Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Краудфандинг в Україні: чи легко проекту зібрати гроші на Kickstarter

Опубліковано

У вас є ідея для запуску, але немає стартового капіталу? Звісно, можна спробувати витратити час на пошук інвесторів, а можна отримати ці кошти через всесвітньо відому краудфандингову платформу Kickstarter. Він викликає найбільшу довіру бекерів (ті, хто дає гроші)  і має найвищі показники відвідування та підтримки проектів.

Kickstarter це:

  • 1,5 млн бекерів з усього світу;
  • 145 тисяч проектів; 
  • $3,7 млрд зборів коштів успішними проектами 

Ми розпитали експерта з запуску проектів на Kickstarter Володимира Куксіна про всі особливості платформи та в чому секрет успішності проектів. 

Володимир Куксін

 Експерт з краудфандингу та просування стартапів. Організував понад 79 успішних краудфандингових кампаній на Kickstarter, серед яких Ugears, WOODEN.CITY, RIDER1991.

Як працює Kickstarter?

Kickstarter – це онлайн-платформа для залучення фінансування на запуск проектів за принципом краудфандинга, тобто добровільних внесків.

Читайте також: Від годинників до салатників. П’ять українських брендів, які роблять магічні вироби з дерева

Як це виглядає? У вас є ідея, яку ви розміщуєте на Kickstarter. Разом з тим, ви зазначаєте термін та мінімальну кількість коштів, яку необхідно зібрати. Якщо ваша ідея сподобається бекерам, то, замість заявленої вами суми, отримаєте вдесятеро більше. Для прикладу, годинник Pebble залучив більше $10 млн, хоча спершу планувалось $100 000.

Переваги Kickstarter: 

  • Окрім збору коштів, платформа дозволяє вивчити попит на ваш продукт і чи сподобається він аудиторії
  • Якщо ваш продукт цікавий, то ви отримаєте безкоштовне висвітлення у ЗМІ, переважно, світового рівня. Тому ваш продукт буде чудово пропіарений.
  • Дуже багато інвесторів та інвестфондів виходять на Kickstarter, шукають цікаві проекти та пропонують вкласти кошти. 

Як запустити проект на Kickstarter?

Крок 1. Зрозумійте, чи цікавий ваш продукт і чи не заборонений на Kickstarter.

Якою чудовою не була б ваша ідея, вона не має ніякого значення, поки у вас не буде фізичного продукту. Тому обов’язково потрібно мати прототип. Kickstarter дозволяє зібрати гроші тільки для тих проектів, які мають остаточну мету і які приведуть до кінцевого продукту.

Читайте також: Ейнштейн чи Будда з квітами у голові: як одесит створює незвичайні вазони

Варто детально вивчити правила платформи, подивитись, які проекти вже були успішними. Також раджу звернути увагу на коментарі.

Ваш проект повинен відповідати одній з категорій Kickstarter (мистецтво, комікси, танець, дизайн, мода, кіно, їжа, ігри, музика, фотографія, видавництво, технології і театр). На платформі 70% бекерів – це американці, які частіше за все хочуть бачити якісь інноваційні проекти. 

Крім того, ви не можете збирати гроші на благодійність, веб-сайти, зброю, медичні препарати та рекламу.

70% успіху – це продукт, який має три складові – функціонал, дизайн і ціна. 

Крок 2. Знайти партнера – посередника

На Kickstarter можуть податись різні проекти: від поліграфії до відеоігор. Основна вимога – продукт повинен мати робочий прототип. На платформу можуть подати свої проекти лише громадяни 22 країн: США, країни Євросоюзу, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Японія. України в цьому списку немає. Тоді питання: а як же виставити свій проект на платформу? 

Через те, що не можна податись напряму – потрібен посередник. Він є учасником проекту, несе за нього відповідальність і дає свій банківський рахунок та податковий номер. Ви можете знайти посередника через своїх друзів чи знайомих, які є громадянами дозволених країн.

Тому в цьому і мінус для українців, адже для нас платформа обходиться трохи дорожче.

Крок 3. Визначте цільову суму

Суть моделі Kickstarter в тому, що ви отримуєте заявлену вами сумму, або більше, або взагалі нічого. На платформі варто ставити реальну мету щодо залучення коштів та реальні терміни. На виконання проекту вам дається 60 днів. 84% – це ті проекти, які збирають до $10 000.

Якщо проект не зібрав необхідної суми – ви не отримаєте коштів. На Kickstarter одразу не знімають гроші з бекерів, тільки після закінчення терміну проекту.

Багато проектів занижують ціни. Наприклад, вам потрібно $100 тисяч, а ви ставите $20. Але тут треба все продумати, бо якщо ви зберете заявлену суму, але не доберете до $100 тис, то чи буде можливість залучити додаткові кошти?

Якщо проект виконано успішно, то гроші приходять єдиним платежем за два тижні. 5% від суми забирає платформа і приблизно 3% – платіжна система. Лише після цього, відповідно до договору з посередником, гроші можуть бути нараховані на ваш рахунок.

Крок 4. Підготовка презентації

Бекерам необхідно точно знати цілі проекту та очікувані результати. Поясніть, яку користь особисто їм принесе продукт, розкажіть про бізнес-ідеї.

Оформлення грає важливу роль, щоб люди могли одразу зрозуміти, про що цей проект, навіть не читаючи опису. Використовуйте мінімум тексту. 

Часто автори вкладають шалені гроші саме у відео. У мене були такі клієнти, які витрачали $80 тис, а проект не збирав необхідну суму. По-перше, відео дивляться не всі. А по-друге, тільки 55% бекерів додивлюються його до кінця. Починайте з найцікавішого у відео. Бо, якщо не зацікавили користувача за 6-10 секунд – ніхто не дивитиметься ролик. Краще вкласти гроші у більш якісні фото, бо це перше, що впадає в око і може зацікавити аудиторію. 

Крок 5. Подумайте про подарунок бекерам

Унікальний подарунок збільшить шанси на успіх. Автори виставляють подарунки, які стосуються саме проекту. Є три типи подарунків: 

  1. роздаються всім безкоштовно після досягнення цілі (наприклад, ви досягли 20 тисяч і на свій продукт і всім попронуєте якийсь додатковий колір продукту);
  2. матеріальні подарунки (чашка чи футболка з логотипом);
  3. подарунки, які роздають тим, хто заплатив більше $100, і коли вам пропонують за низькою ціною додати до своєї покупки ще й подарунок. 

Крок 6. Просування компанії

Однією з помилок, які допускають автори проектів, є те, що вони розраховують на продажі після реклами у блогерів чи ЗМІ. Але зараз уже неохоче пишуть про Kickstarter. Тому потрібно закладати кошти на рекламу – мінімум $1000. І я раджу запускати рекламу разом зі стартом проекту на платформі.

Крок 7. Пам’ятайте про зобов’язання перед бекерами

Якщо ви думаєте, що, зібравши необхідну суму на Kickstarter, зможете розпоряджатись нею вільно – помиляєтесь. Зібрані кошти – це зобов’язання перед бекерами. Вони заплатили за сам продукт і його транспортування. Але, якщо у вас не вийшло виконати проект, і ви не витратили гроші на особисті потреби – відповідальності з вас ніякої. Kickstarter одразу попереджає бекерів про те, що вони на свій страх та ризик підтримують той чи інший проект. 

Огляд покупців Kickstarter – хто вони?

Kickstarter потрібно розглядати зі сторони бекерів, так буде простіше продати свій продукт. Перш за все, важливі чотири показника: стать, вік, місце проживання та уподобання.

  • Стать. На Kickstarter 76% аудиторії – чоловіки. Чому це важливо? Бо чоловіки і жінки по різному роблять покупки. У чоловіків бажання купити виникає одразу, а жінки ще довго роздумують. Тому на це також варто зважати. 
  • Вік. Найбільше користувачів на Kickstarter 30-49 років – 62%. Я раджу завжди ставити категорію 25-45 років, бо це найбільш працездатна аудиторія і на них реклама працює ефективніше. 
  • Місце проживання. Ми вже розібрались, що більшість аудиторії – американці.  У Америці по різним штатам різний дохід на сім’ю. Тому це також варто врахувати. Основні покупці – це люди з великих міст (Нью Йорк, Маямі, Сан-Франциско, Каліфорнія)
  • Уподобання. Є розділи проектів на Kickstarter, які збирають більше всього коштів: дизайн, технології та ігри. Рекомендую звернути увагу саме на останні, бо Америка з усіх настільних ігор у світі купує 33%. 

Читайте також: Українець заснував стартап, що перетворює голосові нотатки у текст

Як бекери дивляться на проекти?

Проаналізувавши покупців на Kickstarter, я виніс таку статистику, як бекери переглядають проекти. 

  1. 63% бекерів дивляться Kickstarter саме на роботі. Тому тут важливо врахувати час розміщення інформації. 
  2. 56% користувачів переглядають платформу через комп’ютер. Але не забувайте і про інші 44%. Не перевантажуйте сторінку, бо вона буде довго завантажуватись і бекер може просто не подивитись. 
  3. Щоденний час проведення на сайті – 3:42 хв. Що можна переглянути на одному проекті менше, ніж за хвилину? Фото!  Якщо по ним все сподобалось, тоді користувач починає більше вивчати проект. Тому я і раджу більше коштів вкласти у якісні фото, ніж відео. 

Читайте також: 360° та більше: українець зібрав на Kickstarter $9 000 на унікальний пристрій для екшн-камер

Рекомендації, як продати ідею американцям

  • Продукт повинен бути матеріальним. Люди на Kickstarter вже три роки як не готові підтримувати програми для мобільного чи відеоігри. 
  • Успішному підприємцю на Kickstarter повірять швидше. Якщо підприємець вже вивів один проект, наступний матиме чималі шанси на успіх.
  • Треба добре підготувати промо-кампанію, продумати PR поза Kickstarter. Це дозволить залучити людей, які не є користувачами платформи. 
  • Перед виходом на Kickstarter спитайте думку сторонніх людей. Можна виставити інформацію про продукт на Фейсбуці і подивитись відгуки. 
  • Перевірте ціни на аналогічний продукт. 
  • Не закохуйтесь у свій продукт. Так, це складно, але ви маєте адекватно бачити недоліки продукту і виправляти їх.

Суспільство

Понад половину ФОПів у 2023 році створили жінки

Опубліковано

Більша частина ФОПів  (57%) у 2023 році зареєстрували жінки.

Про це йдеться у дослідженні YouControl Market.

Ця тенденція є стабільною протягом останніх п’яти років. У 2023 році кількість нових ФОПів, відкритих жінками, зросла і становить 45 000 більше, ніж тих, що були створені чоловіками.

Попри це, більше нових підприємств все ж відкривають чоловіки. Жінки становлять лише 24% від загальної кількості нових компаній. Ця тенденція триває протягом багатьох років в Україні.

Дослідження також розглянуло, які галузі вибирають жінки для створення бізнесу та чому великий бізнес залишається переважно чоловічим. Також досліджено кількість жінок-власниць у топ-1000 компаній.

За результатами дослідження, найбільше жінок ФОПів працюють в сферах аудиту, бухгалтерії, освіти та інших послуг.

Читайте також: 10 безкоштовних онлайн-курсів, що допоможуть пережити війну та її наслідки

Найпопулярнішою галуззю для жінок-підприємців у 2023 році стали салони краси, де вони створили понад 18 000 нових ФОПів. Це стало найбільшою кількістю серед усіх нових ФОПів, де частка жінок становить 94%.

У топ-1000 компаній у 2023 році лише 7% мають кінцевих бенефіціарів жінок, а ще 11% – жінки власниці разом з чоловіками. Більшість компаній в Україні керують чоловіки, але лише 14% жінок обіймають посаду керівника у цих компаніях.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що 27 березня у Міжнародний день театру о 16:00 в Київському муніципальному академічному театрі опери та балету для дітей і юнацтва відбулося урочисте нагородження лауреатів театральної премії “Київська пектораль-2023“.

Фото: YouControl Market.

Читати далі

Суспільство

Стали відомі лауреати театральної премії “Київська пектораль-2023”

Опубліковано

27 березня у Міжнародний день театру о 16:00 в Київському муніципальному академічному театрі опери та балету для дітей і юнацтва відбулося урочисте нагородження лауреатів театральної премії “Київська пектораль-2023“.

Про це повідомляє журнал “Музика”.

Лауреати

За підсумками голосування журі, до складу якого традиційно входили кваліфіковані експерти – театрознавці, музикознавці, журналісти, переможцями у 14-ти номінаціях стали:

  • Найкраща драматична вистава – “Візит”, Національний театр імені Івана Франка;
  • Найкраща музична вистава – мюзикл “Тигролови”, Київська національна оперета;
  • Найкраща дитяча вистава – “Піноккія”, Київська опера на Подолі;
  • Найкраща камерна вистава (вистава малої сцени)” – “Намалюй мені літак”, Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра;
  • Найкраща режисерська робота – Давид Петросян за виставу “Візит”, Національний театр імені Івана Франка;
  • Найкраще виконання чоловічої ролі – Олексій Богданович за роль Альфреда у виставі “Візит”, Національний театр імені Івана Франка;
  • Найкраще виконання жіночої ролі – Ольга Гришина за роль Анелі у виставі “Для домашнього вогнища”, Національний театр імені Лесі Українки;
  • Найкраще виконання чоловічої ролі другого плану” (премію розділили два актори) – Остап Ступка за роль Бургомістра у виставі “Візит”, Національний театр імені Івана Франка; Олександр Бондар за ролі Екскурсовода, фанатичного студента й диригента Артуро Тосканіні у виставі “Соломія”, Театр драми на Печерську;
  • Найкраще виконання жіночої ролі другого плану – Лариса Трояновська за ролі Кошатниці та Надії Танашевич у виставі “Зелені коридори”, Театр на Подолі;
  • Найкраща сценографія – Даниїла Колот, вистава “Візит”, Національний театр імені Івана Франка;
  • Найкраща музична концепція вистави – Борис Севастьянов, мюзикл “Піноккія”, Київська опера на Подолі;
  • Найкраще пластичне вирішення вистави – Раду Поклітару, балет “ДискриміНАЦІЯ”, Київ модерн-балет;
  • Найкращий акторський дебют – Ганна Михайличенко, моновистава “Мовою троянд”, Київська академічна майстерня театрального мистецтва “Сузір’я”;
  • Найкращий режисерський дебют – Володимир Абазопуло, Ярослав Гуревич, вистава “Круасани з мигдалем”, Київська академічна майстерня театрального мистецтва “Сузір’я”.

Про премію

Театральну премію “Київська пектораль” засновано за ініціативою Київського місцевого відділення Національної спілки театральних діячів України у 1992 році та за підтримки Головного управління культури Київської міської державної адміністрації. “Київська пектораль” стала першою в Україні професійною театральною премією. Це – визнання і вшанування кращих акторів, режисерів, представників інших творчих професій, пов’язаних із театральним мистецтвом.

Премія є престижною у театральній галузі, підкреслює значимість творчої праці майстрів сценічного мистецтва, адже український театр був і залишається джерелом духовності, оберегом і популяризатором культурного надбання.

Читати далі

Суспільство

Поїзд “Прага – Чоп” здійснив свій перший рейс

Опубліковано

28 березня розпочав курсування новий міжнародний рейс між Прагою та Чопом, який поєднує зручним нічним сполученням столицю Чехії, словацький Кошице та український Чоп.

Про це Укрзалізниця повідомляє на своєму Telegram-каналі.

Вартість квитків

Вона залежить від дня поїздки й у середньому становить близько 1060 грн за сидяче місце або 1700 грн за спальне місце. Придбати квиток можна на сайті перевізника RegioJet. У поїзді доступні жіночі купе, асортимент страв та напоїв з бортового меню, зокрема сніданки.

Читати також: Студія Triomatica Games презентувала нову детективну гру, дія якої розгортається у Києві

Деталі маршруту

Час поїздки між Прагою і Чопом складатиме близько 13 годин, відправлення з Праги щодня о 21:52, прибуття до Чопа о 10:35. У зворотному напрямку відправлення з Чопа щодня о 17:35, прибуття до Праги о 05:57.

Спеціально під запуск нового міжнародного сполучення Укрзалізниця призначила новий внутрішній денний поїзд “Чернівці – Чоп – Ужгород”, розклад руху якого підлаштований для комфортної пересадки буковинських та закарпатських пасажирів.

Нагадаємо, що компанія з Британії вдосконалить дрони для ЗСУ.

Також ми повідомляли, що Мінцифра анонсувала безоплатний освітній тренінг з відкритих даних.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі