Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
benefits of drinking water daily 1 1920x1080 1920x1080 e1559654156917 benefits of drinking water daily 1 1920x1080 1920x1080 e1559654156917

NewСхід

Маріуполю передали засоби для очищення води зі Швейцарії

Опубліковано

 

У Маріуполь доставили черговий гуманітарний вантаж для комунального підприємства “Компанія” Вода Донбасу “, наданий посольством Швейцарії в Україні, передає MRPL.CITY.

Як повідомили у підприємстві, починаючи з 2015 року, подібні гуманітарні поставки – реагенти для очищення води – компанія отримує два рази в рік, навесні та восени. До Маріуполя доставили близько 198 тонн сульфату алюмінію.

Читайте також: USAID дасть мільйон доларів на будівництво сміттєсортувальної лінії в Лимані

 

Усього в Донецькій області очікують поставку 440 тонн сульфату алюмінію, 4 тонни хлорного вапна, 20 тонн активованого вугілля і 84 тонни солі для гипохлоритного установок.

Нагадаємо, Франція допомагатиме в постачанні питної води в Маріуполь.

Реклама

NewСхід

«В крані – іржава вода». Як на Донбасі екоактивісти досліджують стан водойм

Опубліковано

 

ШоТам запускає атлас екологічних проблем Донбасу та способів їхнього вирішення. “Cxiд Ekomap”. На мапі зібрані екологічні проблеми регіону – забруднення повітря та річок, сміттєзвалища, лісові пожежі, тліючі терикони та інші. Завдяки інтерактивному атласу можна дізнатися детальну інформацію про проблему, а також інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета “Cxiд Ekomap” – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. Перелік на мапі є ще неповний, тому кожен із вас може долучитися до її наповнення та сприяти розв’язанню проблеми. А як це зробити – дізнайтеся тут, натиснувши на знак питання.

Проблема з неякісним водопостачанням на Донбасі була завжди, але свого піку вона досягла після початку війни у 2014 році. Затоплені шахти, забруднення з боку окупованих територій, розірвані міни — все це впливає на стан води, яку п’ють на сході країни. Фахівці пов’язують хвороби серця і кишківника, зокрема, і з вживанням неякісної води. Попри важливість цієї проблеми, держава зараз не проводить фахових досліджень стану водойм. Однак цим все ж займаються громадські моніторинги, наприклад, простір «Друкарня» у Слов’янську. Також цю тему досліджують професійні екологи, як от Максим Сорока. Як саме на Донбасі намагаються добитися чистої води, у чому бачать причини забруднення водойм та навіщо перевчають мешканців ловити рибу, читайте в матеріалі.

Максим Сорока
Максим Сорока

професійний еколог, науковець, фокусується на оцінці форм та методів моніторингу стану довкілля

 

Пити брудну воду — це тягар для здоров’я

Я сам родом із Дніпра, мій фах — екологічна безпека. У своїй роботі я поширюю екологічні знання, зокрема про різні форми й методи моніторингу стану довкілля. Як професійний еколог і науковець я постійно консультую різноманітні громадські організації в Україні, які фокусуються на оцінці впливу різних чинників на довкілля. Останні три роки я активно присвячую свій час саме допомозі локальним ініціативам, відстеженню стану водних ресурсів і повітря.

На основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні розробили хронічно-допустимі концентрації забруднювальних речовин у різних водах. Адже чим гіршої якості воду ми п’ємо, тим більший тягар для здоров’я собі створюємо і цим самим забираємо кілька років свого життя. Для східних областей України — Донецької та Луганської, частини Харківської та Запорізької — характерними є збільшений солевміст у воді. Вживання такої води фахівці пов’язують із хворобами нирок і серцево-судинними захворюваннями. Також ми бачимо збільшення в водах цих регіонів сполук нітрогену та азоту — вони також негативно впливають на наше серце, а ще на кишково-шлунковий тракт.

Офіційно вода — чиста, але щось тут не так

На сході України проблема з неякісним та недостатнім водопостачанням була завжди. Якщо об’єднати території Донецької та Луганської областей, то на них припадає всього 1,3% всіх річок України. Це пов’язано як із природними чинниками, так і з розвитком людства та його діяльністю. Громадянам завжди потрібна була вода. Вони її інтенсивно використовували й не думали, що коли копали шахти та будували підприємства, то нищили ось цей малий відсоток води, який природа все ж таки їм подарувала.

Важко визначити пік цієї проблеми, тому що систематичний моніторинг за радянських часів взагалі не проводили на території Донбасу. А вже за часи незалежної України основна частина водних ресурсів у цьому регіоні відносилася до помірно забруднених категорій. Якщо аналізувати стан води за останні десять років, то питання якості дійсно є дуже гострим. Зараз вода на Донбасі, за офіційними даними, відноситься до помірно або слабо забрудненої. Пік проблеми з якісним водопостачанням почався після анексії Криму і початку війни на сході України. З’явилася значна кількість неконтрольованого забруднення, яке тепер поширюється іншими територіями.

Протокол громадського моніторингу водних ресурсів

Водночас державні статистичні дані, особливо за останній рік, показали різке нічим не з’ясоване покращення стану стічних вод. Наприклад, порівнюючи дані 2017 і 2019 років вода офіційно стала прямо чиста. Екологи та наукові дослідники, що працюють на Донбасі, не можуть пояснити причину, тож до цих даних є багато питань. Якщо бодай переглянути соціальні мережі, люди торік масово поширювали фотографії з погіршеним станом води, цвітінням. Були й регулярні випадки, коли ґрунтові води в колодязях взагалі зникали. Особливо це стосується сіл, де люди досі не мають централізованого водопостачанням.

Екологам доводиться бути в ролі екстрасенсів

Зараз на Донбасі якість води оцінюють за чотирма річками: Сіверський Донець, Кривий Торець, Сухий Торець і Бичок. Переважно всі вони мають збільшений вміст заліза, марганцю, міді, нікелю, азоту, фосфору та нітрогену. Найбільше воду забруднюють промислові та комунальні підприємства. Перші вже не зобов’язані звітувати перед державою про свої викиди, тому, за офіційними даними, нібито нічого не забруднюють. Тобто, останні два роки екологи як екстрасенси можуть лише здогадуватися, наскільки сильно заводи забруднюють воду, та аналізувати за даними старіших періодів.

Поганий вплив на воду відбувається і через сільське господарство. Дедалі більше у ґрунт вносять різноманітні шкідливі добрива. Саме з цим пов’язують збільшення вмісту фосфору та нітрогену в воді. Окремою проблемою для населення регіону східної України є те, що мінералізовані шахтні води без контролю та очищення скидаються в поверхневі водойми. Забруднюють воду і самі люди, але тут ступінь впливу важко оцінити — він залежить від конкретного міста.

Через військові дії псується вода, яку ми п’ємо

На якість води безпосередньо вплинула і війна на Донбасі. З цього приводу є багато досліджень та різних доповідей. Науковці та експерти ОБСЄ теж кажуть, що є зв’язок між якістю води та бойовими діями, а ось держава каже, що немає. В першу чергу я бачу, що на непідконтрольній території зараз скидається багато шахтних вод. Також є багато затоплених шахт. Якщо вони заповнюються водою, то вода починає інтенсивно розчиняти все те, що знайшла в цій шахті — що матінка-природа 100 років тому там сховала. І від цього, до речі, в першу чергу страждають не централізовані джерела водопостачання, а колодязі й інші місця, де люди п’ють воду.

Співробітники громадського простору «Друкарня» досліджують стан водойм у Слов’янську

Також варто враховувати, що Донецька і Луганська області мають пов’язані водні ресурси. І, звичайно, водойми не йдуть вздовж лінії зіткнення. Неможливо зараз точно визначити, чи забруднюють річки з боку окупованих територій, а потім вже це потрапляє на підконтрольні. Ще один момент — за останні п’ять років відбулося винищення великої кількості лісових масивів, насаджених на території Донбасу. Їх же садили не просто так, а щоб вони затримували й природно очищували воду. Зараз багато лісів спалені, знищені та вирубані, особливо на непідконтрольних територіях. Через це йде погіршення якості води загалом.

Не варто забувати й про відтермінований вплив на воду Донбасу внаслідок вибухів значної кількості снарядів. Всі вони містять сполуки важких металів, і там повна таблиця Менделєєва. Після обстрілів усе це потрапляє у ґрунти, а через них у воду. Я б це назвав бомбою уповільненої дії — все, що розірвалося і потрапило в ґрунт, поступово окисниться, розчиниться, піде нам у воду, а потім в їжу. І, знову ж таки, це матиме наслідки у вигляді хвороб, зокрема впливатиме на генетику людей.

В активістів увірвався терпець — вони вже самі перевіряють воду

Дуже важливо контролювати забруднення води й вирубку лісів на окупованих територіях, але це дуже важко робити. Моніторингових місій туди не допускають, вчені бояться їхати, а правдивих даних від так званих представників цих територій просто немає. Що стосується підконтрольної частини Донбасу, і тут з моніторингом не все гаразд. Дані стосовно викидів у стічні води мають надавати самі підприємства, і ми маємо їм вірити. Іноді цифри бувають просто парадоксальні.

Читайте також: Виходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

На допомогу в цьому приходять додаткові джерела моніторингу від громадськості. Наприклад, у Слов’янську цим займається осередок громадянського простору «Друкарня». Хоча такі організації переважно досліджують природні води, тобто, вже після розбавлення стічних вод природними. І дані, які вони отримують, дійсно не збігаються з тими, які вказують на заводах. Ось чому по всій Україні розвиваються незалежні форми моніторингу — тому що у громадськості вже увірвався терпець, і рішень від держави вже ніхто не чекає. Розвивати власні лабораторії — це нормальний шлях.

Чистимо воду фільтрами та купуємо в «будках»

Якість води в крані, в першу чергу, залежить від систем водопостачання, тому що на станціях можуть подавати якісну воду, а потім вона стає вже ніякою. Раджу громадянам, які сумніваються в тому, що вода — чиста, поставити собі додатковий фільтр. Також це можуть бути індивідуальні системи доочищення води або перехід на доочищену воду винятково для пиття. Але варто розуміти, що якісне очищення потребує грошей. Я собі поставив таку систему, і на місяць вона мені обходиться у приблизно 3-5 тисяч гривень, також додатково потрібно витрачати по тисячі щомісяця на заміну картриджів. Оскільки це недешеве задоволення, є й альтернативний шлях. Чи не в кожному районі є іонообмінні автоматичні системи, так звані будки, де можна собі на тиждень закупити дійсно чистої води для пиття. Тоді на місяць родина витрачатиме на воду приблизно 300-360 гривень.

Співробітники громадського простору «Друкарня» досліджують стан водойм у Слов’янську

Також людям варто почати менше витрачали мийних засобів, у першу чергу, хімічних. Це все зливається в воду, і потім її очистити просто неможливо. Очисні споруди, які були запроєктовані в далеких 50-х, коли таких шампунів, масочок та іншої хімії ще не було, зараз не можуть очищати від цього воду. Що стосується нецентралізованих систем, можна встановлювати фільтри прямо в колодязі, хоча такі системи не з дешевих.

А ось громадським організаціям варто продовжувати контролювати якість води, розвиватися далі, адже ми маємо бачити реальну ситуацію. Ці дані мають стати публічними, щоб на них звернула увагу держава. Тільки після розвитку громадського моніторингу влада почне створювати свої спостереження, щоб мати дані на противагу наявним. Інспекція почне розбиратись із забруднювачем тільки тоді, коли буде чіткий запит від населення. Нам варто переходити на євростандарти моніторингу повітря, щоб чітко усвідомлювати, яка в нас ситуація і як її покращувати.

Капіталіна Каплан
Капіталіна Каплан

екоактивістка, співробітниця громадського простору «Друкарня» у Слов’янську
«Друкарня» регулярно проводить місцеві, регіональні, національні та міжнародні заходи, щоб посилити громадянську та екологічну активність людей, підвищити їхню обізнаність з екологічних проблем

З кранів слов’янчан тече іржава вода

Я живу в місті Слов’янську, це досить таке зелене місто, перетнуте різними річками. Воду нам подає компанія «Вода Донбасу», і наче добре її очищає. Але вона проходить через старі комунікації, іржаві труби, які від 50-60-х років ніколи ніхто не замінював. Тому вода стає просто непридатною для пиття — люди бачать, що в неї там коричнуватий колір. Та й загалом ми постійно спостерігаємо якусь сумну ситуацію у наших водних об’єктах. Вони засмічені, люди та підприємства постійно щось туди намагаються скидати, аби їм легше жилося.

Й от ми як активні мешканці вирішили спробувати щось зробити в цьому напрямку, якось поліпшити ситуацію. Тому два роки тому створили громадський простір «Друкарня», де, серед іншого, робимо акцент на екологічному напрямку. Люди постійно приходили до нас, ділилися якимись своїми переживаннями, і ми разом думали, як це можна вирішити. Наприклад, жінка з одного мікрорайону розповідала, що річка поруч з її помешканням торік дуже пересохла. Також зверталися люди з іншого району, які переймалися, що в озера скидають промислове сміття. Ми сформували собі коло екоактивістів, зробили групу у Facebook, аби підтримувати один одного, обмінюватися думками про те, як розв’язати екологічні проблеми міста.

Містяни ловлять рибу в найбруднішій водоймі… і продають

У нас були досить різні проєкти, виходячи з потреб громади. Наприклад, ми робили невеличке дослідження якості стічних вод до нашого слов’янського водоканалу. Ми дізналися, що це ніхто не контролює. Так, у місті є лабораторія, але вода дуже застаріла і не може виявити всіх забруднювачів. Ми з організацією робили опитування мешканців стосовно того, який відсоток людей користуються водою з крана, а хто фільтрує додатково чи купує. З’ясувалося, що 63% населення для харчових потреб не використовують воду з крана. І все це через те, в якому стані вона до них потрапляє.

Одна з річок у Слов’янську

У Слов’янську є досить багато річок, найбрудніша з яких — Колонтаївка. І хоча місцева влада це визнає, вона жодним чином не намагається покращити її стан, бо ця річка, мовляв, найменша. Але ж вона наповнює Казенний Торець, а звідти йде в Сіверський Донець — у головну водну артерію нашого регіону. Також ця річка проходить через місцевий природний заповідник, де дуже багато рідкісних птахів. Ми регулярно збираємо активістів і думаємо, що з цим робити.

Ми вирішили досліджувати стан води в цій річці, тому що люди дуже за неї хвилюються. Вона прямо змінює свій колір: стає то біла, то якась голуба, то ще щось з нею відбувається. В Колонтаївці люди масово ловлять рибу, їдять і продають. Містяни наче й знають, що ця річка брудна, але їм байдуже. Мовляв, наші діди їли цю рибу, і ми будемо її їсти. Хоча коли ті діди її їли, вода була чистою. Маючи результати дослідження, ми зможемо спробувати переконати людей, що є небезпека від цієї води. Також, можливо, це стане першим кроком для місцевої влади, щоб почати щось робити.

Познайомимо з брудом у річці через фільм

Спочатку ми прийшли до місця, де вода в річці Колонтаївка виходить із під землі. Потім дослідили її посередині, де вона вже сильно забруднена. Її колір — страшенний, це вже не водойма, а просто якісь хімікати. А потім перевірили й місце, де вона впадає в Казенний Торець. Ми з активістами написали проєкт «Екопатруль». Його суть у тому, що ми з нашим приладом, який перевіряє доочищену воду, плануємо детально дослідити цю річку. Завдяки аналізу перевіримо стан води, визначимо всі можливі причини викидів. А потім — знімемо невеличкий фільм про її існування, історичну назву, важливість для нашого міста і про те, як люди все ж таки на неї впливають. Ми вже звернулися до експертів, щоб вони нам у цьому допомогли. Єдиний вихід розв’язання проблеми — створення власних лабораторій і дослідження стану води, щоб можна було владі показати реальні цифри та результати.

Також ми зробили звіт на 40 сторінок стосовно питної води — про водопостачання та водовідведення у Слов’янську. А зараз ще разом з активістами готуємо звіт про Колонтаївку стосовно впливу різних чинників на довкілля. Еколог Максим Сорока допоміг нам визначити місця, де потрібно взяти проби води. Таким чином ми встановимо, де саме водойма починає забруднюватися. Згодом підготуємо рекомендації для місцевої влади, як можна покращити цю ситуацію. Може в чиновників дійсно немає часу чи ресурсів, щоб зробити таке дослідження. Попередньо ми вже написали їм запити з питанням, коли їм вдасться очистити річку. Нам відповіли, що поки що коштів на це немає, однак обіцяють знайти у 2022 році. Сподіваємося, наші звіти та фільм зможуть їх переконати, що це дійсно актуальне й важливе питання.

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Читати далі

NewСхід

Виходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

Опубліковано

 

ШоТам запускає атлас екологічних проблем Донбасу та способів їхнього вирішення. “Cxiд Ekomap”. На мапі зібрані екологічні проблеми регіону – забруднення повітря та річок, сміттєзвалища, лісові пожежі, тліючі терикони та інші. Завдяки інтерактивному атласу можна дізнатися детальну інформацію про проблему, а також інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці. Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета “Cxiд Ekomap” – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу. Перелік на мапі є ще неповний, тому кожен із вас може долучитися до її наповнення та сприяти розв’язанню проблеми. А як це зробити – дізнайтеся тут, натиснувши на знак питання.

Маріуполь зараз посідає перше місце в Україні за рівнем забруднення атмосферного повітря. Ситуація зі станом повітря загалом на Донбасі також не тішить. Попри те, що на початку військових дій на сході потужності заводів дещо зменшилися, сьогодні вони працюють майже на повну і щороку викидають в атмосферу сотні тисяч тонн бруду. Змінити цю ситуацію може модернізація обладнання, але бізнес не готовий витрачати на це свої кошти. Голова «Ініціативної групи «Разом!» Максим Бородін розповів, як організовані ними протести робітників та встановлені відеокамери дозволяють розв’язувати проблему забрудненого повітря на Донбасі та які ініціативи можуть збільшити цей тиск у майбутньому.

Максим Бородін
Максим Бородін

Екоактивіст, очільник громадської організації «Ініціативна група «Разом!», лідер партії «Сила людей» у Маріупольській міській раді

 

Бруд у повітрі вбиває людину

Забруднення повітря — це катастрофа, в першу чергу, для людей. Якщо раніше вчені думали, що головна проблема від цього — захворювання легень різних форм, то зараз вже відомо, що ситуація значно серйозніша. Останні американські та європейські дослідження свідчать про те, що дрібні частинки пилу потрапляють також у кровотік, і циркулюють у ньому. Це викликає різні серцеві захворювання, інфаркти та інсульти.

Також вже доведено, що забруднене повітря викликає хвороби мозку та деменцію, особливо у дітей. Одне з досліджень науковців показує, що діти, які живуть у брудних містах, гірше навчаються, ніж їхні однолітки з чистих населених пунктів. Тому ця проблема дуже серйозна.

Їхати було нікуди — довелося боротися

Я займаюся темою промислового забруднення з 2012 року. Тоді на Донбасі була дуже скрутна ситуація з викидами в атмосферу від різних заводів, зокрема з маріупольських. Їхнє застаріле обладнання тоді досягло свого піку. До того ж постійно були погані погодні умови, а підприємства ще й масово збільшували свої потужності. Все це стало дуже серйозним ударом по екології міста.

Повітря Донбасу сьогодні найбільше забруднюють металургійні виробництва. Люди, які живуть «під трубами», звикають до бруду й вже не помічають нічого незвичного. А тоді, у 2012 році, навіть вони побачили, що ситуація — жахлива. Днями без перестанку в усьому Маріуполі стояв нестерпний смог. Раніше таке бувало лише у промислових районах. Неможливо було нікуди виїхати. Для мене це була надзвичайно серйозна проблема, тому що моя дружина була вагітною, і ми чекали дитину. Я за них дуже хвилювався і розумів, що нам потрібно виїжджати. Але їхати було нікуди. Другий вихід — щось робити з цим брудом. Так почалася моя боротьба.

Вивів людей на вулиці

Я того ж року став одним з організаторів Маріупольського форуму, де ми зібрали ініціативну групу та запустили перший протест у місті. Участь у ньому взяли від 500 до 700 людей, вони виступали за те, щоб заводи припинили забруднювати повітря. Другий мітинг став на той час одним із найбільш масових у Маріуполі — на 13 тисяч людей. Тоді на вулицю виходили навіть люди, які працювали на заводах, попри те, що боялися втратити роботу. І нам тоді вдалося змусити частину підприємств закритися на модернізацію.

Через два роки, у 2014-му, в мене вже було серйозне коло однодумців, і ми вирішили створити громадську організацію «Ініціативна група «Разом!» яку я очолив. Сьогодні активними її членами є 10 людей, а ще є багато прихильників, які періодично нас підтримують та допомагають нам. Займаємося ми, в першу чергу, питанням екології, промислового забруднення і моніторингу якості повітря. З точки зору екології, це і Ми постійно стежимо за якістю повітря у місті та законодавчими змінами, встановлюємо камери, які знімають викиди, та самостійно фільмуємо подібні незаконні речі. А ще ми багато спілкуємося з мешканцями — доступно пояснюємо їм, чому промислові викиди — це погано, і я їх можна позбутися. Паралельно ми ще розвиваємо місцеве самоврядування та антикорупційну діяльність, створюємо проєкти для міської ради, щоб зробити її роботу більш прозорою.

Заводи викидають у повітря сотні тисяч тонн бруду

Коли почався збройний конфлікт на Донбасі, спочатку це зменшило промислове забруднення. Причина у тому, що до заводів стали возити менше сировини, адже їхати транспортом було небезпечно. Через це й самого виробництва стало менше. Але в останні роки логістика покращилася, і ми бачимо, що рівень забруднення знову зріс. Зараз ситуація трішки краща, ніж була у 2012 році. Хоча Маріуполь сьогодні залишається на першому місці в рейтингу найбільш брудних міст України, згідно з рейтингом Центральної геофізичної лабораторії імені Срезневського. Звичайно, і я, і решта мешканців розуміємо, що так не повинно бути.

На Донбасі забруднене повітря сьогодні переважно на окупованих територіях, і оцінити, наскільки сильно, зараз складно. З підконтрольних — це Маріуполь, меншою мірою Краматорськ та Курахове. Війна напряму не сильно впливає на рівень забруднення, однак у снарядах використовують хімічні речовини, які мають поганий вплив на екологію та повітря зокрема. 

Заводи самі рахують свої викиди

З точки зору викидів, у 2010 році в Маріуполі вони сумарно становили 216 тисяч тонн на рік, 2011-й рік — 233 тисячі, 2012-й — 205 тисяч, 2013-й — 245 тисяч. У 2014-му було 210 тисяч тонн на рік, 2015-му — 179 тисяч, 2016-му — 178 тисяч. Потім знову почався ріст: 2017-й — 195 тисяч тонн, 2018-й — 226 тисяч, 2019-й — 247 тисяч і 2020-й — 254 тисяч тонн. Тобто, зараз викидів навіть більше, ніж було 10 років тому. Водночас менше майже вдвічі стало викидів пилу, який заводи знизили завдяки модернізаціям. Якщо у 2010 році цей показник становив 19 568 тонн, то зараз це 9 547 тонн. Водночас частина інших забруднювальних речовин все ще залишається.

Хоча варто розуміти, що ці цифри — неточні, адже їх надає сам забруднювач. Тобто, ніхто не вимірює, скільки завод реально викидає бруду. Без онлайн-датчиків, як у Європейському Союзі та США, це перевірити просто неможливо. Власники багатьох великих підприємств зараз виступають проти законопроєкту №4167, який підготували парламентарі. Закон зобов’язує з часом встановити пиломіри й газоаналізатори на кожному великому джерелі викидів. Це дозволить людям та інспекції бачити, скільки реально бруду викидають заводи, тому що від цього залежить сума податків. А так зараз фактично вони самі собі їх нараховують.

Повітря страждає і від людини

Серед інших причин забруднення повітря — спалювання листя. Це глобальна проблема, тому що весь приватний сектор так робить. Частіше за все ця проблема випливає десь восени або взимку, і люди починають масово в себе все палити. У листі, що тліє без доступу кисню, виділяється бензопірен, який здатен викликати у людини ракові захворювання. Розв’язати цю проблему зможе компостування: мешканцями домоволодінь прямо на подвір’ях або комунальниками на полігоні. 

Забруднення є також йде зі шлакових гір, але вони фактично є власністю тих же забруднювачів. Певне забруднення у містах йде з міських водоканалів, якщо, як у Маріуполі, там старі станції біологічного очищення стоків. Не до кінця очищена вода забруднює як повітря, так і море, до якого вона протікає. Таку проблему може вирішити заміна чи модернізація обладнання. 

Також повітря забруднює використане вугілля в приватному секторі для опалювання. І хоча на Донбасі та й загалом в Україні — на відміну від Польщі — ця проблема менш поширена, є родини, які продовжують генерувати тепло таким чином. Їм вже давно варто перейти з твердопаливних котлів на альтернативні джерела.

Автомобільний транспорт також повітря забруднює, зокрема застарілий. Попри те, що останнього залишилося в мешканців Донбасу не так багато, але він робить більше викидів за кількістю, ніж весь сучасний транспорт, який їздить містами. Єдиний вихід — заміна автівок. Ще одна проблема — перевезення автомобільними дорогами через міста металопродукції й сільгосппродукції — це теж значне забруднення повітря. Тут потрібно, щоб державні інстанції обмежували й контролювали такі перевезення.

Зачинити завод — не вихід із ситуації

Мешканці Донбасу сьогодні виступають не проти існування заводів, а проти шкідливих викидів. Вони розуміють, що, з одного боку, підприємства платять податки й дають робочі місця. А з іншого, вони отруюють повітря й воду, безкоштовно використовують Азовське море та створюють великі шлакові гори. І тому питання не в тому, щоби просто зачинити завод — треба змусити його модернізувати своє обладнання. Такі оновлення є, але це відбувається дуже повільно. Тому що законодавство дозволяє це робити не дуже швидко.

Самі компанії без державного тиску модернізуватися не будуть. Не весь великий бізнес, на жаль, соціально-відповідальний. Я бачив внутрішні звіти деяких заводів, які вони показують своїм директорам. І там було написано приблизно так: «Газоочищення не працювало, але ми змогли уникнути штрафів, тому що екологічна інспекція не змогла до нас потрапити». Вони про це прямо так і пишуть.

Показали людям, чим їх травлять

Щоб контролювати рівень забруднення повітря, наша організація першою поставила онлайн-камеру напроти одного з металургійних заводів. Ми хотіли, щоб люди могли бачити, як їх травлять. І зараз у Маріуполі постійно працюють вже 8 таких камер — навіть вночі можна відстежувати, є викиди чи немає. У нас є відео, де конкретно видно, як бурі хмари прямують у житлову зону. Завдяки участі й перемозі в конкурсі «Нові лідери» я зміг виграти один мільйон гривень, і ці кошти повністю витратив на таке обладнання.

Читайте також: EcoCity: як школярі створили першу в Україні мережу моніторингу якості повітря

Хоча українські закони сьогодні не дозволяють покарати забруднювачів. Ми фіксуємо реальний стан ситуації забруднення, але нічого не можемо з цим зробити, окрім повідомлення мешканців про реальні ризики. Наша організація ініціювала багато кримінальних справ, але вони поки що не закінчуються нічим — просто по 4-5 років лежать у ящиках слідчих. Через це у людей пропадає віра в те, що можна щось змінити. Але ми впевнені, що все зміниться, просто треба постійно працювати над цим.

Заводам дадуть достатньо часу на заміну обладнання

Змінити ситуацію з забрудненням повітря на Донбасі можуть запропоновані законопроєкти № 4167 і 3091, які повністю змінюють державний контроль за шкідливими викидами. У них врахували найкращі європейські практики. Вони не створюють якісь «драконівські» речі, а навпаки бізнесу так стане краще. Зокрема, тому що під час перевірки інспектори повинні будуть при собі мати камери, які вестимуть запис. Тому вони не зможуть вимагати від заводів щось незаконне.

Також запропоновані закони змусять модернізувати старе обладнання. Це стосується і металургійного виробництва, й електрогенерувальних станцій. Досягти європейського рівня якості повітря ми точно не зможемо найближчим часом, навіть якщо ці закони ухвалять вже завтра. Там прописані терміни, за які заводам слід покращити своє обладнання — це від 4 до 12 років, залежно від виду виробництва. Потрібно буде встановити електрофільтри або спеціальні рукавні фільтри, які ловлять пил. Хоча є певні заводи, як от Маріупольський коксохімічний завод «Маркохім», які не можна модернізувати. Кокосові батареї під час будівництва встановлюють як піч, і коли закінчується термін їхньої експлуатації, їх просто замінюють на нові. Хоча це радше виняток, ніж поширена практика.

Електрофільтри як «пилососи» для міст

Ще один варіант боротьби з забрудненням повітря — перехід на альтернативні джерела енергії. Це стосується як громадян, так і підприємств. Але варто розуміти, що вони коштують дуже дорого, тож далеко не кожен буде готовий їх встановлювати. Заводам не цікаво повністю знищувати чинне виробництво і будувати з нуля. Тому більш реалістичний сценарій — модернізація вже наявного обладнання.

Допомогти покращити повітря на Донбасі можуть також очищувальні вежі. Для цього перед трубами окремо будують газоочисні станції висотою у 3-5-поверхові будівлі. Старі технології очищували повітря за допомогою зрощування водою, нові ж пропонують електрофільтри й рукавні фільтри. В електрофільтрах пил отримує заряд від одного електроду і прилипає до іншого, і потім змивається або струшується. В рукавних фільтрах це роблять тисячі спеціальних рукавів за принципом пилососа. Пил забиває пори до певного рівня, і тоді струшується в бункер, і так відбувається циклічно. Рукавні фільтри — це більш сучасна технологія, яка дозволяє зупиняти майже всі викиди.

Якщо будувати ці фільтри правильно і коректно їх використовувати, тоді це допоможе побороти проблему з викидами у повітря. Особливість цих технологій у тому, що їх виготовляють під конкретне виробництво. До уваги беруть температуру повітря, швидкість потоку, склад викидів. Якщо типовий фільтр поставити на підприємство, яке використовує іншу сировину, то можна мати меншу ефективність роботи. А якщо придбати конкретно для себе і своїх потреб, це досить хороше рішення.

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

Читати далі

NewСхід

Стартував ремонт дороги «Слов’янськ-Донецьк-Маріуполь»

Опубліковано

 

На Донеччині біля Волновахи стартував ремонт автодороги Н-20 «Слов’янськ-Донецьк-Маріуполь». 

Про це повідомили в Службі автомобільних доріг у Донецькій області.

«Почався поточний середній ремонт автомобільної дороги Н-20 Слов’янськ-Донецьк-Маріуполь на ділянці км 188+004 – км 208+666», – йдеться у повідомленні.

 

Зазначено, що ця траса проходить біля міста Волноваха, і це І категорія автомобільної дороги протяжністю 20, 662 км.

Загальна вартість ремонту становить понад 766, 5 млн грн.

Читайте такожЯк у Києві зводять пішохідний міст на острів Оболонський (ВІДЕО)

Робочим проєктом передбачається відновлення транспортно-експлуатаційних показників проїзної частини – водовідведення та штучних споруд. А також доведення елементів облаштування до нормативних вимог.

Роботи буде виконувати підрядна організація «ДС Пром Груп».

Читайте такожКуди їхати у подорож за смачним українським вином? Топ порад від сомельє

Найближчим часом буде зроблено:

  • зрізання дрібнолісся та чагарнику з укосів земляного полотна;
  • розбирання автопавільйонів;
  • розбирання бортового каменю;
  • розбирання металевого бар’єрного огородження,
  • дорожніх знаків та фрезерування існуючого дорожнього одягу.

Нагадаємо, Укравтодор змоделював вантовий міст у Запоріжжі через Дніпро.

Також на Львівщині ремонтують 36-метровий міст через Дністер.

Як ми повідомляли раніше, у Дніпрі на Монастирський острів побудують міст-бульвар.

Усі фото: dn.ukravtodor.gov.ua.

Читати далі