Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

ТОП-10 книг, які варто прочитати до 25 років

Читання дозволяє людині розвивати межі своєї уяви. Вона не просто читає роман, повість чи оповідання, а пропускає через себе історію

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Читання дозволяє людині розвивати межі своєї уяви. Вона не просто читає роман, повість чи оповідання, а пропускає через себе історію, яка, можливо, ніколи б не відбулася з нею в реальному житті. Вчені з різних країн світу щоразу доводять, що читання може позбавити людину стресу, зробити її щасливішою та навіть допомогти пережити важкі життєві ситуації.

Водночас останнім часом книгу все частіше замінюють соціальними мережами. Щоб популяризувати читання серед молоді, в Україні запустили соціальний проєкт «Читай & Фантазуй». Його організатори спільно з Книгарнею «Є» підготували список з 10 книг, які варто прочитати кожному до 25 років.

1. Софія Андрухович «Амадока»

Після тяжкого поранення під час російсько-української війни на Сході України головний герой роману втрачає пам’ять. У стані повної амнезії та невпізнанності його знаходить жінка, яка вважає його своїм загубленим на війні чоловіком і намагається відродити наново його пам’ять.

Назва роману відсилає до легендарного озера, яке, за Геродотом, перебувало на теренах теперішньої України. Авторка роману ставить питання про безслідне зникнення цілих світів культури на кшталт єврейського світу в Україні до голокосту чи культурного українського життя до винищення української інтелігенції.

2. Вахтанг Кіпіані «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву КДБ УРСР»

Кримінальна справа українського поета-дисидента Василя Стуса, за словами автора книги, це хроніка боротьби злочинної комуністичної системи з людиною, повною болі та гідності. Публіцист зібрав на цих сторінках архівні документи його справи: покази свідків, листи з тюрми, спогади рідних та друзів.

Читачі дізнаються про невідомі факти життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно». Матеріали його кримінальної справи містяться в шести томах, до книги автор включив найголовніші з них, залишивши їх без редагування.

3. Олександр Михед «Я змішаю твою кров із вугіллям. Зрозуміти український Схід»

Автор книги вирушив у подорож шістьма містами Донецької та Луганської областей, досліджуючи тамтешнє життя та заховані в архівах історії. Розкопуючи нашарування міфів, письменник розповідає дивовижну історію Сходу, приборкати який намагалися британські й бельгійські інвестори, імперські та радянські правителі.

Автор ділиться унікальними розмовами з відомими письменниками, митцями, істориками, які народилися на Сході: Сергієм Жаданом, Алевтиною Кахідзе, Ігорем Козловським, Романом Мініним, Володимиром Рафєєнком та Оленою Стяжкіною. Людьми, які від часу війни допомагають осмислювати жах нової повсякденності та зрозуміти багатоголосся українського Сходу.

4. Томас Рікс «Черчилль та Орвелл. Битва за свободу»

На матеріалі біографій Вінстона Черчилля і Джорджа Орвелла автор показує, що ці дві несхожі одна на одну людини більше інших своїх сучасників вплинули на ідеологічну будову післявоєнного західного суспільства. Їхньою зброєю було слово, а їхні книги й виступи і сьогодні мають величезний вплив на мільйони людей.

Зосередившись на плідному відрізку їхніх життів, автор не тільки малює точні психологічні портрети своїх героїв, а й відтворює картину життя Британської імперії в усьому його блиску й убогості — з колоніальними устремліннями й класовими суперечностями, фатальною політикою умиротворення і захопленням фашизмом з боку владущої еліти.

5. Марк Лівін «Сторітелінг для очей, вух і серця»

Уce нa cвiтi можна розповісти через icтopiю. Xaй би пpo щo ви пиcaли, iнфopмaцiя cтaнe яcкpaвiшoю й цiкaвiшoю, якщo зaгopнути її в тaкий фopмaт. Caмe icтopiя, a нe cуxi фaкти, дoпoмaгaє eмoцiйнo зaлучити й пepeкoнaти aудитopiю.

У своїй книжцi автор пoяcнює, як нaвчитиcя чути й бaчити icтopiї, пoглибити влacнe poзумiння тeкcту i зaxoпливo пиcaти. A щe нaвoдить poзмoви з вiдoмими укpaїнcькими пиcьмeнникaми, peклaмicтaми, жуpнaлicтaми, якi poзпoвiдaють пpo cвoї пiдxoди дo cтopiтeлiнгу й нaпиcaння тeкcтiв.

Читайте також: Соцмережі VS Книги. Як українську молодь закохують у літературу

6. Дара Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи-шкідники»

Дрібні шкідники, дитячі страхи, хвороби у вигляді живих істот — авторка зібрала історії про давні вірування українців у духів, які щодня пакостять і приносять негаразди. Читачі дізнаються, який вигляд мали в уяві наших предків чума і холера, хто така загравниця, прочитають невеселу казку про поцілунок.

Письменниця збирала матеріали про існування давніх українських міфологічних істот понад десять років. Ця книга з’явилася на світ після того, як авторка зрозуміла, як бракує подібної літератури у зрозумілому форматі не лише для науковців, а й дорослих і дітей. Читачі подорожуватимуть моторошним світом напастей і приблуд, зазирнуть у магічний потаємний куточок, де заховалися темні сторони буття та нічні примари.

7. Дорж Бату «Моцарт 2.0»

В епіцентрі подій — Вольфганг Моцарт, який опинився у сучасному Нью-Йорку. Його вражає і дивує все: метро, галас, одяг, спосіб життя, звички й манери людей, вбиральні, наче у цісарському палаці, рояль замість звичного йому клавікорду.

Але Моцарту доводиться пристосовуватися. Хоча композиторові й випав шанс на нове життя, дещо залишається незмінним — любов до музики. Автор вигадливо переплітає реальні факти з вигадкою, а елементи детективу з філософськими роздумами.

8. Наомі Альдерман «Сила»

Дотепна і твереза до жорстокості історія про те, як зміниться світ, якщо ґендерний баланс сил просто перевернеться з ніг на голову. Розповідь про сутність влади й те, що вона робить з людьми.

У романі легко впізнати персонажів із сучасного світу: студент з Нігерії, сирота з американської провінції, донька голови банди з Лондона. Проте дещо враз кардинально змінює їхні життя, а скоро переверне і весь світ. У дівчат з’являється надприродна сила, й вони лише порухом пальця здатні викликати в інших біль і навіть вбити. Залишається питання: чим скінчиться цей День дівчат.

9. Сергій «Колос» Мартинюк «Рок-н-рол»

Історія успіху, зради, мрій, випробувань, депресій і любові та що насправді відбувається по той бік сцени. Автор книги, вокаліст українського гурту «Фіолет», розповів читачам, як народжується музика і рок-н-рольні герої, поділився історіями про зіркові злети, розбиті серця з гітарами, ріки алкоголю з наркотиками, навіжених фанаток та концертний графік нон-стоп.

Усього за тиждень життя героїв перевернеться з ніг на голову. Чим закінчиться історія — персональним апокаліпсисом чи новою сторінкою життя — кожен вирішить сам. Якщо, звісно, доживе до миті вибору.

10. Ольга Токарчук «Книги Якова»

Історія формування єврейських єретичних рухів у XVIII столітті стає ниткою, що зшиває час і простір, територію Польщі та України, католицизм, юдаїзм та іслам. Персонажі чекають на прихід нового Месії, що порятує світ і об’єднає різні релігії та народи.

Фокусом зацікавленості нобелівської лауреатки та письменниці й точкою, де зійдуться всі лінії, є не конкретний персонаж, а сама книжка як концентрований образ світової культури.

А тепер бонус для наших читачів – інтернет-магазин «Книгарня Є» дає знижку -25% за промокодом BOOK-YE25 (строк дії до 13.10.2020). Знижка за промокодом діє на 99% асортименту товару. Читайте та фантазуйте! #за_підтримки_укф

Суспільство

Рідні загиблого капітана втілили його мрію

Опубліковано

На його честь було названо корабль, а доньки в памʼять про нього заснували та розвивають ферму у рідному місті.

Капітан І рангу Юрій Олефіренко хотів займатися власним сільським господарством. А коли у 2014 росія напала на Україну, став на захист Батьківщини та віддав за неї своє життя у битві за Маріуполь… Після загибелі капітана його ім’я присвоїли десантному кораблю, який від початку повномасштабної війни давав відсіч окупантам!

Історія Юрія Олефіренко

Капітан І рангу Юрій Олефіренко був командиром 73-го морського центру спецпризначення. Коли у 2014 росія напала на Україну, він вже 1,5 року як був на пенсії, але повернувся.

“Я кажу: “Куди ти йдеш”?” Я йду за рідну країну, за Україну, за український народ”, – розповідає дружина героя.

16 січня 2015 Юрій давав відсіч навалі окупантів під Маріуполем та отримав тяжкі поранення. Він закрив собою та врятував трьох бійців, однак сам загинув…Посмертно Юрія нагородили відзнакою “Народний герой України”. А на його честь назвали флагман українського флоту – десантний корабель “Юрій Олефіренко”.

Фермерська справа – на честь батька

Після загибелі капітана родині виділили земельну ділянку на ведення сільського господарства. І його доньки вирішили втілити його давню мрію та відкрити власну ферму.

“Десь у цих краях працювала бабуся, тому що вона була передовою дояркою. Ія знаю, що ще маленьким хлопчиком він прибігав туди, до неї. Він був людиною ерудованою, дуже розвиненою, знав багато мов, але не боявся такої роботи: він брав і орав город”, – ділиться Олеся Олефіренка, донька Юрія.

Через рік в Ольги було вже 50 телят, і, здавалося, на ферму чекає велике майбутне. Та через рік ресурсів на її утримання почало не вистачати і ферма припинила своє існування.

Читати також: Саша Махов. Історія журналіста і воїна з Луганська

Подолання кризи

Однак рік тому завдяки конкурсу #Варто “РобитИ” Оля отримала можливість відродити справу. А рідні підтримали та допомогли їй почати з нуля.

Зараз на фермі Олефіренків вже 28 свиней та 45 поросят – завдяки гранту справа рухається вперед. Родина покращує умови утримання та планує збільшити поголівʼя худоби. Справа, про яку мріяв капітан, продовжує жити та розвиватись завдяки його донькам.

Нагадаємо, що переселенка із Сєвєродонецька відкрила сучасну клініку в Києві, де працюють тільки ВПО.

Також ми повідомляли, що в “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів

Читати далі

Суспільство

На одній зі станцій метро в Харкові зняли таблички зі старою назвою

Опубліковано

На станції метро Пушкінська в Харкові зняли таблички зі старою назвою, тепер вона носить назву: станція Ярослава Мудрого.

Про це повідомляють Bykvu.

Про зміну назви

Унаслідок ударів армії РФ по Харкову 23 січня 2024 року, місцева влада прийняла рішення перейменувати кілька вулиць, включаючи вулицю Пушкінську, яку перейменували на вулицю Григорія Сковороди.

Читати також: У “Київ Мілітарі Хаб” відкрили безоплатний спортзал для реабілізації ветеранів

Також було вирішено змінити назву станції метро, що раніше мала аналогічну назву. 26 квітня 2024 року топонімічна комісія вибрала нову назву – Ярослава Мудрого, обравши її серед двох пропозицій.

Загалом, 26 січня 2024 року в Харкові перейменовано 65 топонімів, повʼязаних з Росією. 

Також ми повідомляли, що Естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів.

Нагадаємо, що з онлайн-продажу вдалося вилучити 700 російських книжок.

Фото: Вікіпедія

Читати далі

Суспільство

alyona alyona & Jerry Heil вперше заспівали на сцені Євробачення-2024 (ВІДЕО)

Опубліковано

Представниці України на Євробаченні-2024 alyona alyona та Jerry Heil провели свою першу репетицію виступу на сцені у Мальме, де цього року пройде конкурс.

Про це повідомляє МКІП.

Про виступ

На сцені представниці України на 68-му пісенному конкурсі зʼявилися самі – без танцівників та беквокалу. Під час їх виступу сцена Malmö Arena стала полотном для оспівування жіночої сили, стійкості та єдності, необхідної для подолання життєвих викликів.

Друга репетиція представниць України відбудеться вже 1 травня. Півфінали Євробачення проведуть 7 та 9 травня. Alyona alyona & Jerry Heil виступлять у першому півфіналі під номером 5.

Читати також: Як скористатися мультишерингом документів у застосунку «Дія»

Все про “Євробачення-2024”: що чекає на глядачів

У цьому році 68-й пісенний конкурс “Євробачення” відбудеться у шведському місті Мальме. Перші два півфінали заплановані на 7 та 9 травня, а грандіозний фінал відбудеться 11 травня.

Організатори зробили кілька змін у правилах конкурсу. Наприклад, збільшений час для глядацького голосування у фіналі: воно розпочнеться перед виступом першого учасника. Детальніше про всі нововведення можна дізнатися з офіційного оголошення.

Україну представлятимуть alyona alyona & Jerry Heil з піснею “Teresa & Maria”. Вони виступлять у першому півфіналі під номером 5. Наразі їхній трек є одним з найбільш популярних серед композицій цьогорічних учасників “Євробачення”: він зібрав 4,7 мільйона переглядів на офіційному YouTube-каналі конкурсу.

Нагадаємо, що на книжковому ярмарку в Буенос-Айресі представили український стенд.

Фото: Eurovision Song Contest та Суспільне Євробачення

Читати далі