її ще називають формікарієм), аби подивитись, як вони будуть виживати!Перш ніж в 2016 році завели комах, детально вивчили умови їх утримання, продумали систему життя мурах в фермі.
Перша повністю була зроблена зі скла, а вже потім почали працювати з іншими матеріалами, більш безпечними для людини.

Її, до речі, у нас викупили клієнти: прийшли в офіс, побачили цю велику скляну ферму і захотіли її отримати.
Є стереотип, що комахи повинні жити в піску. Але насправді це не так – наші ферми зроблені з оргскла. Це як з людьми: якщо є квартира, не потрібно в лісі будувати землянку. Ось і мурашкам потрібні тільки умови для існування – вологість, їжа і вода.

Королева і піддані: колонія зсередини
Ми вирощуємо мурашок самі. Самка злучається тільки один раз під час “шлюбного польоту”, обкусуючи собі крила після запліднення і отримуючи запас сперми самця, який використовуватиме протягом усього життя.
Під час шлюбного польоту відбираємо мурашиних королев, які спарувалися, і розсаджуємо по пробірках.

Королева відкладає перші яйця, знаходиться з ними постійно і чекає появи перших мурах. Народження мурахи відбувається через десь через 25-35 днів після відкладення яйця.
Спочатку вилупляється королівська прислуга, потім – солдати, розвідники і так далі.

Почому королівство
Колонії у нас можна придбати окремо від самих ферм. Стартова колонія мурах-женців у нас коштує 500 гривень – чисто комахи, кладка та королева у пробірці. Ціни на саму ферму починаються від 450 до 1000 гривень. Звісно, можемо робити і під замовлення – це вийде дорожче.
Окрім ферм, у нас можна купити і їжу для мурах, і аксесуари до формікаріїв. Наприклад, вам точно знадобляться годівнички, гігрометр і термометр – пам’ятаємо, що рівень вологості і температура важливі для них. Продаємо також і спеціальні щітки для чистки формікарія.

Найчастіше наші ферми купують дітям. Малеча вчиться відповідальності з їх допомогою – це теж плюс великий. Дітям хочеться піклуватися про когось, а тут ціла колонія мурашок.
Великі компанії також замовляють собі формікарії – адже це так оригінально і незвичайно мати у себе в приймальні мурашину колонію.

Особливості догляду
Ризику при утриманні колонії у якості домашніх тварин ніякого немає: на мурах не може бути алергії, вони цілком безпечні, від них немає запаху.
Ми працюємо з мурахами-женцями і садовими мурахами, Женці простіші у догляді – рекомендую брати їх тим людям, у яких немає багато часу на тварин. Женцям можна насипати насіння на три тижні, налити воду раз на три дні – це небагато часу займає, але у випадку з дітьми – привчає до дисципліни і відповідальності.
Садові мурахи потребують більше нашої опіки: їм потрібно давати їжу раз в два дні, її потрібно приготувати, дати трошки, подивитися, чи сподобалося частування.

Не будь-який корм і вода можуть підійти. Вода, яку ми звикли пити вдома – це мертва вода, в якій немає нічого корисного. Таку воду можна пити в військових умовах протягом місяця, та й то потім порушується обмін речовин в організмі людини.
Вода з колодязя в приватному будинку для мурах цілком підійде. Або купити дитячу воду “Малятко” чи “Акваняня” – вона мінералізована і містить всі необхідні елементи. Коштує копійки, а мурашкам її вистачить на півроку.
Розкрутка Ant City

Популяризуємо, в основному, через рекламу в інтернеті, соціальних мережах – фейсбуці, інстаграмі.
Наша фірма представлена і за кордоном: представники Ant City є в Іспанії, Франції, Нідерландах, Америці. Загалом, намагаємося, аби нашу ферму знали не тільки в Україні.
Як не парадоксально, ні в Європі, ні в Штатах ця сфера поки не настільки розвинена, тільки починає актуалізуватися.
“Боротись із конкурентами? Навіщо?”
О, конкурентів тільки зараз у нас близько 15 в Україні! Це природно: вони з’являються тоді, коли бачать, що на товар з’являється попит.
Конкуренція – це не погано. Вона змушує робити якісніший продукт, поліпшуватися, не стояти на місці.
Навіщо боротися з конкурентами? Посилювати товар – це краще, ніж продумувати способи боротьби.
Прибутки
Зараз прибуток в рази вищий, ніж на початку бізнесу – але ми продаємо мурашині ферми наполовину дешевше.
Багато хто продає неякісну продукцію, в результаті придбання такої ферми комахи живуть не більше дня-двох і помирають.

Секрет лідерства на ринку простий: ось чому люди купують смартфони Apple? Тому що вони найбільш якісні. А ми – Apple серед формікаріїв.
Ми робимо їх трохи дорожчими, але якіснішими за конкурентів.
Чому мені подобаються мурахи?
Вони дуже схожі на людей, але більш командні гравці. Це хороша риса, якої нам варто у них повчитися.
Комахи завжди діють на благо своєї колонії.
Буває, якщо захворіє один мураха, він ізолює себе, щоб не заражати інших. Люди не завжди готові так вчинити.
Ну і вони багато роблять для того, щоб наша природа зберігалася в такому вигляді, в якому вона є. Сподіваюся, знаючи це, люди задумаються, перш ніж наступити на мурашник в лісі.
П`ять питань про ферму
1. Що як мурашкам стане тісно в формікарії? Куди їх потім дівати?
Мурахи ніколи не виростають з колонії, в цьому плані людям краще б у них повчитися. Вони регулюють свою чисельність: королева ніколи не зробить колонію більше, ніж у неї є ресурсів. Ресурси – це вода, їжа і житловий простір. Якщо достатньо запасів і території – вони будуть розмножуватися, якщо якийсь з факторів людина не дотискує, королева протягом несприятливого періоду перестає відкладати потомство.

2. Що буде, якщо королева помре?
Королева взагалі живе до 20 років, а мураха – від 3 місяців до року. Колонія приречена на повільне вмирання, якщо загине королева.
3. Якщо мураха не знайде дорогу назад в формікарій?
Буває, що мураха може випадково виповзти з ферми – це просто розвідник, який шукає ресурси для колонії, він обов’язково повертається назад. Якщо мураха заблукав, через пару днів він загине. Вони дуже соціальні істоти і не можуть жити поза колонією.
4. Чи можна взяти мурашину ферму з собою у відпустку?
Так, знаю, що невелику ферму в літак брали, перевозили вже з комахами.
Але взагалі, її можна без проблем залишити вдома – залишити пробірку з водою і забезпечити достатньою кількістю корму.

5. Мурахи кілька днів якісь мляві. Що з ними, вони помирають?
Іноді буває, що люди дзвонять і кажуть – щось не так з мурахами. Притому, що можуть дати комашкам воду газовану замість чистої мінералізованої. Багато хто не любить читати інструкцій, в Європі з цим менше проблем.
Економіка і бізнес

У ресторанах Києва та Київської області McDonald’s упродовж 25 та 26 березня запускає ранкове меню.
Про це повідомили у компанії.
Раніше ми писали, що з 13 березня ранкове меню додали у закладах Львова, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Яремче та Ковеля.
Упродовж березня сніданки повертатимуть в усіх ресторанах, окрім тих, що розташовані у східних областях, в Полтаві, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Кропивницькому та Олександрії. У компанії пояснюють, що це пов’язано з повітряними тривогами та операційними складнощами.
Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка McDonald’s
Економіка і бізнес

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.
Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових
«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.
Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.
Фото: Pixabay
Економіка і бізнес

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.
Про це повідомили у студії boardova.
Сюжет гри
Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».
У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.
У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей
Цінність гри для людей з-за кордону
«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.
Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.
«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.
Зміни у новому виданні
Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:
- «Зима»;
- «Місцини» (із пам’ятками України);
- «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).
Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.
Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.
Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).
Фото: студія boardova