Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Іван Марчук – визнаний за життя геній з Тернопільщини (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Радянська влада давила його картини бульдозером і називала націоналістичною загрозою. А він не припиняв творити й створював нові техніки та стилі. Про українського художника Івана Марчука, якого боялися совєти, розповідає ШоТам.

Іван Марчук — геніальний український художник, який майже все життя провів у творчій ізоляції. Він народився на Тернопільщині 1936 року та навчався у Львівському училищі прикладного мистецтва.

Однак скаржився, що там з нього робили не художника, а маляра, ламаючи його індивідуальність. У СРСР забороняли малювати будь-що, крім політично виважених робіт у стилі соціалістичного реалізму.

А будь-яка спроба відхилится від норми розцінювалася як ворожа для радянського устрою. Іван бачив творчість набагато глибшою, аніж зображення величі «великой страны». Митець принципово не пішов на співпрацю із совєтами, бо хотів свободи в творчості.

Усе, що я робив, усе моє життя, зрозуміло совєцьке, я робив наперекір. Я йшов наперекір, — Іван Марчук, народний художник України.

Натомість він вигадав власну техніку – пльонтанизм: сплетіння у зображенні безлічі штрихів. Такі роботи дивовижно передавали об’єм і навіть світіння: так тоді не вмів ніхто.

«Кожна лінія оброблена, вона об’ємна, і вона входить туди, туди. Для того, щоб її роздіти, треба взяти десь за ниточку і намотувати цілий клубок», — Іван Марчук, народний художник України.

Утім рік за роком його колеги проводили виставки й отримували нагороди та визнання. Іванові ж натомість не дозволяли навіть винести свої роботи на вулицю. Партія в його неймовірних роботах вбачала націоналістичну загрозу.

Я завжди заздрив пташкам, коли жили ми всі в тюрмі совєцькій. Щоб не було кордонів. Полетів – і все, — Іван Марчук, народний художник України.

Довгих 15 років він провів у творчій ізоляції без надії бути поміченим. Перший шанс показати людям свою творчість випав аж у 1974 році. На околиці Москви мала відбутися виставка художників-авангардистів.

Однак влада направила туди сотню міліціонерів, водомет та бульдозер: картини художників нищили. У світовій пресі вибухнув скандал, і совєти дозволили митцям виставлятися на неофіційних майданчиках.

Дивіться відео: Хто такий Іван Марчук: історія українця-генія сучасності

А щойно впала «залізна завіса», Марчук одразу виїхав до США, де побачив зовсім інший світ і можливості. А світ нарешті зміг оцінити його картини: за 11 років життя в Америці він відвідав тисячі виставок.

Роботи Марчука вражали європейців у Мюнхені, Парижі та Лондоні. Однак 2001 року Іван Марчук засумував за Україною та вирішив повернутися.

Я стільки країн відвідав, починаючи з Австралії, Європи… Канада, Америка. Їздив, літав. Але жодного пейзажу я там не намалював. Є щось рідне таке, що ніде від того не сховаєшся. І по всій Україні… вона вся моя земля, — Іван Марчук, народний художник України.

Навіть тоді світ про українця не забув: 2006 року його прийняли в «Золоту гільдію» у Римі. Іван став єдиним українцем, який увійшов до «100 геніїв сучасності» від The Daily Telegraph.

В Україні Іванові Марчуку присвоїли звання народного художника. Також він став лауреатом Національної премії Шевченка. А в 2022 році анонсували створення музею Івана Марчука в Києві. Віримо, що після Перемоги це неодмінно станеться!

Нагадаємо, художник Іван Марчук під час карантину написав нову картину.

Також ми розповідали, що на Тернопільщині з’явиться музей народного художника України Івана Марчука.

Суспільство

Воїни ССО підірвали сховище мін окупантів неподалік Мар’їнки на Донеччині (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Підрозділ ССО підірвав сховище мін окупантів поблизу Мар’їнки на Донецькому напрямку.

Про це повідомляють Сили Спеціальних Операцій.

Зазначається, що в ході ведення аеророзвідки місцевості неподілік Мар’їнки оператори Сил спеціальних операцій виявили скупчення мін.

«Завдяки точній роботі, “скидами” з дронів було знищено боєприпаси, які в подальшому противник планував використати на цьому напрямку», – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, підрозділ ССО знищив російський комплекс «Зоопарк-2» на Донецькому напрямку.

Крім того, гвардійці підрозділу боротьби з БПЛА захопили та знищили 5 ворожих мавіків і 1 Фантом-4.

Фото: facebook.com/usofcom

Читати далі

Суспільство

У Львові вперше у Східній Європі прооперували дитину за допомогою робота Da Vinci (ФОТО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У львівській дитячій лікарні Святого Миколая вперше в Східній Європі прооперували однорічну дитину за допомогою робота Da Vinci.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Першого медобʼєднання Львова.

Зазначається, що у хлопчика була вроджена аномалія – надто малий отвір у сечоводі правої нирки.

Для того, щоб дитина легше перенесла хірургічне втручання та швидше відновився, лікарі вирішили оперувати її за допомогою робота Da Vinci. Ця сучасна роботизована система дає змогу проводити операції малоінвазивно – без великого розрізу, що є менш травматичним і з мінімальною крововтратою. 

Хірург сидів за спеціальним пультом і керував «руками» робота, які оперували дитинку всього лише через кілька проколів. Зображення завдяки відеокамері транслювалося перед лікарями на великому екрані.

Фото: facebook.com/1tmolviv

«Ярославчик добре переніс операцію. Останні аналізи показують: нирка вже почала працювати значно краще», – кажуть лікарі.

Хлопчику лише 1 рік і 4 місяці. Через вроджену ваду в нього погано відходила сеча та накопичувалася рідина, а нирка постійно через це запалювалася. Щоб усунути цю проблему, медики провели реімплантацію сечоводу: зробили новий отвір між сечоводом і сечовим міхуром, за яким сеча повноцінно відходитиме від нирки. Хлопчик добре переніс операцію — аналізи показали, що нирка вже працює значно краще.

Фото: facebook.com/1tmolviv

Нагадаємо, у ніч на 29 березня в Одеській міській лікарні №10 вперше провели трансплантацію серця.

Також ми повідомляли, що у Львові на базі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру відкрили нову генетичну лабораторію.

Фото: facebook.com/1tmolviv

Читати далі

Суспільство

Нацгвардійці захопили та знищили 5 ворожих мавіків і 1 Фантом-4 (ФОТО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Гвардійці підрозділу боротьби з БПЛА захопили та знищили 5 ворожих мавіків і 1 Фантом-4.

Про це повідомляє пресслужба Нацгварції.

«Основним засобом боротьби з БпЛА у гвардійців є антидронова система, яка використовується в комплексі з різноманітними оптичними приладами візуального виявлення», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що головною задачею є виявлення та перехоплення ворожих спостерігаючих БпЛА, які виявляють побратими на бойових позиціях, а також виявлення і знищення БпЛА, які несуть на собі бойові заряди.

«Національна гвардія України спільно зі Збройними Силами України та іншими складовими сектору безпеки й оборони, попри перевагу противника в живій силі та озброєнні, забезпечує надійний захист України від збройної агресії Російської Федерації», – наголошують у Нацгвардії.

Нагадаємо, військовослужбовці 3-ї бригади оперативного призначення «Спартан» Нацгвардії спільно з 44 артбригадою ЗСУ виявили та знищили вантажний автомобіль окупантів, який підвозив боєприпаси на Бахмутському напрямку.

Крім того, легендарний загін спецпризначення став бригадою Нацгвардії.

Фото: facebook.com/NGUmainpage

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

Майбутнє пам’яток – у приватних руках. Хто рятує культурну спадщину України? Історія ініціативи «Спадщина.UA»

Що робити з культурними пам’ятками, які опинилися за крок до руйнування? Як зберегти історичну спадщину,...

Суспільство3 дні тому

«Зруйнуйте комунізм». Як уникнути помилок радянського минулого під час відбудови? Пояснює архітектор

Після перемоги на Україну чекає масштабна відбудова: окремих будинків, мікрорайонів, міст і навіть областей. Однак...

Суспільство6 днів тому

Жінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Хто допомагає українським жінкам на передовій? Українські жінки в тилу! Громадська організація «Землячки» забезпечує наших...

Суспільство1 тиждень тому

Як створити рекламу, яку любитимуть? Кейс агенції Bickerstaff.369, яка перейменувала «Галичину» на «Донбас» і «Крим»

Минулого літа український бренд «Галичина» запустив креативну кампанію, перейменувавши свою продукцію на честь історичних регіонів...