Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Інжир на підвіконні та плантації на дачі. Як проєкт «Сади Перемоги» мобілізує городні війська України

Опубліковано

Руйнуючи наші зерносховища та заміновуючи поля, окупанти навряд чи могли уявити, що ми дамо відсіч і на цьому фронті. У відповідь на знищення агросфери українці мобілізувалися в городні війська та засаджують кожен клаптик вільної землі.

Тепер на українських балконах дозріває інжир, а дачі з місця для відпочинку перетворюються на справжні плантації. І все це – завдяки ініціативі «Сади перемоги».

Тетяна Лебухорська

Керівниця ініціативи «Сади Перемоги» проєкту SURGe — «Супровід урядових реформ в Україні»

Покращуємо якість життя українців 

«Сади Перемоги» – це проєкт міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). Ми імплементуємося компанією Alinea International, а фінансує нас уряд Канади. Я працюю в організації приблизно девʼять місяців.

Усе, чим ми займалися до 24 лютого, було пов’язано з реформами на національному рівні. Працювали у співпраці з Кабінетом міністрів та Офісом президента. Наприклад, були долучені до реформи eHealth, реформи адміністративних послуг «єМалятко». Маємо ініціативи, які працюють над підвищенням якості шкільної освіти та соціальними послугами для дітей.

У своїй роботі ми завжди відштовхувалися від потреб громадян. Основний підхід проєкту — покращити якість надання послуг владою для людей і, відповідно, підвищити якість життя українців.

У війну люди не думають про якість послуг

Коли почалася повномасштабна війна, ми швидко переформатували свою діяльність. Бо зрозуміли, що потреби громадян змінилися – нині ніхто не буде говорити про якість послуг. Натомість у людей інша потреба – вижити.

Фактично з першого дня вторгнення ми зайнялися гуманітарною допомогою – надавали товари, які рятували людям життя. Це, перш за все, їжа, засоби гігієни та медикаменти. Контактували з громадами та дізнавалися, які в них потреби. Наприклад, знали, що в Кам’янець-Подільський зі сходу переселяються дві тисячі дітей. Тому швидко знайшли для них постіль, ковдри, матраци, спальники тощо.

Росія хоче змусити нас голодувати

Коли у людей почала закінчуватися їжа й виникла постійна потреба в постачанні продуктів, ми задумалися над довготривалим проєктом. Так, зараз потрібно доставити харчі, але що потім? У цьому контексті є більш глобальна проблема.

Висаджені дерева черешні в межах акції «Сади Перемоги». Фото: Yuriy Bova / Facebook

Ми бачимо, що насправді Росія цілеспрямовано знищує агросферу України. Не могли окупанти «випадково влучити в найбільший склад замороженої продукції» чи «випадково зруйнувати зерносховище». Знищення сільськогосподарської техніки, мінування полів, блокування портів та крадіжки нашого продовольства – усе це для того, аби не відбулася посівна і настав штучний голод в Україні.

Дача для відпочинку має стати годувальником

Ми побачили ризики, які приносить для нас нова реальність. Це наштовхнуло на ініціативу «Сади Перемоги», яку ми запустили в кінці березня. Вона спрямована на недопущення голоду шляхом максимального засіву земель у період посівної. Ми пропагуємо, що там, де можна посадити овочі, треба це робити.

Якщо люди, які мають дачу, раніше приїжджали туди декілька разів на рік відпочити та поїсти шашлики, то цьогоріч земельну ділянку необхідно засадити. Якщо не можете садити овочі чи інші рослини власноруч – знайдіть того, хто це зробить.

Працівниця «Укргазбанку» Людмила Дяченко долучилася до акції «Сади Перемоги» та готує землю для посіву огірків. Фото: Укргазбанк / Facebook

Те саме щодо громад: якщо у них є вільні комунальні ділянки, де можна садити овочі, треба максимально їх використовувати. Але слід враховувати, що далеко не на всій землі можна садити фрукти й овочі. Зокрема, є заповідні зони, пам’ятки садово-паркового мистецтва, дендропарки, заміновані території.

Не можеш садити ворога на вила – саджай город

Згідно з прогнозами Управління ООН з гуманітарних питань, цьогоріч не буде засіяно щонайменше 30% сільськогосподарських полів. Коли ми озвучуємо цю та іншу статистику, багато людей шоковані. Не всі ще зрозуміли, що цього року не буде картоплі з Чернігівщини та Сумщини, мабуть, не буде черешень із Мелітополя та помідорів і баклажанів із Херсона. У цих регіонах точно не вдасться посадити продукцію в тих обсягах, які були раніше. Відповідно, не буде того розмаїття продуктів, до якого ми звикли.

Вчителі Новопокровської територіальної громади долучилися до акції «Сади Перемоги». Фото: Дарья Полянская / Facebook

Нам часто говорять: «Чого ви хвилюєтеся? Привезуть із Польщі, Ізраїлю та Туреччини». Звичайно, що привезуть. Але питання: чи зможуть люди дозволити собі це купити? З одного боку, ціни на імпортне будуть вищими, тому що логістика зруйнована, і доставлення буде коштувати дорого. Крім того, у людей падає купівельна спроможність. Війна руйнує купу підприємств, і сотні тисяч українців залишаються без роботи та засобів для існування.

А за вирощене на власному городі, знову ж таки, платити не потрібно. І це хороший вихід із ситуації. Як казав амбасадор української кухні Євген Клопотенко, не можеш саджати ворога на вила – саджай город. Отак і ми закликаємо людей саджати городи та дбати про них. Бо ідея «Садів Перемоги» у тому, що цьогоріч кожен із нас сам відповідальний за те, що буде їсти восени та взимку. Народна приказка: «Що посієш, те й пожнеш» вже набуває не такого умовного значення.

Покажіть друзям, що ви посадили

Ми хотіли достукатися до кожного українця, щоб люди зрозуміли критичність ситуації щодо продовольчої безпеки. Тому запустили всеукраїнський флешмоб «Сади для перемоги», в якому закликаємо наших підписників показувати, що вони садять, як це роблять і в такий спосіб заохочувати до цього інших.

Працівники Корнинського ліцею долучилися до всеукраїнської акції «Сади Перемоги». Фото: Корнинський ліцей / Facebook

Щоб долучитися, треба зняти коротке відео або зробити фото, показати, як ви вирощуєте свій «Сад Перемоги». Це може бути у дворі, на городі, на балконі, на підвіконні тощо. Далі слід описати, як саме ви це робите і що плануєте готувати з готового продукту. Тегніть друзів, аби долучалися й вони. Використовуйте гештеги: #VictoryGardensUA #СадиПеремоги #ГородніВійська #СадиДляПеремоги.

Не маєте городу – саджайте на підвіконні

Що приємно, ми читаємо багато історій від людей, які вперше в житті чи за багато років наважилися щось посадити. Бачимо, українці цікавляться й активно діляться, що можна виростити в себе на підвіконні. Завдяки флешмобу ми дізналися, що посадити можна практично все. Одна підписниця навіть вирощує вдома інжир, хоча там потрібен особливий догляд.

Читайте також: «Нас вважають героями, а ми просто готуємо». Як харківська піцерія Daddy’s Pizza під час війни годує містян, військових та медиків

Дівчина в Харкові, який регулярно потерпає від обстрілів, зробила на своєму балконі справжню теплицю. Потім об’єднала сусідів, і вони біля багатоквартирного будинку засаджують городину. Особисто я на підвіконні завжди маю базилік і гострий перець, бо полюбляю гострі страви.

Не читайте новини – садіть город

Ще один позитивний ефект від саджання городини – психологічний. Так сталося, що нині на тлі війни у нас в житті занадто багато негативних новин. Люди по-різному їх сприймають. Тому одне з наших завдань – показувати, що вирощування овочів є можливістю відволіктися від усього, паралельно роблячи щось корисне для себе та своєї країни.

Діти в садочку висаджують Сади Перемоги. Фото: Елена Бондаренко / Facebook

Ми будемо раді, якщо для когось город стане додатковою чи новою зайнятістю. Можливо, завдяки вимушеній праці на землі хтось знайде своє покликання і зробить це своїм бізнесом у майбутньому.

Роздаємо насіння, якщо немає змоги купити

Ми з командою не лише закликаємо саджати, а й шукаємо різні можливості для того, щоб матеріально допомогти людям. Багато хто хоче сіяти, але не має грошей, щоб купити насіння. Або вони мешкають на звільнених від окупантів територіях, і там елементарно немає, де придбати. Тому шукаємо різні партнерські організації, і раді, що багато хто до нас долучається.

Ми запустили програму, в межах якої допомагаємо дитячим будинкам сімейного типу та сім’ям з усиновленими дітьми. Даємо їм насіння базових овочевих культур: капусти, помідорів, кабачків, огірків тощо. Це дозволяє їм задовольнити річну потребу в овочах.

Мешканці Ворзеля отримують насіння від ініціативи «Сади Перемоги». Фото: Сади Перемоги / Facebook

Зараз активно працюємо над допомогою людям, які проживають на звільнених територіях Київської та Чернігівської області. Саме очікуємо на насіння від партнерів. Мешканці цих регіонів теж зможуть отримати від нас базові набори насіння.

А ще в нас є мотиваційний інструмент – овочевий калькулятор. Він дозволяє розрахувати, скільки овочів потрібно сім’ї на певну кількість людей, скільки для цього потрібно насіння та яка необхідна площа землі. Існує стереотип, що для того, аби виростити овочі на всю родину, треба мати гектари землі. Багато моїх знайомих порахували й були здивовані, що насправді їм потрібна невелика ділянка – всього кілька соток.

Долучайтеся до Городніх військ України

Проєкт «Сади Перемоги» ми бачимо як довгострокову перспективу. Проблеми з постачанням продуктів не зникнуть одразу після закінчення війни. Доки території залишатимуться замінованими, про жодну посівну не йтиметься. Нам знадобиться ще багато часу, аби повернутися до попередньої спроможності у сфері вирощування сільськогосподарської продукції.

Коли період посіву закінчиться, ми почнемо говорити про зберігання продукції, зокрема консервацію, і збут, адже логістика в Україні фактично зруйнована. А паралельно будемо продовжувати інші наші ініціативи, які  з 24 лютого тимчасово зупинили.

Закликаємо всіх ще раз подумати над тим, що саме ви плануєте їсти восени та чи буде у вас можливість купувати продукти. Якщо маєте бажання і доступ до земельної ділянки – використайте її для вирощування овочів, фруктів та ягід. Долучайтеся до Городніх військ України – допомагайте ефективно використати кожен клаптик нашої землі задля спільної перемоги!

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі