Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/PYuf5yl6Ry0SSSSSS

Суспільство

Іван Кожедуб: легендарний український льотчик (ВІДЕО)

Опубліковано

Про цього українця ходили легенди під час Другої світової війни. Іван Кожедуб здійснив 330 бойових вильотів та знищив 62 літаки німецьких окупантів. Його історію розповідає ШоТам.

Легендарний український льотчик, який тричі ставав Героєм під час Другої світової. Він знищив 62 ворожі літаки, більше, ніж будь-хто з радянських пілотів.

Іван Кожедуб — авіатор, якого боялися навіть аси німецьких люфтваффе. 11 разів у його літак влучали ракети, але щоразу йому вдавалося здійснити посадку. Він навіть зміг на радянському одномоторному літаку збити німецький реактивний винищувач.

Народився на Сумщині

Іван народився в селянській родині на Сумщині, з дитинства мріяв про польоти. Йому було 14, коли радянська влада оголосила масовий призов молоді в авіацію.

Організовували численні авіаклуби. В один із них зарахували й Кожедуба. Показавши неабиякий хист до льотної справи, 1941 року він уже закінчував Чугуївську військову авіаційну школу.

Викладачі помітили й викладацький талант Кожедуба. Тому його відрядили до Казахстану навчати курсантів. Однак українець мріяв про справжні повітряні бої та 15 разів писав рапорти з проханням направити його на фронт.

Перший бойовий виліт у 1943 році

Прохання Кожедуба задовольнили аж у 1943 році — саме тоді відбувся його перший бойовий виліт. І він ледь не став останнім: літак підбили німці, а потім помилково обстріляли радянські зенітники.

Іванові дивом вдалося довести винищувач до аеродрому й успішно посадити. Невдача не злякала його: після 40-го бойового вильоту сталася перша перемога.

Під час битви на Курській дузі українець збив німецького бомбардувальника. Далі Кожедуба було не спинити: він здійснив 146 бойових вильотів і збив 20 літаків.

Дивіться відео: Бельгійський пілот закохався в Україну і волонтерить заради перемоги

За це отримав першу з трьох зірок Героя СРСР. А в серпні 1944-го Іван знищив 48 ворожих літаків! За це отримав другу «Золоту зірку». І згодом він зі своїм земляком-українцем Дмитром Титаренком втілив у життя мрію.

Кожедуб, воюючи вже на території Європи, багато разів чув про те, що є набагато швидші мобільні літаки. У Кожедуба, природно, була мрія отримати шанс збити такий літак, — Віталій Горобець, історик.

1945 року цей шанс з’явився: під час повітряного бою побратими побачили німецький Ме.262. Титаренко відволік на себе увагу миттєвим вогнем.

А Кожедуб на старому радянському літаку зненацька завдав смертельного удару. Так Кожедуб став Героєм радянського союзу втретє. До кінця війни українець загалом здійснив 330 бойових вильотів і збив 62 літаки.

Від групи відокремлюється один літак. Я думаю: «Ну, голубчику, не втечеш!». І на тлі Берліна збиваю його. На моєму рахунку з’явилися 61-й та 62-й, — Іван Кожедуб, льотчик-винищувач.

Кожедуб мав власний ритуал: перед вильотом розмовляв із літаком та гладив його. Яких би уражень не завдавали вороги його винищувачам, Іван завжди примудрявся садити їх на землю.

Дивіться відеоЯк Протиповітряні сили оборони ЗСУ героїчно прикривають бійців і бережуть наш спокій

Український ас не дожив усього два тижні до дня проголошення Незалежності України. Та про його звитяги українці пам‘ятають і нині.

Його ім‘я носять вулиці ледь не в кожному українському місті. А Харківський університет імені Кожедуба виховав нові покоління пілотів, які сьогодні б’ються за Україну в повітрі.

Певно легенда авіації й уявити не міг, що онуки його побратимів підуть війною на українців… Не знаємо, що б він на це сказав, але у нас була би одна відповідь: Лише Перемога.

Нагадаємо, пілот Karaya, який відвів несправний літак від Вінниці, став Героєм України.

Також ми повідомляли, що у столиці встановили бронзову мініскульптуру пілоту-асу «Привид Києва».

Суспільство

ЮНЕСКО підтримує Україну: нова програма культурного розвитку

Опубліковано

У штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Парижі під час 219-ї сесії ухвалили рішення про дії та програму надзвичайної допомоги Україні.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Відтепер генеральний директор ЮНЕСКО здійснюватиме активний моніторинг ситуації в Україні в її міжнародно визнаних кордонах з метою забезпечення безпосередньої участі ЮНЕСКО у заходах для відновлення України в рамках мандата організації», – йдеться в повідомленні. 

Рішенням, зокрема, передбачено здійснення генеральним директором активного моніторингу ЮНЕСКО ситуації після підриву Росією дамби Каховської ГЕС. Результатом моніторингу має стати підготовка плану дій для подолання негативних наслідків для навколишнього середовища у зв’язку з цим екоцидом.

Читайте також: В Україні врятували від злочинців цінний артефакт

Своєю чергою директор із стратегічного планування секретаріату ЮНЕСКО

мобілізувала понад 66 млн дол. для допомоги Україні. 

У МКІП зауважили, що делегації Великої Британії, США, Іспанії, Австрії, Австралії, Франції, Литви, Японії, Італії, Словаччини, Ісландії, Чехії, Німеччини, Чилі, Польщі та Ірландії висловили підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у міжнародно визнаних кордонах України, засудили російську агресію й злочини Росії проти культурної спадщини, системи освіти, сектору науки України. 

Крім того, делегати засудили викрадення Росією українських дітей, а також руйнування дамби Каховської ГЕС.

Делегації підтвердили готовність продовжувати фінансову підтримку програм ЮНЕСКО для України в окремих сферах, зокрема для захисту об’єктів культурної спадщини в Одесі, Києві, Львові та інших містах, та закликали організацію продовжувати мобілізувати ресурси для відновлення сфер мандата ЮНЕСКО в Україні. 

Заява групи друзів України в ЮНЕСКО на підтримку України з суворим засудженням російської агресії була оголошена делегацією Великої Британії від імені 44 держав.

Своєю чергою делегація України при ЮНЕСКО у виступі підкреслила важливість надзвичайної допомоги Україні для відновлення сфер мандата організації, які зазнали шкоди внаслідок російської військової агресії. 

«Українці вкотре наголосили, що цілями російських ракетних атак є електростанції, телекомунікації, звичайні житлові будинки та громадський транспорт, тобто цивільна інфраструктура», – зауважили в МКІП.

Нагадаємо, у Великій Британії інженери компанії Evolve Dynamics працюють над розробкою технології, яка може допомогти українським розвідувальним дронам протистояти російським засобами радіоелектронної боротьби.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новий мурал

Опубліковано

У Києві з’явився новий мурал від художниці Фуллен, якій раніше забороняли створювати в столиці.

Про це повідомляє видання “Ти Київ”

Художник Самій Кучерявий з команди Євгенії Фуллен працював над цією роботою, що зображує Михайла Грушевського на вулиці Михайла Котельникова, 51.

Читайте також: В Україні розробили бойовий ШІ-модуль Wolly з дистанційним керуванням

Попри тимчасову заборону на створення нових муралів у Києві, Фуллен висловила намір створити ще один стінопис із Залужним у Подільському районі та мурал, присвячений загиблому Герою Дмитру Коцюбайлу, відомому як “Да Вінчі”.

Поки невідомо, яка буде реакція столичної влади на ці проєкти.

Нагадаємо, у Польщі видали поетичну збірку військової поетеси.

Фото: Ти Київ

Читати далі

Суспільство

У Польщі видали поетичну збірку військової поетеси

Опубліковано

У польському видавництві KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów видали переклад поетичної збірки “KOŁO WOJNY” військової і поетки Ярини Чорногуз. 

Про це повідомила поетеса на своїй сторінці у Facebook.

Дякую Радеку Вишневському за увагу до моїх текстів та за довгу й ретельну роботу з виданням. Дякую перекладачці і поетці Анеті Камінській за витончену й уважну роботу з перекладом. Давала багато пояснень військових термінів, до яких Анета знаходила польські відповідники“, — написала вона.

Придбати збірку можна за посиланням.

В Україні збірка “Як вигинається воєнне коло” вийшла 2020 року у видавництві “Фоліо”.

“Це збірка поезій про світ людини з країни, яка завжди вела оборонну війну, аби існувати незалежно. Авторка зустріла цю війну на одному з вигинів її кола як волонтер-медик, а пізніше обрала шлях військової. І незважаючи на біль втрати, відчула, що саме на війні можна зустріти справжність, якої більше ніде немає…” — йдеться в анотації.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало роботу над інструктивно-методичними рекомендаціями з впровадження технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти.

Фото: Ярини Чорногуз

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство7 днів тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство1 тиждень тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство1 тиждень тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

РЕКЛАМА: