Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мальовничі Карпати та край козацької слави: кращі трейли цього літа для любителів побігати

Опубліковано

Забіги або трейли стають дедалі популярнішими в Україні. Якщо раніше це було щось схоже на змагання для професійних спортсменів, то сьогодні це вже можливість для кожного цікаво та з користю провести час. Забіги популяризують здоровий спосіб життя, розвивають масовий спорт та інтегрують Україну у світовий біговий марафонський рух. Ми пропонуємо вам підбірку восьми, на нашу думку, найкращих трейлів цього літа, які відкриють для вас мальовничі пейзажі краю козацької слави, берегів Чорного моря та гірських масивів українських Карпат.

Tavria V Odesa Half Marathon 2021

Провести з користю вихідні на березі Чорного моря можна вже за кілька днів в Одесі. Там відбудеться шостий півмарафон Tavria V Odesa Half Marathon 2021. Ви зануритеся в атмосферу цього міста, прийдете до стартового містечка, порозминаєтеся, почуєте гімн і стартовий постріл. А далі — побіжите у натовпі, будете милуватися одеськими краєвидами, долатимете заплановану відстань і нарешті перетнете фінішну лінію. Передбачена дистанція — 21 кілометр.

У випадку, якщо в області посилять карантин на тлі пандемії й організатори не зможуть запустити масовий забіг у звичному форматі з перекриттям доріг у місті, можливі ще два варіанти проведення трейлу. Один із них — проведення забігу в парковій зоні (якщо буде жовта карантинна зона). Інший — забіг в онлайн-форматі (помаранчева карантинна зона). В останньому випадку кожен учасник, який сплатив реєстраційний внесок, отримає 150 гривень на особистий кешбек-рахунок.

Де і коли: Одеса, 13 червня

Вартість: 660-1075 гривень

Gorgany Skole Ultra Trail

У червні можна буде пробігтися Національним природним парком «Сколівські Бескиди», що на Львівщині. Учасникам пропонують одразу  чотири дистанції: 20, 34, 52 та 101 кілометри. На шляхах трейлу вже розчистили завали, щоб нічого не заважало людям впевнено бігти до фінішної прямої.

У Сколе можна доїхати прямим потягом або з пересадкою в Києві, Львові чи інших містах. В’їзд машин на територію наметового містечка заборонений, тож якщо ви хочете там жити, вам доведеться під’їхати, вивантажитися і відвезти машину на стоянку в місто. Організатори кажуть, що в районі привокзальної площі зазвичай є багато місць для паркування.

Де і коли: Сколе, 19-20 червня

Вартість: 450-1300 гривень

Kyiv Trail 2021

Для охочих пробігтися столицею у червні проведуть трейловий забіг мальовничими куточками Жукового острова та його околицями від організаторів Ukrainian Trail League. На учасників чекає мальовнича траса серед озер та каналів острова, стежки вздовж столітніх дубів та Сталінський тунель, який будувався під річкою Дніпро. А для тих, хто обирає найдовшу дистанцію, будуть ще й броди болотами та відрізок з піщаними дюнами. Учасникам пропонують три дистанції: 6, 12 та 27 кілометрів.

Забіг як подарунок — це чудовий спосіб привітати кохану людину та друга на свята, день народження або просто зробити приємно, вважають організатори. Тому пропонують подарункові сертифікати на конкретну дистанцію забігу. Пам’ятну медаль фінішера можна буде придбати за 120 гривень. Знижку на забіг у 50% вартості надають людям віком від 60 років, учасники бойових дій та людям з інвалідністю.

Де і коли: Київ, 26 червня

Вартість: 450-750 гривень

Читайте також: Біг на руках та сальто між вантажівками. Рекорди українців 2020 року, що дійсно вражають

Напівмарафон. Нова пошта та New Run

Цього сезону Запоріжжя зустріне учасників першим нічним марафоном. Організатори кажуть, що край козацької слави та подвигів чекає на своїх героїв. У перший день півмарафону також буде можливість долучитися до дитячих забігів від 100 до 500 метрів. А вже наступного дня з опівночі стартує нічний забіг на дистанціях в 1, 5, 10, 21 та 42 кілометри.

Де і коли: Запоріжжя, 26 — 27 червня

Вартість: від безкоштовних дистанцій до 2999 гривень

Molokiya Lviv Half Marathon 2021

У місті Лева в червні відбудеться другий етап Бігової Ліги Українських Мейджорів — 6-й Молокія Львівський Півмарафон 2021. Організатори запрошують учасників відчути шалені емоції й заряд енергії, який дарує справжній офлайн-забіг. Річ у тім, що цей трейл не могли організувати вже два роки, але у 2021-му обіцяють точно розжарити львівську бруківку.

Можна обрати дистанцію залежно від рівня підготовки: індивідуальні забіги на 4,2 кілометри, 10 км та 21 км, а також командні забіги або естафету. Безкоштовно участь у забігах можуть брати пенсіонери (чоловіки від 60 років та жінки від 59 років). Також знижки надають учасникам бойових дій, людям з інвалідністю, внутрішньо переміщеним особам, студентам та волонтерам Run Ukraine.

Де і коли: Львів, 27 червня

Вартість: 550-4300 гривень

Марафон RaceNation

Це наймасштабніші забіги з перешкодами на території України. Організатори кажуть, що навіть якщо раніше ви не брали участь у марафонах, тріатлоні або інших випробуваннях на витривалість та силу духу, RaceNation під силу кожному, хто хоче спробувати свої можливості. Щоразу вони підбирають унікальні траси різного рівня складності, а також найрізноманітніші перешкоди спільно з українськими професійними спортсменами та військовими. Учасникам цьогорічного марафону пропонують три варіанти забігу: 5+, 10+ та 20+ кілометрів.

Де і коли: Буковель, 17 липня

Вартість: 1490-7450 гривень 

100 БУКО миль 2021

Організатори «Твоя пригода» обрали для цього забігу неймовірні місця на західній Україні. Гірський біговий ультрамарафон на Івано-Франківщині передбачає чотири маршрути на різні гори: Кукул 24 кілометри, Какараза 44 км, ДраГоверла 66,8 км та ПетросКвас 108 км. Також на учасників чекає експериментальна нова траса Скайрейс. Попередньо планувався ще трейл до озера Несамовите та гори Піп, однак організатори вирішили проводити його раз у два роки. Тому є час підготуватися і заявитися на 100-мильник у 2022 році.

Маршрути дистанцій проклали на місцевості явними дорогами та стежкам. Їх попередньо промаркують мітками — прапорцями на відкритій місцевості або спеціальною фарбою чи кольоровими картонними квадратами на деревах, камінні та інших об’єктах. Додатково світловідбивними мітками замаркують ділянки етапів, що потенційно припадають на темний час доби.

Де і коли: смт Ворохта, 30 липня — 1 серпня

Вартість: 600-1200 гривень

Chornohora Sky Marathon 2021

В останній місяць літа спробувати свої сили у трейлі можна на дистанції приблизно 60 кілометрів із сумарним набором висоти понад три тисячі метрів. Також є менша дистанція довжиною 23 кілометри. Мальовничі українські Карпати чекають як на спортсменів-професіоналів, так і любителів бігу. Забіг розпочнеться з села Ясіня Рахівського району Закарпатської області.

Чорногора — це чудова можливість пробігти марафон на невеликій висоті з достатньою концентрацією кисню, але при цьому отримати всі візуальні враження від бігу горами. Дістатися до Ясіней можна самостійно або ж скористатися організованими трансферами з Києва, Львова та Івано-Франківська.

Де і коли: село Ясіня, 14 серпня

Вартість: 870-1800 гривень

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі