Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Харківські підземелля перетворять на музей: що приховують тунелі

Опубліковано

У Харкові в підземних ходах біля Свято-Успенського собору, що під вулицею Квітки-Основ’яненка, може з’явитися музей. Про це повідомили у міській раді.

Зазначається, що підземелля колишнього купецького двору кінця 18-го століття з 2005 року досліджують представники Харківського фонду сприяння історико-культурним дослідженням «Діти підземелля».

Дослідники взялися розчищати підземні ходи. До них приєдналися волонтери, взяли спеціальну техніку. Роботи велися близько шести годин, було вивезено півтисячі мішків з ґрунтом.

Що ховається під землею?

Як повідомив член правління «Дітей підземелля» Ігор Денисенко, вцілілі після війни підземелля купецького двору – це близько 250 кв. м підвальних приміщень і 90 м підземних галерей, які прокладені на глибині понад 4 м при ширині 2,13 м і висоті 2,25 м. Спочатку там розташовувалися купецькі склади, де зберігали вино і, можливо, контрабанду. 

Під час Другої світової війни там облаштували бомбосховище, де ховалися люди, які жили і працювали у цьому районі, а коли місто захопили німці – військові. У 1941-1942 роках купецький двір сильно постраждав від бомбардувань, і після звільнення міста його вирішили не відновлювати. Надземну частину зруйнували, але вцілів фрагмент підвалів, який примикає до Свято-Успенського собору. Зараз це будівля будівельного коледжу.

Генеральне “прибирання”

Сьогодні з підземелля вивезли 22-й самоскид із землею і будівельним сміттям. Ігор Денисенко розповів, що, коли члени організації вперше прийшли на об’єкт, там було близько 45 м ходів. За цей час вони вручну зібрали понад 100 куб. м ґрунту і подовжили систему підземних галерей вдвічі. 

Спелестологам (фахівці, які займаються вивченням штучних печер і підземних споруд) часто доводилося повзати по тунелях, бо прохід у деяких місцях був засипаний до стелі, але зараз там майже всюди можна пройти в повний зріст. У підземеллях знаходили старовинні світильники, залишки електроарматури (на початку 20-го століття туди провели освітлення), пляшки, де зберігалося вино і пиво, залишки гвинтівок, гранати, німецьку рацію. Найцінніші зі знахідок допомагають зрозуміти, як використовувалося підземеллі в різні роки.

Найстаріший лабіринт

Усього «Діти підземелля» обстежили вісім об’єктів в історичному центрі міста. За словами Ігоря Денисенка, старовинні харківські підземні ходи ніколи не були єдиним лабіринтом, а належать до окремих систем різної довжини. Підземелля на вул. Квітки-Основ’яненка – найстаріше зі збережених, інші датуються позаминулим століттям.

«Якщо робити музей харківських підземель, то підземелля купецького двору – найцікавіше. На Сході України воно може стати першим музеєм у міських підземеллях не культового призначення. Ми робили розрахунки з одеськими колегами: якщо об’єкт офіційно почне працювати, то потік туристів буде постійним, і це може підвищити туристичну привабливість міста», – зазначив Ігор Денисенко

Вивчаючи підземелля, можна уникнути їх руйнування і, тим самим, убезпечити наземний міський простір. Але, крім того, це історія, яку потрібно знати.

«Це частина життя міста 18-го, 19-го і 20-го століть, прихована від більшості. Як люди вручну, без використання складних механізмів, будували такі великі об’єкти, які навіть за часів війни, коли їм було по 150-170 років, були міцними, витримували удари авіабомб і танкові бої на поверхні, і врятували багато життів. Так, у нашого, за європейськими мірками, молодого міста, є своя цікава історія», – сказав Ігор Денисенко.

Суспільство

Фестиваль, що допомагає знайти себе: у Києві пройшов «ПОРУЧ Фест» для підлітків

Опубліковано

У червні в столиці пройшов «ПОРУЧ Фест 2025» — фестиваль для підлітків віком 11–17 років. На події зібралося 437 підлітків, які змогли дослідити свої інтереси, розвинути навички та відчути підтримку спільноти.

Про це редакції повідомив благодійний фонд «Волонтерська спілка ПОРУЧ».

За словами організаторів, мета фестивалю — надихнути підлітків вірити в себе через ігрову профорієнтацію, творчі майстерки, мотиваційні лекції та живе спілкування з менторами й лідерами думок. Гасло події: «ПОРУЧ — це коли тобі довіряють, тебе бачать, і ти важливий».

Кожен учасник отримав персональну карту вподобань після проходження тестування. Підлітки знайомилися з чотирма ключовими професійними напрямами та мали можливість спробувати себе в понад 25 майстер-класах. Простір розділили на різнокольорові зони за інтересами.

Читайте також: Українські школярі вибороли 17 нагород у фіналі конкурсу GENIUS Olympiad в США

На фестивалі учасники могли відвідати:

  • дебати, сторітеллінг і симуляційні ігри;
  • заняття з фізики, 3D моделювання, створення світлових листівок;
  • малювання кавою, петриківський розпис, Speaking Club;
  • йога, тактична медицина та лекції для батьків.

Завершили «ПОРУЧ Фест 2025» відкритим концертом, який зібрав понад тисячу глядачів. Серед зіркових гостей — VOLT BAND, Tamashi, Bryangin, Sionchuk, Anna Wings та інші.

Організатори підкреслюють: «ПОРУЧ Фест — це не просто розваги. Це — точка опори для молоді, що допомагає краще зрозуміти себе, знайти друзів і зробити крок до мрії».

Нагадуємо, що в Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки.

Фото надала «Волонтерська спілка ПОРУЧ»

Читати далі

Суспільство

У Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки

Опубліковано

У Києві шукають собаку, який врятував дитину під час влучання у багатоповерхівку. Чотирилапого Річарда бабуся хлопчика назвала янголом-охоронцем.

Про це повідомила Катерина Лісова в фейсбук-групі «Країна допомоги тваринам».

«Мого онука врятувала ця собачка. Він стояв з нею на першому поверсі в під’їзді, що вже зник під руїнами. Потім поряд щось вибухнуло і собачка втекла. Хлопець став кликати її, побіг шукати… Це й врятувало йому життя», — поділилася Катерина Лісова у дописі.

Онука жінки оглушило, як написала його бабуся, дитина довго не могла прийти до тями, коли побачила, що його під’їзду немає. Собака зник після удару, а хлопчик лишився в домашньому одязі та кросівках.

Катерина просить відгукнутися тих, хто знайде чотирилапого. Востаннє Річарда бачили в Солом’янському районі.

Нагадуємо, що в Солом’янському районі кияни до приїзду ДСНС самотужки рятували людей із під’їзду (ВІДЕО).

Також ми писали, як підтримати хвостиків у притулках.

Фото: фейсбук-сторінка групи «Країна допомоги тваринам»

Читати далі

Суспільство

Канада виділить Україні $2 мільярди на зброю та запровадить нові санкції проти рф

Опубліковано

Прем’єр Канади Марк Карні оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на $2 мільярди. Посадовець назвав масована атаку росії на Київ «варварством» та анонсував нові санкції проти країни-ворога.

Про це Карні повідомив під час зустрічі з Володимиром Зеленським на саміті G7 в Альберті.

У пакет допомоги ввійдуть дрони, боєприпаси та бронетехніка. Крім того, за словами Марка Карні, Канада надасть ще $2,3 мільярда у вигляді кредиту на відбудову української інфраструктури.

Канада також запровадить нові санкції проти фізичних і юридичних осіб, що сприяють ухиленню від санкцій, та 200 суден зі «тіньового флоту» Росії.

«Ми підкреслюємо важливість максимального тиску на Росію, яка відмовилася сісти за стіл переговорів», — заявив Карні.

Нагадуємо, що в Україні почали розробку власної великої мовної моделі ШІ.

Також ми писали, що в Солом’янському районі кияни до приїзду ДСНС самотужки рятували людей із під’їзду (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук сторінка Марка Карні / на саміті G7

Читати далі

Шопочитати

Військо6 днів тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Одяг твоєї вулиці: військовий зі Львова створив футболки з принтом рідного району

Коли Ігор іде вулицею у футболці з принтом про рідний Сихів, перехожі звертають увагу й...