Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Лижі-водоходи та кепка для незрячих. Шість найцікавіших винаходів українців цього року

Опубліковано

Українці не перестають дивувати. За останній рік винахідники створили чимало цікавих пристроїв, які покращують та урізноманітнюють життя. Зокрема екоскотч, що розкладається за пів року, та супутник, який збирається ніби конструктор. І хоча Нобелівський тиждень вже завершився, а імена лауреатів відомі, пропонуємо дізнатися про шість найцікавіших цьогорічних винаходів українців, які також заслуговують на увагу та захоплення.

«Лижі-водоходи» від вінничанина

Фото: «Суспільне»

З того, що було під руками, вінничанин Микола Бевз створив незвичний винахід – «лижі-водоходи». Цю ідею він виношував п’ять років, а для створення виробу знадобилися два місяці. Для води снігові лижі не пасують, бо це нестабільне середовище. Тому винахідник замість палок від снігу взяв штанги для вертикального фіксування самих лиж. Для створення незвичайного плавзасобу майстер також використав дві пластикові труби, металеві троси та пару відер. Так Микола Бевз створив подібний на лижі пристрій, завдяки якому можна в прямому сенсі слова ходити по воді.

Вінничанин уже подав заявку на патентування винаходу. Він переконаний, що його розробка зацікавить інвесторів. На «лижах-водоходах» можна проводити спортивні змагання, а це чудова альтернатива орбітреку. Коли людина йде по воді, залучаються руки, ноги та спина. Також винахід можна використовувати як ще одну розвагу на відпочинку біля води.

Екоскотч, що розкладається за пів року

Фото: «Укрінформ»

Інженери та хіміки Зміївської паперової фабрики трішки «почаклували» з синтезованим крохмалем і вигадали екологічний скотч, який самостійно розкладається за пів року. Єдина складність – перед наклеюванням його треба змочити водою. Науковці вже отримали купу дзвінків від компаній, які зацікавилися екологічною клейкою стрічкою та хочуть використовувати її в роботі.

Потребу в такому винаході вбачало харківське видавництво «Ранок». Саме воно й запропонувало працівникам фабрики спробувати створити щось подібне. Видавництво щороку відправляє більш як 100 тисяч посилок з книжками та переробляє приблизно 6 тисяч тонн вторсировини. Звичайно, першим помічником у пакуванні був звичайний скотч. Але після нього коробку неможливо переробити, адже скотч прилипає до обгортки. Розмірковуючи над цією проблемою, команда «Ранку» згадала, як колись на зиму вікна заклеювали паперовими стрічками. Це наштовхнуло на ідею спеціального екоскотчу. Науковці сподіваються, що ця продукція матиме широкий попит серед екосвідомого бізнесу, який щодня щось запаковує.

Супутник, що збирається як конструктор

Фото: www.mysat.com.ua

Інженери зі столичного стартапу MySatUA розробили власний супутник, який цього літа долетів до стратосфери. Так команда виправляє прикру ситуацію з тим, що в Україні космічний спадок з минулого перетворився на забуття. Окрім декількох спеціалізованих лабораторій та університетів, ніхто не поширює інженерні та аерокосмічні знання. «Твій персональний супутник» пропонує чимало можливостей для експериментів науковцям, дітям і студентам. Він навчає молодь любити науку, стимулює появу майбутніх космічних інженерів і рухає науковий прогрес в галузі дослідження космосу.

Читайте також: «Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Планувалося, що проєкт лише дозволить тестувати сенсори, присутні у супутниках. Натомість команда MySatUA розробила науковий та дослідницький прилад, що може стати помічником у вимірюванні прискорення на аматорських ракетах, визначатиме якість повітря тощо. Це одночасно і навчальний конструктор, і модель справжнього супутника. Винахід можна зібрати навіть вдома та керувати за допомогою спеціальної програми. Для вивчення навколишнього середовища у пристрої розміщені датчики температури, тиску та вологості. А ще він має власний точний годинник, що дає змогу запрограмувати виконання завдань на конкретний час.

Новий спосіб очищення стічних вод

Фото: ecotown.com.ua

Не лише науковці та стартапери в Україні тішать цікавими винаходами. Протягом двох років фахівці Сумського водоканалу вивчали, як можна підвищити ефективність очищення стічних вод. І не даремно. Їм вдалося винайти спосіб біологічної індукованої активації мікроорганізмів активного мулу. Новаторство – у застосуванні розчинів лимонної та бурштинової кислот на певних етапах очищення. Це дозволяє зменшити кількість нитчастих бактерій в активному мулі. І, як наслідок, швидше та якісніше вилучати забруднюючі речовини зі стічних вод.

Фахівці пояснюють, що лимонна кислота підвищує ферментоутворення, що прискорює процес нітрифікації, а бурштинова – стимулює ріст колоній аеробних бактерій. Цьогоріч сум’яни запатентували свою ідею. Що цікаво, їхній спосіб очищення стічних вод не потребує покращення аеротенків і значних коштів. Його можна використовувати для очищення побутових і промислових стічних вод. Цей спосіб може стати в пригоді навіть на міських очисних спорудах, які використовують традиційну технологію біологічного очищення.

«Кепка для незрячих», що піклується про безпеку

Фото: «Перший Міський телеканал. Кривий Ріг».

Одягається на голову та працює від батарейок або акумуляторів. У Кривому Розі студенти створили пристрій для людей з порушенням зору. Винахід оснащений трьома ультразвуковими датчиками та вібромоторами. Коли людина в «кепці» наближається до перешкоди, ці датчики спрацьовують. Вони розпізнають перепону та передають сигнал на вібромотор. Чим ближче людина до перешкоди, тим сильніше він вібруватиме. Деталі для цього пристрою студенти надрукували на 3D-принтері.

Винахідники з Криворізького державного педагогічного університету створили «кепку для незрячих» на додаток до палиці, яка допомагає людям із порушеннями зору орієнтуватися у просторі. Палиця може попередити про перешкоду на рівні нижньої частини ніг. А новий пристрій допомагає відчути перешкоду на рівні голови. Студенти планують розвивати свій винахід і надалі. У майбутньому винахідники планують створити костюм, на поверхні якого розташують аналогічні вібромотори. Вони сповіщатимуть людину про перешкоди та можливу небезпеку.

Гиря зі штучним інтелектом

Фото: «Вінниця.info»

Їхня гиря схожа на звичайну, але має одну особливість. Вінничани Іван Олішевський та Андрій Турко розробили унікальний спортивний пристрій, який працює за допомогою вбудованої нейронної мережі. Гиря UASTRONG вміє розпізнавати рухи у реальному часі, рахувати їх та оцінювати якість виконаних вправ. Також вона фіксує кількість витрачених кілокалорій. Винахідники створили материнську плату, всередину якої «помістили» нейронну мережу. Гирю навчили розпізнавати п’ять вправ. Корпус надійно фіксує електроніку та має протиударні властивості.

Пристрій вміє передавати дані на будь-який гаджет через вбудовану систему Bluetooth. Заряду гирі вистачає на повний день активних тренувань – 8 годин. Заряджається вона приблизно дві години через вбудований порт USB Type-C. А ще гиря вміє розмовляти: підбадьорює того, хто її використовує, та вигукує «Слава Україні!». У майбутньому вінничани планують збагатити штучним інтелектом й інше спортивне знаряддя.

Коментарі

Технології

Monobank випустив нові обкладинки на картки у дусі «S.T.A.L.K.E.R. 2» (ФОТО)

Опубліковано

Нові скіни та аватар з котом розробили до виходу української гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Її випустили 20 листопада цього року.

Про це повідомив співзасновник Monobank Олег Гороховський у телеграмі.

Співзасновник банку вказав, що за перший день понад 160 тисяч користувачів установили цей скін. Разом із цим українці зможуть почути особливий звук оплати.

«У самої грі є заховані великодки. Уважні сталкери помітили що в Заліссі, локації на початку гри, продавець Хом’як тримає на прилавку вагу, а на ній наліпка з котиком з Monobank», — написав Олег Гороховський.

Фото: телеграм-канал Олега Гороховського

Читайте також: Українці створили ШІ-бот, який полегшує виконання рутинних завдань

Про українську гру

Події «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» розгортаються у Чорнобильській зоні відчуження. Гравцям потрібно понад 35 годин, щоби пройти основну сюжетну лінію. Гру локалізували українською та англійською мовами — російська повністю відсутня. Після повномасштабного вторгнення розробники видалили все, що записували цією мовою.

Раніше ми писали, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України

Фото обкладинки: телеграм-канал Олега Гороховського

Коментарі

Читати далі

Технології

Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Опубліковано

Американський бізнесмен Джаред Айзекман, який підтримує Україну через фандрейзингову платформу UNITED24, узяв український прапор у перший у світі туристичний вихід у відкритий космос.

Про це повідомив очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров у фейсбуці.

Перша туристична місія

Завдяки американцю синьо-жовтий прапор подолав еліптичну дистанцію на відстані 1400 кілометрів від Землі. Це рекордна висота з часів космічної програми «Аполлон», яку проводили з 1961 по 1972 рік.

Читайте також: SpaceX-31 з проєктом українських школярів на борту стартувала у США

Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова

Місію повністю транслювали у прямому етері. Айзекман та інженерка SpaceX Cара Гілліс по черзі виходили з капсули і виконували маневри над Австралією, Новою Зеландією й Тихим океаном.

«Ми знаємо, що це лише один крок у значно довшій подорожі, і дуже пишаємося бути частиною цього. Вдома в усіх нас багато роботи, але звідси Земля видається ідеальним світом», — зазначив Джаред Айзекман.

Читайте також: Український науково-фантастичний фільм «Ти — Космос» отримав нові міжнародні нагороди

Підтримка від Джареда Айзекмана

За словами керівника Мінцифри, Джаред допомагає нашій країні після початку повномасштабної війни. У 2022 році він уперше долучився до збору Скотта Келлі — через UNITED24 задонатив 100 000 доларів на авто швидкої допомоги.

Нагадаємо, що перша пісня, що пролунала у космосі, була українською: історія Павла Поповича (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Polaris/X

Коментарі

Читати далі

Технології

Українці створили ШІ-бот, який полегшує виконання рутинних завдань

Опубліковано

Ентузіасти Крістіна Ніколаєва та Олександр Кривець створили VIRSHI — інноваційний проєкт, що допомагає українцям відкривати можливості штучного інтелекту.

Про це повідомляє dev.ua.

Що таке VIRSHI?

Назва проєкту — це поєднання слів «вір» і «ШІ», що відображає місію його засновників. VIRSHI допомагає бізнесам інтегрувати штучний інтелект у робочі процеси, навчає користуватися сучасними інструментами та консультує щодо оптимізації задач за допомогою ШІ.

«Ми прагнемо, щоб кожен побачив, як штучний інтелект може змінити життя. Для цього ми створили телеграм-бота, який надає поради для підвищення продуктивності у будь-якій сфері», — діляться розробники.

Читати також: Українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України

Як це працює?

Бот @vir_shi_bot аналізує рутину користувача та пропонує корисні інструменти, що спрощують виконання повсякденних завдань. Наприклад, він може порадити програми для тайм-менеджменту, автоматизації роботи чи навіть підказати, як ефективніше організувати свій день.

Нагадаємо, що в «Резерв+» додали можливість оформити відстрочку для багатодітних батьків.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі