Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/uconYrrbAMY?ecver=1SSSSSS

Економіка і бізнес

Копійка гривню береже: українці створили “розумний” лічильник

Опубліковано

Українські винахідники Володимир Павлов і Олексій Жоголев розробили економний лічильник. Він збирає інформацію про те, скільки електроенергії споживає кожен прилад у приміщенні.

Навіть не думайте, магніти нікуди чіпляти не потрібно! Smart-MAC аналізує, скільки споживає кожен прилад у домі і допомагає зрозуміти хазяйновитому господарю, як заощадити. Одразу видно, хто вночі відкривав холодильник 🙂

Читайте також: Кияни заробляють на прикрасах зі сміття

Уся інформація з пристрою йде у хмарне сховище, а звідти на комп’ютер чи смартфон господаря. У створення винаходу колишні програмісти вклали $20 000. Володимир писав програму, Олексій конструював пристрій.

Лічильник допомагає зекономити від 5 до 30% електроенергії. Зараз хлопці продали тільки 100 екземплярів, але це початок. Коштує такий винахід від 80 до 170 доларів.

[su_button url=”https://www.liqpay.ua/ru/checkout/i56624243821″ target=”blank” style=”flat” background=”#F2AF1C” color=”#000″ size=”5″ center=”yes” radius=”10″ icon=”icon: credit-card” icon_color=”#000″ text_shadow=”0px 0px 0px #c7c7c7″ desc=”Вас буде перенаправлено на сайт liqpay” rel=”lightbox”]Підтримати проект[/su_button]

Коментарі

Економіка і бізнес

«Книгарня “Є”» та Vivat відкрили нові магазини в Олександрії та Луцьку (ФОТО)

Опубліковано

У зв’язку з розширенням мереж, «Книгарня “Є”» оголосила про відкриття своєї першої книгарні в Олександрії, що розташована за адресою вулиця Григорія Усика, 56. Це вже 76-та локація мережі в Україні.

Про це повідомляє Читомо.

«Книгарня “Є”»

«Олександрія — це місто з давньою культурною традицією, що робить його ідеальним місцем для відкриття “Книгарні “Є”», — зазначають у команді мережі, підкреслюючи важливість цього кроку для розвитку книжкової культури.

Новий магазин налічує понад 10 тисяч найменувань, серед яких художня, наукова література, книжки для дітей та підлітків, а також видання від українських та зарубіжних авторів. Катерина Федоренко, директорка мережі «Книгарня “Є”», зазначила: «Відкриття “Книгарні “Є” в Олександрії — це важливий крок до нашої місії — зробити купівлю української книги доступною для кожного в їх рідному місті».

Читати також: У Closer читатимуть безоплатні лекції з історії України: як долучитися

Vivat

Водночас у Луцьку відкрила свої двері десята книгарня Vivat, що розташована на вулиці Лесі Українки, 55. Площа нового магазину складає понад 75 квадратних метрів.

«Шалено радісно бачити черги за книжками… Це гордість за команду, яка творить це свято книжки»,написала Олена Рибка, заступниця головного редактора видавництва Vivat, на своїй фейсбук-сторінці.

Фото: Олена Рибка
Фото: Олена Рибка

Для відвідувачів нових магазинів були підготовлені знижки, розіграші річних підписок на книжки Vivat, безплатні екосумки й листівки, а також спеціальна програма подій: зустрічі з письменниками, майстер-класи й презентації нових видань.

Нагадаємо, що в Україні збирають кошти на пам’ятник Олені Пчілці: стартував національний збір.

Фото: «Книгарня “Є”», Олена Рибка.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Україна створила Офіс зеленого переходу для збереження клімату та енергетики

Опубліковано

Україна за підтримки Великої Британії відкрила Офіс зеленого переходу — незалежний консультативно-дорадчий орган при Міністерстві економіки, який допомагатиме реформам у сфері енергетики та клімату.

Про це повідомляє Мінекономіки.

Що відомо про співпрацю?

Між Великою Британією та Україною підписано Меморандум про співпрацю для втілення Національного плану з енергетики та клімату до 2030 року.

Основними цілями плану є:

  • зменшення викидів парникових газів на 65% від рівня 1990 року;
  • досягнення 27% частки «зеленої» енергії в кінцевому енергоспоживанні. Також планується диверсифікація постачання енергоресурсів із часткою не більше 30% від одного джерела.

Читати також: USAID виділяє $1,8 мільйона на підтримку працевлаштування українців

Загальні інвестиції для реалізації плану оцінюються у понад 40 млрд доларів до 2030 року. Вони вимагають залучення приватних та публічних фінансових ресурсів. Офіс зеленого переходу співпрацюватиме з міжнародними партнерами для підтримки декарбонізації та залучення інвестиційних коштів.

Нагадаємо, що реальні зарплати українців у 2024 року перевищать довоєнний рівень — звіт НБУ.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Як зробити бізнес із того, що було під ногами? Ця родина варить каву з жолудів у селі на Харківщині

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про історії бізнесів, дауншифтерів та переселенців, які перебрались в село з великих міст.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше


Ми розповідаємо про те, як вони почали життя в сільських умовах, відремонтували будинки і створили сільський затишок, та навіть змогли розвивати власний бізнес чи інші проєкти.

Ольга Глушко вирішила відмовитись від кави кілька років тому. Пробувала пити напій з цикорію, чай, але їй бракувало саме того дразливого аромату з гірчинкою. 

Коли вони разом з чоловіком оселилися в селі поруч з дубовим лісом, то вирішили спробувати приготувати каву… з жолудів. У результаті кількамісячних експериментів розробили власний замінник кави — «ЖоКаву».

Як під час війни знайшли нових клієнтів на OLX та чи є попит на каву з жолудів, Ольга розповіла ШоТам.

Ольга Глушко

крафтярка, співзасновниця бренду екопродуктів «Озаріння»

Локдаун підштовхнув до здійснення мрії

Я взагалі кримчанка — до Харкова приїхала в 17 років навчатися й тут згодом зустріла свого чоловіка Максима. За освітою я екологиня, а за покликанням — кулінарка. Я працювала шеф-кухаркою в різних кафе, а потім спеціалізувалася на вегетаріанських закладах, бо сама вже 9 років є вегетаріанкою.

Ольга Глушко називає себе кулінаркою за покликанням. Фото зі сторінки Ольги в інстаграмі

Справа, якою ми зараз займаємося з моїм чоловіком, якраз і поєднала все, що для мене важливе: любов до природи, розробка нових рецептур, популяризація корисних продуктів.

Ми переїхали в село Верхня Озеряна у 2020 році. У Максима давно була мрія жити ближче до природи, і ковід прискорив рух до цієї мрії. 

У чоловіка був бізнес із виготовлення навісів і тентів для ресторанів. Під час локдауну всі кафе були зачинені, тож ми залишилися без роботи. До того ж, на карантині ми гостро відчули, як нам не подобається жити у квартирі.

На щастя, все склалося, як ми хотіли — ми продали квартиру в Харкові, а натомість Максим знайшов нам гарний будинок у селі за 30 км від Харкова. 

Одразу думали, як будемо заробляти в селі

У нас є така мрія — створити екопоселення. Навіть назву вже придумали —  «Озаріння». Тобто ми не те що хочемо жити автономно від соціуму, ні, а просто прагнемо створювати своє безпечне, екологічне, чисте життя поруч з однодумцями.

І тому для нас дуже важливо було заробляти там, де ми живемо, й оцю економіку будувати з самого початку. Тож коли ми ще перевозили речі, почали думати, як будемо заробляти, живучи в селі. 

Їздити до міста на роботу ми не хотіли. Оскільки в мене вже був досвід та інтерес до кухарства, вирішили, що будемо виготовляти щось смачне та корисне з того, що в нас росте.

Почали з фруктової пастили, бо наш дім стоїть посеред старого саду. Того року, коли ми переїхали, було дуже багато яблук, тож одразу почали готувати яблучну пастилу.

Свято для дітей у селі Верхня Озеряна, яке організували Максим та Ольга. Фото надала Ольга Глушко

У перший рік не знайшли жодного жолудя

Село Верхня Озеряна з трьох боків оточене лісом, де росте багато дубів. І ось ми пішли туди прогулятись, бо Максим мріяв приготувати каву з жолудів — колись його пригостили такою, і йому тоді дуже той напій сподобався: і смак, і навіть тонізуючий ефект.

Але того року ми жодного жолудя не знайшли. Пізніше дізналися, що дуб, виявляється, плодоносить не щороку — це залежить від того, яка була зима, чи було достатньо вологи тощо.

Уже наступного 2021 року ми назбирали восени трохи жолудів. Спробували приготувати з них каву, як ми це собі уявляли.

Максим та Ольга тримають у долонях щойно зібрані жолуді — основу їхнього родинного бізнесу. Фото: ШоТам

Першу «ЖоКаву» пити було неможливо 

І я, і Максим свого часу були затятими кавоманами. Хоч обоє відмовилися від кави, але дуже хотіли знайти їй якусь заміну. Першої спроби нам не сподобався ні смак, ні аромат — надто гірке, терпке і зовсім не схоже на каву. Я пам’ятаю, як сказала Максимові, що це дурня, нічого не вийде. Але він наполіг, аби ми продовжили експерименти. 

Десь місяців за три спроб з різними методами смаження та приготування ми вийшли на смак, який нам обом сподобався. Потім пригостили друзів — їм теж зайшло. Хтось сказав, що залюбки купував би таку.

Ми почали заготовляти жолуді та переробляти їх уже для продажу. Свій продукт назвали «ЖоКава» від двох слів — «жолуді» та «кава». 

Максим Чукалін та Ольга Глушко смакують свіжозаварену каву з жолудів. Фото: ШоТам

Звісно, у нас є свої виробничі секрети, які ми не розповсюджуємо — це й нюанси сушіння, підготовки, і які жолуді треба брати, бо не всі підходять для приготування напою.

Смажені жолуді пахнуть кондитеркою

«ЖоКава» — це напій з жолудів, який за смаком дуже схожий на каву, але з такими ніжними нотками печива й горішків. Коли ми смажимо жолуді, то навколо пахне, наче ти в кондитерському магазині. З 1 кг жолудів виходить десь 250 г «ЖоКави».

Це не просто заміна кави — «ЖоКава» смакуватиме й тим, хто каву ніколи не любив. І ще це корисний напій — для нас дуже важливо, аби те, що ми виробляємо, приносило користь людям.

Смак та ефект від кави з жолудів залежить від способу заварювання. Якщо просто окропом залити, як чай, то тонізуючого ефекту не буде, а якщо зварити в турці чи витримати в термосі, то буде легкий збадьорливий ефект і насиченіший смак.

У нас з’явилися постійні замовники, ми продавали нашу каву з жолудів у крафтових крамничках друзів у Харкові.

Постійні клієнти роз’їхались, і ми знайшли нових через OLX

З початком повномасштабного вторгнення більшість наших клієнтів залишили Харків через постійні обстріли. Багато друзів і знайомих виїхали за кордон. Ми ж нікуди не хотіли їхати зі свого дому, але нам треба було думати, як утримати бізнес і знайти клієнтів для свого продукту. У нас є сторінка в інстаграмі, але звідти було небагато замовлень.

Максим уже років 10 як зареєстрований на OLX — ми там час від часу щось для себе купували, щось продавали зі своїх речей. Тож ми вирішили придбати бізнес-акаунт на OLX і просувати «ЖоКаву» там.

Бізнес-акаунт дозволяє піднімати наші товари в рейтингу та пошуку. Тепер наша сторінка виглядає більш вагомо — це наче такий онлайн-магазин.

«ЖоКава» у фірмовому пакованні тепер продається на OLX. Фото Ольги Глушко

Коли ми розмістили «ЖоКаву» на OLX, нам почали надходити замовлення з інших міст і містечок України — не лише з Харківщини.

Ракети летять, а ми саджаємо дуби

Ми не лише збираємо плоди дубів — ми хочемо дбати про те, аби цих чудових дерев (і не лише цих) ставало в Україні все більше.

Ми почали висаджувати дерева, ще коли жили в Харкові, — це було таке наше хобі. Збиралися з нашими друзями та небайдужими харків’янами й садили дерева понад річками, аби сповільнити їхнє пересихання, чи десь у посадках, де бачили «залисини». 

Коли ми оселились у Верхній Озеряні, то облаштували свій власний розплідник для саджанців, щоб садити дерева і для власного саду, і навколо. Коли почалося вторгнення, ми не перестали цього робити.

Було таке, що над нами ракети летять, а ми саджаємо дерева — бо вже люди зібралися заради цього, бо їм і нам це важливо.

Коли ми збираємо жолуді в лісі, частину закопуємо на узліссі чи на тих ділянках, де була вирубка, аби там росли нові дубки.

Максим Чукалін та Ольга Глушко висаджують жолуді в селі Верхня Озеряна. Фото: ШоТам

Будемо будувати цех для виробництва кави з жолудів

За два роки обсяги виробництва «ЖоКави» виросли увосьмеро. Минулого року ми заготовили близько 800 кг жолудів, і цьогоріч хочемо ще більше, але побачимо, скільки встигнемо зібрати до сильних дощів і морозів. А потім же все це ще треба вчасно посушити й переробити. Чистити жолуді нам допомагають дві родини вимушених переселенців, які через війну приїхали в село.

Подрібнені жолуді на деку. Наступний етап — смаження. Фото: ШоТам

Не всі сорти жолудів підходять для приготування напою, а з тих, які підходять, треба відібрати прілі та червиві. Тож це кропітка ручна робота.

Цього року в Харківській області вродило дуже багато жолудів, тому ми купуємо в місцевих — вони збирають їх у себе на ділянках чи в лісі та здають нам. А перед цим у нашому регіоні був неврожайний рік, і ми купляли жолуді з Карпат.

Ми вже не встигаємо переробляти таку кількість вручну — нам потрібне обладнання. Сподіваємося невдовзі запустити цех з автоматизацією хоча б частини процесів.

Ольга готує улюблену «ЖоКаву» на сухому кокосовому молоці. Фото: ШоТам

Мріємо, що наша кава з жолудів з’являтиметься на кухнях усе більшої кількості українських родин. Бо це цілющий напій — він увібрав силу цього особливого для українців дерева, могутність нашої землі.

Ми з чоловіком віримо, що, живучи в гармонії з природою, виробляючи щось корисне без шкоди для землі, на якій воно виросло, ми робимо наш світ кращим, а людей, які п’ють нашу «ЖоКаву», трошки здоровішими та щасливішими.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура4 дні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство1 тиждень тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство2 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес3 тижні тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...