

Технології
Харківські програмісти розробили безкоштовний мобільний екододаток
У Харкові створили екододаток Clewo для допомоги у сортуванні, здачі відходів на переробку, а також в обміні добрих, але вже непотрібних речей для повторного використання (реюз). Про це повідомляє ecotown.com.ua з посиланням на Харьковские Известия.
Як створювали?
Цифрового помічника розробили Єгор Куц, Олександр Герасимов, Ігор Чепурний, Дмитро Глазунов і Олег Бородай у вільний від основної роботи час.
Наразі Clewo вже доступний для завантаження в App Store і Play Market для пристроїв на Android та iOS.
Перед виходом додатку розробники провели бета-тест, для участі в якому зареєструвалися понад 500 користувачів з усієї Україні. Найбільш активними містами під час тестування виявилися Харків, Дніпро, Київ, Херсон, Івано- Франківськ та Краматорськ. Під час тестування перевірили розміщення об’єктів, комунікацію між користувачами і завершення “угод”.
Читайте також: В Одесі відкрилася перша сортувальна станція
Підтримав Харків
Після офіційного виходу додатку Харків залишається одним з міст-лідерів по кількості об’яв та користувачів. Автори Clewo кажуть, що в цьому заслуга місцевої екоспільноти, яка підтримала цифровий спосіб піклуватися про навколишнє середовище.
“Нам вдалося знайти Clewo застосування, про яке ми спочатку не думали – реюз, – зізнається Єгор Куц. – Для когось це спосіб заощадити і знаходити потрібні речі безкоштовно, а для нас важливо, що кожна річ, віддана на реюз, не потрапляє на звалища, а продовжує служити людям”.
Популярність реюза зростає постійно: тільки одна харківська Facebook-група для обміну непотрібних речей за три місяці виросла з 4 до 5 тисяч активних учасників. Таких груп реюзу або “віддам задарма” – десятки по всій країні, кажуть розробники.
“Тестування й постійне спілкування з екоактивістами і користувачами допомогли нам зробити Clewo зручним, – пояснює один з розробників Єгор Куц. – Ми переробили інтерфейс, щоб зменшити кількість кліків для найчастіших дій, розширили функціонал особистого кабінету, дали користувачам можливість додавати пункти прийому на карту, побудувати маршрут до викладеного об’єкта або пункту прийому”.
У Clewo, кажуть розробники, всі основні функції для звичайних користувачів будуть завжди залишатися безкоштовними.
Принцип роботи
Принцип Clewo простий, нагадують розробники: один користувач сортує вторсировину, фотографує і викладає в додаток якийсь об’єкт. Інший користувач, який займається переробкою вторсировини або просто перевезенням, бачить у додатку цікавий для нього об’єкт, зв’язується з першим користувачем і вивозить вторсировину. Те ж стосується реюзу: хтось викладає вже непотрібну річ в систему, а інший користувач її забирає. Також на карту можна додавати пункти прийому скла, пластику, макулатури, які бачитимуть всі користувачі.
На думку розробників, додаток буде цікавий екоактивістам, свідомим споживачам, менеджерам офісів і ресторанів, переробникам і перевізникам вторсировини.
Завантажити застосунок можна тут:
iOS – https://apple.co/2PEKWJl
Android – https://bit.ly/2EyTScH
Технології

Швеція та Україна співпрацюватимуть у розвитку космічних технологій для оборонних потреб. Українська сторона планує сфокусуватися на збиранні даних із супутників для розвідки.
Про це повідомили в Міноборони.
Дані з космосу, які можуть вберегти життя
Під час зустрічі українська сторона презентувала шведам основні досягнення з цифровізації, серед яких є впровадження та реалізація космічної політики та стратегії у сфері оборони. Також на переговорах іноземним пертнерам озвучили ключові потреби Сил оборони у сфері військового космосу.
Як зазначив начальник управління космічної політики у сфері оборони майор Олександр Гаврутенко, Україна готова поділитися й власними напрацюваннями, які вона отримала під час бойових дій. Він уточнив, що у секторі військового космосу основним фокусом буде обробка масивів даних, а не масштабування власного обладнання.
Читайте також: Відповідь «Ланцетам»: Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги (ВІДЕО)
«Космос — це важливий простір для наших Сил оборони. Супутники дадуть нам сталий звʼязок для військових, власні спроможності для розвідувальних даних і можливість зберегти життя наших людей завдяки раннім оповіщенням про загрози. Тому ця сфера зараз — пріоритетна для Міністерства оборони», — прокоментувала заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Голова шведської делегації Ларс Гельмріх сказав, що вони зацівлений у такій співпраці, особливо з урахуванням українського досвіду ведення війни. Він додав, що ця країна може допомогти у взаємодії з іншими партнерами, зокрема, з нордичними державами, серед яких — Данія, Фінляндія, Норвегія та Ісландія.
Нагадуємо, що Сили оборони атакували важливий завод росіян за 40 кілометрів від Москви.
Фото обкладинки: АрміяInform
Технології

Міністерство оборони України допустило до експлуатації у Збройних силах вітчизняний безпілотний авіаційний комплекс «Волиняка». Це багаторазовий гексакоптер, який здатен уражати навіть важкоброньовану техніку ворога.
Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння і військової техніки.
Особливості «Волиняки»
«Волиняка» працює на фронті ще з перших місяців повномасштабного вторгнення. За цей час його бойові модифікації знищили сотні одиниць російської техніки, бліндажів та живої сили. Дрон може діяти в складних погодних умовах, при вітрі, у темну пору доби.
Читайте також: Завдяки «Дронопаду» від «Повернись живим» військові збили нові ворожі дрони з ШІ (ВІДЕО)
Комплекс складається з пульта управління, окулярів пілота, ретранслятора і самого гексакоптера, обладнаного шістьма безколекторними двигунами. Апарат розробили для скидання боєприпасів на позиції ворога. Також він може виконувати логістичні завдання, наприклад, доставляти спорядження на передову.
У Міноборони також додали, що нові версії «Волиняки» мають значно покращені характеристики.
Нагадаємо, що Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги, зокрема «Ланцети» (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Міноборони
Технології

Після початку повномасштабного вторгнення в повітрі домінували російські баражуючі боєприпаси «Ланцет». Україна не мала ефективної зброї в цій категорії, однак зараз учасники платформи Brave1 створили низку рішень, які перевершують за характеристиками російські аналоги.
Про це повідомили у Brave1.
Особливості комплексу Bulava
Серед розробок учасників Brave1 є зокрема й ударно-розвідувальний комплекс Bulava, створений компанією DEVIRO. Цей дрон уже активно застосовують на фронті.
Bulava здатен:
- знищувати засоби РЕБ, системи ППО та інші високопріоритетні цілі;
- вражати як стаціонарні, так і рухомі об’єкти;
- передавати відеопідтвердження у реальному часі.
Читайте також: Завдяки «Дронопаду» від «Повернись живим» військові збили нові ворожі дрони з ШІ (ВІДЕО)
БпЛА має низку особливостей, які наразі тримають у таємниці з міркувань безпеки. За даними Brave1, нині в Україні виробляють декілька типів баражуючих боєприпасів, які не лише зрівнялися з «Ланцетом», а й значно перевершують його.
Нагадаємо, що в Україні розробили систему навігації для БпЛА, що може працювати без GPS (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Brave1