Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Культура зґвалтування, або Чому ми досі виправдовуємо сексуальні злочини

Опубліковано

Щоразу, коли десь у стрічці ми наштовхуємось на новину про сексуальне насильство над жінкою, ми знаємо, що зараз буде у коментарях. «А про що вона думала, коли туди пішла?», «Якщо б її реально зґвалтували, вона одразу б звернулася до поліції», «Якщо це сталося, вона скоріш за все спочатку натякала, а потім відмовилася». Деякі люди будуть чіплятися за будь-яку деталь замість того, щоб визнати: ґвалтівнику абсолютно байдуже на довжину спідниці. Він вчинив би насильство за будь яких умов. 

Ми бачимо таку реакцію через культуру зґвалтування у нашому суспільстві. Це проявляється як у пошуку «прогалин» в поведінці постраждалої задля заняття відповідальності зі злочинця, так і у романтизації насилля або об’єктивізації жінок у літературі, музиці, фільмах, рекламі, гуморі тощо. У таких умовах постраждалі приховують факт того, що з ними сталося, адже можуть наштовхнутися на загальний осуд, а не підтримку.

Інформаційне агентство «Українські реалії» вирахувало: оскільки до поліції звертається лише приблизно 10-15% постраждалих від сексуального насилля, можна зробити висновок, що реальна їх кількість сягає 60-70 тис. осіб на рік.

Кліше, якими пронизана тема сексуального насильства, також враховують і образ ґвалтівника. Іронічно, що цей образ, знову ж, далеко не завжди демонструє його як злочинця. «Чудовиськом» для суспільства скоріше стане той, хто вчинив насильство над особою поза межами гетеронормативного уявлення про секс: дітей, літніх жінок, інших чоловіків, людей з інвалідністю тощо. Звичайно, будуть й ті, хто і до цього спробує знайти виправдання, але у публічному просторі таку думку можна зустріти рідше. 

Між домаганням та зґвалтуванням немає якоїсь неосяжної прірви, якраз навпаки — толерування першого дуже тісно перетинається з заподіянням другого.

Якщо ж постраждалою стала молода жінка, у культурі зґвалтування люди легко перетворять це у своїй уяві на романтизовану сцену з порнографії або навіть натякнуть, що їй така «увага» мала б сподобатися. У такому випадку ґвалтівник стає просто звичайним чоловіком, який «не втримався» і «не заслуговує» на суворе покарання.

Якщо проникнення без згоди у цій культурі ще хоч якось вважають за щось погане та неправильне, то варто нагадати, що сексуальне насильство має не одну єдину форму. Тут для нас відчиняються двері ще однієї проблеми: повне невизнання різного роду домагань як злочинів. Факт того, що жінок систематично обмацують у громадському транспорті або відпускають в їхній бік непристойні коментарі, суспільство розглядає радше як загальновідому норму, а не привід для притягнення до відповідальності. 

Тотальне замовчування або навіть списування подібних дій на «недолугий комплімент» повністю стирає поняття про особисті кордони жінки та робить її тіло суспільним надбанням. Варто розуміти, що між домаганням та зґвалтуванням немає якоїсь неосяжної прірви, якраз навпаки — толерування першого дуже тісно перетинається з заподіянням другого.

Ми маємо викорінювати токсичні стереотипи та наративи з власного світосприйняття. І тільки тоді система буде справедливою.

У одному зі своїх звітів Всесвітня організація охорони здоров’я пропонує шляхи подолання культури зґвалтування на державному рівні, серед яких:

  • обґрунтована гендерна трансформаційна політика, від політики щодо догляду за дітьми до рівної оплати праці та законів, які підтримують гендерну рівність;
  • посилена реакція системи охорони здоров’я, яка забезпечує доступ до допомоги, орієнтованої на постраждалих, і направлення до інших служб, якщо це необхідно;
  • шкільні та освітні заходи для боротьби з дискримінаційним ставленням і переконаннями, включаючи комплексну сексуальну освіту;
  • цільові інвестиції в стійкі та ефективні стратегії профілактики, засновані на фактичних даних, на місцевому, національному, регіональному та глобальному рівнях;
  • посилення збору даних та інвестування у високоякісні опитування щодо насильства щодо жінок та покращення вимірювання різних форм насильства, яких зазнають жінки, включно з тими, хто є найбільш маргіналізованими.

Проте важливо пам’ятати, що подібні зміни мають починатися з кожного члена суспільства. Ми маємо викорінювати токсичні стереотипи та наративи з власного світосприйняття. І тільки тоді трансформація системи на справедливу стане можливою.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство10 години тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради...

Технології4 дні тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології6 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...

Військо6 днів тому

Бар’єри лише в голові: це ветерани з ампутаціями, які знайшли себе в спорті

Троє українських захисників — Андрій, Олександр і Михайло — втратили на війні кінцівки, але не...