Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Куди віддати непотрібні книги — 5 варіантів

Опубліковано

Напевно в кожного з нас є улюблені книги, які час від часу перечитуємо та знаходимо нові сенси. Однак більшість книжок нерушійно стоїть на полицях та припадають пилом. Якщо вирішили влаштувати генеральне прибирання та позбутися непотрібної літератури, радимо не викидати її, а подарувати друге життя.

Ми зібрали варіанти, куди можна прилаштувати старі книги. Благодійні організації, онлайн-сейлзи, бібліотеки, соціальні магазини, полиці буккросингу чекають на ваші томики.

Буккросинг

«Вільні» полиці можуть зустрітися в парку, кав’ярні, метро. Фото: Facebook-сторінка Книжковий гербарій

Буккросинг — це всесвітньо відомий обмін книгами. Принцип ініціативи доволі простий: людина безкоштовно бере почитати книжку, натомість залишає свою в точці обміну. Так література «подорожують» з рук в руки та знаходять своїх книголюбів.

Читайте також: Як працює перша українська аудіокнигарня… Так, вона існує!

Місце для обміну з полицею може бути де завгодно: в антикафе, книгарнях, кав’ярнях, бібліотеках, музеях, магазинах, метро та навіть сервісних центрах МВС. Головний сайт проєкту, де можна відстежити книжку — Bookcrossing.com. А в соцмережах зможете знайти групи буккросингу в вашому місті. Наприклад, в Креативному просторі «Часопис», що в Києві, організували для буккросингу цілу шафу книг.

Бібліотеки вашого міста

Місцеві бібліотеки, наприклад, шкільні або районні також приймають непотрібну літературу в гарному стані, але в них є свої вимоги, про які краще дізнатися заздалегідь. Можливо, обрана вами бібліотека взагалі не приймає книжки, яких вирішили позбутися.

Читайте також: ТОП-10 книг, які варто прочитати до 25 років

Подарувати книгам справжній будинок можна також у бібліотеках, які знаходяться в лікарнях та геріатричних центрах. Власна бібліотека є, наприклад, в Звенигородському будинку-інтернату для інвалідів та престарілих, що на Черкащині.

Бібліотека в Звенигородському будинку -інтернаті для інвалідів та престарілих. Фото: Facebook-сторінка закладу

Зазвичай в таких закладах немає особливих вимог до літератури. Головне, щоб книга була в гарному стані, цікава для людей похилого віку та хворих. Це може бути фентезі, романи, детективи та пізнавальні журнали.

До речі, в бібліотеках також може діяти послуга буккросингу, тобто є вільні стелажі для книгообміну.

Продати онлайн

куди віддати старі книги
Фото: Facebook-сторінка платформи «Мурахи»

В Україні працює благодійна торгова платформа «Murahy.com», на якій можна продати або купити уживану річ в хорошому стані. Окрім одягу, побутових речей, музичних інструментів продають також книги. Продавець сам ставить ціну на товар для звичайних покупців, але прибуток з продажу автоматично спрямовується на благодійність.

Попрощатися з книгами можна на книжковому маркетплейсі «Bookstock». Це спеціалізований майданчик для продажу і покупки літератури всіх видів. Сервіс не обмежує користувача у кількості книжок, які можна розмістити на книжковій дошці оголошень bookstock.net.

У Facebook працює найбільша українська онлайн-барахолка Віддам Продам | Подарую. Там можна віддати, продати та подарувати все, що не заборонено правилами Facebook, в тому числі книжки.

Віддати до благодійних організацій

старі книги
Фото: Facebook-сторінка благодійного фонду Дарини Жолдак

Дитячі будинки та притулки тимчасового перебування, будинки для людей похилого віку, реабілітаційні центри завжди потребують вживаного одягу, взуття в хорошому стані та книжок. Зазвичай, нужденними опікуються благодійні фонди, тому можна зробити добру справу та передати непотрібну стосу книг одному з фондів, що нижче.

Червоний Хрест України. Організація має осередки майже в кожному місті країни та приймає речі для потребуючих: одяг, взуття та предмети домашнього вжитку. А також книги, особливо дитячі. Їх відправлять до дитячих будинків міста і області. На офіційному сайті організації є список адрес, за якими можна звертатися у вашому місті.

«Фундацiя Дарина Жолдак». З 2015 року благодійна організація підтримує дитячі бібліотеки проєктом «100 тисяч книг для сільських бібліотек». Популяризує читання серед дітей і молоді через «Книжкобус». Це сучасна пересувна бібліотека з цікавими книгами, для дітей та дорослих. Приєднатися до ініціативи можна, передавши коробку з книгами за адресою вул. Велика Васильківська, 5, оф. 27 (Fedoriv Hub).

Читайте також: Почуй голос іншого: серія подкастів про успішні тексти та книжковий ринок

Можна також долучитись до постійної акції фонду зі збору книг в офісах українських компаній «Книжкові ангели». Зібрані книжки поповнять фонди сільських бібліотек. Там будуть раді бачити нову художню дитячу літературу українською, англійською та російською мовами. А також енциклопедії, бізнес та навчальну літературу.

Благодійний фонд РОКАДА. Опікується переселенцями та іноземними біженцями. Приймають для подальшої роздачі пожертву у вигляді харчових продуктів для дорослих та дітей, одягу та взуття, дитячих іграшок та книг.

Спільнота взаємодії «Емаус-Оселя». Діяльність спільноти спрямована на допомогу безпритульним людям. Тут збирають непотрібний одяг, взуття, книги, посуд та інші речі. Для цього у Львові обладнано 22 контейнери, куди цілодобово можна приносити речі. Адреси є за посиланням.

Соціальні магазини та крамниці вживаних книг

Фото: Facebook-сторінка благодійного магазину «Ласка»

У столиці займається благодійністю і збирає вживані речі соціальний магазин «Ласка». Одну частину одягу, яку приносять люди, віддають на благодійність, а іншу – залишають в магазині та продають. Виручені кошти йдуть на підтримку соціальних проєктів.

Ласка» не обмежується тільки одягом: сюди приносять вінілові платівки, стару фототехніку, предмети інтер’єру та книги. Приймають класичну літературу, сучасний фікшн та нон-фікшн, книги іноземними мовами.

Суспільство

Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

«Ми були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів», – ділиться мама 8-річного Всеволода. Такий досвід негативно вплинув на психіку дитини: хлопчик перестав комунікувати з людьми, почав погано їсти та спати. Допомогу для нього батьки знайшли в інклюзивному центрі в Бучі, що на Київщині.

Під час воєнного стану в Україні відновили свою роботу більшість інклюзивно-ресурсних центрів. Там з дітьми працюють фахівці, які визначають, як на малечу вплинули травми, та знаходять шляхи для відновлення. Бучанський досвід інклюзивної освіти під час війни – у матеріалі ШоТам.

Інклюзивної освіти потребують понад 50 тисяч дітей

Попри воєнний стан, в Україні продовжують працювати спеціальні заклади освіти й інклюзивні класи. За інформацією Міносвіти, нині працюють понад 6 тисяч інклюзивних груп у дитсадках і 29,3 тисячі класів у школах, а також 690 інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ).

З 2022 року в таких закладах фахівці можуть проводити комплексну оцінку дітей, які отримали психологічні травми, та в разі потреби надавати їм психолого-педагогічний супровід під час навчання.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Дитина займається у Бучанському інклюзивному центрі. Фото: ШоТам

За останні п’ять років кількість учнів, які мають особливі освітні потреби, зросла більш ніж удвічі. На кінець 2023 року особливі освітні потреби мали 11 тисяч дітей у садках,  40 тисяч школярів, а також 7 тисяч діток різного віку, які перебували на обліку в ІРЦ.

Війна не відкинула інклюзію на задній план

Один із закладів, який нині, в умовах війни, продовжує роботу з дітками, які мають особливі освітні потреби – Бучанський ліцей №3. Там навчаються ті, хто мають інтелектуальні, навчальні чи мовленнєві труднощі.

Зі школярами в класі працюють асистенти вчителя. Також для них організовують додаткові заняття: корекційні й розвиткові. У школі є практичний психолог, логопед і дефектолог, які працюють з дітьми.

інклюзивна освіта, Бучанський ліцей №3
Будівля Бучанського ліцею №3. Фото: ШоТам

Заступниця директорки Наталія Харченко розповідає, що на базі ліцею є «ресурсна кімната» – спеціально облаштоване приміщення, де проводять групові психолого-педагогічні заняття для діток з особливими освітніми потребами. Її постійно поповнюють корисними матеріалами, які потрібні для занять.

«На базі ліцею громада відкрила інклюзивно-ресурсний центр, на обліку в якому перебувають приблизно 600 дітей. Він ставить за мету надати право діткам з особливими освітніми потребами здобути якісну освіту», – каже директорка закладу Альона Комінко. Тут проводять комплексну оцінку, яка визначає освітні потреби дитини, а також надають рекомендації для закладів освіти щодо супроводу такої дитини на інклюзії надалі в її навчанні.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Дитина грається у Бучанському інклюзивному центрі. Фото: ШоТам

«Основна наша мета – якомога більшою мірою сприяти соціалізації й адаптації дітей у суспільстві й навчальних закладах, зокрема», – розповіла директорка центру.

Замкнувся в собі й перестав говорити

Чимало дітей внаслідок війни зазнали травм, що вплинули на їхнє життя, зокрема, й на освітній процес. «Ми чуємо від батьків про «відкат» у розвитку дітей, погіршення їхнього стану, – каже Альона Комінко. – Це ті виклики, які фахівці центру приймають щодня».

Вплив війни відчула на собі, зокрема, родина Костяченків. Стан здоровʼя Всеволода з початком повномасштабної війни дуже погіршився. Як каже мама хлопчика Олена, він став більш замкнутим, роздратованим, перестав комунікувати з іншими та будь-що робити. Всеволод погано їв і спав. 

«Ми родиною виїхали з Маріуполя: були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів. Нам вдалося виїхати, ніхто не постраждав фізично, але всі дуже постраждали морально. У дитини залишилося все, що вона мала – іграшки, друзі – в окупованому Маріуполі», – ділиться Олена.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Ресурсна кімната у Бучанському інклюзивному центрі. Фото: ШоТам

Впоратися з цим самотужки батьки не змогли, тому звернулися по допомогу до фахівців. Зараз Всеволод за порадою психіатра має індивідуальне навчання, тобто вчителі приходять до нього додому проводити уроки. Також він відвідує інклюзивний центр, який уже допоміг хлопчику знову заговорити з іншими. Його мама ділиться, що Всеволод усе частіше почав перемикатися з думок про минуле на те, де він зараз і що має. Улюблені дні тижня Всеволода – вівторок і пʼятниця, бо саме тоді хлопчик приходить у свій улюблений центр.

Дбати про себе потрібно й дітям, і дорослим

«Через війну серед дітей почастішали випадки заїкань, погіршилася памʼять, зросла тривожність», – ділиться шкільна психологиня Ольга Ващенко. Каже, це почалося після переходу дітей на дистанційне навчання. Вдома з батьками такі діти можуть розмовляти й поводитися нормально, та щойно буде потреба виступити перед усім класом і вчителем, зʼявляться проблеми, яких раніше не було.

Ольга Ващенко
Дитяча психологиня Бучанського ліцею №3 Ольга Ващенко. Фото: ШоТам

Психологиня радить батькам дітей, які повертаються на навчання після травм, обовʼязково поговорити на тему безпеки, щоб школярі не боялися. Діткам, зокрема, слід розповісти, що в навчальному закладі є укриття, куди можна буде спуститися на випадок повітряної тривоги. Якщо страх не зникає, то варто відвести дитину до психолога.

А ще батькам варто стежити за власним психологічним станом. Згідно з результатами дослідження, опублікованого в Американському журналі психіатрії, ризики тривожних розладів, депресії та вживання психоактивних речовин були вищими в дітей тих батьків, які мали депресію, ніж у дітей тих батьків, які жили без депресії.

Альона Комінко
Директорка Бучанського інклюзивного центру Альона Комінко. Фото: ШоТам

Про це каже й директорка Бучанського інклюзивного центру Альона Комінко. Вона переконана: розвиток дітей насамперед залежить від внутрішньої стабільності дорослих, які перебувають поруч з ними. Тому дуже важливо, щоб батьки турбувалися й про себе та не боялися в разі потреби звернутися по психологічну допомогу.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Діти граються у дворі Бучанського інклюзивного центру. Фото: ШоТам

Щоб дорослі могли краще допомагати дітям, UNDP організувала тренінг з сенсорної інтеграції. 44 особи, серед яких фахівці ресурсних центрів, психологи, педагоги, логопеди та батьки дітей, які отримали травми та порушення внаслідок війни в Україні отримали нові знання як працювати та спілкуватися з такими дітками. 

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили пілотний проєкт зубопротезування ветеранів

Опубліковано

Уряд запустив пілотний проєкт щодо зубопротезування ветеранів.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Зазначається, що учасники бойових дій, люди з інвалідністю внаслідок війни та інші категорії військовослужбовців зможуть безкоштовно отримати ці послуги в лікарнях, незалежно від їхньої форми власності.

Держава компенсує медзакладам витрати на лікування через Національну службу здоров’я України.

Загалом планують спрямувати на цю програму 750 млн грн, які вже закладені в державному бюджеті.

Читайте також: «Наші клієнти – люди з титановим стрижнем». Стоматолог з Краматорська перевіз свою клініку до Чернівців

Читайте також: «Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій

Нагадаємо, у Львові подружжя стоматологів безкоштовно лікує зуби захисникам.

Фото: Урядовий портал.

Читати далі

Суспільство

Лікарню на Львівщині обладнали сонячною електростанцією

Опубліковано

У Львівській області на Бориславській центральній міській лікарні встановили сонячні панелі з системами збереження енергії. Гібридну сонячну станцію встановлено на будівлі поліклінічного та терапевтичного відділень медичного закладу.

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України.

Зазначається, що загальна потужність станції – 30 кВт. Крім значної економії енергоносіїв, таке обладнання дозволяє накопичувати енергію і може використовуватися як резервне джерело живлення. Запас акумуляторного модуля становить 40 кВт.

Чому це важливо?

Сонячна електростанція здатна згенерувати до 25000 кВт електричної енергії на рік, що дасть можливість економити до 35% електричної енергії, необхідної для функціонування будівлі. Так, близько 160 тис. грн на рік лікарня зможе зекономити на оплаті комунальних послуг.

Сонячна станція складається з 52 фольтаічних елементів, потужністю 540 Вт кожен, інвертора, блоку управління, 8 акумуляторів місткістю по 5 кВт та системи захисту.

Читайте також: «Не підходь, не чіпай, дзвони 101»: як у громаді на Київщині місцевих навчають ризикам вибухонебезпечних предметів

Для монтажу та встановлення сонячних панелей на даху лікарні був проведений ремонт перекриття будівлі коштом місцевого бюджету. Загальна вартість перекриття даху на 750 м² склала 294 тис. грн.

Про лікарню

Центральна міська лікарня м. Борислава надає послуги з первинно-медико-санітарної допомоги та багатопрофільного амбулаторного й стаціонарного лікування. Лікарня має поліклінічне, терапевтичне, дитяче, акушерсько-гінекологічне відділення та відділення хірургічних патологій лікарні, що розташовані за різними адресами. Зараз медзаклад обслуговує населення Бориславської громади та сусідніх громад Дрогобицького району Львівської області – понад 40 тисяч осіб.

«В умовах щоденних обстрілів та атак з боку російської армії на енергетичну систему України встановлення сонячного енергетичного обладнання дозволить забезпечити безперебійну роботу лікарень за будь-яких критичних умов, у тому числі у випадку аварійних відключень електроенергії», — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, в Ірпені на Київщині сонячні панелі встановили у дитячому садочку.

Окрім того, на даху трамвайного депо Вінниці встановили сонячну електростанцію.

Фото: МОЗ України.

Читати далі