Суспільство
Історія українця, який витримав 9 років російського полону (ВІДЕО)
Микола Шиптур був першим українцем, якого поневолила Росія у 2014 році. Повернутися на Батьківщину він зміг вже у 2023 році.
Історію нескореного українця розповідає ШоТам.
Микола Шиптур із Прикарпаття – учасник Євромайдану, який не міг байдуже дивитися на анексію Криму. Чоловік, не вагаючись, приїхав до Севастополя, аби взяти участь у мітингу до 200-річчя Шевченка.
«І коли вже приїхали ці… “самооборона”, “добровольці”, “захисники”. І тоді вже почалися провокації. І плювали в нашу сторону, і недопалки кидали», – розповідає Микола.
Спецслужби Росії вже тоді відслідковували в Криму всіх, хто міг чинити опір. Миколу тишком сфотографували на мітингу, а невдовзі вистежили. Його наздогнали тітушки, чоловік чинив опір. Зв’язаного та побитого, Миколу доставили до відділку.
«Різні до мене спецслужби приходили, намагалися вияснити, чи є ще мої “однополченці”, як вони називали. Чи, можливо, я знаю, де є схрони зі зброєю. Але я не мав, що сказати, і не сказав нічого», – каже чоловік.
Миколу звинувачували у замаху на представника самооборони Криму, від якого він відбивався. Залякуванням і тортурами змусили свідчити проти себе. Йому присудили 10 років ув‘язнення. А через рік апеляційна інстанція скоротила термін до 9 років.
Дивіться відео: Харків’янин вирвався з окупації, щоб стати на захист України
Своє незаконне покарання українець відбував у Сімферопольській колонії. Весь цей час українські представництва билися за Миколу, намагаючись його визволити. Та нічого не діяло. Кожен день минав у жахливому бараку з іншими політв’язнями.
«Кримських татар дуже багато, дуже. Дуже багато їх затримують, і то по таких справах… Не та книжка. Приносять навіть з собою співробітники спецслужб. І потім кажуть, що це їхня книжка, вона заборонена», – згадує Микола.
Антисанітарія, вкрай погане харчування. І найстрашніше – здавалося, що він більше ніколи не побачить рідних. Влада РФ відпустила чоловіка, лише коли завершився термін покарання: 7 березня 2023 року. Микола був звільнений, але ще не вільний.
Через розрив дипломатичних відносин України та Росії його мали повертати додому через треті країни. Тому ще два місяці він провів у центрі утримування іноземців у Ростовській області.
Завдяки втручанню дружньої країни він виїхав попутками до Тбілісі. Потім до Вірменії та Молдови. І 25 травня його нога знову ступила на рідну Франківщину. Через 9 років Микола Шиптур зміг обійняти свою сім‘ю.
«Неймовірна радість – побачитися з рідними. Мама, дружина, син… Опинитися в своєму рідному місті після такого великого терміну – це важко описати словами. Але я безмежно радий», – Микола Шиптур, експолітв’язень Кремля.
Попри все пережите, Микола не шкодує, що поїхав до Севастополя у 2014. Бо вкрай важливо було показати всьому світові, що Крим – це Україна.
Нагадаємо, ШоТам розповідав історію добровольця «Хмари», який бореться за зір і вірить у Перемогу.
Також ми розповідали, як діти у Чикаго встановили рекорд Гіннеса, збираючи гроші для України.
Суспільство
Коментарі
Суспільство
Про що фільм?
Коментарі
Суспільство
Михайло Ділок
директор центру надання соціальних послуг Бобровицької сільської ради.
Уся допомога є безкоштовною
Геннадій Іванюк
виконувач обов’язків голови Бобровицької міської ради Чернігівської області
«Ми хочемо, аби їм було в нас комфортно»
Марина Бушеленко
психологиня соціально-психологічного простору у Бобровицькій громаді
Коментарі