Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Їхнє право на кохання поки не визнається державою. Харківська активістка — про шлюб з військовою, та навіщо Україні прайди

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з DG East про переселенців, які втратили дім, але продовжили свою діяльність у нових містах і селах.
Чому ми його робимо? Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про переселенців, які втратили дім, але продовжили свою діяльність у нових містах і селах.
Чому ми його робимо?

Наші герої є прикладом активізму та незламності українських переселенців, які попри війну продовжують власну справу або починають новий бізнес.

Це сталось у квітні 2023 року, в один з вівторків. Станіслава сиділа на роботі в офісі й вирішила: треба робити пропозицію своїй дівчині-військовій саме сьогодні. Вона купила каблучку та квіти й освідчилася просто в авто дорогою додому. Аліна відповіла «Так!». 

Уже за чотири місяці дівчата одружилися біля харківського РАЦСу — у білих сукнях та з дружками. Але не по-справжньому. Це був перформанс в межах ХарківПрайду, який мав на меті показати: наразі в Україні неможливо зареєструвати одностатевий шлюб.

Ця історія про Станіславу Петлицю — харківську активістку та членкиню жіночого об’єднання «Сфера», яка брала участь в організації ХарківПрайдів. Її нареченою є Аліна Шевченко — капітанка й офіцерка штабу бригади, яка служить у ЗСУ з 2015 року.

Станіслава розповідає ШоТам, чому її шлюб не визнається державою, навіщо в Україні проводять прайди та чому вона вирішила повернутися зі Львова до Харкова, який кожен день обстрілюють росіяни. 

Зараз усе зроблю, аби змінити цей світ!

Уже майже 10 років я є активісткою. Багато волонтерила: брала участь у виїзних кухнях для людей, які потребують їжі, працювала з ВПО, ветеранами та людьми з інвалідністю. Думала: я зараз усе зроблю, аби змінити цей світ! Я викладалася на повну і з часом почала відчувати вигорання. 

Увесь час я зіштовхувалася з побутовою гомофобією, бо не приховувала своєї сексуальної орієнтації, відкрито про неї говорила. Та все одно новим людям, які з’являлися в оточенні, тихенько на вушко казали: «Вона лесбійка».

Одного разу я стала учасницею маршу 8 березня в Харкові в межах тижнів жіночої солідарності — так і прийшла у сферу боротьби за рівні права. Потім сталося волонтерство на КиївПрайді. Мені дуже хотілося допомагати саме тим людям, приналежність до яких я відчуваю.

Так я потрапила в громадську організацію «Харківське жіноче об’єднання «Сфера». Ми знаємося на правах людини та гендерній рівності, протистоїмо дискримінації, працюємо з суспільною думкою. У 2019 році ми зважилися організувати перший у місті ХарківПрайд.

Перший ХарківПрайд у 2019 році. Фото надала Станіслава

Хлопця побили через веселку на футболці 

Харків тоді був дуальним містом: різні погляди, плюс кордон з росією дуже близько — за 40 кілометрів. Саме стільки відділяє нас від відсутності прав людини. Місцева влада намагалася заборонити проведення маршу, але їм не вдалося, бо не можна забороняти мирні зібрання.

Та ХарківПрайд відбувся й зібрав близько трьох тисяч людей. Під час нього ми зіштовхнулися з багатьма перешкодами: нас засадили за імпровізовану клітку, бо поліція ще тоді не знала, як працювати; ми зустріли контракцію з праворадикалами й представниками церкви, які увесь час хрестилися. 

Але найжахливіше почалося після прайду. Агресивні молодики бігали за учасниками й учасницями по місту. Тоді напали на 15-річного хлопця, що йшов по Саду Шевченка зі своєю дівчиною, у якої на футболці була веселка. Він за неї заступився — його били ногами кілька людей водночас. І якби не фоторепортер інформагентства Reuters, що покликав поліцію, то не знаю, що б із цим хлопцем було.

Наступного року ми повністю змінили формат, аби не наражати учасників на небезпеку через COVID. Тому зробили автопрайд на 20 автомобілів. А вже у 2021 році ми провели прайд з найдовшим на той момент маршрутом в Україні. Тепер кордон поліції відділяв нас від дороги й не було жодних кліток. Це вже відбувалося гучно: була й музика, і, звісно, промови про те, з якими повістками ми йдемо — недотримання прав людини. Тоді на ХарківПрайд прийшли вже понад 3 000 людей.

У 2021 році на ХарківПрайд прийшла найбільша кількість учасників. Фото: Павло Пахоменко


Коли в Україні чують слово «прайд», часто думають, що ми будемо вдягатися в латексні костюми й обсипатися блискітками задля розваги. Це не так.

Часто російська пропаганда обирає найяскравіші образи геїв і лесбійок із закордонних Маршів рівності та пише, що нас таке чекає в Україні. Вони справді мають інший вигляд, бо для них прайд — це свято любові та рівності. 

В Україні прайд — один з небагатьох наших інструментів, що дає змогу бути видимими та говорити про нерівність. Саме тому він такий яскравий і гучний.

Поїхала з Харкова з другої спроби

24 лютого десь о 4 ранку я прокинулася від звуків вибухів. Тоді жила на Салтівці (район Харкова, який дуже постраждав від російських обстрілів на початку вторгнення прим. ред). Спочатку думала, що це феєрверк, та коли вибухи не припинилися, взяла свого собаку Йодаша та пішла в коридор. Він у мене з притулку й дуже боїться гучних звуків. Згодом почали люди писати в телеграм-каналах, що росія обстрілює міста.

Я переїхала до батьків та сестри в інший район міста. У перші дні, коли я виходила гуляти з Йоташем і в магазин, усе було як у якомусь поганому кіно. Пам’ятаю, треба було відстояти 3-4 години, аби дізнатися, чи є в аптеці певний препарат, бо я приймала антидепресанти, і вони закінчувалися. 

Це змусило мене задуматися про переїзд. Частина команди та друзі поїхали з міста — переважно у Львів. Батьки не хотіли залишати Харків, адже мій вітчим працював у комунальній службі та допомагав розчищати завали.

У якийсь момент я все ж наважилась поїхати, та перша спроба була невдалою. Десь 8-9 березня я приїхала на вокзал. 

Я стояла з рюкзаком і собакою на руках — він у мене важить 7 кг — та чекала на свій потяг майже 9 годин. Після опівночі ми пішли в будівлю вокзалу. У якийсь момент вокзал почали обстрілювати, і ми рятувалися в метро. Потім вітчим забрав мене додому.

Десь за тиждень я зробила другу спробу й таки вирушила до Львова. Нас із собакою прийняли хости в приватному будинку. Мені стало легше придумувати й проєкти, і далі продовжувати займатися роботою. Ми відкрили чат психосоціальної підтримки для ЛГБТІК-спільноти й жінок. Мерчеві шкарпетки ми всі віддали на ТрО, як і продукти, які закуповували для кава-брейків. Допомагали й грошима, які надходили від іноземних партнерів до нашої організації.

Мої цінності були важливішими за безпеку

Уперше я повернулася в Харків у вересні для проведення прайду. Тоді ми організували Марш рівності в метро. Звісно, нам казали: «Це не на часі». Та ми чуємо цю фразу з першого року проведення ХарківПрайду. 

ХарківПрайд у 2022 році відбувся в метро. Фото надала Станіслава

Я не знала, чого очікувати від міста. Та для мене Харків став відкриттям: і культурна тусовка, і бари, і стендапи, і концерти — все було. Тоді багато моїх знайомих повернулися, і я зрозуміла: тут знову вирує життя.

Після того, як я приїхала назад у Львів, відчула, що не хочу більше тут жити. Мені було боляче відчувати себе ВПО. 

Колись у центрі міста до мене підійшли двоє хлопців познайомитися: такі радісні, щасливі. А я розридалася і пішла. Я дуже хотіла додому. Тоді я зрозуміла, що не маю на них злитися через те, що мені тут погано і я сумую за своїм рідним містом.


У той час ми почали спілкуватися з Аліною. Вона побачила моє відео в тіктоці й закохалась (сміється — прим. ред.). Ну добре: не те щоб прямо закохалася, але їй стало цікаво. Вперше за всю історію нашого знайомства, а знали ми одна одну рік чи два.

Ми почали переписуватися цілими днями Аліна тоді служила в Харківській області. Одного дня вона мені надіслала посилку. Пам’ятаю, я її обережно несла додому з пошти, а коли розпакувала, то побачила букет бавовни. Я теж надіслала їй посилку у відповідь. Відтоді в мене виникло відчуття, що ми побудуємо серйозні стосунки. 

Потім Аліна приїхала у Львів та запросила мене на побачення. Вона знайшла кафе у Львові, яке заснували харків’яни. Там усі стіни були розписані числом 1654 це рік заснування Харкова. Подбала про те, як я туди доберуся на таксі. Це було так дивно для мене, бо зазвичай я у стосунках роблю такі речі. Після побачення додому прийшов кур’єр з квітами. 

У листопаді я поїхала в Київ у відрядження й заїхала у Харків. В Аліни був вільний час, і ми провели його разом. Я впевнилася: хочу бути поруч з нею. Розуміла, що це буде неможливо, якщо я живу у Львові, тому вже в кінці місяця переїхала до Харкова.

Звісно, я переживала через обстріли. Та у той момент мої цінності були важливішими за безпеку. Це був мій вибір.

Вона відповіла «Так!»

Я винайняла квартиру. Аліна часто зупинялася в мене, коли поверталася зі служби. Так ми вирішили жити разом. Тепер з нами також мешкає собака Кіра, тому, окрім того, що ми звикали до спільного життя, це ще й робили наші улюбленці. Зараз вони дружать: коли лунають вибухи, Йодаш боїться та труситься, а Кіра встає, іде до нього й лягає поруч. 

Аліна з Кірою та Станіслава з Йоташем тепер живуть разом. Фото: Лана Яновська

Ми з Аліною майже з перших днів почали обговорювати все, що є важливим для нас. Це допомогло нам більше зрозуміти одна одну. У лютому 2023 року нас запросили взяти участь у фотопроєкті — він мав виставлятися десь за кордоном. Нам ставили питання про стосунки, й одне з них було про шлюб. Це була перша така наша розмова ми зрозуміли, що хочемо юридично захистити нашу сім’ю.

Я почала думати про пропозицію Аліні. Хоча спочатку сумнівалася: ні, ну це, напевно, треба, щоб ще час минув. Потім думаю: а кому треба? Нікому не треба, живемо один раз.

В один з квітневих днів сиділа на роботі та вирішила зробити пропозицію Аліні саме сьогодні. Оскільки я заздалегідь спробувала виміряти палець, коли вона говорила телефоном, то вже знала розмір. Тому пішла й купила каблучку, замовила квіти. Коли повернулася в офіс, про все розказала своєму другу. Аби вийшов сюрприз, він порадив мені запакувати це все в коробку й сказати, що там документи.

І ось ми зустрічаємося з Аліною, я йду з цією коробкою і кажу, що там документи, й мені треба їх підписати. В авто я освідчилася. Аліна розплакалася, я теж. Вона мені сказала «Так!». Щоправда, цю каблучку ми потім міняли тричі, поки не знайшли потрібний розмір. 

Станіслава першою зробила Аліні пропозицію. Фото надала Станіслава

Друзі дуже зраділи за нас, та з часом почали питати: «А коли у Стасі буде каблучка?». В один з вечорів ми сиділи вдома біля каміна, й Аліна почала говорити дуже влучні та приємні слова, як вона вміє. Потім подарувала каблучку з Аврори з рожевим сердечком. Я була дуже щаслива в той момент. Потім ми її замінили на таку саму золоту. 

Навіть мама привітала з «весіллям»

Згодом ми зрозуміли: пропозицію робити це класно, але що вона означає, коли в нас немає можливості одружитися? 

Нам казали: то їдьте за кордон і зробіть це в іншій країні. Це можна, але ми хочемо жити тут і розвивати Україну. Коли ми повернемося, то ким будемо одна одній в нашій країні? Ніким.

Оскільки кожен ХарківПрайд відбувається з певною повісткою, у 2023 році ми обрали шлюбну рівність. До того ж саме харківські активістки зробили бот, який допомагає відправити листи Верховній Раді та окремим комітетам на підтримку Проєкту 9103 Закону про інститут реєстрованих партнерств. Дуже важливо, аби представники влади знали, що ці зміни потрібні багатьом людям. 

Це не законопроєкт про шлюбну рівність, бо в ньому вказано, що взяти шлюб можуть жінка й чоловік, а міняти Конституцію України під час воєнного стану не можна. Цивільні партнерства це етап, який допоможе узаконити свої стосунки людям однієї статі й тим гетеросексуальним парам, які не хочуть офіційно одружуватися.

Чому ми виборюємо право мати зареєстроване партнерство? Бо, наприклад, якщо одна людина з гомосексуальних стосунків проходить військову службу й отримує поранення, то партнера не допустять навіть в реанімацію. Інших соціальних і юридичних прав він теж не має.

Наразі в Україні недостатньо політичної волі, аби винести цей законопроєкт на голосування, а його у Верховній Раді зареєстрували майже рік тому. Не всі депутати розуміють, що він означає. Тому наша задача пояснити. 

Найдієвішим способом є перформанс. В організації свідомо обрали саме нас як пару, аби привернути увагу до цієї проблеми через військових. 

Ми вирішили «одружуватися» з Аліною біля центрального РАЦСу. У нас було все доволі класично: крупа, якою нас осипали, прикрашена машина, незручні білі сукні та туфлі на високих підборах, весільна фотосесія у визначних місцях. На замовлення нам зробили дві однакові прикраси — білі силянки. Ще в нас були дружки в однакових рожевих сукнях — активістки зі «Сфери».


Це спрацювало: привернуло увагу та миттєво набуло розголосу в новинах. Коли я пропонувала Аліні взяти участь у перформансі, то попереджала, що це буде видимо, і що ми можемо отримати велику кількість хейту. Аліна родом зі Старого Мерчика Харківської області, її сім’я ходить у церкву. Ви розумієте, які це мало наслідки.

Весілля-перформанс біля харківського РАЦСу. Фото: Христина Пашкіна

До негативної реакції я вже майже звикла. Кожен ХарківПрайд мені надсилають погрози, що знайдуть і відріжуть голову чи вб’ють мене іншим способом. Або пишуть про Бога чи про те, що в нас не буде дітей. Та ми й не проти народити, але в нас немає можливості законно захистити себе та свою дитину. 

Найдивніше, що нас вітали близькі. Мені навіть подзвонила мама з Німеччини, куди вона евакуювалася під час війни, і запитала, чи справді ми одружилися й чому я не сказала. Вони знайомі з Аліною, мають хороші стосунки, як і в мене з мамою Аліни. Я їй пояснила, що розповіла б про таке, і що наразі в Україні ми не можемо офіційно одружитися — в тому й суть.

Ми хочемо мати змогу зіграти справжнє весілля

Іноді думаю, що це несправедливо. Ми — українки, пишаємося своєю ідентичністю й робимо для своєї країни доволі багато. Аліна взагалі в армії з 2015 року — для мене це вау. Я — громадська активістка, щодня роблю щось для того, аби в Україні всі мали рівні права. 

Станіслава й Аліна борються за право створити сім’ю. Фото: Христина Пашкіна

Деякі люди кажуть, що ЛГБТІК-спільнота заважає нації бути здоровою, бо це ненормально. Частіше за все ті, хто має гомофобну позицію, також є расистами, сексистами та мають інші упередження. Як на мене, ненормально ненавидіти й не дізнаватися нічого про це — наприклад, чому люди однієї статі можуть покохати одне одного, — або повторювати російські наративи про геїв, які нас одягнуть у латекс.

Ми просто хочемо мати змогу зіграти затишне весілля та створити сім’ю, яка визнається державою. То чим ми заважаємо нації бути здоровою?

Суспільство

Мурали, що дають стінам голос. Як харківські художники закарбовують пам’ять про героїв

Опубліковано

Війна змінила їхній художній світ. Вони почали малювати те, за що раніше принципово не бралися: дітей у вогні, військових, техніку. Нині пензлі промальовують лінії, які складаються в образи тих, хто віддав своє життя за Україну. Харківські муралісти зображують воїнів у рідних містах, аби кожен з нас їх пам’ятав.

Як створювати соціальні мурали, які надихають жити далі, та чому такі артоб’єкти важливі для міського простору, розповіла для ШоТам керівниця творчої групи «Кайлас-В» Яна Волк. 

Яна Волк

співзасновниця та керівниця творчої групи «Кайлас-В»

Ми створювали стріт-арт рекламу

У 2012 році ми разом з художниками об’єднались у творчу групу «Кайлас-В» та почали створювати в Харкові стріт-рекламу. Наша команда складалася з кількох людей: мене, а також художників Романа Портали та Сергія Якименка. Раніше був ще один художник, але він виїхав за кордон і тепер працює сам. Періодично залучаємо інших харківських митців залежно від проєкту.

Я сама не малюю мурали — беруся за пензля тільки тоді, коли проєкт «горить», і хлопці потребують допомоги. Моя основна роль — створити концепцію того, що саме має з’явитися на стіні, й організувати процес від А до Я.

Спочатку нам приходили невеликі замовлення: реклама на парканах вздовж трас, на двоповерхових будинках, зовнішня реклама на стінах. Поступово наша діяльність переросла в соціальне мистецтво. Один з перших великих муралів  був присвячений Тарасу Шевченку.

Мурал «Тарас Шевченко». Фото надала Яна Волк

Міста залишаються в пам’яті, навіть якщо їх знищили 

Пам’ятаю, після закінчення карантину до нас звернулася міська рада Бахмута. Ми дуже зраділи, бо це була можливість зробити щось справжнє, важливе для людей. Я маркетологиня з десятирічним досвідом, аналізувати дані — моя стихія, тож моя робота починається з дослідження міста: скільки підприємств, який склад населення, чим живе громада, які ніші закриті, які відкриті. Потім виїжджаю на місце — там уже дивишся, які дороги, які будинки, як сам мер і влада ставляться до свого міста. 

Тоді я створила три концепції, й одна з них, яку міська рада ухвалила, була про цінності українських родин. У цьому проєкті ми змогли передати єдність, тепло, підтримку в родині. Такі роботи показують глибину наших людських взаємин і те, як ми наслідуємо цінності з покоління в покоління. Тож ми не просто малюємо мурали, а створюємо ідею, яка буде жити на стіні та впливати на тих, хто її бачить.

На жаль, мурал «Громада щасливих людей» розбомбили під час бойових дій. Але мені більше болить за людей, з якими ми подружились, та їхні домівки. Бо коли ти працюєш на будинку, тебе щодня підгодовують, приносять яблука, виноград, морозиво. Ти знаєш усіх жителів. От за них болить. А мурал намалюємо ще.

Мурал «Громада щасливих людей» до повномасштабної війни та під час неї. Фото надала Яна Волк. 

Війна змінила наші погляди на мистецтво

На початку повномасштабної війни ми з командою евакуювалися в місто Золотоноша Черкаської області. 23 лютого я зібрала установчі документи, печатки, бухгалтерію та наш сервер, бо з 2012 року в нас накопичувалися всі матеріали, цифрові дані, макети муралів. 

У Золотоноші я почала шукати можливості, де ми могли б долучитися й почати знову працювати. Я мала досвід роботи з замовленнями, знала, до кого звернутися, змогла достукатись навіть до мера. Він нам допоміг — і житлом, і фарбами. Так ми зробили мурал «Оберіг» для ЗСУ в центрі Черкас. 

Потроху почали знову з’являтися комерційні роботи в Києві — одним з перших ми зробили на Соломʼянці портрет Насті Тихової з Ірпеня. 

Ми завжди намагаємося робити мурали спокійними, естетичними, зрозумілими кожному, тому іноді трохи пригладжуємо гострі кути. Так, буває, що за це нас критикують — от, мовляв, «прилизали», «собак прикрасили». Але ж ці стіни бачать не лише активні громадяни чи замовники, а й діти, пенсіонери, просто випадкові перехожі. У своїх роботах ми прагнемо відтворити зображення, яке принесе комусь тепло чи спокій. 

Мурал, присвячений адопції тварин, з Анастасією Тихою. Фото надала Яна Волк

Міський простір — це не просто вулиці, будинки, стіни. Це середовище, в якому живуть люди. І мурали — спосіб дати цим стінам голос. 

До мене часто звертаються з проханням створити щось життєрадісне, але ж ви самі розумієте, що для кожного це щось своє: для когось — родина, для когось — улюблений пес. Тому я завжди починаю з того, що відкриваю бюджет міста, дивлюся на склад населення й уже тоді вирішую, що саме має з’явитися на стіні. В одному з міст, де було багато майданчиків для вигулу собак, ми намалювали дітей і тварин, бо це було про них, про їхній стиль життя, про їхню радість.

Наша робота завжди була націлена на комерцію

Будь-який мурал — це не благодійність. Жоден художник не може дозволити собі працювати безкоштовно. Перше велике наше замовлення — це був Юрій Гагарін в Харкові, і він теж був комерційним. Щоправда, бюджету не вистачило, і ми доклали свої кошти — ті, що заробили на маленькій рекламі. Ми вчилися на ньому, як робити ескіз, як наносити фарбу, як вона поводиться на сонці. 

На жаль, у нас у суспільстві досі живе ця радянська ідея, що митець щось комусь винен, що він повинен творити просто так, «для душі». Але безкоштовно довго працювати неможливо — ти просто вигораєш.

Нам часто кажуть: «Ви можете долучитись, допомогти благодійному фонду, зробити щось для родин полонених або загиблих», але ми самі ледве зводимо кінці з кінцями. Коли до нас звертається якась організація, ми можемо дати свій талант, свій стиль, свою увагу, але фінансово допомогти не можемо. Деколи міста підтримують меценати, які виділяють кошти на соціальні мурали. 

Ціна на мурал залежить від кількості поверхів будинку, деталізації, від його розташування та доступу до стін, від технічних умов. Кожен проєкт індивідуальний. Починається все від 5 тисяч доларів. Навіть маленький мурал на 40 м² може коштувати стільки ж, скільки й величезний на п’ятиповерхівці. 

Творча група «Кайлас-В». Фото надала Яна Волк

Створюємо мурали наших загиблих героїв

Переважно сьогодні у нас замовляють мурали родини загиблих воїнів. Найчастіше — мами. Вони хочуть зберегти пам’ять про сина. У міському бюджеті немає такої статті витрат, як «замовити мурал», тому родичі витрачають кошти, які їм видала держава, на те, що збереже пам’ять про їхню дитину. 

Раніше я могла дозволити собі додавати щось своє, змінювала макети, переконувала замовників, щоб зробити красиво, нестандартно, по-мистецьки, але зараз усе інакше. Наш основний замовник — це прості люди. Ми працюємо для них, і з ними все дуже щиро. А коли звертаються мами чи дружини загиблих — там уже не до творчих експериментів: там головне зробити так, як хоче родина.

Я щоразу плачу, коли пишу біографію хлопця, якому присвячуємо мурал. Ми вивчаємо, що йому було близьке, чим він займався, що його надихало, і намагаємось це передати в кольорах, у виразі обличчя, в деталях.

Єдине, що ми можемо додати від себе — це символіка з життя хлопця. Якщо він був командиром бронемашини, малюємо бронемашину, якщо десантник — буде парашут. Але нічого зайвого, ніяких «художніх рішень». Був випадок, коли хлопець загинув у вогні — як там щось вигадувати, змінювати макет?

Мурал «Варяг», присвячений Руслану Пісковому

Бувають і складні, об’ємні проєкти, як, наприклад, мурал про загиблого воїна Руслана Піскового. Ми прагнули підкреслити його внесок у спорт і службу в українській армії. Цей мурал відображає військовий дух та язичницьку релігію, яку сповідував Руслан.

Для цієї роботи нам дали багато деталей та історій, які довелося об’єднувати в щось цілісне. Перший макет ми робили півтора місяця, другий — ще місяць. Тепер люди приходять до нього порадитися, посидіти поряд. Приносять художникам пиво, горішки, п’ють каву під муралом. Дзвонять мамі Варяга, просять провести екскурсію, щоб вона розповіла про сина. А коли тривога, йдуть до стіни, бо там спокійніше. Це складно пояснити, але кожен мурал потім живе своїм життям.

Мурал «Варяг», присвячений Руслану Пісковому. Фото надала Яна Волк

Мурал на честь Олега «Ювеліра» Сапаленка в Харкові

У Харкові ми малювали мурал, присвячений воїну з позивним Ювелір — Олегу Сапаленку. Цей проєкт площею понад 260 м² розташований на проспекті Тракторобудівників, 108. Для друзів, родичів і побратимів мурал — єдина матеріальна пам’ятка, оскільки тіло Олега досі не знайдене після його загибелі під час героїчного захисту харківської землі.

Тут родина хотіла, щоб портрет був максимально схожим. Художники декілька разів додавали деталі, бо мені було щось не так. У нього був той самий погляд з хитринкою — наче коли людина точно знає, що сказати дівчині, щоб вона відчула себе королевою. 

Це найскладніше — передати справжню емоцію. Ти вчишся бачити людину не лише в обличчі, а й у поставі, погляді, усмішці. І це велика відповідальність — показати її правдиво, з повагою, і водночас красиво.

Мурал на честь Олега «Ювеліра» Сапаленка а Харкові. Фото надала Яна Волк

Ми стали «психологами» для мам воїнів

Для матерів, які втратили на війні сина, кожен мурал — це продовження життя. Це шанс, щоб його вчинки не зникли, не розчинились у війні. Щоб хтось побачив, зупинився, запам’ятав. Мурал — це зріз суспільства. Те, про що він говорить, — це відображення того, що хвилює людей. До війни це була сім’я, зараз — переживання, біль, підтримка. Часто ми створюємо щось, що допомагає мамам і дітям витягнути себе з депресивного стану, трохи видихнути. Іноді здається, що ми вже більше психологи, ніж художники.

Щоб взятися за мурал, нам потрібно отримати дозволи в міській раді, в ЖЕКу, ОСББ і в сусідів по будинку — мами погоджують з ними, щоб не було конфліктів. Це величезна підготовча робота. Наприклад, мама Варяга узгоджувала мурал з владою півтора року. Навіть якби дозволи були скрізь, їх неможливо реалізувати без згоди мешканців. Це довга й складна процедура. А в Києві, Харкові, Бучі, Ірпені все стало ще складніше — там створили спеціальні комісії, які повинні визначати, чи потрібен взагалі мурал на якомусь будинку, чи ні. Також не всі художники можуть отримати дозвіл на роботу. 

Якось на відкритті муралу в Златополі я запитала міського голову: «Ви не проти, що ми малюємо військових?». Він відповів мені: «А за що мені боротися? За сірі стіни?». 

Читати далі

Суспільство

У Києві презентували оновлений проєкт Житнього ринку з урахуванням думки містян (ФОТО)

Опубліковано

Компанія Inzhur 23 квітня представила оновлений проєкт реконструкції Житнього ринку з урахуванням пропозицій мешканців Києва. Під час заходу також презентували юридичний механізм захисту ринку в разі приватизації.

Про це повідомили у компанії.

Що змінилося у проєкті

Після зібраних коментарів від киян Inzhur оновила проєкт, зокрема прибрала паркінг під відкритим ринком та ліфт, зберігши природний ландшафт. В оновленій концепції з’явилися відкриті прилавки та криті лавки для постійних продавців по периметру другого поверху.

Автори також зберегли архітектурні елементи (панно, стелу та пелюстки на фасаді) як обов’язкову умову для майбутнього власника.

Читайте також: «З варягів у греки»: 10 маловідомих фактів про Житній ринок

Юридичні гарантії збереження ринку

Спільно з юридичною компанією Arzinger Inzhur розробила проєкт договору, що визначає обов’язки нового власника у разі приватизації. Серед зобов’язань — капітальний ремонт на суму не менше 600 мільйонів гривень з ПДВ, збереження архітектури, висотності, функціонального призначення та дотримання вимог законодавства у разі визнання об’єкта культурною спадщиною.

У разі порушення умов інвестор сплачуватиме штраф та відновлюватиме об’єкт власним коштом. За серйозні порушення договір розриватимуть в односторонньому порядку.

Читайте також: У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Петиція за прозору приватизацію

Також Inzhur зареєструвала петицію із закликом зберегти архітектурну спадщину Житнього ринку та забезпечити прозору приватизацію об’єкта.

Петиція підтримує ідею прозорої приватизації, що гарантує збереження архітектурної спадщини. Автори закликають:

  • додати ринок до переліку об’єктів приватизації;
  • затвердити чіткі умови для майбутнього власника;
  • провести відкритий аукціон на Prozorro з обов’язковим підписанням договору із зобов’язаннями.

«Петиція — спосіб громади впливати на хід приватизації. Вона дає чіткий сигнал міській владі: киянам важлива доля Житнього і вони хочуть, щоб приватизація відбулася відкрито, прозоро та з гарантіями для громади та міста. Тому так важливий кожен підпис», — зазначає CEO Inzhur Андрій Журжій.

Довідка про компанію

Inzhur — перша українська RЕІТ-компанія, яка об’єднує понад 16 500 інвесторів для спільної участі у проєктах нерухомості. Під управлінням компанії — понад 2,8 мільярда гривень активів, а загальний дохід співвласників фондів перевищив 764 мільйонів гривень.

Нагадаємо, що студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО).

Фото: Inzhur

Читати далі

Суспільство

Військовий та комік Віктор Розовий уперше після поранення починає ходити (ВІДЕО)

Опубліковано

Український військовий та гуморист Віктор Розовий отримав осколкове поранення у голову у 2024 році. Після тривалого лікування та реабілітації він зміг зробити свої перші кроки.

Про це повідомив Віктор Розовий.

Під час боїв поблизу Авдіївки 120-мм міна влучила в окоп, уразивши Віктора уламком, який пробив шолом і спричинив серйозні ушкодження мозку. У нього діагностували геміпарез та спастичність лівих кінцівок, парез правої стопи, порушення слуху та зорово-просторового сприйняття.

Після тривалого відновлення Віктор Розовий почав самостійно ходити — наразі з тростиною та в ортезах, які підтримують стабільність стоп.

Читайте також: «Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Нагадаємо, що 21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба.

Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Віктора Розового

Читати далі