

Суспільство
ТОП-10 книг, які варто прочитати до 25 років
Читання дозволяє людині розвивати межі своєї уяви. Вона не просто читає роман, повість чи оповідання, а пропускає через себе історію
Читання дозволяє людині розвивати межі своєї уяви. Вона не просто читає роман, повість чи оповідання, а пропускає через себе історію, яка, можливо, ніколи б не відбулася з нею в реальному житті. Вчені з різних країн світу щоразу доводять, що читання може позбавити людину стресу, зробити її щасливішою та навіть допомогти пережити важкі життєві ситуації.
Водночас останнім часом книгу все частіше замінюють соціальними мережами. Щоб популяризувати читання серед молоді, в Україні запустили соціальний проєкт «Читай & Фантазуй». Його організатори спільно з Книгарнею «Є» підготували список з 10 книг, які варто прочитати кожному до 25 років.
1. Софія Андрухович «Амадока»
Після тяжкого поранення під час російсько-української війни на Сході України головний герой роману втрачає пам’ять. У стані повної амнезії та невпізнанності його знаходить жінка, яка вважає його своїм загубленим на війні чоловіком і намагається відродити наново його пам’ять.
Назва роману відсилає до легендарного озера, яке, за Геродотом, перебувало на теренах теперішньої України. Авторка роману ставить питання про безслідне зникнення цілих світів культури на кшталт єврейського світу в Україні до голокосту чи культурного українського життя до винищення української інтелігенції.
2. Вахтанг Кіпіані «Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву КДБ УРСР»
Кримінальна справа українського поета-дисидента Василя Стуса, за словами автора книги, це хроніка боротьби злочинної комуністичної системи з людиною, повною болі та гідності. Публіцист зібрав на цих сторінках архівні документи його справи: покази свідків, листи з тюрми, спогади рідних та друзів.
Читачі дізнаються про невідомі факти життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно». Матеріали його кримінальної справи містяться в шести томах, до книги автор включив найголовніші з них, залишивши їх без редагування.
3. Олександр Михед «Я змішаю твою кров із вугіллям. Зрозуміти український Схід»
Автор книги вирушив у подорож шістьма містами Донецької та Луганської областей, досліджуючи тамтешнє життя та заховані в архівах історії. Розкопуючи нашарування міфів, письменник розповідає дивовижну історію Сходу, приборкати який намагалися британські й бельгійські інвестори, імперські та радянські правителі.
Автор ділиться унікальними розмовами з відомими письменниками, митцями, істориками, які народилися на Сході: Сергієм Жаданом, Алевтиною Кахідзе, Ігорем Козловським, Романом Мініним, Володимиром Рафєєнком та Оленою Стяжкіною. Людьми, які від часу війни допомагають осмислювати жах нової повсякденності та зрозуміти багатоголосся українського Сходу.
4. Томас Рікс «Черчилль та Орвелл. Битва за свободу»
На матеріалі біографій Вінстона Черчилля і Джорджа Орвелла автор показує, що ці дві несхожі одна на одну людини більше інших своїх сучасників вплинули на ідеологічну будову післявоєнного західного суспільства. Їхньою зброєю було слово, а їхні книги й виступи і сьогодні мають величезний вплив на мільйони людей.
Зосередившись на плідному відрізку їхніх життів, автор не тільки малює точні психологічні портрети своїх героїв, а й відтворює картину життя Британської імперії в усьому його блиску й убогості — з колоніальними устремліннями й класовими суперечностями, фатальною політикою умиротворення і захопленням фашизмом з боку владущої еліти.
5. Марк Лівін «Сторітелінг для очей, вух і серця»
Уce нa cвiтi можна розповісти через icтopiю. Xaй би пpo щo ви пиcaли, iнфopмaцiя cтaнe яcкpaвiшoю й цiкaвiшoю, якщo зaгopнути її в тaкий фopмaт. Caмe icтopiя, a нe cуxi фaкти, дoпoмaгaє eмoцiйнo зaлучити й пepeкoнaти aудитopiю.
У своїй книжцi автор пoяcнює, як нaвчитиcя чути й бaчити icтopiї, пoглибити влacнe poзумiння тeкcту i зaxoпливo пиcaти. A щe нaвoдить poзмoви з вiдoмими укpaїнcькими пиcьмeнникaми, peклaмicтaми, жуpнaлicтaми, якi poзпoвiдaють пpo cвoї пiдxoди дo cтopiтeлiнгу й нaпиcaння тeкcтiв.
Читайте також: Соцмережі VS Книги. Як українську молодь закохують у літературу
6. Дара Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи-шкідники»
Дрібні шкідники, дитячі страхи, хвороби у вигляді живих істот — авторка зібрала історії про давні вірування українців у духів, які щодня пакостять і приносять негаразди. Читачі дізнаються, який вигляд мали в уяві наших предків чума і холера, хто така загравниця, прочитають невеселу казку про поцілунок.
Письменниця збирала матеріали про існування давніх українських міфологічних істот понад десять років. Ця книга з’явилася на світ після того, як авторка зрозуміла, як бракує подібної літератури у зрозумілому форматі не лише для науковців, а й дорослих і дітей. Читачі подорожуватимуть моторошним світом напастей і приблуд, зазирнуть у магічний потаємний куточок, де заховалися темні сторони буття та нічні примари.
7. Дорж Бату «Моцарт 2.0»
В епіцентрі подій — Вольфганг Моцарт, який опинився у сучасному Нью-Йорку. Його вражає і дивує все: метро, галас, одяг, спосіб життя, звички й манери людей, вбиральні, наче у цісарському палаці, рояль замість звичного йому клавікорду.
Але Моцарту доводиться пристосовуватися. Хоча композиторові й випав шанс на нове життя, дещо залишається незмінним — любов до музики. Автор вигадливо переплітає реальні факти з вигадкою, а елементи детективу з філософськими роздумами.
8. Наомі Альдерман «Сила»
Дотепна і твереза до жорстокості історія про те, як зміниться світ, якщо ґендерний баланс сил просто перевернеться з ніг на голову. Розповідь про сутність влади й те, що вона робить з людьми.
У романі легко впізнати персонажів із сучасного світу: студент з Нігерії, сирота з американської провінції, донька голови банди з Лондона. Проте дещо враз кардинально змінює їхні життя, а скоро переверне і весь світ. У дівчат з’являється надприродна сила, й вони лише порухом пальця здатні викликати в інших біль і навіть вбити. Залишається питання: чим скінчиться цей День дівчат.
9. Сергій «Колос» Мартинюк «Рок-н-рол»
Історія успіху, зради, мрій, випробувань, депресій і любові та що насправді відбувається по той бік сцени. Автор книги, вокаліст українського гурту «Фіолет», розповів читачам, як народжується музика і рок-н-рольні герої, поділився історіями про зіркові злети, розбиті серця з гітарами, ріки алкоголю з наркотиками, навіжених фанаток та концертний графік нон-стоп.
Усього за тиждень життя героїв перевернеться з ніг на голову. Чим закінчиться історія — персональним апокаліпсисом чи новою сторінкою життя — кожен вирішить сам. Якщо, звісно, доживе до миті вибору.
10. Ольга Токарчук «Книги Якова»
Історія формування єврейських єретичних рухів у XVIII столітті стає ниткою, що зшиває час і простір, територію Польщі та України, католицизм, юдаїзм та іслам. Персонажі чекають на прихід нового Месії, що порятує світ і об’єднає різні релігії та народи.
Фокусом зацікавленості нобелівської лауреатки та письменниці й точкою, де зійдуться всі лінії, є не конкретний персонаж, а сама книжка як концентрований образ світової культури.
А тепер бонус для наших читачів – інтернет-магазин «Книгарня Є» дає знижку -25% за промокодом BOOK-YE25 (строк дії до 13.10.2020). Знижка за промокодом діє на 99% асортименту товару. Читайте та фантазуйте! #за_підтримки_укф
Суспільство

Після поранення Едуард Биков понад рік не міг бачити. Воїн вижив після удару авіабомбою, що важила півтонни. Лікарі місяць боролися за життя Едуарда, який перебував у комі.
Унаслідок поранень він втратив праву ногу, ліву стопу та праву руку. Процес відновлення триває, а захисник ділиться першими успіхами після операції на правому оці.
Про це Едуард Биков та його лікар Ігор Ларін повідомили в інстаграмі.
«Люди, я бачу!» — говорить Едуард та посміхається. Після цього воїн розповідає своїм підписникам, які предмети лежать на столику поряд та з чого складається його прийом їжі. Едуарда підтримує його жінка Марина, яка супроводжує воїна на всіх етапах реабілітацій.
Читайте також: «Тату, я вагітна!»: звільнений з полону захисник дізнався, що стане дідусем (ВІДЕО)
Трансформаційний психотерапевт Ігор Ларін говорить, що захоплюється відданістю та самопожертвою жінки захисника. Самого ж Едуарда лікар називає прикладом жаги до життя.
«Вірте. У Любов, у Життя, у Світло. Практично всі лікарі, з якими я спілкувався, поки працював з Едуардом, казали мені, що надії немає», — ділиться Ларін успіхами свого клієнта.
Едуард Биков — військовослужбовець зенітного дивізіону 112 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ. 8 квітня 2024 року Едуард під час виконання бойових завдань зі своїм підрозділом медевакуації, авіабомба вагою з понад півтонни вибухнула неподалік спричинивши багато смертей і руйнувань. Серед завалів і тіл вижив лише важкопоранений Едуард.
Лікарі довго боролися за життя Едуарда, він місяць перебував у комі. Едуард втратив праву ногу, ліву стопу та праву руку, частково відновили слух. Тепер лікарі із захисником працюють над відновленням зору.
Нагадуємо, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Едуарда Бикова
Суспільство

«Тату, я вагітна!» — кричить у слухавку донька захиснику. Військовий повернувся з полону та одразу дізнався, що стане дідусем. Чоловік зміг почути голос близьких під час чергового етапу обміну важкопоранених та тяжко хворих українських бранців.
Відео з поверненням захисників поширив міністр оборони Рустем Умєров.
Обмін військовополоненими провели у межах домовленостей у Стамбулі. У дописі Рустем Умєров повідомив, що всі визволені українці потребують медичної допомоги та реабілітації, яку їм невідкладно нададуть у профільних медзакладах.
«Памʼятаємо про кожного і заберемо кожного», — додав міністр оборони.
Нагадуємо, що «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі».
Також ми писали, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

У реабілітаційному центрі UNBROKEN у Львові триває відновлення обличчя 37-річного Сергія Міховича. Унаслідок обстрілу на Харківщині восени 2024 року чоловік отримав важке поранення — уламки снаряда повністю знищили йому ніс. Над реконструкцією його обличчя майже рік працюють щелепно-лицеві хірурги.
Про це повідомили у центрі.
Сергій мобілізувався у 2023 році. Служив зенітником у бригаді НГУ «Хартія», виконував бойові завдання на Харківщині. У жовтні 2024 року біля Серебрянського лісу підрозділ потрапив під обстріл. Уламки з пораненням у голову та обличчя пошкодили значну частину м’яких тканин. Після стабілізації в харківській лікарні його направили до Львова.
Читайте також: Провідні хірурги з США відновили 19-річному військовому обличчя після поранення (ВІДЕО)
Лікування складне і триває у кілька етапів. Спочатку хірурги видалили інфіковані тканини. Потім встановили спеціальний експандер, який три місяці розтягував шкіру. Основну реконструкцію проводили за допомогою власних тканин пацієнта: кістки з лобної ділянки та хряща з ребра.
Операції проводить команда під керівництвом щелепно-лицевого хірурга Олега Ковтуняка. За його словами, попереду — завершальні втручання для досягнення максимально природного результату.


Нагадаємо, що видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN